Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τίτλος: The wrestler

Είδος: Δραματική

Βαθμολογία: 9/10

 

Υπόθεση: Smackdown χωρίς θέαμα.

 

Σχόλιο: Με το που είδα ότι σκηνοθέτης ήταν ο Darren Aronofsky, είπα "να μια ταινία που δε χάνω με τίποτα". Ο τρόπος που ξετυλίγεται η ιστορία είναι μαγικός. Κυρίως όμως σε αυτήν την ταινία ο Μίκι Ρουρκ μ' έκανε να ταυτιστώ μαζί του. Όχι μόνο απλή συμπάθεια προς τον πρωταγωνιστή. Καθαρή σύνδεση, τέτοια που ένιωθες τις χαρές και τις απογοητεύσεις του.

 

 

 

+ 1 Μου άρεσε το Wrestler το τέλος το ήθελα διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίδες απο ότι διαβάζω η παραγωγή είναι ανεξάρτητη και οι παραγωγοί είναι υπερ του να ην κατεβάσουμε. Δεν δίνεται κανένα λινκ οπότε???

 

Την πετυχα πριν καιρο σε γνωσtη αλυσιδα Video Club.

Φανταζομαι αφου κυκλοφορησε μπορεις να την βρεις ευκολα πλεον.

 

Ταινιαρα btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Taken

They took his daughter. He'll take their lives.

His daughter was taken. He has 96 hours to get her back.

 

Πολυ καλη ταινια συνεχους δρασης και κυνηγητου στο κλασικο στυλ σκοτωνω τους παντες 8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τίτλος: Moartea domnului Lazarescu/The Death of Mr. Lazarescu/Η Οδύσσεια του κυρίου Λαζαρέσκου

Διάρκεια: 150'

Είδος: Κωμωδία/Δράμα

Σκηνοθεσία: Cristi Puiu

Σενάριο: Cristi Puiu & Razvan Radulescu

Πρωταγωνιστούν: Ion Fiscuteanu, Doru Ana, Alina Berzunteanu, Doru Boguta, Mimi Branescu

Χώρα Παραγωγής: Ρουμανία

Έτος Παραγωγής: 2005

Χρώμα: Έγχρωμο

Γλώσσα: Ρουμανική

Βαθμολογία: 8/10

 

Υπόθεση: Ο Lazarescu Dante Remus είναι ένας μοναχικός ηλικιωμένος που ζει σε κάποιο προάστιο του Βουκουρεστίου με μόνη του συντροφιά τις τρεις γάτες του, το αλκοόλ, άντε και την τηλεόραση. Ένα βράδυ αισθάνεται αδιαθεσία και καλεί ασθενοφόρο. Όταν αυτό φτάνει, αποφασίζεται πως πρέπει να τον δει ειδικός και κάπου εκεί αρχίζει η Οδύσσεια του (όπως μας προτείνει και η ελληνική μετάφραση του τίτλου).

 

Σχόλια: Μια ταινία όχι εύκολη, λόγω της θεματολογίας της. Μια ιστορία που όλοι λίγο πολύ έχουμε δει να εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια μας ή έστω ακούσει για κάποια παρόμοια. Εκ πρώτης όψεως, είναι μια ιστορία για έναν ηλικιωμένο και το πρόβλημα υγείας του. Η ταινία όμως θίγει ένα -ταλαιπωρημένο;- σύστημα υγείας, κάποιες -απάνθρωπες;- γραφειοκρατικές διαδικασίες και μια -αδικαιολόγητη;- αδιαφορία. Ο κύριος Λαζαρέσκου θα μπορούσε να είναι ένας τυχαίος ηλικιωμένος ή και μία ολόκληρη χώρα.

 

Είναι η πρώτη μεγάλου μήκους απόπειρα του Cristi Puiu και κατά τη γνώμη μου δεν τα πήγε άσχημα. Η κάμερα στο χέρι (στις περισσότερες σκηνές, αν όχι σε όλες) εστιάζει στα πρόσωπα, γεγονός το οποίο σε συνδυασμό με την πλοκή και το ύφος της ταινίας προσδίδει ένα ντοκιμαντερίστικο ρεαλισμό. Η φωτογραφία καλή, ό,τι θα περίμενε κανείς από μια ταινία που το μεγαλύτερο μέρος της εκτυλίσσεται σε νοσοκομεία. Οι ηθοποιοί δίνουν καλές και φυσικές ερμηνείες, συνεισφέροντας στον ρεαλισμό που ανέφερα.

