Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τίτλος: The Love Guru

Είδος:Κωμωδία

Βαθμολογία: 1/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Αν και οι χαζοκωμωδίες γενικότερα δεν με ενοχλούν, αυτή πραγματικά ήταν χάσιμο χρόνου και δεν θυμάμαι ούτε μια σκηνή που έστω να χαμογέλασα. Ίσως να μπορέσετε να γελάσετε λίγο αν γνωρίζετε καλά αγγλικά και αγνοήσετε την μετάφραση, διότι τα περισσότερα αστεία(?) βγαίνουν μέσω διαλόγου και παιχνιδιού με την αγγλική γλώσσα.

 

Η υπόθεση ξετυλίγεται γύρω από ένα γκουρού του έρωτα, ο οποίος προσλαμβάνεται απο την ιδιοκτήτρια μιας ομάδας χόκεϊ, ώστε να καταφέρει να επανενώσει τον αστέρα της ομάδας με την πρώην αγαπημένη του με αποτέλεσμα να επιστρέψει δυναμικά στο αγωνιστικό παγωμένο χώρο.

 

Συμπερασματικά, δεν αξίζει ούτε καν να την νοικιάσετε απο το videoclub. Αξιοπερίεργο είναι πως διάσημοι καλλιτέχνες δέχτηκαν να παίξουν σε αυτήν την βλακεία, ιδιαίτερα στην περίπτωση του Ben Kingsley.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 1 μήνα μετά...

Τίτλος: Lord of War

Είδος: Περιπέτεια/Δράμα

Βαθμολογία: 7/10

 

Υπόθεση: Η ταινία αφηγείται την ιστορία ένος Ουκρανού έμπορου όπλων, καθώς αυτός γίνεται μεγάλος και τρανός.

 

Σχόλιο: Η ταινία έχει την κλασσική δομή βιογραφίας. Όσοι έχουν δει μερικές ταινίες σαν το Walk the Line, από άποψη δομής, δε θα συναντήσουν τίποτα περίεργο. Ενίοτε χρισημοποιεί και κάποιες υπερβολές για να μας περάσει το μύνημα, αλλά οκ δεκτές. Το τέλος ήταν λίγο απρόσμενο, κάτι που έδωσε πόντους στην ταινία

νόμιζα ότι κλασσικά θα μπαγλάρωναν τον κακό

Γενικά δείχνει αποτελεσματικά την θέση και τον ρόλο των σύγχρονων (παράνομων) εμπόρων όπλων. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι η επιλογή του Νίκολας Κέιτζ στον πρωταγωνιστικό ρόλο. Δε του πάει να το παίζει κακός, τέλος (ούτε badass καλός). Ένα ευχάριστο 2ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τίτλος: The man from earth

Είδος: Επιστημονική Φαντασία

Βαθμολογία: 8/10

 

Υπόθεση: One man. 14000 years.

 

Σχόλιο: Έχει περάσει σχεδόν μήνας από τότε που την είδα και ακόμα έχει μείνει στο μυαλό μου. Είναι low budget ταινία και όπως καταλαβαίνετε τα εφέ δεν είναι το δυνατό της σημείο. Για την ακρίβεια το μεγαλύτερο μέρος της εκτυλίσσεται μέσα σε ένα σαλόνι. Ουσιαστικά κάποιοι φίλοι μαζεύονται σε ένα σπίτι για να αποχαιρετήσουν ένα συνάδελφό τους. Αιτία που αυτός φεύγει εντελώς άγνωστη. Τελικά μας λέει ο Τζον γιατί φεύγει και τότε ακολουθεί μια αφήγηση που εκτείνεται 14 χιλιετίες και εξιτάρει τη φαντασία. Και όταν λέω αφήγηση μην περιμένετε νοσταλγική μουσικούλα, σβήνει το πλάνο και να σου είμαστε κ εμείς εκεί...

 

100% αγνή, βιολογική τροφή για σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίτλος: Woman in the Dunes (Suna no onna) (1964)

Είδος: Κοινωνική (ασπρόμαυρη)

Σκηνοθέτης: Hiroshi Teshigahara

Χώρα: Ιαπωνία

Βαθμολογία: 9/10

 

Υπόθεση: Ένας δάσκαλος μελετάει σκαθάρια σε κάτι αμμόλοφους. Χάνει το λεωφορείο και φιλοξενείται από μια χήρα σε ένα σπίτι "μέσα στην άμμο". Την επόμενη μέρα όμως προκύπτει ότι η χήρα δεν πρόκειται να τον αφήσει να φύγει, τον θέλει να μείνει εκεί και να την παντρευτεί!

 

Σχόλιο: Απίστευτη ταινία, και παράλληλα πολύ ρεαλιστική και ανθρώπινη. Δεν μοιάζει με τίποτα απ' όσα έχω δει. Σχεδόν όλη η ταινία δείχνει τις απελπισμένες προσπάθειες του δασκάλου να ξεφύγει από το σπίτι της χήρας. Παρότι σε όλη την ταινία είμαστε με το μέρος του δασκάλου και ελπίζουμε ότι θα τα καταφέρει να ξεφύγει, σιγά-σιγά καταλαβαίνουμε και την άλλη πλευρά, τη χήρα και πόσο απελπισμένη είναι κι αυτή. Στην αρχή τα πράγματα είναι απλά και ξεκάθαρα για μας τους θεατές, όμως όσο πλησιάζει το τέλος δεν είμαστε πια σίγουροι ποια θα θέλαμε να είναι η κατάληξη της ταινίας...

