Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω κλειδωμενο λογαριασμο στο paypal γιατι ξεπερασα το ποσο των 2500 ευρω. θελω να ρωτησω στις 17/08 που περναει ενας χρονος ο λογαριασμος θα ξεκλειδωθει?....δεν θελω να στειλω τα εγραφα που μου ζητανε για προσωπικους λογους

 

Δεν πρόκειται να ξεκλειδωθεί αν δεν στείλεις ό,τι σου ζητάνε. Θα το κάνεις θες-δεν θες συνεπώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μένα μου ήρθε χθες μήνυμα ότι έχω άλλα 100€ ακόμα για να συμπληρωσω τα 2.500€ και μετά θα μου κληδωσουν το λογαριασμό. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να δώσω ΙΒΑΝ. Μέχρι τώρα τα φορτωνα στην master της Εθνικής και έκανα μεταφορά στο balance της Paypal. Αυτό το ξεκίνησα τον Οκτώβριο του 2015 και την φόρτωσα τόσο πολύ γιατί η χαζή .....εξυπηρετούσα και φίλους. Τώρα τι ? Θα πρέπει να περιμένω τον Οκτώβριο του 2016 για να την ξαναφορτωσω ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου ζητούν απλά το IBAN, αλλά έγγραφα που να πιστοποιούν την ταυτότητα και την κατοικία σου κι αυτό είναι υποχρεωτικό, λόγω της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας για την πάταξη των κερδών από παράνομες δραστηριότητες και το ξέπλυμα χρήματος.

 

Οπότε, είτε θα πρέπει να πιστοποιήσεις το λογαριασμό σου, είτε να περιμένεις να συμπληρωθεί ο χρόνος πριν σου μπλοκάρουν το λογαριασμό, είτε πλέον να στραφείς σε εναλλακτικές λύσεις για τις αγορές σου, όπως είναι οι κάρτες εξωτερικού, τις οποίες χρησιμοποιούν επιτυχώς εκατοντάδες συμφορουμίτες. Διάβασε τα αναλυτικά topics για LeuPay και Revolut για να ενημερωθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.... Όμως και με τις κάρτες του εξωτερικού δεν μου ζητάνε ΙΒΑΝ για να τις φορτησω ???? Δεν ξέρω φοβάμαι να δώσω ΙΒΑΝ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.... Όμως και με τις κάρτες του εξωτερικού δεν μου ζητάνε ΙΒΑΝ για να τις φορτησω ???? Δεν ξέρω φοβάμαι να δώσω ΙΒΑΝ....

Οι κάρτες δεν έχουν IBAN. IBAN έχει ο λογαριασμός τραπέζης με τον οποιο είναι συνδεδεμένες οι κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.... Όμως και με τις κάρτες του εξωτερικού δεν μου ζητάνε ΙΒΑΝ για να τις φορτησω ???? Δεν ξέρω φοβάμαι να δώσω ΙΒΑΝ....

Οι κάρτες εξωτερικού φορτίζονται με εμβάσματα από τον τραπεζικό σου λογαριασμό και δεν σου ζητούν κάποιο IBAN.

Αλλά, όπως και να έχει, δεν καταλαβαίνω τι φοβάσαι σε σχέση με το IBAN.

Το IBAN είναι ο διεθνής αριθμός με τον οποίο αναγνωρίζεται ο λογαριασμός σου στην τράπεζα και τίποτα παραπάνω.

Δηλαδή, τι ακριβώς φοβάσαι; Μην σου "χακάρουν" το λογαριασμό επειδή ξέρουν τον αριθμό του;

Μα, αν προσέξεις, τόσες χιλιάδες μαγαζιά που δέχονται πληρωμές και μέσω κατάθεσης στον τραπεζικό τους λογαριασμό, έχουν δημοσιοποιημένο το IBAN τους (οποιοσδήποτε μπορεί να το δει που μπαίνει στην ιστοσελίδα τους) και φυσικά δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας γι' αυτό.

