Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία, ναι η όχι?


Socratis_g

Τι απαντάμε στην πειρατεία σύντροφοι Insomniaxxx?  

1 μέλος έχει ψηφίσει

  1. 1. Τι απαντάμε στην πειρατεία σύντροφοι Insomniaxxx?

    • NAI!!!
      265
    • OXI!!!
      33


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εγω στη μουσική εννοείτε πως ψηφίζω ΝΑΙΙΙΙ γιατι η μουσικη για μενα δεν ειναι επαγγελμα αρα η πειρατια διαδιδει τη μουσικη τωρα γενικα για την πειρατια με τα παιχνιδια και τα προγραμματα θα συμφωνησω με τον Snollygoster οπως εχουν κανει και οι περισσοτεροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα για να "σολάρεις" :)

H πειρατεία σα γενικό φαινόμενο είναι αντικειμενικά αθέμιτη.

Βέβαια, ο καθένας θα προτιμήσει το τσάμπα, ή το φτηνό -ανάλογα του αντικειμένου αγοράς-, και είναι κοινή πρακτική. Πόσοι από δω μέσα δεν αρχίζουν να "βαράνε" άμα κάποιος νέος χρήστης που δεν διάβασε τους κανονισμούς, ζητήσει ανοιχτά ένα link με κάποιο κομμάτι/video/πρόγραμμα για να κατεβάσει χωρίς χρέωση -κ παράνομα κατά συνέπεια-? Ομως όλοι -και αυτοί που "βαράνε"-ανεξαιρέτως κατεβάσαμε (ή κατεβάζουμε ακομα) από peet-to-peer, παράνομα δηλαδή, έστω κάποιες φορές (έστω 1 φορά). Και ο περισσότερος κόσμος έχει αγοράσει έστω 1 πειρατικό προιόν. Άμα όμως βρεθείς στην πλευρά αυτού που τα χάνει από την πειρατεία, κατευθείαν αλλάζεις άποψη.

Το θέμα είναι πως αυτοί που τα πήραν βαριά με την πειρατεία και το παραγαμήσανε με τα μέτρα εναντίον της, είναι και αυτοί που τα τσεπώνανε κ πλουτίζαν τόσα χρόνια με το να βάζουν χέρι, κοινώς οι πολυεθνικές. Θα τσοντάρει τώρα για ασφαλιστικά μέτρα μια μικρή ανεξάρτητη εταιρία? Αφού δεν έχει να χάσει έτσι κι αλλιώς. Η πειρατεία χτυπά το προιόν με μαζική ζήτηση. Είδε κανένας κάποιο πλανώδιο πωλητή πειρατικών cd, να πουλα π.χ. Eels, Mark Lanegan, Midnight Choir, Universal Trilogy ή ο,τιδήποτε άλλο περιορισμένης απήχησης -συγκριτικά με πιο μαζικές κυκλοφορίες-?

 

Το καλοκαίρι μια πιτσιρίκα από την Αγγλία έβγαλε ένα δίσκο που δέχτηκε τις καλύτερες κριτικές. Λίγο πριν την κυκλοφορία έδωσε τα περισσότερα κομμάτια για free download στη σελίδα της στο MySpace, αγνοώντας τις προειδοποιήσεις της δισκογραφικής. Ο δίσκος μοσχοπούλησε ακόμα κι έτσι.

(δεν ξέρουμε αν θα το κάνει και στον επόμενο δίσκο, ή αν θα τη δει άλλος Eminem στο τέλος).

Άλλο σχετικό περιστατικό, αλλά πιο ακραίο, το 1995 οι Chumbawamba στην επανακυκλοφορία των "Pictures of starving children" και "Nevermind the ballots" πρότειναν στον κόσμο μια λίστα από καταστήματα όπου μπορούν να κλέψουν τα lps τους (η λίστα συμπεριλάμβανε και τα Tower records, HMV, Virgin κ.α.). "Άν σας πιάσουν θα έχετε την πλήρη υποστήριξη της μπάντας".

