Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία, ναι η όχι?


Socratis_g

Τι απαντάμε στην πειρατεία σύντροφοι Insomniaxxx?  

1 μέλος έχει ψηφίσει

  1. 1. Τι απαντάμε στην πειρατεία σύντροφοι Insomniaxxx?

    • NAI!!!
      265
    • OXI!!!
      33


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Η Microsoft ξέρετε που θα ήταν σήμερα αν δεν υπήρχε η πειρατεία που την εδραίωσε?

 

Έχει μικρή δόση αλήθειας αυτό, αλλά νομίζω ότι δεν είναι και τόσο σημαντικός λόγος εδραίωσης.

Δηλαδή και το Linux και το Openoffice είναι free, αλλά ο κόσμος δεν τα χρησιμοποιεί. Κατά τη γνώμη μου, αυτό που παίζει καθοριστικό ρόλο στην εδραίωση μιας πλατφόρμας/σουίτας/εφαρμογής είναι τι επιλέγει ο επιχειρηματικός κόσμος για να χρησιμοποιήσει.

Η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων, θέλει απλά να κάνει τη δουλειά της. Δεν θέλει να πειραματιστεί, ούτε να μάθει. Και αυτό που κάποιος επιβεβλημένα χρησιμοποιεί στο γραφείο του, αυτό θα βάλει και στο σπίτι.

Αλλά και αντίστροφα. Κάποιος πιτσιρικάς που θέλει να εξοικιωθεί με τους υπολογιστές, θα επιλέξει αυτό που αύριο θα του είναι χρήσιμο και όταν πιάσει δουλειά.

 

Ο "πόλεμος" γίνεται στις επιχειρήσεις και στις κυβερνητικές υπηρεσίες.

Όποιος κερδίσει αυτούς τους πελάτες, κερδίζει και τους ιδιώτες στη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ ευθαρσώς δηλώνω ότι είμαι ένας από τους 4 (αυτή τη στιγμή) που ψήφισαν όχι.

 

Δεν είμαι πλούσιος, έχω οικογένεια και μωρό παιδί που το κάθε του γάλα (που το κατεβάζει σε 5 μέρες max) στοιχίζει δεκάευρω, χώρια οι κρέμες, οι πάνες, οι παιδίατροι, καινούργια ρούχα κάθε δίμηνο κουτουλουπού, αλλά για μένα είναι απλό.

 

Πειρατεία ίσον κλοπή. Και, για να μη βαυκαλιζόμαστε, τα υπερτιμολογημένα (αν είναι, εγώ δέχομαι ότι είναι) δεν είναι είδη βασικά, για τη διασκέδασή μας είναι. Σου φαίνεται ακριβό το oblivion? Μην το αγοράζεις, μάτια μου, δε θα πεθάνεις. Εγώ περίμενα και πήρα το Morrowind στην έκδοση game of the year με όλα τα expansion 10 ευρώ από Αγγλία. Με μηδέν μεταφορικά. Δύο ή τρία χρόνια αφότου βγήκε, ναι. Ε, και; Έπαθα κάτι; Τσεκάρουμε και τις τιμές. Πουλάει ακριβά ο Παπασωτηρίου, λ.χ; Χρεώνει μεταφορικά; Αγοράζουμε από αλλού. Στο κέντρο της Αθήνας, μισό τετράγωνο από εκεί που με χαρατσώνει η αλυσίδα, πουλάει ο άλλος γνήσιο το ίδιο παιχνίδι 5 και 10 ευρώ φτηνότερα. Κοιτάμε και λίγο.

 

Άλλα έτσι είναι. Βγαίνει κάτι, το θέλουμε τώρα. Είναι ακριβό; Ας το κλέψουμε. Τι μας νοιάζει που τη χασούρα της η εταιρία θα τη βγάλει στο συνάνθρωπο που είναι μ@λ@κ@ς και πληρώνει κανονικά; Εμείς την επανάστασή μας την κάναμε. Και όχι μόνο αυτό, ανοίγουμε και πέντε-δέκα "καταχωρήσεις" σε κάτι site "δημοπρασιών" της πλάκας να βγάλουμε και το χαρτζιλίκι μας μεταπουλώντας τα χακεμένα. Φτηνό παιχνίδι/ μουσική στο λαό. Με τον κόπο του άλλου. Ε, ναι, αφού μας πιάνουν τον ποπό, σωστά.

