Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ επικοινώνησα με email αλλά μου ζητάνε πέρα από το αντίγραφο του λογαριασμού να τους στείλω και αντίγραφο ταυτότητας ή διπλώματος οδήγησης. Όχι ευχαριστώ.

Τηλεφωνικά στα ζητάνε αυτά άραγε;;

Αν στα ζητησει ελληνικη τραπεζα δεν θα τα δωσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ επικοινώνησα με email αλλά μου ζητάνε πέρα από το αντίγραφο του λογαριασμού να τους στείλω και αντίγραφο ταυτότητας ή διπλώματος οδήγησης. Όχι ευχαριστώ.

Τηλεφωνικά στα ζητάνε αυτά άραγε;;

 

Δεν ξέρω τηλεφωνικά τι γίνεται σε μη verified χρήστες όπως προφανώς είσαι εσύ γιατί δεν έχω δοκιμάσει (και είμαι ήδη verified) αλλά θεωρώ περίπου αυτονόητο ότι πρέπει να τους στείλεις κάποιο έγγραφο για την ταυτοπροσωπία. Έτσι κι αλλιώς θα σε περάσουν από κόσκινο αν και όταν ξεπεράσει το όριο, κλειδώσει ο λογαριασμός σου και θα πρέπει να κάνεις verification. Έτσι λειτουργούν αυτά τα πράγματα. Όλα τα στοιχεία απολύτως πραγματικά και ακριβή έχουμε πει στο paypal. Είναι όπως οποιαδήποτε τράπεζα. Δεν είναι "παιχνίδι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στα ζητησει ελληνικη τραπεζα δεν θα τα δωσεις ;

 

Θα τα δώσω.

Δεν ξέρω τηλεφωνικά τι γίνεται σε μη verified χρήστες όπως προφανώς είσαι εσύ γιατί δεν έχω δοκιμάσει (και είμαι ήδη verified) αλλά θεωρώ περίπου αυτονόητο ότι πρέπει να τους στείλεις κάποιο έγγραφο για την ταυτοπροσωπία. Έτσι κι αλλιώς θα σε περάσουν από κόσκινο αν και όταν ξεπεράσει το όριο, κλειδώσει ο λογαριασμός σου και θα πρέπει να κάνεις verification. Έτσι λειτουργούν αυτά τα πράγματα. Όλα τα στοιχεία απολύτως πραγματικά και ακριβή έχουμε πει στο paypal. Είναι όπως οποιαδήποτε τράπεζα. Δεν είναι "παιχνίδι".

 

Κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Παλιότερα είχε αναφερθεί ότι αν έχεις συνδέσει κάποιο λογαριασμό στο PayPal και άρα έχεις το IBAN και τα άλλα στοιχεία για την αποστολή του εμβάσματος, τότε μπορείς να στείλει έμβασμα και απο άλλο λογαριασμό δικό σου. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Παλιότερα είχε αναφερθεί ότι αν έχεις συνδέσει κάποιο λογαριασμό στο PayPal και άρα έχεις το IBAN και τα άλλα στοιχεία για την αποστολή του εμβάσματος, τότε μπορείς να στείλει έμβασμα και απο άλλο λογαριασμό δικό σου. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Στο ππ εχεις δικο σου ΙΒΑΝ οποτε μπορεις να στειλεις απο οπου θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Παλιότερα είχε αναφερθεί ότι αν έχεις συνδέσει κάποιο λογαριασμό στο PayPal και άρα έχεις το IBAN και τα άλλα στοιχεία για την αποστολή του εμβάσματος, τότε μπορείς να στείλει έμβασμα και απο άλλο λογαριασμό δικό σου. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Iσχύει.  Εγω είχα συνδέσει το ΙΒΑΝ της Leupay (Satabank) στο Paypal (απλα με πληκτρολόγηση) και κατόπιν αφου είχα τα στοιχεία τους για να στείλω στον λογαριασμό μου τους έστειλα έμβασμα απο Πειραιώς (διχως να τον έχω συνδέσει). Τους έστειλα ταυτόχρονα και email και ζήτησα να μου προσθέσουν και το ΙΒΑΝ της Πειραιώς (χωρις τηλέφωνα Ιρλανδία) και ολα ΟΚ.   :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσχύει.  Εγω είχα συνδέσει το ΙΒΑΝ της Leupay (Satabank) στο Paypal (απλα με πληκτρολόγηση) και κατόπιν αφου είχα τα στοιχεία τους για να στείλω στον λογαριασμό μου τους έστειλα έμβασμα απο Πειραιώς (διχως να τον έχω συνδέσει). Τους έστειλα ταυτόχρονα και email και ζήτησα να μου προσθέσουν και το ΙΒΑΝ της Πειραιώς (χωρις τηλέφωνα Ιρλανδία) και ολα ΟΚ.   :-)

 

Το email ήταν περιττό. Θα συνδεόταν ούτως ή άλλως αυτόματα ο ασύνδετος λογαριασμός από τον οποίον έστειλες έμβασμα.

