Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The Girl Next Door 2007

 

http://www.youtube.com/watch?v=typY725pjZ4

 

Φαινεται βαρετο στην αρχη αλλα σε αφηνει αφωνο και σοκαρισμενο μετα

Ελπιζω να μην ειναι αληθινη ιστορια οπως λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Extract (2009)

 

dda12cdce7f868e9c82c118bdd0648da.jpg

 

Πραγματικα πολυ καιρο εχω να δω τοσο ασχημη ταινια. Αναμφισβητητα απο τις χειροετερς που εχω δει στα τελευταια χρονια. Περιμενα πως και πως να τελιωσει για να παω στο IMDB να τις ριξω 1, να ερθω εδω να την κραξω και επειτα να κοιμηθω γιατι παει 4 η ωρα. Ασε που κιολας δεν μπορω καν να πιστεψω πως περνει και 6.3 (they'll just rate anything these days). Εχει καταντησει τελειως αναξιοπιστο και το IMDB πλεον...

 

Αν καποιος την εβλεπε θα ηεξερε για τι πραμα μιλαω... Πληρη Απογοητευση. Και με 3 πολυ γνωστα ονοματα μεσα... Πικρα... :X :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά παίρνετε στα σοβαρά κριτικές που βγαίνουν με μέσο όρο βαθμολογίας από όποιον λάχει? Είναι καιρός να αναθεωρήσετε.

 

Πχ, υπάρχει ένα site με κριτικές , μέσο όρο , βαθμολογίες για ουίσκυ, που με ενδιαφέρουν . Τι συμβαίνει? Όσο πιο ακριβό το ουίσκυ, τόσο πιο ψηλά η βαθμολογία. Τι περιμένει κανείς. το 90% δεν ξέρει τι του γίνεται και δε νομίζω για ένα μπουκάλι που κάνει 150 ευρώ να πάει να του βάλει 5/10. Και όχι αυτό, γιατί το ουίσκυ πόσο κακό να είναι σε αυτή την τιμή, αλλά ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ σε σχέση με την τιμή του.

 

Κάτι τέτοιο και με τις ταινίες. Μεγάλα budget , μεγάλες βαθμολογίες αφού το είδε περισσότερος κόσμος και η μάζα γενικότερα έχει πιο χαλαρά κριτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

He's Just Not That Into You

(απο τις αγαπημένες μου - παίζει στο star as we speek :-) )

 

http://www.youtube.com/watch?v=0IeXqvFR6HI

 

 

 

Α ναι, την είδα κι εγώ. Ενδιαφέρουσα αλλά ως εκεί. Jennifer Connelly κουκλάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά παίρνετε στα σοβαρά κριτικές που βγαίνουν με μέσο όρο βαθμολογίας από όποιον λάχει? Είναι καιρός να αναθεωρήσετε.

 

Πχ, υπάρχει ένα site με κριτικές , μέσο όρο , βαθμολογίες για ουίσκυ, που με ενδιαφέρουν . Τι συμβαίνει? Όσο πιο ακριβό το ουίσκυ, τόσο πιο ψηλά η βαθμολογία. Τι περιμένει κανείς. το 90% δεν ξέρει τι του γίνεται και δε νομίζω για ένα μπουκάλι που κάνει 150 ευρώ να πάει να του βάλει 5/10. Και όχι αυτό, γιατί το ουίσκυ πόσο κακό να είναι σε αυτή την τιμή, αλλά ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ σε σχέση με την τιμή του.

 

Κάτι τέτοιο και με τις ταινίες. Μεγάλα budget , μεγάλες βαθμολογίες αφού το είδε περισσότερος κόσμος και η μάζα γενικότερα έχει πιο χαλαρά κριτήρια.

 

Ναι ενταξει αλοιμονο, το χω καταλαβει απο καιρο οτι απο την μια το μαθαν ολοι και τωρα βαθμολογει και η κουτση Μαρια, και απο την αλλη πιθανοτατα να δημιουργουν οι εταιριες Multiple accounts για να βαθμολογουν υψηλα τις ταινιες τους για να αποκτανε publicity και Hype. Αυτο λεω. Απλως καποτε το θεωρουσα σοβαρο στις βαθμολογιες και συμφωνουσα με τα περισσοτερα. Εαν μια ταινια επαιρνε πανω απο 6 ηταν διαμαντι, ενω τωρα ολο σκανε συνεχεια κατι below 5 ταινιες με 6αρακια και 7αρακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Damn You Will Gluck, Ειδα και δευτερη συνεχομενη μουφα εξαιτιας σου! Ολα ξεκινησαν οταν ειδα προχτες το Friends With Benefits. Περιττο να αναφερω πως η Mila Kunis ηταν χαρισματικη, θελκτικη και απολυτο θυληκο στην ταινια αυτη, οποτε μολις το τελιωσα αποφασισα να δω το απαισιοτατο Extract που ανεφερα μερικα post πιο πανω (μιας και ανεφερε οτι "επαιζε" εκει). Αφου αυτο τελικα δεν δουλεψε σκεφτηκα πως μαλλον "you're doing it wrong". Αυτη τη φορα ας το παω βαση παραγωγου. Ποιος Γυρισε το Friends With benefits? Α, ο Will Gluck. Οποτε ας δουμε τι εχει κανει αυτος πρσφατα... Το Easy A. Αλλη μια κοτσανα. :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε therock, δεν νομίζω να φταίνε, ούτε οι βαθμολογίες στο IMDb, ούτε και ο Will Gluck. Πιο πολύ νομίζω πως φταίει το άτομο που σου προτείνει να δεις τέτοιες ταινίες, που αν δεν κάνω λάθος, γνωρίζει πως δεν είναι από το είδος ταινιών που σου αρέσουν.

