Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αυτό που σίγουρα δε μπορεί να περιγράψω είναι ακριβώς τι κάνει αυτή την ταινία τόσο ενδιαφέρουσα.

 

 

Αλλά δεν πρέπει να περιγράψεις το Limits μ'αυτόν τον τρόπο. Το "the best films are like dreams you're never really sure you had" που λέει η "Rita Hayworth" είναι αρκετά ακριβές πάντως. Προοικονομεί ακόμα και τη γνώμη του θεατή ο Jarmusch. Και λέω "ακόμα" γιατί όλο το φιλμ έχει μια αίσθηση προοικονομίας, είτε με τη μορφή οδηγιών, είτε με τη μορφή αποφθεγμάτων και στίχων, είτε καλλιεργώντας ένα σπειροειδές/ελικοειδές feeling.

 

 

Εγώ πάλι την βρήκα ενδιαφέρουσα, αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τί ακριβώς είναι αυτό που μου τράβηξε το ενδιαφέρον. Ξέρω ότι ο vlachaquito θα φρίξει :lol:, αλλά το Limits of Control είναι από τις ταινίες που θέλω κάποια στιγμή να ξαναδώ...

 

haha οχι φιλε μου, σιγα μην φριξω.. Απλα και εσυ και ο φιλος απο πανω, επιβεβαιωνουν αυτο που ειπα εγω.. μια ταινια στην οποια δεν γινεται απολυτως τπτ.. σε ολη την ταινια λες "κατι θελει να πει ο ποιητης" αλλα δεν ξερεις τι.. Αλλοι το βρισκουν τεχνη, αλλοι χασιμο χρονου.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Members
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
haha οχι φιλε μου, σιγα μην φριξω.. Απλα και εσυ και ο φιλος απο πανω, επιβεβαιωνουν αυτο που ειπα εγω.. μια ταινια στην οποια δεν γινεται απολυτως τπτ.. σε ολη την ταινια λες "κατι θελει να πει ο ποιητης" αλλα δεν ξερεις τι.. Αλλοι το βρισκουν τεχνη, αλλοι χασιμο χρονου.. :-)

 

Ναι ρε συ εντάξει, απλά το ότι δεν πιάνεις πάντα αυτό που θέλει να πει δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Άλλωστε πολλές φορές μετά από καιρό μπορεί να επανεκτιμήσεις μια ταινία (όπως ένα βιβλίο) και να δεις σε αυτή πράγματα που την πρώτη φορά δεν τα είχες προσέξει.

 

Εμένα π.χ. μου πήρε ένα χρόνο να καταλάβω γιατί μου άρεσε τόσο πολύ το Usual Suspects :P (και δεν ήταν απλά

η αποκάλυψη της ταυτότητας του Keyzer Soze

).

Επεξ/σία από gsarig
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα π.χ. μου πήρε ένα χρόνο να καταλάβω γιατί μου άρεσε τόσο πολύ το Usual Suspects :P (και δεν ήταν απλά η αποκάλυψη της ταυτότητας του Keyzer Soze).

 

Μήπως ήταν ο Θεός ο Κέβιν?

 

 

Έτσι και δεν είχα δει την ταινία και διάβαζα την παρένθεση σου, θα σε έκανα τέτοιο ριπόρτ, που η τοποθεσία σου και το status σου θα ήταν ένα και το αυτό. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Μήπως ήταν ο Θεός ο Κέβιν?

 

 

Έτσι και δεν είχα δει την ταινία και διάβαζα την παρένθεση σου, θα σε έκανα τέτοιο ριπόρτ, που η τοποθεσία σου και το status σου θα ήταν ένα και το αυτό. :P

 

γιατί; αφού δεν είπα ποιος είναι

 

(τέλος πάντων, το έβαλα σε spoiler για να μη γκρινιάζεις :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά θα με έβαζες σε διαδικασία, όλη την διάρκεια της ταινίας να σκέφτομαι για το ποιος είναι και να φτιάχνω τρελά σενάρια, τώρα που γνωρίζω ότι η αποκάλυψη της ταυτότητας του είναι κλειδί για την ταινία. Όπως είχε πει κι ο Σέλντον: ''You told me it's mind-blowing, so my mind is going into it pre-blown, and once a mind is *pre*-blown, it cannot be re-blown''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το "A serious man" το είδε κανένας;

Έχασα κάτι;

Το είδα σε δύο παρτ γιατί δεν το πολυπάλεψα να το δώ ολόκληρο με τη μία..