Επεξ/σία από nikosBruin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Το "The man from earth" ακούγεται πολύ ενδιαφέρον... θα φροντίσω να το τσεκάρω

το "Woman in the Dunes" το έχω προμηθευτεί εδώ και καιρό και όλο λέω να το δω αλλά όλο το αφήνω...

 

ενδιαφέρουσες προτάσεις οι δύο τελευταίες πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: Woman in the Dunes (Suna no onna) (1964)

Είδος: Κοινωνική

Σκηνοθέτης: Hiroshi Teshigahara

Χώρα: Ιαπωνία

Βαθμολογία: 9/10

 

Υπόθεση: Ένας δάσκαλος μελετάει σκαθάρια σε κάτι αμμόλοφους. Χάνει το λεωφορείο και φιλοξενείται από μια χήρα σε ένα σπίτι "μέσα στην άμμο". Την επόμενη μέρα όμως προκύπτει ότι η χήρα δεν πρόκειται να τον αφήσει να φύγει, τον θέλει να μείνει εκεί και να την παντρευτεί!

 

Σχόλιο: Απίστευτη ταινία, και παράλληλα πολύ ρεαλιστική και ανθρώπινη. Δεν μοιάζει με τίποτα απ' όσα έχω δει. Σχεδόν όλη η ταινία δείχνει τις απελπισμένες προσπάθειες του δασκάλου να ξεφύγει από το σπίτι της χήρας. Παρότι σε όλη την ταινία είμαστε με το μέρος του δασκάλου και ελπίζουμε ότι θα τα καταφέρει να ξεφύγει, σιγά-σιγά καταλαβαίνουμε και την άλλη πλευρά, τη χήρα και πόσο απελπισμένη είναι κι αυτή. Στην αρχή τα πράγματα είναι απλά και ξεκάθαρα για μας τους θεατές, όμως όσο πλησιάζει το τέλος δεν είμαστε πια σίγουροι ποια θα θέλαμε να είναι η κατάληξη της ταινίας...

 

κατι σαν μισερυ μου κανει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι σαν μισερυ μου κανει :)

 

Αν εννοείς ψυχοπλακωτική... όχι δεν είναι. Είναι βέβαια σοβαρή ταινία και σχετικά αργή, αλλά γενικά είναι απλή και κατανοητή και έχει διάφορα απρόοπτα (δεν έχει περίεργα, ανεξήγητα κουλτουριάρικα κλπ).

 

 

-----Προστέθηκε 10/11/2008 στις 07 : 54 : 10-----

 

 

 

Εγώ βάζω 4/10, και πολύ είναι. Δεν έχει υπόθεση, ούτε ειρμό. Αν και γενικά μου αρέσουν οι κουλτουριάρικες ταινίες, θέλω να λένε και κάτι. Η συγκεκριμένη είναι σκέτο στυλ (δήθεν), από ουσία μηδέν. Όπως περίπου λέει και ο αφηγητής "κάτι έγινε, κάτι δεν έγινε, ποιος ξέρει..." (επαναλάβετε το ίδιο αργά επί τριάντα φορές καθώς κοιτάτε το ταβάνι και είναι σαν να είδατε την ταινία, δεν χρειάζεται να χάσετε και μιάμιση ώρα!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: The Legend Of 1900, Ο Θρυλος του 1900

Είδος: Κοινωνική

Σκηνοθέτης: Giuseppe Tornatore

Χώρα: Αμερική

Βαθμολογία: 9/10

 

Υποθεση:Στη στροφή του αιώνα, ένας θερμαστής του πλοίου "Βιρτζίνιαν", που κάνει το δρομολόγιο Ευρώπη-Αμερική, ανακαλύπτει ένα μωρό εγκαταλελειμμένο στο σαλόνι της πρώτης θέσης. Το μεγαλώνει κρυφά στο μηχανοστάσιο και το βαφτίζει "1900". Έτσι γεννήθηκε ο "θρύλος του πιανίστα που έζησε στον ωκεανό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

DEATH RACE

πιστεύω ο τίτλος τα λέει όλα, καλύτερα να μή δείτε trailer η να διαβάσετε κάτι πρίν την ταινία!

 

Το είδα τυχαία.. δεν είχαμε τι να κάνουμε με κάτι φίλους και πήγαμε σινεμά στα τυφλά!

Φοβερη ταινία! ;)

προσωπικά μου άρεσε η όλη ιδέα, και το τέλος ωραίο

ίσως υστερεί λίγο σε σκηνές - εκτός πίστας,

αλλα θα το πρότεινα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοινώθηκαν από το Time Magazine οι δέκα καλύτερες ταινίες τις χρονιάς που πέρασε. Οι ταινίες που επιλέχθηκαν είναι οι ακόλουθες:

1. Wall-E

2. Synecdoche, New York

3. My Winnipeg

4. 4 Months, 3 Weeks & 2 Days

5. Milk

6. The Curious Case of Benjamin Button

7. Slumdog Millionaire

8. Iron Man

9. Speed Racer

10. Encounters at the End of the World

 

ps: που ειναι το dark knight? oeo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Ανακοινώθηκαν από το Time Magazine οι δέκα καλύτερες ταινίες τις χρονιάς που πέρασε. Οι ταινίες που επιλέχθηκαν είναι οι ακόλουθες:

1. Wall-E

2. Synecdoche, New York

3. My Winnipeg

4. 4 Months, 3 Weeks & 2 Days

5. Milk

6. The Curious Case of Benjamin Button

7. Slumdog Millionaire

8. Iron Man

9. Speed Racer

10. Encounters at the End of the World

 

ps: που ειναι το dark knight? oeo?

 

Δεν έχω δει καμία από τις 10, κι ούτε πρόκειται επομένως είμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...