 

Η απορία μου εμένα ως προς τη μουσική πειρατεία, είναι γιατί χτυπιούνται τόοσο εναντίον της, τη στιγμή που ΟΛΟΙ οι δίσκοι που βλέπεις να κυκλοφορούν στην πειρατεία, είναι αυτοί που γίνανε χρυσοί, πλατινένιοι, πολυπλατινένιοι κ.ο.κ...

Βγάλαν το κέρδος τους κ με το παραπάνω δηλαδή.

Δε λέω, μαλακία είναι να βγάζεις 200 ή 200.000 ευρώ, ενώ θα μπορούσες να βγάλεις τα διπλά, επειδή τα υπόλοιπα τα τσεπώνουν άσχετοι στην πλάτη σου. Αλλά και αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι, όσο κυκλοφορούν πράγματα που πουλάνε πολύ, τόσο θα υπάρχει η πειρατεία, πάντα δηλαδή. Είναι παράνομο κ διώκεται, οκ, αλλά λίγο φρένο ρε σεις. Είναι τουλάχιστο νοσηρό να συλλαμβάνεις ένα πιτσιρίκι για παράνομο software.

Διάβασα στην εφημερίδα ότι πολλά "μεγάλα κεφάλια" στην αμερική συμφωνήσαν για να προτείνουν μαζί σχέδιο νόμου προς ψήφισμα, σύμφωνα με το οποίο θα διώκεται ο οποισδήποτε στην κατοχή του οποίου βρεθεί software υλικό που να μην αποδεικνύεται η νόμιμη αγορά του. Αν έχεις π.χ. mp3 φυλαγμένα στον υπολογιστή, θα πρέπει να έχεις στην κατοχή σου και το original cd από το οποίο τα έγραψες. (???).

Τι'ναι αυτά ρε? Πάμε καλά ??

Ε ρε γλέντια που θα κάνουμε.

Τέρμα η γενική δικτατορία με το γάντι. Χούντα και δια νόμου κιόλας από δω κ πέρα.

 

"Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική", Ποιός το σκέφτηκε ρε αυτό το σλογκανάκι?

Άμα θέλαν να κρατάνε "μη σκοτωμένη" τη μουσική οι εταιρίες θα έπρεπε οι ίδιες να μην τη βάζουν κάτω και να την πηδάνε απανωτά. Ειδικά στην Ελλάδα η έρμη η μουσική ίσα που τη βγάζει καθαρή, κι αυτό γίνεται κυρίως έξω από τις μεγαλοεταιρίες.

Η μουσική μένει ζωντανή όταν την αφήνουν ελεύθερη να υπάρχει όπως και όπου θέλει, κι η πειρατεία δεν έχει καμία σχέση με αυτό.

Η πειρατεία σκοτώνει τη τσέπη τους (που δεν τη σκοτώνει κιόλας, σκόντο της κάνει), όχι τη μουσική. Κι άμα τους ένοιαζε εξαρχής η μουσική, θα φροντίζαν να μειώσουν το κόστος αγοράς από νωρίτερα. Μέχρι πριν 3-4 χρόνια η τιμή ενός cd ήταν πάγια από 18 ως 20 ευρώ, είτε ήταν καινούρια κυκλοφορία, είτε ήταν 20 χρονών. Αν μη τι άλλο τους ανάγκασε να κατεβάσουν τις τιμές για να τη χτυπήσουν. Τώρα βρίσκεις παλιές κυκλοφορίες σε λογικότατες τιμές (μέχρι και 6,5 ευρώ), ενώ οι τελευταίες φτάνουν και τα 14-15 ευρώ. Πέρσι αγόρασα τους καινούριους Doves 11 ευρώ. Κ δε μιλάμε για μεταχειρισμένα, έτσι? (που είναι επίσης μια προτιμότερη λύση από τα πειρατικά. π.χ. ΕΔΩ βρίσκεις cds/lps/dvds second hand αλλά σε άριστη κατάσταση κ σε απίθανες τιμές).

Αρκεί να αναλογοστεί κανένας πόσο "πιασοκωλίδικο" σκηνικό παιζόταν προηγουμένως με τις τιμές, συγκριτικά με τώρα που τις μειώσαν τόσο κι εξακολουθούν να έχουν κέρδος... Σκεφτείτε πόσα τσεπώναν..