 

Παρά τη μεγάλη της διάρκεια και το γεγονός ότι απ' τον -αγγλικό- τίτλο γνωρίζει κανείς το τέλος της ταινίας [ή μήπως όχι;] δεν κουράστηκα. Ίσα ίσα μπορώ να πω ότι από κάποιο σημείο και μετά παρακολουθούσα με αγωνία θέλοντας να μάθω τι θα απογίνει τελικά ο κύριος Λαζαρέσκου.

 

Η ταινία που έχει μάλλον και τον ανεπίσημο τίτλο "Αγάπη για τον Συνάνθρωπο", είναι το πρώτο μέρος της εξαλογίας που σκοπεύει να γυρίσει ο σκηνοθέτης με θέμα την αγάπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όνομα: He died with a Felafel in his Hand

Imdb Link: http://www.imdb.com/title/tt0172543/

Genre: Κομεντί. Περίεργη. Ανάλογες ταινίες που έρχονται στο μυαλό είναι τα Lebowski και Trainspotting (έρχονται στο μυαλό είπα, άλλοι μπορεί να κάνετε διαφορετικούς συνειρμούς)

 

Βασισμένο σε βιβλίο και πραγματεύεται τις περιπέτειες ομάδων νέων με οικονομικά, επαγγελματικά και ό,τι άλλο θέλετε προβλήματα. Δεν θέλω να σας πω περισσότερα για την υπόθεση (εάν επιθυμείτε να μάθετε κοιτάξτε στο link) γιατί την είδα στο άσχετο και δεν μετάνιωσα για αυτό. Είχα σκοπό να ανοίξω καινούργιο θρεντ αλλά μάλλον θα πήγαινε χαμένο.

 

Δεν έχω βρει ως τώρα υπότιτλους (είτε αγγλικούς είτε ελληνικούς) οπότε ελπίζω να είστε σε κάποιο βαθμό εξοικειωμένοι με τα αγγλικά (αυστραλέζικη προφορά)

 

Προσωπική βαθμολογία: 8/10 (ξέρω ότι σε κάποιους θα ξενίσει)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Όνομα: He died with a Felafel in his Hand

Imdb Link: http://www.imdb.com/title/tt0172543/

Genre: Κομεντί. Περίεργη. Ανάλογες ταινίες που έρχονται στο μυαλό είναι τα Lebowski και Trainspotting (έρχονται στο μυαλό είπα, άλλοι μπορεί να κάνετε διαφορετικούς συνειρμούς)

 

Βασισμένο σε βιβλίο και πραγματεύεται τις περιπέτειες ομάδων νέων με οικονομικά, επαγγελματικά και ό,τι άλλο θέλετε προβλήματα. Δεν θέλω να σας πω περισσότερα για την υπόθεση (εάν επιθυμείτε να μάθετε κοιτάξτε στο link) γιατί την είδα στο άσχετο και δεν μετάνιωσα για αυτό. Είχα σκοπό να ανοίξω καινούργιο θρεντ αλλά μάλλον θα πήγαινε χαμένο.

 

Δεν έχω βρει ως τώρα υπότιτλους (είτε αγγλικούς είτε ελληνικούς) οπότε ελπίζω να είστε σε κάποιο βαθμό εξοικειωμένοι με τα αγγλικά (αυστραλέζικη προφορά)

 

Προσωπική βαθμολογία: 8/10 (ξέρω ότι σε κάποιους θα ξενίσει)

 

 

Ενδιαφέρον φαίνεται αλλά αυτό το "αυστραλέζικη προφορά χωρίς καν αγγλικούς υπότιτλους" με αποθαρρύνει πολύ! :lol:

 

Είχα δει έτσι το Ghosts of the civil dead και δεν μπορώ να πω ότι ήταν και το πιο εύκολο πράγμα να καταλάβω τους διαλόγους... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Ταινία: The Warriors

Έτος: 1979

Σκηνοθέτης: Walter Hill

Είδος: Περιπέτεια

Χώρα: ΗΠΑ

Σχόλιο: Πολύ καλή περιπέτεια! Αν και είχα ακούσει καλά σχόλια, ήμουν επιφυλακτικός. Παρόλα αυτά ήταν σίγουρα καλύτερη από ότι περίμενα.

Η αισθητική της θυμίζει b-movie (χωρίς όμως αυτό να το λέω με καμία αρνητική έννοια) ή ίσως και κόμιξ. Σε κάποιο σχόλιο διάβασα πως το σενάριο βασίστηκε σε βιβλίο που με τη σειρά του βασίστηκε στην "κάθοδο των μυρίων", του Ξενοφώντα. Κρίνοντας από την εξέλιξη της ιστορίας αλλά και από κάποια από τα ονόματα των ηρώων, μάλλον ισχύει.

