Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The Tourist

 

Δεν παίζει να έχω δει πιο μπλαζέ ταινία. Depp και Jolie βαριόντουσαν την ζωή τους. Καμμία χημεία. Πρώτη φορά που οι supporting actors τα δίνανε όλα (μιλάμε βέβαια για Steven Berkoff, όχι κανα τυχαίο).

 

Σκηνοθετικά απορώ πως ο ίδιος άνθρωπος έκανε το The Lives Of Others. Μιλάμε για την πιο μαλθακή σκηνοθεσία σε thriller ever. Το boat chase απλά είχε την κάμερα να τραβάει, κανένα νεύρο. Η μουσική του James Newton Howard δεν έχει χαραμιστεί ποτέ ξανά τόσο.

 

Τελείως bliah.

5/10 να παίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

The Tourist

 

Δεν παίζει να έχω δει πιο μπλαζέ ταινία. Depp και Jolie βαριόντουσαν την ζωή τους. Καμμία χημεία. Πρώτη φορά που οι supporting actors τα δίνανε όλα (μιλάμε βέβαια για Steven Berkoff, όχι κανα τυχαίο).

 

Σκηνοθετικά απορώ πως ο ίδιος άνθρωπος έκανε το The Lives Of Others. Μιλάμε για την πιο μαλθακή σκηνοθεσία σε thriller ever. Το boat chase απλά είχε την κάμερα να τραβάει, κανένα νεύρο. Η μουσική του James Newton Howard δεν έχει χαραμιστεί ποτέ ξανά τόσο.

 

Τελείως bliah.

5/10 να παίζεται.

 

Ευτυχώς όλα αυτά τα δείχνει και το τρέιλερ οπότε τα επιβεβαίωσες κι εσύ άρα μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pirate Radio : The Boat That Rocked

 

Η ιστορία της ροκ μουσικής στα Βρετανικά ραδιοφωνικά κύματα την δεκαετία του 60, παρόλο την απαγόρευση της απο την κυβέρνηση.

Πολύ καλή, με καλό καστ. Βλέπονται 2 ώρες πολύ ευχάριστα, φουλ χαβαλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

127 hours....

 

Μια απο τις δυνατοτερες ερμηνειες Α αντρικου ρολου απο τον Φρανκο που εχω δει ποτε.Αψογος...στο σινεμα το αδιαχωρητο.

Τον θεωρω φαβορι για το Οσκαρ,απογειωσε την ταινια απλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I saw the devil

 

Κορεατικο crime thriller, απο τον σκηνοθετη των "the good the bad and the ungly" και "a tale of two sisters.". Πολυ καλοφτιαγμενη, ωριμη σκηνοθετικα ταινια, με αγωνια και gore σκηνες. Αρκετα πιο ασυνηθιστη απ' οσο φανταζομουν (περιμενα ενα απλο καλο serial killer film). Ερμηνειες και μουσικη απ' τα μεγαλυτερα ατου, εννιαρακια. Απ τα καλυτερα της χρονιας, κι ισως η μονη συγκινητικη (οχι με την προφανη εννοια) ταινια με γκοριές του 2010.

 

7.5/10

 

ΥΓ. Διαβασα καπου οτι σκηνες κοπηκαν ωστε να μπορει να παιξει στον κινηματογραφο της Κορεας... Στο νετ πια version κυκλοφορει; Αυτη που κρατα 2 ωρες και 21 λεπτα η λογοκριμενη ειναι; Ξενερωνω οταν δε μπορω να δω ταινιες οπως ακριβως τις εχει φτιαξει ο δημιουργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

127 Hours

 

Πολυ καλος Μποιλ οπως παντα στο γνωστο του βεβαια στυλ(στανταρ οτι θα βγει καλο απο τη μια, καιρος να κανει και αλλα πραγματα απο την αλλη)

Αρκετα καλος ο Φρανκο, στα μειον για μενα προσωπικα οτι ηξερα την ιστορια που σου στερει απο την αγωνια για την καταληξη(οποτε αποφυγετε οσο μπορειτε να τη μαθετε) και οτι με τοσα Castaway, Buried και συναφη, εχω αρχισει να εχω λιγο ανοσια στα isolation/trap stories

Παντως βλεπεται πολυ ευχαριστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jaws

 

Παραείναι κλασική και υπάρχει καλός λόγος. Έχει ενδιαφέρουσες σκηνές που σου μένουν. Ήταν μεγάλη τύχη που τους χαλούσε συνεχώς στα γυρίσματα ο ψεύτικος καρχαρίας που είχαν φτιάξει και έτσι η ταινία έγινε όπως έγινε. Πολύ καλύτερη!

 

ΥΓ. Η μουσική (στην οποία οφείλεται μεγάλο μέρος της επιτυχίας της ταινίας) είναι αντιγραφή από την Ιεροτελεστία της Άνοιξης (Rite Of Spring) του Igor Stravinsky, ένα έργο που θεωρείται από τα σπουδαιότερα που γράφτηκαν ποτέ.

 

http://www.whosampled.com/sample/view/23055/John%20Williams-Main%20Title%20(Theme%20From%20Jaws)_Igor%20Stravinsky-The%20Rite%20of%20Spring%20-%20Part%20I:%20The%20Augurs%20of%20Spring/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Conviction 8/10

 

Φοβερη ιστορια βασισμενη σε αληθινα γεγονοτα.

 

Ghost Dog: The Way of the Samurai 8/10

 

Αφιερωμενη στις παραδοσιακες εννοιες τις τιμης, της πιστης, της φιλιας και του επαγγελματισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sixth Sense

 

για αλλη μια φορα.

Θελει ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ "ταλεντο" να πας απο αυτο, στα επομενα που γυρισε ο Σιαμαλαν. Δηλαδη τι να πω, πραγματικα χαωδης διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Man from Earth 10/10

 

Την περίμενα καλή, δεν την περίμενα τόσο καλή. Εξαιρετική, απορώ με τον εαυτό μου που δεν την είχα δει νωρίτερα ενώ την είχα εδώ και καιρό. Η ιστορία θα ήταν υπερτέλεια και για βιβλίο, άλλωστε είναι γυρισμένη όλη γύρω από ένα τζάκι. Σενάριο ιδιοφυές. Βυθίστηκα και εγώ στην ιστορία της όπως η παρέα του Τζον.

 

Sellers δεν πιστεύω να μην την έχεις δει, ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...