Είχε καλό στήσιμο σαν ταινία. Οι χαρακτήρες ήταν ένας και ένας και ιδιαίτερα τα still πλάνα μου έφεραν σπαστικό γέλιο πολλές φορές όπως και μερικές σκηνούλες...

Αλλα τί; Δεν βρήκα νόημα, κανένα, στην ταινία.

Ούτε και στο τέλος της φυσικά.

Είμαι τόσο άτεχνος ή ήταν τόσο γιούπι τσα τσα τσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλαιν μία που το είδα μία που το ξέχασα. Αυτό που λες για το στήσιμο συμφωνώ-φάνηκε πως βασίστηκαν στην κινηματογραφική μαεστρία τους περισσότερο (αλλά δεν είναι πια δεδομένη; ), τα επί μέρους εβραϊκά σχόλια τα έχει εξαντλήσει ο Γούντι Άλλεν δεκαετίες τώρα και τον παραλληλισμό του πρωταγωνιστή με τον Ιώβ δεν μπόρεσα να τον παρακολουθήσω γιατί δεν έχω αρκετές αναφορές (ή διάθεση να τις αποκτήσω).

 

Επίσης update που το ξέχασα:

Γάμησε το l'instict de mort liopyr ευχαριστώ. Μου άνοιξε την όρεξη να ξαναδώ Μπελμοντο και Ντελον.

 

Και φρέσκο:

New York, I Love you (κατά το Paris, je t'aime).

Τρυφερότατο, τεράστιο καστ και σκηνοθέτες, το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ.

Επεξ/σία από frenzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τυχερός είσαι που δεν το είδες όλο. Δεν ξέρω. Ιδιαίτερα στο τέλος.. Κοιταχτήκαμε με τον φίλο που το βλέπαμε και λέμε.. "τι μ@λακία είδαμε τώρα;¨

Μου κάνει εντύπωση που είναι nominee. :\

Και επίσης και η τεράστια προώθηση που είχε. Στο channel 4 είχε άπειρη διαφήμιση ας πούμε. Σε εφημερίδες.. Στα πάντα όλα. Εβραίοι.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταινία: Primer

Έτος: 2004

Σκηνοθέτης: Shane Carruth

Είδος: Drama | Thriller | Sci-Fi

Βαθμολογία: 9/10

Σχόλιο:

 

Η ταινία έχει προταθεί από αρκετά μέλη κατά καιρούς. Την είχα εύκαιρη καιρό αλλά ήθελα να την δω όταν πραγματικά θα είχα όρεξη για τέτοια ταινία. Τι είδους ταινία; Η ταινία πραγματεύεται το ταξίδι στον χρόνο. Πάντα μου άρεσαν ταινίες στο προκείμενο θέμα, αλλά πάντα καμία τους δεν ήταν αρκετά καλή για να την πάρεις και πολύ στα σοβαρά. Παραδείγματα; The Butterfly Effect: χαώδες, χωρίς συγκεκριμένο σενάριο, στόχευσε πιο πολύ να ικανοποιήσει τον μέσο θεατή και όχι τον απαιτητικό επιστημονικολάγνο geek της διπλανής πόρτας.

 

Το Primer είναι δύσκολη ταινία. Ευτυχώς είναι μικρή (78'). Ξεκινά με δυο φίλους και συναδέλφους επιστήμονες. Η ταινία είναι πολύ πειστική, πολύ σοβαρή, πολύ καλοφτιαγμένη. Καταφέρνει να βγάζει δυνατά συναισθήματα χωρίς συναισθηματικές εξάρσεις και υστερίες, φωνές και ουρλιαχτά. Είναι ένα πολύ ωραίο χρονικό παζλ, όπου στο τελευταίο μισάωρο προσπαθείς να βάλεις μια σειρά τα γεγονότα. Όχι, δεν μπερδεύει τον θεατή παραθέτοντας τα γεγονότα σε μη χρονολογική σειρά. Το θέμα είναι αυτό που το περιπλέκει.