Το στοιχείο που ποτέ δεν πρέπει να γνωρίζει κανένας πλην από εσένα είναι ο τριψήφιος αριθμός (CVV) στο πίσω μέρος της οποιασδήποτε χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας σου ή ο κωδικός με τον οποίο μπαίνεις στο e-banking της τράπεζάς σου. Όλα τα υπόλοιπα στοιχεία δεν θα πρέπει να σε ανησυχούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω ότι οι κάρτες δεν έχουν ΙΒΑΝ. Εννοούσα ότι την κάρτα εξωτερικού πρέπει να την φορτισω με το ΙΒΑΝ της τράπεζας μου και τα φοβάμαι λίγο αυτά... Είναι ασφαλές ???? Μήπως είναι καλύτερα να πω στον αδελφό μου που θα έρθει σε λίγες μέρες από Ελβετία να μου φέρει μία safepay κάρτα από εκεί ??? Εννοώ αυτές που είναι ήδη φορτισμένες με χρήματα 50 ή 100€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την φορτίζεις με το iban σου, με έμβασμα την φορτίζεις.

είναι τόσο ασφαλές όσο και οι υπόλοιπες ηλεκτρονικές μας αγορές από μαγαζιά. κι εκεί αριθμό κάρτας βάζεις εκεί μάλιστα βάζεις και το τριψήφιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ antikinsor..... Δεν τα ξέρω καλά αυτά με τις τράπεζες..... Τον Οκτώβριο έκανα το κόλπο με τον 2ο λογαριασμό στο paypal και νόμιζα ότι έκανα άθλο...... Δυστυχώς όμως επειδή δεν λέω ποτέ ΟΧΙ εξυπηρέτησα πολλούς φίλους για αγορές στο εξωτερικό και τώρα την πάτησα γιατί συμπλήρωσα το όριο πριν κλείσω χρόνο. Δεν πειράζει καλά να πάθω για να μάθω να λέω όχι άλλη φορά. Ευχαριστώ πάντως πολύ για την απάντηση.

Τώρα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Η κάρτα prepaid της eurobank μου ελειξε και έβγαλα καινούρια αφού πλήρωσα 5€. Όταν όμως προσπάθησα να την βάλω στο paypal αρνήθηκε. Δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ευχαριστώ πολύ antikinsor..... Δεν τα ξέρω καλά αυτά με τις τράπεζες..... Τον Οκτώβριο έκανα το κόλπο με τον 2ο λογαριασμό στο paypal και νόμιζα ότι έκανα άθλο...... Δυστυχώς όμως επειδή δεν λέω ποτέ ΟΧΙ εξυπηρέτησα πολλούς φίλους για αγορές στο εξωτερικό και τώρα την πάτησα γιατί συμπλήρωσα το όριο πριν κλείσω χρόνο. Δεν πειράζει καλά να πάθω για να μάθω να λέω όχι άλλη φορά. Ευχαριστώ πάντως πολύ για την απάντηση.

Τώρα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Η κάρτα prepaid της eurobank μου ελειξε και έβγαλα καινούρια αφού πλήρωσα 5€. Όταν όμως προσπάθησα να την βάλω στο paypal αρνήθηκε. Δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι ε ?

Όχι, τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ antikinsor..... Δεν τα ξέρω καλά αυτά με τις τράπεζες..... Τον Οκτώβριο έκανα το κόλπο με τον 2ο λογαριασμό στο paypal και νόμιζα ότι έκανα άθλο...... Δυστυχώς όμως επειδή δεν λέω ποτέ ΟΧΙ εξυπηρέτησα πολλούς φίλους για αγορές στο εξωτερικό και τώρα την πάτησα γιατί συμπλήρωσα το όριο πριν κλείσω χρόνο. Δεν πειράζει καλά να πάθω για να μάθω να λέω όχι άλλη φορά. Ευχαριστώ πάντως πολύ για την απάντηση.