Η ταινία στην εποχή της συνάντησε πολλές αντιδράσεις και κατηγορήθηκε ως υπεύθυνη για κρούσματα έξαρσης βίας που ακολούθησαν την προβολή της. Σήμερα, φυσικά, η βία της δεν θα σοκάρει κανένα, αλλά αυτό δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία. Η ταινία είναι πολύ ενδιαφέρουσα, με συνεχή δράση και ωραία εξέλιξη και το σημαντικότερο, δεν την ξεχνάς μόλις πέσουν οι τίτλοι τέλους.

Α, παίζει και ο πατέρας του Dexter (στα νιάτα του - αν δεν το ξέρεις, αναρωτιέσαι αν όντως είναι αυτός ή όχι).

Θα την πρότεινα όχι μόνο σε όσους θέλουν απλά να περάσουν ένα ευχάριστο ενενηντάλεπτο, αλλά και σε αυτούς που ψάχνουν και κάτι παραπάνω...

Βαθμολογία: 7,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταινία: Kung Pow.

Έτος Παραγωγής : 2002

Είδος: Εξωφρενική Κωμωδία.

 

Τι να πρωτοπείς για την ταινία θρύλο. Η υποθεση είναι απλή. Παίρνεις μια παλιά ταινία Kung Fu και με σύγχρονα τεχνικά μέσα αλλάζεις τον πρωταγωνιστή και όλους τους διαλόγους. Το αποτέλεσμα? Για κάποιους εμετικό , για άλλους ακατάπαυστο γέλιο. Την πρώτη φορά που την είδα την σιχάθηκα. Πήγα σε κάτι φίλους και τους λέω ''είδα την πιο ηλιθια ταινία ever'' , '' Το Kung Pow?'' Και δεν ήταν η μόνη φορά που το άκουσα. Από τότε την έχω δει 8 φορές με διαφορετική παρέα και πάντα έλιωνα στο γέλιο. Απολύτως υποκειμενικά , άλλωστε δεν χρήζει άλλη κριτική αυτή η ταινία, 9/10. Αφήστε οποιαδήποτε στάλα νοημοσύνης πριν την δείτε . Με την πρώτη θα σας φανεί τόσο ξένο το χιούμορ. Αλλά είναι από τις ταινίες οι οποίες με τον καιρό σε παρασύρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω θεμα μπορει καποιος να μου πει αν εχει δει τη συγκεκριμενη ταινια:

 

http://www.imdb.com/title/tt0346336/

 

The Best of Youth αγγλικος τιτλος, La meglio gioventù ο ιταλικος.6ωρη ειναι(παναγια μου).Την εχει δει κανεις να μου πει εντυπωσεις?Λεω να μπω στον "κοπο" να τη δω αλλα θα εκτιμουσα μια αποψη επιπλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ταινία: Funny People

Έτος: 2009

Σκηνοθέτης: Judd Apatow

Είδος: Κωμωδία / Δράμα

Χώρα: ΗΠΑ

Υπόθεση: Είναι η νέα ταινία του Άνταμ Σάντλερ η οποία έχει σαν θέμα έναν stand-up κωμικό ο οποίος μαθαίνει ότι έχει μια αρρώστια και θα πεθάνει. Βρίσκει έναν άλλον νεαρό stand-up κωμικό στην αρχή της καριέρας του και μετά εξελίσσεται η ιστορία.

 

Σχόλιο: ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ. Είναι δυόμιση ώρες ταινία, μην πω καλύτερα τρεις παρα κάτι. Συνεπώς μεγάλη ταινία. Όταν κάποιος φτιάχνει μια τόσο μεγάλη ταινία πρέπει να σκέφτεται και τους κακόμοιρους που θα την δουν. Λες: ''Ε δυόμιση ώρες ταινία, κάτι θα έχει να μας πει''. Αρχίδι@. Μηνύματα του κώλου, ήθελε να περάσει χιλιοπερασμένα απο άλλες αμερικάνικες ταινίες πράγματα, και ιδέες τόσο ρηχές που καταλάβαινες την επόμενη σκηνή απο το που ήθελε να καταλήξει η ταινία.