 

Την ταινία πρέπει να την δείτε 2η φορά στο καπάκι. Κρατάτε τις βασικές αποκαλύψεις από το τέλος της 1ης προβολής και την ξαναβλέπετε ενώ έχετε τα πάντα φρέσκα. Η προσωπική αναζήτηση είναι πολύ ωραία καθώς ο σεναριογράφος (και σκηνοθέτης και πρωταγωνιστής!) Shane Carruth έχει δουλέψει καλά αυτό το μικρό διαμάντι και τα θεμέλια υπάρχουν και είναι δυνατά. Αντίθετα με πολλούς άλλους που προσπάθησαν να κάνουν το ίδιο, δεν χάνει τη μπάλα με τα παράδοξα και τις συμβάσεις και το αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό.

 

Αν σας αρέσει το είδος δώστε της την ευκαιρία, αλλά να της αφιερώσετε και τον χρόνο που της αξίζει. Είναι δεδομένο πως θα μείνετε με πολλές απορίες μετά την πρώτη φορά, αλλά σάμπως δεν είδαμε και δεύτερη φορά το Donnie Darko;

 

Trailer:

 

Επίσημο site:

P R I M E R M O V I E

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Ταινία: Primer

Έτος: 2004

Σκηνοθέτης: Shane Carruth

Είδος: Drama | Thriller | Sci-Fi

Βαθμολογία: 9/10

Σχόλιο:

 

 

Η ταινία έχει προταθεί από αρκετά μέλη κατά καιρούς. Την είχα εύκαιρη καιρό αλλά ήθελα να την δω όταν πραγματικά θα είχα όρεξη για τέτοια ταινία. Τι είδους ταινία; Η ταινία πραγματεύεται το ταξίδι στον χρόνο. Πάντα μου άρεσαν ταινίες στο προκείμενο θέμα, αλλά πάντα καμία τους δεν ήταν αρκετά καλή για να την πάρεις και πολύ στα σοβαρά. Παραδείγματα; The Butterfly Effect: χαώδες, χωρίς συγκεκριμένο σενάριο, στόχευσε πιο πολύ να ικανοποιήσει τον μέσο θεατή και όχι τον απαιτητικό επιστημονικολάγνο geek της διπλανής πόρτας.

 

Το Primer είναι δύσκολη ταινία. Ευτυχώς είναι μικρή (78'). Ξεκινά με δυο φίλους και συναδέλφους επιστήμονες. Η ταινία είναι πολύ πειστική, πολύ σοβαρή, πολύ καλοφτιαγμένη. Καταφέρνει να βγάζει δυνατά συναισθήματα χωρίς συναισθηματικές εξάρσεις και υστερίες, φωνές και ουρλιαχτά. Είναι ένα πολύ ωραίο χρονικό παζλ, όπου στο τελευταίο μισάωρο προσπαθείς να βάλεις μια σειρά τα γεγονότα. Όχι, δεν μπερδεύει τον θεατή παραθέτοντας τα γεγονότα σε μη χρονολογική σειρά. Το θέμα είναι αυτό που το περιπλέκει.

 

Την ταινία πρέπει να την δείτε 2η φορά στο καπάκι. Κρατάτε τις βασικές αποκαλύψεις από το τέλος της 1ης προβολής και την ξαναβλέπετε ενώ έχετε τα πάντα φρέσκα. Η προσωπική αναζήτηση είναι πολύ ωραία καθώς ο σεναριογράφος (και σκηνοθέτης και πρωταγωνιστής!) Shane Carruth έχει δουλέψει καλά αυτό το μικρό διαμάντι και τα θεμέλια υπάρχουν και είναι δυνατά. Αντίθετα με πολλούς άλλους που προσπάθησαν να κάνουν το ίδιο, δεν χάνει τη μπάλα με τα παράδοξα και τις συμβάσεις και το αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό.