 

Δε συζητάμε καν τι σημαίνει αυτό για τους δημιουργούς. Όλοι στο μαντρί των πολυεθνικών, μπας και επιβιώσουν. Εδώ, βρέθηκαν κάτι -μην πω τι- που έβγαλαν πειρατικό το Psychonauts του Tim Schafer. Ανεξάρτητο δημιουργό τον έκλεψαν, οι επαναστάτες. Τον άνθρωπο που έφτιαξε το αυθεντικό Monkey Island. Λουστείτε τώρα το Fifa 3036 να ισιώσετε. Κλείνουν οι μικροί δημιουργοί, ή συνασπίζονται και καταλήγουν να πουλάνε στις τιμές των πολυθενικών, γιατί είναι και ιδεολόγοι και δε βάζουν starforce και κάτι τέτοια. Έφτιαξαν δυο παλλικάρια μια φανταστική μηχανή για wargames (Civil War: Bull Run και Second Manassas), έβγαλαν δύο τίτλους και από το πολύ χάκεμα σταμάτησαν. Σαν κι αυτούς άπειροι.

 

Και το γάλα το πουλάνε ακριβά τα καρτέλ. Δεν είδα κανένα να μπουκάρει στη Δέλτα να κλέψει καμιά καρδάρα. Εδώ βρίσκουμε, εδώ τα κάνουμε. Και η πλάκα είναι ότι ντύνουμε το μπεχιλίκι με κάτι ιδεολογήματα αστεία. Κι εγώ υπήρξα φοιτητής. Και έβλεπα το UFO: Enemy Uknown και μου έτρεχαν τα σάλια. Μάλλον βλάκας ήμουν που δεν το πήρα πειρατικό και περίμενα μέχρι το τελευταίο έτος να το βρω σε ξεπούλημα μαγαζιού που έβαζε λουκέτο.

 

Επιλογές είναι αυτές.

 

Εγώ, πάντως, προτιμώ να μποϊκοτάρω, παρά να κλέβω. Κι ας είμαι στο 10% ή στο 0,000010%.

 

Χωρίς διάθεση κακοφανισμού, σύντροφοι, αλλά ο καθένας πρέπει να έχει το θάρρος της γνώμης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Νώντα, απορία..είχες κάνει κούκος;

 

Αυτή είναι ontopic απορία;;; :-D

Έστω,ας απαντήσω.Ναι έχω κάνει.Τον κούκο στη διαφήμιση του 2002.Τη θυμάσαι;

Μη με ρωτήσεις τίποτα άλλο,γιατί θα μου κόψουν το επίδομα που παίρνω για να μην ποστάρω.Άντε καλημέρα.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι τι γουστάrει ο καθένας....γουστάρω να παίρνω γνήσια Albums Metal Θεών όπως Iron Maiden και Iced Earth αλλά δεν πρόκειτε να πάρω γνήσιο ένα πρόγραμμα της σειράς για το PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Snoob: Βασικά δεν στέκει ιδιαίτερα αυτό που λες.

Λες πως αν το τάδε παιχνίδι σου φαίνεται ακριβό, μην το πάρεις. Μεταφρασμένο σε κέρδος αυτό, πως διαφέρει από το να το πάρω αντιγραμμένο? Σε κάθε περίπτωση ο δημιουργός φράγκο από 'μένα δεν θα δει.

 

Ομοίως για τα γάλατα, αν κλέψω γάλα, το στερώ. Αν το αντέγραφα, όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το επιχείρημα "αν σου φαίνεται ακριβό, μην το πάρεις" δεν έχει να κάνει με το κέρδος και αν θα δει ο δημιουργός φράγκο από εσένα. Έχει να κάνει με αυτούς που υποστηρίζουν το "τι να κάνω, αφού είναι ακριβό κι εγώ είμαι φοιτητής/ άνεργος/ έχω στριμώγματα" ή δεν ξέρω εγώ τι. Αν δεν μπορείς να το αγοράσεις, μην το αγοράζεις. Η θέση "Αφού δεν μπορώ/θέλω να το αγοράσω, στην τιμή που το πουλάνε, το κλέβω," να με συμπαθάτε, αλλά δεν είναι επιχείρημα.

 

Μεταφρασμένο σε κέρδος, ρωτάς; Το καταλαβαίνουμε όλοι ότι το χάκεμα είναι ΕΜΠΟΡΙΚΗ διαδικασία. Αυτοί που φτιάξανε το στιπάκι για το playstation και βγάζουν αντίγραφα, ΔΕΝ τα δίνουν δωρεάν. Τα ΠΟΥΛΑΝΕ και τσεπώνουν σεστό χρήμα. Ρομπέν των Δασών με τον κόπο των άλλων. Κάντε μία βόλτα στα site που έλεγα πριν να δείτε πόσοι ΠΟΥΛΑΝΕ αντιγραμμένα. Αν τα δίνανε τζάμπα (εδώ γελάμε ελεύθερα) να μπω στη διαδικασία να συζητήσω την αντίσταση. Οι μάγκες, βγάζουν λεφτά από τον κόπο των άλλων. Θα μου πεις, εδώ κάποιοι παίρνουν πτυχίο με αγορασμένες εργασίες. Ναι, σωστά. Αλλά, ξεφεύγουμε.

