Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία, ναι η όχι?


Socratis_g

Τι απαντάμε στην πειρατεία σύντροφοι Insomniaxxx?  

1 μέλος έχει ψηφίσει

  1. 1. Τι απαντάμε στην πειρατεία σύντροφοι Insomniaxxx?

    • NAI!!!
      265
    • OXI!!!
      33


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα των υπολογιστων δεν εχω ιδεα αλλα για τα της μουσικης ισχυουν τα:

 

Εχουμε ενα γκρουπ/μουσικο/καλλιτεχνη.

Εχει γραψει 10-12 κομματια και θελει να τα δει σε cd. Δεν ειναι ονομα γι'αυτο και δεν εχει και πολλες ελπιδες...

Παει ενα πρωινο σε μια εταιρεια και η εταιρεια του λεει "νταξ ρε μεγαλε, θα στο βγαλω. Παρε αυτα και πανε σε στουντιο και ηχογραφησε τα και μολις τελειωσεις θα το κυκλοφορησω".

Τρελλος απο τη Γκαυλα ο τυπος, σκιζεται, τρεχει, ξεσκιζεται, ξανατρεχει, ξαναματαξεσκιζεται για να τελειωσει στην προθεσμια...

Το παει στην εταιρεια και η εταιρεια αναλαμβανει τη διανομη (=να βρεθει στα δισκοπωλεια της χωρας ντε).

Το μονο που δεν τον νοιαζει τον τυπο ειναι ποσα θα παρει γι'αυτην τη δουλεια.

Ενα πολυ καλο ποσοστο για πρωτοεμφανιζομενο ειναι 8-10%. Μετα, μπορει η εταιρεια να πει: "Παρε 1000 σιντια και πουλα τα να παρεις κανα φραγκακι ρε μεγαλε".

Να το πω αλλιως: Η πειρατεια τρωει λεφτουδακια απο εταιρειες και μεγαλα ονοματα.

 

Ερωτησεις κρισεως:

Η Naxos πουλαει τα σιντια της 6,5 γιουρα (τελικη τιμη). Πως διαολο ρε φουστη μου ειναι απο τις πιο καλες εταιρειες στο χωρο και με πολυ καλα μηχανηματα για ηχογραφησεις? Γιατι εχει ξεσκιστει να βγαζει σιντια με πρωτοεμφανιζομενους μουσικους (και να τους πληρωνει πολυ καλα) και να τα δινει 6,5 ευρα? Οι αλλες εταιρειες δεν μπορουν?

 

Τελος: Φτηνοτερα σιντια, σιντια για ολους (μουαχαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδια, ενα πραγμα θα σας πω, γνωστη τραγουδιστρια απο τη θητεια της στο τελευταιο Fame story, ειναι η κοπελα του κολλητου μου. Αυτο τον καιρο ηχογραφει το πρωτο της δίσκο και με παρακάλεσε να προωθησω τα κομματια της στο internet στα γνωστα sites - torrents - p2p.

 

Σε πολλους δεν ειναι κατι το νεο αυτο που λεω μιας γνωριζουμε οτι στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων, η διαρροη προερχεται απο τους ιδιους τους τρουδιστες - μανατζερς και προγραμματιστες (οταν μιλαμε για προγραμματα).

 

Απο εκει και περα, δεν ειναι θεμα γνωμης αλλα θέμα λογικης η απάντηση στο "περατεια ναι ή οχι". Η λογικη λοιπον λέει οτι οταν καποιος απευθυνεται στην παγκοσμια αγορα που η οικονομικη δυναμικη της φθίνει αυξάνοντας τις τιμές ή εστω διατηρώντας τες ίδιες, τοτε προφανως και θα υπάρξει πειρατεια. Και ειδικα στην Ελλαδα που η οικονομικη δυναμικη της ειναι στον πάτο.

 

Δεν εχει λοιπον σχεση το αν ειμαι υπερ ή οχι. Οι καταστασεις με οδηγουν.