 

Αν σας αρέσει το είδος δώστε της την ευκαιρία, αλλά να της αφιερώσετε και τον χρόνο που της αξίζει. Είναι δεδομένο πως θα μείνετε με πολλές απορίες μετά την πρώτη φορά, αλλά σάμπως δεν είδαμε και δεύτερη φορά το Donnie Darko;

 

Trailer:

 

Επίσημο site:

P R I M E R M O V I E

 

Λοιπόν, αυτή την ταινία θέλω κι εγώ όντως να την ξαναδώ, κυρίως γιατί όταν την είδα δεν είχα υπότιτλους και δυσκολεύτηκα να την παρακολουθήσω στις λεπτομέρειές της (βρήκα κι εγώ ταινία να δω χωρίς υπότιτλους :P). Σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσα πάντως (για την ακρίβεια μπορεί να την έχω αναφέρει κι εγώ εδώ ή σε άλλο topic [άτιμο αλτσχάιμερ]).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το "A serious man" το είδε κανένας;

Έχασα κάτι;

Το είδα σε δύο παρτ γιατί δεν το πολυπάλεψα να το δώ ολόκληρο με τη μία..

Είχε καλό στήσιμο σαν ταινία. Οι χαρακτήρες ήταν ένας και ένας και ιδιαίτερα τα still πλάνα μου έφεραν σπαστικό γέλιο πολλές φορές όπως και μερικές σκηνούλες...

Αλλα τί; Δεν βρήκα νόημα, κανένα, στην ταινία.

Ούτε και στο τέλος της φυσικά.

Είμαι τόσο άτεχνος ή ήταν τόσο γιούπι τσα τσα τσα;

 

Ε φαίνεται εκ του αποτελέσματος ότι απλά ήθελαν να νιώσεις τα τείχη να κλείνουν όπως και ο πρωταγωνιστής.Τέρμα πιόνι, καβαλημένος από την ζωή χωρίς να ζητάει ποτέ τίποτα το ιδιαίτερο, και προφανώς πιστεύοντας ότι είναι εντάξει στα μάτια θεών κι ανθρώπων, όταν γίνεται η στραβή βλέπει ότι κανείς και τίποτα δεν μπορεί να βοηθήσει κι αυτός παραμένει θύμα.Και ότι όλοι γύρω του τον έχουν απλά χεσμένο.Χωρίς να θέλω να εμβαθύνω ιδιαίτερα, γιατί είναι λίγο περιττό για την συγκεκριμένη ταινία, νομίζω απλά ότι το ζουμί της υπόθεσης είναι οι σκέψεις που κάνεις κατά την διάρκεια της, σαν αποτέλεσμα της μιζεροκατάστασης που ζει ο πρωταγωνιστής.

Σε σπρώχνει να είσαι περισσότερο εγωιστής με την ζωή σου, γιατί απλά κανείς άλλος δεν πρόκειται να το κάνει για σένα.

Το νόημα το ήξερε το ραμόλι που τραγουδούσε jefferson airplane.Η συγκεκριμένη σκηνή συνηγορεί στο ότι όσο μεγαλώνεις καταλαβαίνεις ότι δεν ξέρεις που σου πάνε τα τέσσερα και είναι το πορτραίτο που δίνουν οι Κοέν στον χαρ χαρ νο1 ραβίνο.

 

Είναι ταινία για μπίριμπίρι κυρίως αλλά γενικά σαν ιστορία δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.Σαν grp therapy στο cinema.

:lol:

Επεξ/σία από ScarletK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταινία: Primer

Έτος: 2004

Σκηνοθέτης: Shane Carruth

Είδος: Drama | Thriller | Sci-Fi

Βαθμολογία: 9/10

Σχόλιο:

 

Η ταινία έχει προταθεί από αρκετά μέλη κατά καιρούς. Την είχα εύκαιρη καιρό αλλά ήθελα να την δω όταν πραγματικά θα είχα όρεξη για τέτοια ταινία. Τι είδους ταινία; Η ταινία πραγματεύεται το ταξίδι στον χρόνο. Πάντα μου άρεσαν ταινίες στο προκείμενο θέμα, αλλά πάντα καμία τους δεν ήταν αρκετά καλή για να την πάρεις και πολύ στα σοβαρά. Παραδείγματα; The Butterfly Effect: χαώδες, χωρίς συγκεκριμένο σενάριο, στόχευσε πιο πολύ να ικανοποιήσει τον μέσο θεατή και όχι τον απαιτητικό επιστημονικολάγνο geek της διπλανής πόρτας.

