Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε τι να κάνω ρε γαμώτο νύσταξα. Πάντως σήμερα αν βρω χρόνο θα το ξαναδώ. Θα πηδήξω βέβαια το πρώτο εικοσάλεπτο που είναι έυκολα κατανοητό και μετά (όπως διάβασα και στο νετ) χαρτί και μολύβι. Εσύ ρε konnak το κατάλαβες πλήρως?

 

Την πρώτη φορά που το είδα όχι, έχασα τα αυγά και τα πασχάλια στο τέλος. Βρήκα το timeline που παραθέτεις παραπάνω, και του έριξα μια γρήγορη ματιά. Μετά, την ξαναείδα έχοντας στο μυαλό ένα-δύο βασικά πραγματάκια που παρατηρεί το παραπάνω illustration. Είναι εκπληκτικό το πόσο στέρεο είναι το οικοδόμημα.

 

 

Πολύ κομβικό είναι το σημείο του παράδοξου με τον Granger, καθώς εκεί είναι που αρχίζουν όλα και γίνονται ανεξέλεγκτα. Επίσης, βασικό clue είναι το σημείο που ο πρωταγωνιστής γυρνά πίσω στο χρόνο, συναντά τον εαυτό του στο παρελθόν και παρεμβαίνει με αποτέλεσμα ο πρότερος εαυτός του να μην μπει στη χρονομηχανή όπως έγινε την πρώτη φορά, οπότε ουσιαστικά μένουν... δύο Aaron πίσω.

 

 

Η ταινία είναι φτιαγμένη έτσι ώστε να είναι λιτή και συμπυκνωμένη. Κάνοντας αυτή την προσωπική αναζήτηση, και ξαναβλέποντάς τη πέφτουν ένα-ένα όλα τα κομμάτια στη θέση τους και τελικά καταλήγει να είναι πολύ ειλικρινής απέναντί σου. Δεν είναι μια ταινία φτιαγμένη για wows, είναι μια ταινία/σπουδή πάνω στην πιθανή εφαρμογή μιας χρονομηχανής: ακόμα και οι πιο υπεύθυνοι άνθρωποι που κατανοούν πλήρως αυτό με το οποίο ασχολούνται μπορούν να προκαλέσουν τρελό μπάχαλο, αλλά όχι στη χαώδη μορφή του arcade και ψιλοαστείου The Butterfly Effect.

 

Σπόιλερ για Λοστοκολλημένους:

 

 

Πόσο γαμηστερό θα ήταν αν το Primer ήταν κομμάτι του Λοστ ε? Και φυσικά αυτοί οι δύο να είναι ο Τζέικομπ με τον άλλον. Το σκεφτόμουν αυτό στην τελευταία σκηνή στο αεροδρόμιο που συζητούσαν σε ψιλοεχθρικό ύφος και τρώω και μια φλασιά που τον έναν απο τους 2 τον λέγα Άαρων και τον άλλον Abe. (Jacabe :P)

 

Το σταματάω εδώ.

 

 

lol

 

Πέρα από την πλάκα, βλέποντας την ταινία κάτι τέτοιο σκέφτηκα και εγώ, πόσο εύκολα εν τέλει θα μπορούσαν να δώσουν στο Lost ένα απίστευτο closure, αν κάθονταν απλά και σκέφτονταν λίγο ώστε να κάνουν αντίστοιχες καταστάσεις.Π.χ. έτσι θα μπορούσαν να υπήρχουν κανονικά δύο διαφορετικοί Locke (ένας νεκρός και ένας ζωντανός μέσα στο πόδι του αγάλματος) και να μην είναι ο ένας η ενσάρκωση του κακού καπνού ας πούμε, απλά ένας χρονοταξιδιώτης που έκανε κάπου το λάθος να συναντήσει τον εαυτό του και να τον επηρεάσει ώστε να μη μπει στη χρονομηχανή, όπως έγινε την πρώτη φορά. Και να βάλουν το Whatever Happened, Happened στον κώλο τους. Το αυτό με Jacob-Κώστα, έχοντας στη διάθεσή τους μια χρονομηχανή, θα μπορούσαν ουσιαστικά να ξέρουν τα πάντα, να κάνουν τα πάντα, και αυτό χωρίς να τους δοθούν μεταφυσικές ικανότητες. Η ταινία μπορεί να γίνει ένα αλφαβητάρι στο πως να χειρίζονται το time-travel μελλοντικές ταινίες και σειρές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η ταινια ειναι οντως πολυ δυσκολη και θελει οπωσδηποτε 2 φορες για να την δεις.. ομως πολυ καλοφτιαγμενη και αξιζει τον κοπο να την δειτε..