Για παραδειγμα ενα καιρο η Microsoft ειχε βγαλει το Visual Studio 6 με 90% για τους φοιτητες. Φυσικα και το ειχα αγορασει αυθεντικο παρολο που ως αντιγραφη θα ηταν ακριβως το ιδιο και θα κοστιζε τζάμπα. Αν δεν εκανε το 90% δεν θα εδινα 200 χιλιαρικα τοτε να το παρω. Δηλαδη αν η Microsoft πουλαγε τα προιοντα της 50% φθηνότερα, πιστέυτε οτι θα έχανε?

Και καποιοι θα μου πουν, οτι βγαζω λεφτα απο ενα προγραμμα που εχει 3000 έχοντας το τζαμπα. Και γω θα του πω οτι το προγραμματο χρειαζομαι για να δουλευω σπιτι (κανοντας project για τη δουλεια) και ο μισθος μου ειναι 900 το μήνα (το αισιοδοξο σεναριο), οπου δεν φτανουν ουτε για νοίκι, φως νερό τηλέφωνο και φαγητό. Πως να μην γίνω πειρατής? Να χάσω τη δουλεια μου? Δωστο 500 ευρω το προγραμμα, να βαζω 100 στην ακρη καθε μηνα και σε 5 μήνες να το παρω αυθεντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ενα πραγμα θα σας πω, γνωστη τραγουδιστρια απο τη θητεια της στο τελευταιο Fame story, ειναι η κοπελα του κολλητου μου. Αυτο τον καιρο ηχογραφει το πρωτο της δίσκο και με παρακάλεσε να προωθησω τα κομματια της στο internet στα γνωστα sites - torrents - p2p.

.

 

Ξέρεις την Κωλέτσα ρε; ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξέρω και αυτη (λογω της κοπελιας του κολλητου) αλλα δεν είναι αυτη η κοπέλα του κολλήτου μου :P. Θα κοιταξω μηπως γινει δικια μου όμως :D. Αν και για να πω την αληθεια έχω επικεντρωθει στη Σασα Μπαστα :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει λοιπον σχεση το αν ειμαι υπερ ή οχι. Οι καταστασεις με οδηγουν.

Για παραδειγμα ενα καιρο η Microsoft ειχε βγαλει το Visual Studio 6 με 90% για τους φοιτητες. Φυσικα και το ειχα αγορασει αυθεντικο παρολο που ως αντιγραφη θα ηταν ακριβως το ιδιο και θα κοστιζε τζάμπα. Αν δεν εκανε το 90% δεν θα εδινα 200 χιλιαρικα τοτε να το παρω. Δηλαδη αν η Microsoft πουλαγε τα προιοντα της 50% φθηνότερα, πιστέυτε οτι θα έχανε?

Και καποιοι θα μου πουν, οτι βγαζω λεφτα απο ενα προγραμμα που εχει 3000 έχοντας το τζαμπα. Και γω θα του πω οτι το προγραμματο χρειαζομαι για να δουλευω σπιτι (κανοντας project για τη δουλεια) και ο μισθος μου ειναι 900 το μήνα (το αισιοδοξο σεναριο), οπου δεν φτανουν ουτε για νοίκι, φως νερό τηλέφωνο και φαγητό. Πως να μην γίνω πειρατής? Να χάσω τη δουλεια μου? Δωστο 500 ευρω το προγραμμα, να βαζω 100 στην ακρη καθε μηνα και σε 5 μήνες να το παρω αυθεντικό.

 

http://www.sharpdevelop.com

http://www.monodevelop.com

Όποιος ψάχνει βρίσκει. (μεταξύ άλλων και κάποιος μεγάλος σκακιστής)

Those who can do, those who can't leech (εγώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που θα υποστήριζαν ότι οι κολοσσοί χάνουν ή θα έχαναν ακόμη και αν πουλούσαν αισθητά φθηνότερα το προϊόν τους.

 

Εκεί που εγώ διαφωνω είναι με τα διάφορα ιδεολογήματα που δικαιολογούν την πειρατεία ως μορφή αντίστασης ή τη θεωρούν ως κάτι άσχετο με την κατάσταση που διαμορφώνεται στο χώρο. Κοινώς, "εγώ δεν ξέρω τίποτε, απλά περαστικός ήμουν."