 

Το Primer είναι δύσκολη ταινία. Ευτυχώς είναι μικρή (78'). Ξεκινά με δυο φίλους και συναδέλφους επιστήμονες. Η ταινία είναι πολύ πειστική, πολύ σοβαρή, πολύ καλοφτιαγμένη. Καταφέρνει να βγάζει δυνατά συναισθήματα χωρίς συναισθηματικές εξάρσεις και υστερίες, φωνές και ουρλιαχτά. Είναι ένα πολύ ωραίο χρονικό παζλ, όπου στο τελευταίο μισάωρο προσπαθείς να βάλεις μια σειρά τα γεγονότα. Όχι, δεν μπερδεύει τον θεατή παραθέτοντας τα γεγονότα σε μη χρονολογική σειρά. Το θέμα είναι αυτό που το περιπλέκει.

 

Την ταινία πρέπει να την δείτε 2η φορά στο καπάκι. Κρατάτε τις βασικές αποκαλύψεις από το τέλος της 1ης προβολής και την ξαναβλέπετε ενώ έχετε τα πάντα φρέσκα. Η προσωπική αναζήτηση είναι πολύ ωραία καθώς ο σεναριογράφος (και σκηνοθέτης και πρωταγωνιστής!) Shane Carruth έχει δουλέψει καλά αυτό το μικρό διαμάντι και τα θεμέλια υπάρχουν και είναι δυνατά. Αντίθετα με πολλούς άλλους που προσπάθησαν να κάνουν το ίδιο, δεν χάνει τη μπάλα με τα παράδοξα και τις συμβάσεις και το αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό.

 

Αν σας αρέσει το είδος δώστε της την ευκαιρία, αλλά να της αφιερώσετε και τον χρόνο που της αξίζει. Είναι δεδομένο πως θα μείνετε με πολλές απορίες μετά την πρώτη φορά, αλλά σάμπως δεν είδαμε και δεύτερη φορά το Donnie Darko;

 

Trailer:

 

Επίσημο site:

P R I M E R M O V I E

 

Εντάξει, ούτε για αστείο δεν παίζει να καταλάβεις την ταινία αν την δεις μόνο μια φορά. Μόλις την τελείωσα και μιλάμε ότι περα απο τα βασικά δεν κατάλαβα χριστό. Δυστυχώς δεν έχω κουράγιο να την αρχίσω ξανά αλλά θα την ξαναδώ αύριο μπας και βάλω τα πράγματα σε μια σειρά στο μυαλό μου. Πιστεύω είναι απο τις ταινίες που αν ''λύσεις'' τον γρίφο τους θα ανταμειφθείς καλά. Και δεν είναι Λιντσικός γρίφος. Πιστεύω ότι η όλη μαγκιά, είναι στο να καταλάβεις πως λειτουργεί το timetravel στην ταινία. Με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτά, που μπορούν να βοηθήσουν τον κακόμοιρο θεατή να βγάλει μια άκρη με το ταινιάκι.

 

primertimelinepa7.jpg

 

timetravelkeypointsim1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε παιδάκι μου, δεν σου πα να έχεις χρόνο και διάθεση να την δεις δεύτερη φορά στο καπάκι; (το search ήξερα ότι θα το κάνεις στην ανάπαυλα :-))

 

Ε τι να κάνω ρε γαμώτο νύσταξα. Πάντως σήμερα αν βρω χρόνο θα το ξαναδώ. Θα πηδήξω βέβαια το πρώτο εικοσάλεπτο που είναι έυκολα κατανοητό και μετά (όπως διάβασα και στο νετ) χαρτί και μολύβι. Εσύ ρε konnak το κατάλαβες πλήρως?

 

Σπόιλερ για Λοστοκολλημένους:

 

 

Πόσο γαμηστερό θα ήταν αν το Primer ήταν κομμάτι του Λοστ ε? Και φυσικά αυτοί οι δύο να είναι ο Τζέικομπ με τον άλλον. Το σκεφτόμουν αυτό στην τελευταία σκηνή στο αεροδρόμιο που συζητούσαν σε ψιλοεχθρικό ύφος και τρώω και μια φλασιά που τον έναν απο τους 2 τον λέγα Άαρων και τον άλλον Abe. (Jacabe :P)

 

Το σταματάω εδώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...