 

Για το λοστ, εχετε ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.. Τωρα, απλα οτι και να γινει ξερουμε

 

 

ειναι γιατι ειναι ο θεος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θεωρειτε υπερβολικο να δειτε ταινια που θελει σημειωσεις για να βαλετε σε σειρα τα κομματια που επρεπε να ειχε βαλει ο σκηνοθετης και τελος να την θεωρειτε ταινια 9/10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θεωρειτε υπερβολικο να δειτε ταινια που θελει σημειωσεις για να βαλετε σε σειρα τα κομματια που επρεπε να ειχε βαλει ο σκηνοθετης και τελος να την θεωρειτε ταινια 9/10?

 

Απεναντίας. Τέτοιες ταινίες (που θέλουν να βάλεις το μυαλό σου και λίγο να σκεφτεί ρε αδερφέ) ψιλοσπανίζουν οπότε με το που κάποιος ανακαλύπτει μια, πέφτουμε (κάποιοι) με τα μούτρα. Συγκεκριμένα για το Primer παίζει να είναι και η καλύτερα δομημένη time travel ταινία που έχω δει. Ευχαριστούμε κύριε konnak.

 

Επίσης ευχαριστώ σε όποιον πρότεινε το Les valseuses.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προτεινω αλλη μια καλη time-travel ταινια,το Retroactive με τον Jim Belushi.

Eπιστημονας ανακαλυπτει το ταξιδι στον χρονο,και γυρναει πισω στο κοντινο παρελθον για να διορθωσει ενα ασχημο περιστατικο.Δυστυχως οχι μονο δεν διορθωνει τα πραματα,αλλα με καθε time-travel τα κανει χειροτερα.Το φιναλε ειναι πολυ καλο και καθολου χολυγουντιανο.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the devil wears prada.αρκετά καλό,κορυφαία meryl strip στο ρόλο(κουτί)

εκδότρια περιοδικού μόδας(στρίφνα) ψάχνει την νέα της βοηθό 7,4/10.

Πάρα πολύ μου άρεσε το lucky number slevin(αρκετοί ήδη θα την είδατε),ένα στοίχημα χάνεται στον ιππόδρομο και μια οικογένεια καθαρίζεται,ή μήπως όχι..9/10

 

 

Πολύ καλό το lucky number slevin.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ταινία: Mary and Max

Έτος: 2009

Σκηνοθέτης: Adam Elliot

Είδος: Animation | Comedy | Drama

Βαθμολογία: 9/10

Σχόλιο:

 

Ok, καταρχην να πω οτι μου αρεσουν οι animated ταινιες.. τις βρισκω αρκετα ενδιαφερουσες, και οχι μονο τις κωμωδιες της ντισνευ αλλα και με πιο δραματικα θεματα, οπως π.χ. to vals with bashir που με τρελανε την περυσινη χρονια.

 

Ετσι, οταν μου προτειναν αυτη την ταινια με τις..πλαστελινες, ειπα, ας το δω και αυτο, τοσες πατατιες εχω δει. Η ιστορια ενδιαφερουσα, το ατομο που μου το προτεινε εμπιστο και ετσι το εβαλα να το δω.

 

η ταινια ξεκιναει αρκετα βαρετα.. Το διαβασμα των γραμματων σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο και περιμενα κατι να γινει για να ανεβει επιπεδο.

 

Οσο περναει η ωρα, η ταινια γινεται ολο και πιο ομορφη, πιο σκοτεινη, πιο δραματικη. η σχεση μεταξυ δυο ατομων με βαθυα ψυχολογικα προβληματα που προσπαθουν να πιαστουν ο ενας απο τον αλλον, η καταθλιψη που τους πιανει οταν απομακρυνονται μεσα στα χρονια, προσπαθει να μας δωσει να καταλαβουμε οτι ακομα και αυτοι εχουν δικαιωμα στην ζωη και στην φιλια..