 

Το είπε και ο Lucifer, νομίζω, νωρίτερα. "Αφού δε θα δει φράγκο από εμένα, γιατί να μην το αντιγράψω;" Η απάντηση, βέβαια, είναι ότι αφού μπαίνεις στο τριπάκι να το αντιγράψεις, πάει να πει ότι το θέλεις άρα, υπό κάποιες προϋποθέσεις θα το αγόραζες και επομένως ο δημιουργός θα έπαιρνε φράγκα από εσένα.

 

Η πειρατεία είναι ένα παρακλάδι (μην πω καρκίνωμα) του καταναλωτισμού. Μας έχουν πιπιλίσει το μυαλό πως ό,τι καινούργιο βγαίνει, πρέπει να το πάρουμε. Κινητό, pc, παιχνίδι, cd, όλα. Πώς; Εορτοδάνειο, διακοποδάνειο, παπαροδάνειο. Άμα δε γίνεται με δάνειο, το κλέβουμε. Και η ιλαροτραγωδία είναι ότι κάποιοι θησαυρίζουν κλέβοντας τον κόπο των άλλων, ενώ πολλοί βγάζουν ένα συμπαθητικότατο χαρτζιλίκι. Πάντα, βέβαια, στο όνομα της ελευθερίας και της αντίστασης απέναντι στις άπληστες πολυεθνικές. Η αποχή, η άρνηση του αδικαιολόγητα ακριβού προϊόντος δεν είναι επιλογή (;)

 

Επίσης, στεναχωριέμαι γιατί βλέπω μία δυσκολία στην αντίληψη της έννοιας της πνευματικής ιδιοκτησίας. Δόθηκαν μάχες γι' αυτό πριν από πολλά χρόνια, όταν οι εκδότες ξεζούμιζαν τους συγγραφείς. Ξέρω, γιατί είναι η δουλειά μου, μεταφραστής είμαι και το ζω από μέσα. Αντιλαμβανόμαστε την ιδιοκτησία μόνο ως κάτι το υλικό; Το γάλα κλέβεται, άρα θα λείψει, ενώ το πρόγραμμα "αντιγράφεται" και δε θα λείψει; Τα ίδια λογικά γίνονται και στη μουσική.

 

Εγώ, από μουσική δεν ξέρω πολλά. Στο software, όμως, η Looking Glass έκλεισε, η Troika πήγε φούντο, οι Madminute Games τα παράτησαν. Σίγουρα δε φταίει μόνο η πειρατία. Φταίνε και οι άπληστες εταιρείες, που έχουν βρει την πατέντα του sequel και πορεύονται. Που θέλουν το σίγουρο κέρδος και την ελαχιστοποίηση του ρίσκου. Αλλά ας μη νίπτουμε τας χείρας μας κι εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπε και ο Lucifer, νομίζω, νωρίτερα. "Αφού δε θα δει φράγκο από εμένα, γιατί να μην το αντιγράψω;" Η απάντηση, βέβαια, είναι ότι αφού μπαίνεις στο τριπάκι να το αντιγράψεις, πάει να πει ότι το θέλεις άρα, υπό κάποιες προϋποθέσεις θα το αγόραζες και επομένως ο δημιουργός θα έπαιρνε φράγκα από εσένα.

 

Ναι, για να το κατεβάζω, θα το θέλω. Δεν το χρειάζομαι όμως. Μια χαρά θέλω μια F50 κόκκινη μεταλλιζέ, αλλά επειδή δεν την χρειάζομαι, δεν τα σκάω να την πάρω. Αν μπορούσα να την αντιγράψω όμως τώρα θα έκανα χειροφρενιές σε πίστα.

 

Γάμα τους νόμους μωρε.Εγώ ειμαι αυτός που έφτιαξε το photoshop και σου λέω οτι ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να το παρεις χωρις να το πληρώσεις, όπως εσυ δεν γουστάρεις να βιάσω την γυναίκα σου να'ουμ (πληρώσω δεν πληρώσω).

There you go, ethics evolved.

 

Ιιιιιιχ η έννοια της ιδιοκτησίας στις 2 πιο αμφισβητήσιμες μορφές της.

Και γενικά, μην ανακατεύεις την ηθική, δεν ξέρω πως είναι.

