Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Offtopic: απο ολες αυτες τις εναλλακτικές τροπους πληρωμης ποια ειναι ποιο συμφερουσα ? προς το παρον χρησιμοποιω revolut που φυσικα εως 1000€/χρονο ειμαι καλυμμενος και ευχαριστημενος με τις ισοτιμιες που χρησιμοποιεί.

 

Περίπου τα ίδια είναι. Η Revolut δίνει -ελάχιστα- καλύτερη ισοτιμία για αγορές σε νομίσματα πλην Ευρώ όπως λες κι εσύ, αλλά λένε ότι έχει μερικές φορές προβλήματα στη συνεργασία με το Paypal (σε εμένα δεν έχει εμφανίσει τίποτα αλλά βαριέμαι να περιμένω τον χρόνο που θέλει για τα εμβάσματα). Η Leupay έχει αποδειχθεί άψογη ως τώρα από κάθε άποψη. Τη Ν26 την έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά για αγορά ως τώρα (την έχω για "αποταμίευση").

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το "επιπλεον" της leupay ειναι οτι μπορεις να της προσθεσεις αμεσα χρηματα απο μερικες ελληνικες πιστωτικες ή χρεωστικες καρτες και δεν περινενεις να φθασει το εμβασμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πάω για αγορά από Ebay και το paypal μου λέει πως δεν δέχεται την κάρτα. Ξαναβάζω τα στοιχεία της κάρτας αλλά και πάλι τίποτα. Γιατί έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πάω για αγορά από Ebay και το paypal μου λέει πως δεν δέχεται την κάρτα. Ξαναβάζω τα στοιχεία της κάρτας αλλά και πάλι τίποτα. Γιατί έτσι;

 

Αν έλεγες και ποιά κάρτα... Οικονομία στο πληκτρολόγιο κάνετε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πάω για αγορά από Ebay και το paypal μου λέει πως δεν δέχεται την κάρτα. Ξαναβάζω τα στοιχεία της κάρτας αλλά και πάλι τίποτα. Γιατί έτσι;

 

Capital Controls έχουμε, εκτός αν ζεις σε άλλη χώρα τον τελευταίο καιρό...

 

Διαβάζεις τα παρακάτω...

 

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-758?do=findComment&comment=54773858

 

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-748?do=findComment&comment=54739692

 

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πριν μερικούς μήνες έκανα κανονικά αγορά από Ebay, για αυτό ξαφνιάστηκα. Η κάρτα είναι prepaid MasterCard της Πειραιώς.

Είναι τυχαίο όταν περνάνε οι κάρτες, καθώς κάποια είδη επιτρέπονται κάποια όχι κ.ο.κ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου τα ίδια είναι. Η Revolut δίνει -ελάχιστα- καλύτερη ισοτιμία για αγορές σε νομίσματα πλην Ευρώ όπως λες κι εσύ, αλλά λένε ότι έχει μερικές φορές προβλήματα στη συνεργασία με το Paypal (σε εμένα δεν έχει εμφανίσει τίποτα αλλά βαριέμαι να περιμένω τον χρόνο που θέλει για τα εμβάσματα). Η Leupay έχει αποδειχθεί άψογη ως τώρα από κάθε άποψη. Τη Ν26 την έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά για αγορά ως τώρα (την έχω για "αποταμίευση").

Leupay με διαφορά !! παρά τις επιφυλάξεις για την Βουλγάρικη καταγωγή της εχει συμπεριφερθεί αξιόπιστα και απροβλημάτιστα με Paypal, ebay και ως "φυσική κάρτα" σε ταξίδια στο εξωτερικό.  Η revolut είναι μυστήριο...πότε δουλεύει πότε δεν δουλεύει (απλά την έχω μέχρι να λήξει και δεν την χρησιμοποιώ πλέον) και τέλος περιμένω το διαβατήριο μου για να δοκιμάσω και την Number26.  