 

Πρόσφατα διάβασα μια δήλωση του Έλληνα συνεργάτη του Negreponte -και συνυπεύθυνο για τον υπολογιστή 100 δολλαρίων- Μιχάλη Μπλέτσα, που έλεγε :"..είναι αστείο να ποινικοποιούμε τον κόσμο που αντιγράφει cds. Έχουμε χάσει την προοπτική του τι είναι σημαντικό και τι όχι. Η δισκογραφία έφτιαξε τη μουσική?..". Και συμπληρώνει ο συντάκτης:"τώρα που το σκέφτομαι, δε θυμάμαι σε ποια δισκογραφική ηχογραφούσε ο Mozart όταν ζούσε".

 

Στο κάτω κάτω και εν ολίγοις (..?..), όλοι ξέρουν πως τα πειρατικά cds είναι κακής ποιότητας κ θα φθαρούν από νωρίς. Άμα το γουστάρεις θα το αγοράσεις αυθεντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που δηλώνουν ΟΧΙ στην πειρατεία να μας πούνε και τις ετήσιες καθαρές αποδοχές τους.

Πέραν της πλάκας. Αν η πειρατεία δημιουργεί μειωμένουν τζίρους, είτε σε τραγούδια είτε σε παιχνιδια κτλ κτλ, να μειωσουν μεν τις τιμές και να εξοικονομήσουν λευτά από την οικονομία του πολέμου, που είναι πολύ της μόδας τελευταία. Βλέπε Ιρακ Λίβανο κα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ψηφίζω το "εξαρτάται από την ποιότητα, τη χρήση και την τιμή του προϊόντος".

 

Άλμπουμ με μπουζουκοτράγουδα για παρακμιακό πάρτυ = Πειρατικό

Photoshop για επαγγελματίες = Αυθεντικό

Photoshop για φοιτητές/ερασιτέχνες = Πειρατικό

Mac OS X 100 euro = Αυθεντικό

Windows Vista Ultimate 400 euro = Πειρατικό

 

Μια διόρθωση.

 

Άλμπουμ με μπουζουκοτράγουδα για παρακμιακό πάρτυ = Δεν ασχολούμαι καν/Πειρατικό, αν σε πιέζουν οι γκόμενες ;)

Photoshop για επαγγελματίες = Αυθεντικό

Photoshop για φοιτητές/ερασιτέχνες = Paint .NET ή άλλα συναφή

Mac OS X 100 euro = Αυθεντικό

Windows Vista Ultimate 400 euro => Γιατί Ultimate? Home Premium 180 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω λίγο εκτός θέματος... αλλά έλεος ρε παιδιά!

Ευρώ λέγεται! Το'χουν πάνω και τα χαρτονομίσματα δλδ. Τι ξενομανία είναι αυτή; euro και euro συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows Vista : Πειρατικό

Office 2007 : Πειρατικό

.

.

.

Βάλε ότι γουστάρεις εδώ....: Πειρατικό

Τάδε πρόγραμμα που χρειάζομαι αλλά γαμώτο δε το βρίσκω πουθενά στο internet να τα κατεβάσω τσαμπέ : Αυθεντικό (γαμΩτο!!)

 

Ετήσιο καθαρό εισόδημα ~21000 Έουρος αλλά προτιμώ να τα ξοδεύω αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έλεος με τις δήθεν επιθέσεις μερικών εναντίον της πειρατείας...Μας το παίζουν και έξυπνοι.Τςτςτς....Αυτοί κατεβάζουν πολύ περισσότερα πειρατικά,σας το λέω με βεβαιότητα.Το σωστότερο και ειλικρινέστερο κατά τη γνώμη μου είναι αυτό που είπε ο snollygoster και τέλος.Άντε καλημέρα.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έλεος με τις δήθεν επιθέσεις μερικών εναντίον της πειρατείας...Μας το παίζουν και έξυπνοι.Τςτςτς....Αυτοί κατεβάζουν πολύ περισσότερα πειρατικά,σας το λέω με βεβαιότητα.Το σωστότερο και ειλικρινέστερο κατά τη γνώμη μου είναι αυτό που είπε ο snollygoster και τέλος.Άντε καλημέρα.:)