Γενικά ρε πούστη, ή σε παίρνει η αγορά, ή δεν σε παίρνει. Δεν υπάρχει ηθικό και ανήθικο, υπάρχει συμφέρον και ασύμφορο. Και όσο η ΕΑ Games και η Microsoft μπορούν να αγοράσουν όλες τις Τσέχες, δεν βρίσκω κανένα λόγο να μην τις κατακλέψω.

 

Οι περι μπούμερανγκ υποθέσεις που αναφέρετε είναι άλλη φάση, εντελώς άλλη φάση όμως. Εγώ αναφέρομαι σε πειρατεία πολυεθνικών μεγαθήριων, όχι σε τοπικούς developers ή γενικά δημιουργούς μη παγιωμένους στην αγορά. Μια χαρά θα πληρώσω το demo του τοπικού συγκροτήματος, μια χαρά θα πληρώσω για ένα σιντί που θα ξεσκίσω στο άκουσμα, αλλά το st. anger των metallica είναι μαλακία ας πούμε. Το κατέβασα, το άκουσα μια, δυο, το σιχάθηκα, τέρμα. Εκατοντάδες άλλα ακολούθησαν την διαδικασία κατεβάσματος και τώρα είναι αυθεντικά στα ράφια μου. Αντιστοίχως με τα προγράμματα, το πρόγραμμα που με αφορά επαγγελματικά δε θα το κατεβάσω από το μουλάρι, θα πάω και θα τα σκάσω μια χαρούλα μια φορά, και μετά τραίνο τα updates. Αλλά μην ακούω μαλακίες περί κλοπής τώρα σε μεγαθήρια τύπου Microsoft, ο γείτονας βγάζει 1000 το μήνα και ο μπιλάκος είναι το νο1. Ε χέσε με τώρα, ποιά ηθική? Ποιός θα πεινάσει? Ποιόν θα αδικήσω? Το καυλωμένο θέλω του?

 

Τα τρία. Είμαι μέρος της αγοράς και κοιτάω το συμφέρον μου. Αν θέλω να αποφύγω το μονοπώλιο για να μη φάω τα σκατά μου στη μάπα, θα υποστηρίξω έμπρακτα τους μικρούς. Αν μπορώ να γλυτώσω λεφτά χωρίς αντίποινα όποιου είδους, νομικού, οικονομικού, λειτουργικού, θα το κάνω. Όπως κάνει η αντόμπ, η ίντελ, ο γάρδος, ο κάθε τελειωμένος developer. Καπιταλισμό έχουμε, όχι φτερά και φωτοστέφανα. Αν αντέχεις -όπως άντεξαν τόσοι- μείνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σφυροδρέπανα ανακατεμένα με την ελεύθερη αγορά...

 

You still don't get it, do you?

 

Η βλακο-πειρατεία εμαθε τον κοσμο m$.

Δεν έχασε η m$, ΚΕΡΔΙΣΕ. Χάρη της κάνεις.

Το παιδάκι που ειναι 8 χρονών , έχει office xp αντιγραμμένα. Όταν γίνει 20 του βάζεις να γράψει σε open office και του σηκώνεται η τρίχα.

Και η εταιρία Χ αντί να έχει τρια ΤΣΑΜΠΑ open office , πληρώνει 500άρες.

Οι καθηγητές στα σχολεία, αρνήθηκαν να διδάξουν open office γιατι δεν το ξέρουν λέει ( η πηγή που μου το αποκάλυψε και μάλλον διαβάζει, αν θέλει το επιβεβαιώνει :) ).

 

ΠΛΗΡΩΝΕ μαλάκα φορολογούμενε.

 

Η microsoft έκλεισε συμφωνια με το δημόσιο.

 

ΠΛΗΡΩΝΕ μαλάκα φορολογούμενε.

 

Και παρε και ενα real world example. Η μητέρα σου ειναι αρχιτέκτονας σωστα;

Δουλεύει 5 μέρες, φτιάχνει ενα σχεδιο. Το παίρνω εγω, το βγάζω φωτοτυπία, πάω στον πελάτη της μητέρας σου και του λεω "30 εuro, παρτο".