Την πρώτη μιάμιση ώρα ας πούμε ότι όλα είνα καλά. την τελευταία μια και κάτι όμως, αρχίζεις να αναρωτιέσαι ποιος ο λόγος ύπαρξης της ταινίας. Άσε που η τελευταία μία ώρα θα μπορούσε να αποτελεί και επεισόδιο απο τα ''Ατίθασα Νιάτα'' μιας που:

Α) Δεν είχε κανένα απολύτως νόημα το τι γινόταν. Δεν νοιάζει κανέναν.

Β) Θα μπορούσε να συνεχιστεί απ'άπειρον.

Γ) Ακόμα και αν πηδούσες αυτήν την μία ώρα, πάλι θα καταλάβαινες τι παίζει.

Μακριά...

 

Θα έβαζα ένα 4/10 γιατί ας πούμε ότι κάπως σε κρατάει, θα βάλω όμως ένα 2/10 λόγω της χωρίς λόγο τεράστιας διάρκειας της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλό το He died with a Felafel in his hand.Νομίζω ήταν λίγο μεγαλύτερο απ' ότι έπρεπε

αλλά σε κρατούσε.

Μόλις τελείωσα το Straight Story επίσης, ανθρώπινο,συγκινητικό, πάει στη λίστα κι αυτό με τις αγαπημένες ταινίες.Απλό cinema, ωραίες ερμηνείες με βλέματα και πρόσωπα που μιλάνε μόνα τους.

 

Να προτείνω κι εγώ ένα από τα αγαπημένα μου:

 

Όνομα:Tasogare Seibei (The twillight samurai)

Imdb link:http://www.imdb.com/title/tt0351817/

Genre:Κοινωνικό.

 

Ένας χαμηλόβαθμος samurai,χήρος με δύο κόρες και μάνα σε βαθειά γεράματα.Προσπαθεί να τα βγάλει πέρα δουλεύοντας σκληρά.Πάντα λιγομίλητος πάντα αξιοπρεπής στους τρόπους του, γίνεται

περίγελλος στην δουλειά του, λόγω του ότι παραμελεί τον εαυτό του.(Δείτε summary στο imdb για περισσότερα spoilers!)

 

Γενικά η ταινία μιλάει για την οικόγενεια, για το πως ένας άνθρωπος που φαίνεται σε όλους δυστυχισμένος και μίζερος μπορεί να βρει γαλήνη/ευτυχία μέσω αυτής.

Σας την προτείνω για τα υπέροχα πλάνα που δείχνουν την καθημερινή ζωή στην Ιαπωνία, για την όμορφη φωτογραφία, για τον καταπληκτικό πρωταγωνιστή....Επίσης για τα αδιέξοδα που προβάλει και για το πως ένας κώδικας-ηθικό χρέος μπορεί να χρησιμοποιηθεί από άχρωμους ανθρώπους με εξουσία προς ικανοποίηση τους.(το ναυάγιο των συστημάτων αξιών της εποχής)

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-wlv10wl484]http://www.youtube.com/watch?v=-wlv10wl484[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εξηγώντας πρώτα πως είμαι μεγάλος φαν ταινιών με ζόμπι, παρεμφερή και λοιπά τέτοιου είδους "αποκαλυπτικά" γεγονότα, προτείνω το ακόλουθο:

 

Όνομα: Πανδημία / Carriers

Imdb Link: http://www.imdb.com/title/tt0806203/

Genre: Δράμα / thriller

Προσωπική βαθμολογία: 7/10

 

Εν ολίγοις, μια πανδημία έχει ξεσπάσει και ο κόσμος έχει βυθιστεί στην αναρχία. Η ταινία ακολουθεί την ιστορία δύο αδερφών και δυο κοριτσιών. Θυμίζει πολύ 28 days later μόνο που δεν υπάρχουν λυσσασμένοι, ζόμπι κ.λπ. Ασχολείται όπως και το 28dl με το αντίκτυπο στην κοινωνία, το αγαπημένο μου κομμάτι σε αυτού του είδους ταινίες.Στα συν είναι η μικρή διάρκεια (δεν κουράζει) αλλά από την άλλη όπως συνηθίζεται σε τέτοιες ταινίες

το τέλος είναι κλασσικά ασαφές.

 

 

Δεν παραθέτω το trailer γιατί το θεωρώ παντελώς άστοχο με την ταινία. Το πρώτο μισό είναι ξέμπαρκο ενώ το δεύτερο μισό δεν είναι teaser αλλά περίληψη(!). Μην περιμένετε καμιά ταινία-σταθμό, μια απλή, προβλεπόμενη ταινία είναι - απλώς όπως εξήγησα είμαι λάτρης του είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...