 

Πολεμάμε την κακιά Microsoft στην πλάτη του διπλανού μας, που έχει μαγαζί και ΣΔΟΕ πάνω στο κεφάλι του παίρνει το προϊόν του Μπίλη αυθεντικό.

 

Έβγαλε το vista ο μάστορης; Αν δεν το βρω σε λογική τιμή (για τα μέτρα μου) δεν το αγοράζω, τόσο απλό. Μπορεί ο σπορτ Μπίλη να μη δει φράγκο από εμένα, αλλά το ίδιο δε θα δει και ο κάθε επαναστάτης του γιούτσου που ζει πουλώντας "φθηνά" χακεμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Snoob: Βασικά δεν στέκει ιδιαίτερα αυτό που λες.

Λες πως αν το τάδε παιχνίδι σου φαίνεται ακριβό, μην το πάρεις. Μεταφρασμένο σε κέρδος αυτό, πως διαφέρει από το να το πάρω αντιγραμμένο? Σε κάθε περίπτωση ο δημιουργός φράγκο από 'μένα δεν θα δει.

 

Ομοίως για τα γάλατα, αν κλέψω γάλα, το στερώ. Αν το αντέγραφα, όχι.

 

Γάμα τους νόμους μωρε.Εγώ ειμαι αυτός που έφτιαξε το photoshop και σου λέω οτι ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να το παρεις χωρις να το πληρώσεις, όπως εσυ δεν γουστάρεις να βιάσω την γυναίκα σου να'ουμ (πληρώσω δεν πληρώσω).

There you go, ethics evolved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχείρημα "αν σου φαίνεται ακριβό, μην το πάρεις" δεν έχει να κάνει με το κέρδος και αν θα δει ο δημιουργός φράγκο από εσένα. Έχει να κάνει με αυτούς που υποστηρίζουν το "τι να κάνω, αφού είναι ακριβό κι εγώ είμαι φοιτητής/ άνεργος/ έχω στριμώγματα" ή δεν ξέρω εγώ τι. Αν δεν μπορείς να το αγοράσεις, μην το αγοράζεις. Η θέση "Αφού δεν μπορώ/θέλω να το αγοράσω, στην τιμή που το πουλάνε, το κλέβω," να με συμπαθάτε, αλλά δεν είναι επιχείρημα.

 

Μεταφρασμένο σε κέρδος, ρωτάς; Το καταλαβαίνουμε όλοι ότι το χάκεμα είναι ΕΜΠΟΡΙΚΗ διαδικασία. Αυτοί που φτιάξανε το στιπάκι για το playstation και βγάζουν αντίγραφα, ΔΕΝ τα δίνουν δωρεάν. Τα ΠΟΥΛΑΝΕ και τσεπώνουν σεστό χρήμα. Ρομπέν των Δασών με τον κόπο των άλλων. Κάντε μία βόλτα στα site που έλεγα πριν να δείτε πόσοι ΠΟΥΛΑΝΕ αντιγραμμένα. Αν τα δίνανε τζάμπα (εδώ γελάμε ελεύθερα) να μπω στη διαδικασία να συζητήσω την αντίσταση. Οι μάγκες, βγάζουν λεφτά από τον κόπο των άλλων. Θα μου πεις, εδώ κάποιοι παίρνουν πτυχίο με αγορασμένες εργασίες. Ναι, σωστά. Αλλά, ξεφεύγουμε.

 

Πολεμάμε την κακιά Microsoft στην πλάτη του διπλανού μας, που έχει μαγαζί και ΣΔΟΕ πάνω στο κεφάλι του παίρνει το προϊόν του Μπίλη αυθεντικό.

 

Έβγαλε το vista ο μάστορης; Αν δεν το βρω σε λογική τιμή (για τα μέτρα μου) δεν το αγοράζω, τόσο απλό. Μπορεί ο σπορτ Μπίλη να μη δει φράγκο από εμένα, αλλά το ίδιο δε θα δει και ο κάθε επαναστάτης του γιούτσου που ζει πουλώντας "φθηνά" χακεμένα.