H μητέρα σου το έχει ακομα το σχέδιο στα χέρια της, δεν της το στερώ. Απλώς το αντέγραψα.

Μπορώ να το κάνω αυτο κάθε φορά, και ουτε πτυχίο δεν χρειάζομαι. (η μάλλον χρειάζομαι, θέλει υπογραφή γμτ). How cool is that? (και μάλλον έχει πολλά φράγκα οποτε δεν θα τις λείψουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιιιιιιχ η έννοια της ιδιοκτησίας στις 2 πιο αμφισβητήσιμες μορφές της.

Και γενικά, μην ανακατεύεις την ηθική, δεν ξέρω πως είναι.

 

Ουτε εγώ ξέρω τι είναι ηθική.

Έχω μια δική μου. Σέβομαι την κάβλα του διπλανού μου.

Είτε ειμαι σπίτι του και μου λέει να μην παω στην κρεβατοκάμαρα γιατι είναι η γυναίκα του μεσα γυμνή , είτε γιατι έφτιαξε κεικ και δεν γουστάρει να με κεράσει. Δεν του πιάνω κουβέντα οτι έχει πολλά ΚΕΙΚ και ΠΡΕΠΕΙ να με κεράσει γιατι με αυτή την λογική θα σκοτώσει την βιομηχανια ΚΕΙΚ. Δεν θες ; Ε στα @@ μου.

Και έτσι μαθαίνω να εκτιμώ. Αλλιώς βλέπω την m$ και αλλιώς την τάδε εταιρία που έχει τα πάντα Open source , και βάζεις στο jabber τον ιδρυτή και λέτε μαλακίες. Και που του λες "Μεγάλε δεν μου δουλευει το τάδε" , και σου στέλνει απανωτα mail με λύσεις.

Κατάλαβες τι έχει κάνει η πειρατεία; Τους τύπους σαν και το παραπάνω τους έχει στην αφάνεια, και οι φελλοί όλοι επιπλέουν.

 

Ειναι αστειο: Την m$ την έκανες no 1 εσυ, και τώρα λές στον κόσμο που παίρνει 1000 ευρώ, να την κλέψουν γιατι ειναι no1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η εταιρια δικαιολογει την τιμη του προιοντος, με manual και aftersales και αλλα καλουδια, και το χριαζομαι, θα το παρω.

 

Ομως οταν θελω για οχι μεγαλο διαστημα, εχω δυο επιλογες. Να το παρω pirated version ή να κατεβασω το αντιστοιχο freeware. ΟΠΩΣ και να εχει ομως, λεφτα η εταιρια απο εμενα μια φορα δεν θα παρει. Ετσι δεν βρησκω την διαφορα να το εχω Pirated ή να το εχω σε freeware, η εταιρια απο εμενα δεν χανει χρηματα γιατι απλα και ή πειρατεια να μην υπειρχε δεν θ ατο αγοραζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@ Lucifer Δηλαδή, για να καταλάβω, τους νόμους τους τηρούμε επειδή δεν μπορούμε να τους παραβιάσουμε;

 

Αν μπορούσες να την "αντιγράψεις" τη Ferrari, θα την "αντέγραφες"; Αν μπορούσες να την κλέψεις, και ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ να μη μπορούν να σε πιάσουν, ή να μην αξίζει ο κόπος τους να σε πιάσουν, θα την έκλεβες; Εντωμεταξύ, συνεχίζεις να κάνεις έναν ακατανόητο, για εμένα, διαχωρισμό ανάμεσα στην υλική και την πνευματική ιδιοκτησία.

 

Η Microsoft, έχει υπαλλήλους. Υπαλλήλους του χιλιάρικου το μήνα. Νομίζει κανείς ότι κλέβοντας τη Microsoft, πλήττεται ο Μπίλης; Ή οι γενικοί διευθυντές με τις Τσέχες γραμματείς, τις διακοπές στο Aspen και τα Hammer των 6 χιλιάδων κιβικών; Ναι, μωρέ, αυτοί θα αποληθούν πρώτοι. Και μην πάμε μακριά. Εδώ, στο Ελλαδιστάν. Όταν η Microsoft πήρε τα localization projects από την Archetypon στην Ελλάδα και τα έδωσε στους Ρώσους και τους Ινδούς, ποιοί την πάτησαν; Οι διευθυντές; Ή οι φοιτητές πληροφορικής που δούλευαν με 3 και 60 να στήσουν τα Ελληνικά Windows;