Τώρα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Η κάρτα prepaid της eurobank μου ελειξε και έβγαλα καινούρια αφού πλήρωσα 5€. Όταν όμως προσπάθησα να την βάλω στο paypal αρνήθηκε. Δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι ε ?

Λόγω Capital Controls, συνήθως δεν περνούν οι ελληνικές κάρτες. Αν έχεις χρήματα μέσα στη νέα Prepaid και σε έκοψε, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Αν όμως δεν έχεις καθόλου λεφτά μέσα, πρέπει να βάλεις έστω και λίγα (μέχρι 5€), γιατί το PayPal κάνει 2 δοκιμαστικές συναλλαγές με μικροχρεώσεις κατά τη σύνδεση και επιβεβαίωση της κάρτας.

 

Από εκεί και πέρα, αφού βλέπω ότι έχεις ιδιαίτερες φοβίες με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές, δεν νομίζω ότι θα καταφέρουμε εμείς οι απλοί συμμετέχοντες ενός forum να σου παράσχουμε την όποια ασφάλεια επιθυμείς. Εφόσον λοιπόν σε είχε βολέψει η μέθοδος με το PayPal και νιώθεις καλά με αυτό, θα σε συμβούλευα να πιστοποιήσεις το λογαριασμό σου εκεί και όλα καλά. Συνήθως ζητούν μια ταυτότητα και ένα πρόσφατο λογαριασμό ΔΕΚΟ για να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας σου. Δηλαδή, στοιχεία που θα σου ζητούσε οποιαδήποτε τράπεζα, αφού και το PayPal είναι κι αυτό ένα είδος ηλεκτρονικού χρηματοπιστωτικού ιδρύματος. Επικοινώνησε μαζί τους μέσω του Resolution Center και ρώτησε τι έγγραφα χρειάζοτναι για να κάνεις Lift Limits.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ antikinsor..... Δεν τα ξέρω καλά αυτά με τις τράπεζες.....

Εάν δεν τα ξέρεις καλά αυτά με τις τράπεζες (φαίνεται άλλωστε), μπορείς να ακούς όσους τα ξέρουν λίγο καλύτερα και να ξεπεράσεις έτσι και κάποιους "φόβους" σου. Εγώ σκέφτομαι (μεταξύ αστείου και σοβαρού, πιο πολύ προς το σοβαρού όμως), να τυπώσω φεϊγ-βολάν με το ΙΒΑΝ μου και να αρχίσω να το πετάω στο δρόμο. Με τη χαζομάρα που βλέπω να κυκλοφορεί γύρω μου, πιστεύω στα 1000-2000 έντυπα που θα πέσουν θα βρεθούν τουλάχιστον 5-6 να μου κάνουν κατάθεση που θα υπερκαλύψει τα έξοδα εκτύπωσης των φεϊγ-βολάν. Το μόνο πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος που έχει το ΙΒΑΝ κάποιου άλλου είναι κατάθεση στο λογαριασμό. Και όχι δεν είναι υποχρεωτικό το να δώσεις ΙΒΑΝ για την ταυτοποίηση του Paypal. θα δώσεις όμως ταυτότητα και αποδεικτικό διεύθυνσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θέλω να δημιουργήσω εναν λογαριαμό paypal.  Μένω μισό χρόνο Ελλάδα και μισό εξωτερικό. Να δηλώσω χώρα Ελλάδα ή όχι; Παίζει κάτι με τα capital control;

 

Αν επιλέξω Ελλάδα μπορώ να φορτώσω και κάρτες εξωτερικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Θελω λιγο τη βοηθεια σας.. Λοιπόν εχω μια σελιδα Instagram και καθώς κανόνισα για πρωτη φορα μια προώθηση θα ηθελα να μου πειτε επειδη δν ξερω και πολλα για PayPal πως θα γινει να μου βαλει τα λεφτα στο account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...