Εγώ έχω την απορία τι γίνεται αν είναι ήδη συνδεδεμένοι 2 λογαριασμοί και σταλεί έμβασμα από έναν τρίτο. Κάπου διάβασα πρόσφατα ότι το όριο συνδεδεμένων λογαριασμών στο Paypal είναι 2 (όπως για τις συνδεδεμένες κάρτες είναι 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα θεμα μ ενα προιον απο κινα , παρελαβα ενα ελαττωματικο προιον ,με παιδευει ο πωλητης εδω και τρεις εβδομαδες περιπου, κερδιζει χρονο μερα με την ημερα, ανοιξα dispute στο paypal αλλα και εκει ακρη δεν βγαζω, αναγκαστηκα να κανω claim και να ζητησω τα μισα χρηματα πισω (15 ευρω) και να κρατησω το ελαττωματικο προιον, η απαντηση απο το paypal (μεσω πωλητη) ειναι να του στειλω το προιον πισω για να μου επιστρεψει τα χρηματα ,το θεμα μας ειναι οτι αναφερει οτι τα εξοδα αποστολης τα επιβαρυνομαι εγω, ειναι δυνατον για δικο του λαθος να τα πληρωσω εγω; τι κανω σε αυτην την περιπτωση τωρα ,τα εξοδα αποστολης βγαινουν περιπου 10 ευρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Προσπαθώ χτες να στείλω λεφτά από την κάρτα μου στο pp Μου με το γνωστό τρόπο παράκαμψης των cc

-μήνυμα "η συναλλαγή δεν μπορεί να ολοκληρωθεί με αυτή τη κάρτα από το paypal"

-ακυρώνω το money request

-παρόλα αυτά τα λεφτά φαίνονται να έχουν φύγει από την κάρτα.

-καλώ στην τράπεζα και μου λένε ότι όντως έχουν δεσμευτεί από τον λογαριασμό αλλά αυτοί δεν μπορούν να κάνουν κάτι και πρέπει να επικοινωνήσω με pp

-πάω στο resolution center και δεν μπορώ να επιλέξω στο activity την συγκεκριμένη συναλλαγή γιατί στο status δίνει canceled.

 

για δώστε καμιά ιδέα τι κάνω.

 

 

edit κοιτώντας προσεκτικά τα μειλ από τις χθεσινές προσπάθειες βλέπω

Amount received:   €20.00 EUR Fee amount:   €0.00 EUR Net amount:   €20.00 EUR   Date:   May 15, 2016 Time:   23:51:47 GMT+03:00 Status:   Denied   You chose not to accept this payment.

 

 

και

 

Hello ,

********** canceled the following money request.

You don't need to do anything, but if you'd like more information, you can contact ************

 

 

 

 

άρα τι κάνω; περιμένω να επιστραφούν τα χρήματα στο λογαριασμό μου; ή να περάσω από κατάστημα άυριο να κάνω κάποια άρνηση συναλλαγής ή κάτι τέτοιο;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα θεμα μ ενα προιον απο κινα , παρελαβα ενα ελαττωματικο προιον ,με παιδευει ο πωλητης εδω και τρεις εβδομαδες περιπου, κερδιζει χρονο μερα με την ημερα, ανοιξα dispute στο paypal αλλα και εκει ακρη δεν βγαζω, αναγκαστηκα να κανω claim και να ζητησω τα μισα χρηματα πισω (15 ευρω) και να κρατησω το ελαττωματικο προιον, η απαντηση απο το paypal (μεσω πωλητη) ειναι να του στειλω το προιον πισω για να μου επιστρεψει τα χρηματα ,το θεμα μας ειναι οτι αναφερει οτι τα εξοδα αποστολης τα επιβαρυνομαι εγω, ειναι δυνατον για δικο του λαθος να τα πληρωσω εγω; τι κανω σε αυτην την περιπτωση τωρα ,τα εξοδα αποστολης βγαινουν περιπου 10 ευρω 

Επικοινωνησε με paypal και πες τους ότι δεν μπορείς να χρεωθείς τα ταχυδρομικά για να επιστρέψεις κάτι που ήρθε ελαττωματικό.

Πολύ ευχαρίστως να το επιστρέψεις αλλά θα πρέπει ο πωλητής να καλύψει το κόστος επιστροφής.

 

Λογικά θα σε δικαιώσουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω, στο paypal αν δεχτεις πληρωμές πάνω απο όριο και κλειδώσει ο λογαριασμός, ποια εγγραφα χρειάζονται? παραπανω διαβάζω οτι χρειάζεται λογαριασμος ΔΕΚΟ και ταυτοτητα, θα χρειαστει και καποιο εκαθαριστικο εφοριας π.χ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...