 

Οι 2 ταινίες που "έθαψες", πιο πάνω, δεν τις έχω δει, παρόλ' αυτά δεν νομίζω να ανήκουν στις ταινίες που θα αφήσουν εποχή με το σενάριο και την σκηνοθεσία τους. Από τα posters και μόνο, βγάζω το συμπέρασμα, πως είναι ανάλαφρες ταινίες, για να περάσεις την ώρα σου "ευχάριστα", όπου δεν θα επηρεαστεί η συνέχεια της θέασης, αν κάνεις και διαλείμματα μερικών λεπτών. Τέτοιες ταινίες, δεν είναι για να τις δεις μόνος σου, γιατί κυρίως σκοπεύουν στον παράλληλο σχολιασμό από την παρέα.

 

Τέλος ούτε κι εγώ συμφωνώ απόλυτα με τις βαθμολογίες του IMDb, αλλά όσο να 'ναι, μου είναι αρκετά χρήσιμο εργαλείο, και μεταξύ μας, προσπαθώ.... να βελτιώσω τις λανθασμένες βαθμολογίες ;) .

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

ΟΝΤΟΠΙΚ

Μερικές που είδα τώρα τελευταία:

 

3 Scarce. Μέτρια προς κακή ταινία, σε σημείο να υπάρχουν και σκηνοθετικά λάθη. Ενδιαφέρουσα (κατά κάποιο τρόπο) υπόθεση.

4 Beneath the Dark. Πρωταγωνιστεί ο Josh Stewart (φτυστός ο T-Bag, από το prison break). Ο σεναριογράφος και σκηνοθέτης Chad Feehan κάπου το έχασε, και τελικά τα έκανε αχταρμά. Προς αποφυγή.

10 To Kill a Mockingbird. (Μετά από μερικές συνεχείς "πατάτες", συνηθίζω να βλέπω μια επιλεγμένη κλασική ταινία, για να μην χάνω το ενδιαφέρον μου προς την 7η τέχνη :rolleyes: .) Ταινία βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο της Harper Lee (βραβευμένο με Pulitzer). Ερμηνείες τρομερές, και ειδικά από τον Gregory Peck (βραβείο Oscar Α' αντρικού ρόλου). To Αμερικανικό Ινστιτούτο Κινηματογράφου, κατέταξε την ταινία αυτή ως την καλύτερη ταινία σχετική με δικαστήριο και τον κεντρικό χαρακτήρα της ταινίας Atticus Finch (Gregory Peck) ως τον καλύτερο κινηματογραφικό ήρωα. Και μιας ο λόγος για ήρωες, σύμφωνα με τα κόμικς είναι η αγαπημένη ταινία του Superman.

5 The Taking of Pelham 1 2 3. Μέτρια σε όλα. Μόνο τα κλισέ ξέφυγαν λίγο πιο πάνω.

6 Rashomon. Δυνατό σενάριο και ωραία σκηνοθεσία, αλλά κουραστικό, το αργό τέμπο. Οι ερμηνείες, θα μπορούσαν να ήταν καλύτερες.

3 Calvaire. Ταινία τρόμου από το Βέλγιο. Άντε τώρα να παίρνει σειρά και το Λουξεμβούργο :-( . Προς αποφυγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Damn You Will Gluck, Ειδα και δευτερη συνεχομενη μουφα εξαιτιας σου! Ολα ξεκινησαν οταν ειδα προχτες το Friends With Benefits. Περιττο να αναφερω πως η Mila Kunis ηταν χαρισματικη, θελκτικη και απολυτο θυληκο στην ταινια αυτη, οποτε μολις το τελιωσα αποφασισα να δω το απαισιοτατο Extract που ανεφερα μερικα post πιο πανω (μιας και ανεφερε οτι "επαιζε" εκει). Αφου αυτο τελικα δεν δουλεψε σκεφτηκα πως μαλλον "you're doing it wrong". Αυτη τη φορα ας το παω βαση παραγωγου. Ποιος Γυρισε το Friends With benefits? Α, ο Will Gluck. Οποτε ας δουμε τι εχει κανει αυτος πρσφατα... Το Easy A. Αλλη μια κοτσανα. :cry:

 

Το Easy A ηταν πολυ καλο με σπιντατους εξυπνους διαλογους.Η Kunis δεν κανει για κωμωδια.Και ηταν και κακασχημη στην ταινια.Ο Timberlake αν συνεχισει ετσι θα παρει ανετα το βραβειο του πιο αχωνευτου ηθοποιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Easy A ηταν πολυ καλο με σπιντατους εξυπνους διαλογους.Η Kunis δεν κανει για κωμωδια.Και ηταν και κακασχημη στην ταινια.Ο Timberlake αν συνεχισει ετσι θα παρει ανετα το βραβειο του πιο αχωνευτου ηθοποιου.

 

Ε? Ποιος ηταν ο καλος σπιντατος διαλογος? "Παρε ενα κουπονι καφετεριας για το Nerd Herd και πες στους αλλους οτι τον εχω μεγαλο και τρανο"?. Αντιστοιχα οι διαλογοι ηταν καλοι και κοφτεροι στο Friends With Benefits. Ενταξει δεν θα μπω καν στον κοπο να σχολιαζω τα υποκριτικα ταλεντα μουσικων (τι περιμενεις απο τον συγκεκριμενο), αλλα τουλαχιστον θεωρω οσον αφορα την Kunis οτι ηταν ο πιο ερωτευσιμος ρολος που την εχω δει. Στο Forgetting Sarah Marshal ας πουμε (που σαν ταινια ηταν πιο ολοκληρωμενη) δεν μου εκανε και τοσο εντυπωση.

 

Φίλε therock, δεν νομίζω να φταίνε, ούτε οι βαθμολογίες στο IMDb, ούτε και ο Will Gluck. Πιο πολύ νομίζω πως φταίει το άτομο που σου προτείνει να δεις τέτοιες ταινίες, που αν δεν κάνω λάθος, γνωρίζει πως δεν είναι από το είδος ταινιών που σου αρέσουν.

 

Οι 2 ταινίες που "έθαψες", πιο πάνω, δεν τις έχω δει, παρόλ' αυτά δεν νομίζω να ανήκουν στις ταινίες που θα αφήσουν εποχή με το σενάριο και την σκηνοθεσία τους. Από τα posters και μόνο, βγάζω το συμπέρασμα, πως είναι ανάλαφρες ταινίες, για να περάσεις την ώρα σου "ευχάριστα", όπου δεν θα επηρεαστεί η συνέχεια της θέασης, αν κάνεις και διαλείμματα μερικών λεπτών. Τέτοιες ταινίες, δεν είναι για να τις δεις μόνος σου, γιατί κυρίως σκοπεύουν στον παράλληλο σχολιασμό από την παρέα.

 

Τέλος ούτε κι εγώ συμφωνώ απόλυτα με τις βαθμολογίες του IMDb, αλλά όσο να 'ναι, μου είναι αρκετά χρήσιμο εργαλείο, και μεταξύ μας, προσπαθώ.... να βελτιώσω τις λανθασμένες βαθμολογίες ;) .

 

Ο Will Gluck σιγουρα δεν φταει, χαριτολογωντας το ειπα, οι βαθμολογιες ομως φταινε! Τις ταινιες αυτες δεν μου τις προτεινε κανεις. Απλως αυτος ειναι ο τροπος που παρακολουθω ταινιες. Ουτε ακολουθω το hype, ουτε βλεπω τραιλερ, ουτε διαβαζω υποθεσεις. Απλως δημιουργω ενα δικτυο απο ηθοποιους και συντελεστες που μαρεσουν και βλεπω τις ταινιες τους. Οπως εγινε και στην προκειμενη περιπτωση. Το Friends with benefits δεν ηταν καμμια σπουδαια, καλοστημενη, ουσιαστικη ταινια, απλως περασα ευχαριστα την ωρα μου. Κατι το οποιο περιμενα και απο τις αλλες 2, αλλα δεν πλησιασαν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meek's cutoff

 

meeks_cutoff.jpg

 

Μινιμαλ western, ελαχιστοι διαλογοι, μηδενικη δραση, μη-τελος αλλα..μου αρεσε. :rolleyes:

 

Μου άρεσε κι εμένα, για αυτό που ήταν. Πραγματικά σαν την καλαμιά στον κάμπο αυτές οι εποχές. Μόνο που τους βλέπεις να περπατάνε εκτιμάς το σπίτι σου και το κρεβάτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NSzCd.jpg

 

Την είδα σήμερα στις Νύχτες Πρεμιέρας.

Η ταινία γάμησε όπως και το OST της.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...