 

Το άλλο κλασικό ιδεολόγημα "αντιγράφω για να δω αν μου αρέσει και αν ναι, το αγοράζω αυθεντικό" (χμμ, εντάξει) το έχω ακούσει τόσο που ούτε αστείο δεν είναι πια. Δεν αμφιβάλλω ότι κάποιο έτσι το κάνουν, αλλά...

 

Υπάρχουν ντέμο για αυτή τη δουλειά. Για να δεις αν σου αρέσει κάτι. Εδώ, στο site της Taleworks (δημιουργοί ενός πολύ ωραίου light rpg game, του Mount & Blade, δείτε το αν θέλετε) υπάρχουν λαμόγια που έχουν το θράσσος να μπαίνουν στο forum και να ζητάνε τζάμπα κωδικούς για να ξεκλειδώσουν το παιχνίδι. Τόσο έχει ξεφύγει η κατάσταση. Και μιλάμε για πανάκριβο πρόγραμμα, όταν το αγόρασα έδωσα 10 ή 12 δολάρια.

 

Το θέμα, φίλοι μου, είναι ότι η κλοπή είναι κλοπή. Δεν έχει σημασία αν αυτός από τον οποίο κλέβεις έχει πολλά ή λίγα, αν θα του λείψει ή όχι. Σημασία έχει η πράξη και το τι μαρτυρά η πράξη αυτή για το χαρακτήρα του ανθρώπου.

 

Για μένα, αξία έχει να μοχθήσεις για να αποκτήσεις κάτι, να κάνεις το κουμάντο σου, να τα φέρεις βόλτα και να το κάνεις δικό σου. Αυτά τα ωραία "κλέβω από τους πλούσιους" δεν τα καταλαβαίνω. ΕΙΔΙΚΑ, από τη στιγμή που όλοι συμφωνούμε πως αυτό που κλέβουμε δε μας είναι απαραίτητο. Δηλαδή, δεν κλέβουμε ψωμί να ταϊσουμε τα πεινασμένα παιδιά μας. Τότε, γιατί το κλέβουμε; Επειδή μπορούμε;

 

Και πού θα σταματήσει αυτό; Τι θα μάθω στην κόρη μου; Αν μπορεί να λουφάρει κάτι χωρίς να έχει συνέπειες, να το κάνει;

 

Η συνείδηση, μου είπε κάποτε ένας άνθρωπος τον οποίο θεωρώ σοφό, δεν είναι ελλαστική. Αν αρχίσεις να την ξεχειλώνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να πώ οτι είμαι υπέρ της πειρατείας ή κατά.

Είμαι κατά της αγοράς απο τους πειρατές της γειτονιάς και των αγγελιών (ουστ κλέφτες) και δεν αγοράζω ποτέ απο μάυρο.Αν είναι να δώσω λεφτά θα τα δώσω για αυθεντικό αντίγραφο.

Οπότε ότι θέλω ή το κατεβάζω ή το αγοράζω.

Μουσική πχ κατεβάζω κι αν μου αρέσει το release παίρνω το βινύλιο.

Για ταινίες δε το κάνω εκτός απο σπάνιες περιπτώσεις.

Games δε παίζω οπότε δε τίθεται θέμα...κλασικά mame :P

Applications τώρα όχι τόσο νόμιμες εκδόσεις.Αλλά σκοπευω να αγοράσω winrar,kaspersky έτσι γιατι κάνουν δουλειά και τα λεφτά είναι λίγα.

 

Αυτάαα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βινύλιο ;;;

Υπάρχει ακόμα;

 

Αν αγοράσω κάτι original θα είναι κανένας commercial emulator.

Πχ έχω αγοράσει Spectaculator (ZXspectrum emulator)

και magicengine (NEC PCengine emulator)

 

Όλα τ'αλλα τα κλέβω και όσο περισσότερα κλέβω, τόσο μεγαλύτερη η ηδονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...