 

η ταινια τελειωνει με μια συγκλονιστικη στιγμη κατα την γνωμη μου, που οσο και να ντρεπομαι να το πω, εκανε τα γυαλια μου να θολωσουν αρκετα...

 

Απλη, με τελεια μουσικη επενδυση, φοβερα νοηματα για την ζωη και την φιλια, και την μαεστρια των συντελεστων της ταινιας να παρουν ενα κομματι πλαστελινης και να σε κανουν να βλεπεις αληθινους ηθοποιους.. Συγχαρητηρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το ειδα και εγω το From Paris with love. Πιστευω οτι μιλαμε για το χειροτερο casting ever!!! τελειως αταιριαστοι ολοι οι ηθοποιοι, κριμα γιατι θα μπορουσε να ηταν καλυτερο. οπως λεει και ο απο πανω, Καλό time waster...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι το casting είναι τσάμπλα χάμπλα. Αλλα ο τραβόλτα έχει ενδιαφέρον. Δεν τον είχα ξαναδεί σε τέτοιο ρόλο/κυβικά και αν και στην αρχή χαζογέλασα, μετά μου άρεσε κάπως. Καλά το πήγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταινία: A Single Man

Έτος: 2009

Σκηνοθέτης: Tom Ford

Είδος: Drama

Βαθμολογία: 8,5/10

Σχόλιο:

 

Η ταινία ήταν πρόταση της καθηγήτριας που είναι υπεύθυνη για την πτυχιακή της κοπελιάς μου. Το θέμα της πτυχιακής είναι ο γάμος των ομοφυλοφίλων και το θέμα της ταινίας είναι το πως προσπαθεί να ξεπεράσει τον χαμό του επι 16 χρόνια συντρόφου του, ένας γκέι καθηγητής πανεπιστημίου. Πρώτα από όλα, στον ρόλο του γκει καθηγητή είναι ο προτεινόμενος για όσκαρ Α ανδρικού ρόλου Colin Firth, ο οποίος παίζει έναν καταπληκτικό γκέι. Χωρίς υπερβολές, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, απλά σου δίνει να καταλάβεις πως είναι μια ρεαλιστική αδερφή. Όταν τελείωσε πάντως το έργο έψαξα παραπάνω για τον ηθοποιό, πιστεύω θα σας κεντρίσει και εσάς το ενδιαφέρον να τον ψάξετε παραπάνω. Όσον αφορά την ταινία. Η ταινία είναι πολύ καλή σε αυτά που θέλει να περάσει. Δεν θέλει να περάσει ούτε μηνύματα διαμαρτυρίας, (αν και σε κάποια σκηνή κάνει μια νύξη όταν δεν αφήνουν τον Φερθ να δει τον σύντροφο του στην κλινική ούτε να πάει στην κηδεία), ούτε τα προβλήματα των γκέι σαν μεμονωμένα προβλήματα, παρα μόνο το πως αντιμετωπίζει τα προβλήματα που εμφανίστηκαν στην ζωή του ένας άνθρωπος που έχει και την ιδιαιτερότητα να είναι ομοφυλόφιλος. Έχει δυο-τρεις σκηνές που χτυπάν πολύ άσχημα, δεν θα τις αναφέρω να μην το χαλάσω σε όποιον θέλει να την δει, και γενικά είναι μια ταινία που γυροφέρνει το θέμα της μοναξιάς, που είναι και απο τα αγαπημένα μου θέματα. 8,5/10 την προτείνω ανεπιφύλακτα. Και το στόρυ να μην σας αρέσει, θα σας μαγέψει ο Firth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2019: Νέα Φυλή

 

Daybreakers

 

Τι εμπνεύσεις έχω μερικές φορές....

Μου κίνησε το ενδιαφέρον το γεγονός πως τα βαμπιρ είναι πλέον αυτοί που κατοικούν τον πλανήτη και οι άνθρωποι οδεύουν προς εξαφάνιση. Από κει και πέρα υπάρχουν όλα τα κλισέ που γνωρίζουμε για τους απογόνους του κόμη Δ. με 1-2 προσθήκες, όχι και πολύ πετυχημένες. γενικά την ταινία, αν εξαιρέσεις λίγες σκηνές μπορείς να την παρακολουθήσεις όμως στο τέλος....

εγώ προσωπικά ένιωσα ότι 2 ώρες πήγαν χαμένες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...