 

Επι τη ευκαιρία μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει να ανοίξει online λογαριασμό στην Γερμανική DKB ;  Παλιά χρειαζόταν να ξέρει γερμανικά για επικοινωνία και συμπλήρωση στοιχείων στις φόρμες τους για ταυτοποίηση, αλλά μου είχαν πει σε email οτι ετοιμάζουν μέσα στο 2016 υπηρεσία ταυτοποίησης στα αγγλικά με video.... αλλα revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Αν και μέλος καιρό ποτέ δεν έγραψα παρά μόνο διάβαζα είναι η αλήθεια.

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το request money με 2 email. (διαβασα οοοοολες τις σελίδες πιο πριν μην ανησυχείτε)

Παρ όλα αυτά και ενώ κάνω κανονικά το request και έρχεται το μήνυμα όταν βάζω την κάρτα μου prepaid πειραιώς δεν δέχεται την αποστολή χρημάτων. Είναι ίδια με αυτή που έχω στο paypal αλλά σε πολλά μηνύματα εδώ είδα ότι δεν παίζει ρόλο. 
Είναι η μόνη που έχω. Μπορεί να φταίει κάτι ή πρέπει να κοιτάξω να βγάλω καινούρια; Τα χρήματα τα έβαλα μέσω τράπεζας υπάρχουν κανονικά μέσα στην κάρτα αν και το paypal μου δείχνει 0 ότι έχω μέσα, πρώτη φορά γιατί συνήθως απλά φόρτωνα την κάρτα και φαίνονταν αυτόματα μετά από λίγο στο paypal. 

Κάποια βοήθεια; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^

Έκανες αλλαγή IP?

Αναφέρεσαι υποθέτω στο πρόβλημα με το request money paypal του χρήστη Ελλεν;   Δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητο (και αν φυσικά ξέρει τι να κάνει) γιατι στη μια και μοναδική φορά που δοκίμασα αυτό το κόλπο τα κατάφερα δίχως αλλαγή ΙP με 1 λογαριασμό paypal, 2 διαφορετικά email, και 1 κάρτα webuy της Πειραιώς (ήδη συνδεδεμένη με το λογαριασμό στο paypal).  Απλά είχα την υπομονή και την προνοητικότητα να αποσυνδέομαι κάθε φορά που χρησιμοποιούσα τα αντίστοιχα email και paypal πριν ξανασυνδεθώ ως διαφορετικός χρήστης.

Οχι ταυτόχρονα όλα ανοιχτά !  Δεν είχα αλλάξει ΙΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρήματα τα έβαλα μέσω τράπεζας υπάρχουν κανονικά μέσα στην κάρτα αν και το paypal μου δείχνει 0 ότι έχω μέσα, πρώτη φορά γιατί συνήθως απλά φόρτωνα την κάρτα και φαίνονταν αυτόματα μετά από λίγο στο paypal. 

 

Το Paypal δεν σου δείχνει ποτέ τι ποσό έχουν οι συνδεδεμένες σε αυτό κάρτες. Δεν μπορεί να το κάνει. Όσα κι αν έχουν μέσα οι κάρτες σου, εννοείται ότι θα βλέπεις μηδέν στο balance του εκτός κι αν του έχεις στείλει λεφτά μέσω εμβάσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 Μια απορία προς τους πιο έμπειρους...

 Μεχρι στιγμής για να πραγματοποιήσω αγορά απο εξωτερικό & πληρωμή με paypal μετέφερα το ποσό που ήθελα μέσω άλλου λογαριασμου στο balance μου & έκανα τις αγορες κανονικά..

 Φιλος μου που κάνει το ίδιο πράγμα ισχυρίζεται ότι & 1 ευρώ να εχει στο balance του μπορεί & κάνει αγορές απο εξωτερικό αφου "τραβιεται" πρώτα το 1 ευρω απο το balance & τα υπόλοιπα τα πέρνει απο την κάρτα του..

Σε εμένα δεν ισχυει αυτό...Πρέπει να έχω το λιγότερο το αντίστοιχο ποσό στο balance αλλιώς δεν προχωρά η συναλλαγή...

Παίζει να ειναι κάποια ρύθμιση του Paypal ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί σε προηγούμενα posts, αλλά γιατί δεν μου βγάζει επιλογή στην american express για conversion options;

 

9cySep3.png

Γιατί η αμεξ χρεώνει στο νόμισμα της κάρτας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...