 

Snoob, αν θες τσιγάρα, πατατάκια, λαϊκή οτιδήποτε και βαριέσαι να πεταχτείς, πάρε με τηλέφωνο. Σου χρωστάω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφρασμένο σε κέρδος αυτό, πως διαφέρει από το να το πάρω αντιγραμμένο? Σε κάθε περίπτωση ο δημιουργός φράγκο από 'μένα δεν θα δει.

 

Θα πάρει όμως αυτός που ζει εις βάρος του δημιουργού, κοπιάροντας τα cd.

Και παρόλο που δεν παίζω παιχνίδια στο pc, φαντάμαι ότι κάποιος που γουστάρει να παίζει, τρώει (ας πούμε) ένα δίωρο τη μέρα παίζοντας.

Αν αυτό το δίωρο το καλύπτει με πειρατικά παιχνίδια, αυτό σημαίνει ότι δεν πρόκειται να αγοράσει κανένα αυθεντικό.

Αυτόματα, βγάζει τον εαυτό του εκτός των δυνητικών αγοραστών. Μικραίνει η αγορά. Ο δημιουργός δεν έχει να πληρώσει το νοίκι.

Ο πατέρας σου δεν εισπράτει το νοίκι. Με τη σειρά του, δεν μπορεί να σου δώσει λεφτά να πας διακοπές στην Τσεχία.

Αξίζει να χάσεις το σεξ με μία Τσέχα για ένα κοπιαρισμένο κωλοπαίχνιδο;

Από τις μέχρι τώρα απαντήσεις σου, φαντάζομαι πως προτιμάς να καβαλήσεις το starforce protection παρά να καβαλήσεις κάνα τσέχικο αστέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Snoob: Βασικά δεν στέκει ιδιαίτερα αυτό που λες.

Λες πως αν το τάδε παιχνίδι σου φαίνεται ακριβό, μην το πάρεις. Μεταφρασμένο σε κέρδος αυτό, πως διαφέρει από το να το πάρω αντιγραμμένο? Σε κάθε περίπτωση ο δημιουργός φράγκο από 'μένα δεν θα δει.

 

Ομοίως για τα γάλατα, αν κλέψω γάλα, το στερώ. Αν το αντέγραφα, όχι.

 

Α και FYI. Τα πειρατικά (software τουλάχιστον) τα πληρώνεις μια χαρά.

Εδώ που δουλεύω, μου έχουν στείλει email που είχε το κείμενο "Αυριο στις 10.00 να το δούμε" σε word!!!!. Ναι, δεν το έγραψε στο subject του mail. Άνοιξε word, το έγραψε μέσα και μου το έστειλε.

Και εδώ που τα πειρατικά δεν περνάνε, πληρώνει ο φορολούμενος οφις ΕΞ-ΠΙ για να γράφουν κείμενα μιας παραγράφου.

 

Πάντως οτι να'ναι έχω διαβάσει σε αυτά τα topics περι πειρατείας.

Π.χ ο ένας λεει οτι εγώ δεν θα κάνω πλούσια την Μ$ για αυτο αντιγράφω.

ο άλλος λέει οτι η microsoft έγινε αυτό που είναι απο την πειρατεία για αυτο αντιγράφω. Κάποιος είχε πει οτι αντιγράφει γιατι τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε.

Οι leechers είναι για μένα το σίχαμα του 20ού και 21ού αιώνα.

Οχι γιατι ειναι άχρηστα κατακάθια, αλλά γιατι κρύβουν τους πραγματικούς πρωταγωνιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο μας, γίναμε 7.

Ξεκάθαρα όχι στην πειρατεία.

Πειρατεία = κλοπή, μας αρέσει δε μας αρέσει.

Από την άλλη δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που βρίσκεται στην εφηβεία και βομβαρδίζεται με αποθεωτικά reviews του τάδε super wow 4D (sorry Sony) game και που αν δεν το έχει θα τον κοροιδεύουν ως φλωρόπουστα στο σχολείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο θέμα είναι τα freeware. Δεν ξέρω δλδ, αλλά πολλοί είναι της άποψης ότι ό,τι είναι εμπορικό, είναι και καλύτερο. Εγώ για παράδειγμα κάνω τη δουλειά μου με AVG 7.5 Free και με Paint .NET και με 7-zip και με μπλα μπλα...

Γιατί να μπω στη διαδικασία να ψάξω για πειρατικές εκδόσεις αντίστοιχων εμπορικών εφαρμογών τη στιγμή που και με αυτά κάνω τη δουλειά μου και μάλιστα δωρεάν και νόμιμα; Πρέπει να κοιτάμε λίγο και αυτή την πλευρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...