 

Ρε Νώντα, απορία..είχες κάνει κούκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν ήμουν τόσο αρρενωπός, έκλεβα αυτοκόλλητα της Candy Candy μπας και γεμίσω το ρημάδι το album. Τελικά έμεινα με την πίκρα...έπεσε κι ο Tony από το άλογο και ψόφησε...άσε, μεγάλη οδύνη!

 

Πλάκα κάνεις; Μακάρι να είχα το δικό σου μυαλό τότε και να έκανα το ίδιο.

Θα είχα καταφέρει να μιλήσω στη Μαρία (αχ), αντί να παίζω μπάλα στα τσιμέντα, και ξύλο στις βρύσες του σχολείου μαζί με άλλους αναμαλλιασμένους συμμαθητές μου.

 

Τα περισσότερα παιδιά που έχουν δει το Ρομπέν και πολεμάνε το άδικο των πολυεθνικών με τη μπέρτα του Superman και το λογότυπο του Zorrο, είδες πόσο φουσκώνουν από περηφάνια με το πειρατιλίκι.

 

Αυτό περίπου λέω κι εγώ. Επαναλαμβάνω ότι έχω προγράμματα στο pc μου που δεν είναι αγορασμένα. Η συντριπτική τους πλειοψηφία ανήκουν στην κατηγορία "για να δούμε πως δουλεύει και τι κάνει αυτό".

Το ίδιο και με τη μουσική. Τα mp3 που έχω, δεν είναι όλα ριπαρισμένα από δικά μου cd.

Επομένως δεν λέω πως είμαι καλύτερος και τιμιότερος από τους υπόλοιπους εδώ. Λέω απλά πως δεν είναι και κάτι που θα προσπαθήσω να το δικαιολογήσω ηθικά/κοινωνικοπολιτικά ή ακόμη και να περηφανευτώ για αυτό.

 

Όσοι έχουν παιδί, ας επιχειρήσουν να το βάλουν μπροστά στο pc και να του πουν με την ίδια περηφάνεια και ειλικρίνεια που ποστάρουν εδώ: "λοιπόν, αυτό είναι ένα πρόγραμμα που κάποιοι δούλεψαν για να το φτιάξουν. Αλλά επειδή ο μπαμπάς είναι πολύ έξυπνος, δεν το πλήρωσε αφού μπορούσε να το κλέψει.".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πολυπρολαβαίνω να πω τα "επιχειρημάτα" μου,απλά θα πω ότι σε γενικές γραμμές είμαι υπερ της πειρατείας,γιατί πρώτα από όλα,οι ίδιες οι εταιρείες την ενισχύουν (πως γίνεται και κυκλοφορούν μουσικά cd+ταινίες dvd , πριν να κυκλοφορήσουν στα δισκοπωλεία καν,ή πριν να τελειώσουν από τα σινεμά,και να τα έχουν άλλοι στα χέρια τους?)????

πως γίνεται το playstation 2 που είχα πάρει δώρο στον αδερφό μου όταν πρωτοβγήκε,να έχω αγοράσει ΠΡΩΤΑ το τσιπάκι που το σπάει,κ μετά το ίδιο το μηχάνημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πυρά οι αιρετικοί, στην πυρά!!

 

Η Microsoft ξέρετε που θα ήταν σήμερα αν δεν υπήρχε η πειρατεία που την εδραίωσε? (δεν ισχύει βέβαια για όλες της εταιρίες το ίδιο, πχ εταιρίες παιχνιδιών)

Είναι τυχαίο που ποτέ στο παρελθόν δεν κλειδωνε τα λειτουργικά της και το office?

Τώρα που έχει κατσικωθεί για τα καλά σε όλα τα pc ανα τον κόσμο, την ενοχλεί η πειρατεία και ενσωματώνει activation και Genuine checks.

Σκίστε την λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...