Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Die Fremde (2010)

 

Μια 25χρονη ευφυης και ασυμβιβαστη γυναικα απο την Τουρκια καλειται να προστατεψει τον μικρο της γιο και τον εαυτο της απο τον σεξισμο, τη βια και την καταπιεση της οικογενειας και του αντρα της, απο ανθρωπους δηλαδη που τα μυαλα τους εχουν μολυνθει εκ των συντηριτικων-ρατσιστικων-φασιστικων αντιληψεων, δηλαδη απο τις γνησιες αξιες της οθωμανικης αυτοκρατοριας. Εχει ολα τα τεχνικα χαρακτηριστικα των συγχρονων ευρωπαικων δραματικων ταινιων (σκηνοθεσια, φωτογραφια, ερμηνειες-υφος). Προκειται για μια ιδιαιτερα ρεαλιστικη και λυπηρη ταινια με ενα τρομερα συμβολικο τελος, που κλεινει με τον καλυτερο τροπο το εργο. Κερδισε ως τωρα 17 ευρωπαικα βραβεια, και εχει αξιωσεις για το οσκαρ ξενογλωσσης.

 

7.5/10

 

 

edit: @Material Defender αυτο δε το χω δει, αλλα +oo σε Miyazaki.

Επεξ/σία από marantonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@marantonis μου μένουν τα "Arsene Lupin and the Castle of Cagliostro" & "Porco Rosso" και έχω ολοκληρώσει την φιλμογραφία του (όσον αφορά τις μεγάλου μήκους ταινίες του) :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικους δεν εχει ακομα αλλα πιστευω θα 'χει συντομα.

 

Κι εγω το 'χα στη λιστα αλλα δε το περιμενα τοσο καλο οσο λετε. Για να δουμε...

Τι ελεγα; B)

Ανεβηκαν ηδη, στο subs4free. Οποιος θελει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα χθες το βράδυ το Peeping Tom (1960).

 

Πολύ ενδιαφέρον ψυχολογικό "θρίλερ" (έμφαση στα εισαγωγικά) που έγινε cult αρκετό καιρό αφότου πρωτοπαίχτηκε, όταν και οι κριτικοί το έθαψαν αναγκάζοντας τον σκηνοθέτη της ταινίας να βάλει τέλος στην καριέρα του.

 

Σήμερα βέβαια, βλέπει κανείς μια τέτοια ταινία με πολύ διαφορετικά δεδομένα. Τα όσα υπονοεί off-camera είναι για το σημερινό θεατή "ψωμοτύρι".

 

Όπως και να 'χει, πολύ ενδιαφέρον κλίμα και μια ματιά προς τα μέσα των ανθρώπων που κινηματογραφούν. Αξίζει για όσους ασχολούνται με ταινίες που ασχολούνται με... τις ταινίες και την κινηματογράφηση. Νομίζω ότι αυτοί ήταν που έκαναν και την ταινία cult: οι wannabe σκηνοθέτες.

 

Πολύ ενδιαφέρον το σύγχρονο score με πιάνο και πρωτότυπη μοντέρνα αρμονία. Αλλά απ' ότι διάβαζα στο iMDB, στους περισσότερους ξίνισε η μουσική, τους φάνηκε φτηνιάρικη και γενικά δεν τους έκατσε. Ο κόσμος δεν έχει συνηθίσει να ακούει ακόμα τη μουσική των τελευταίων 100 χρόνων. Fair warning, λοιπόν, το πιθανότερο είναι να σας κουράσει.

 

7.5 / 10 με τα σημερινά δεδομένα.

8.5 / 10 με τα τότε δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Black Swan.

 

Αριστούργημα απο τα λίγα.

 

Αξίζει 10/10 κυρίως λόγω της ανεπανάληπτης σκηνοθεσίας και της δυνατής ερμηνείας της Natalie Portman .

 

Προσοχή: η ταινία δεν ειναι για όλους προβλέπω Love / hate καταστάσεις.

 

στα στοιχήματα για Oscar θα δίνει 1:1,05 για oscar σκηνοθεσίας lol

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I love you phillip morris

 

Πολυ συμπαθητικη ταινια τελικα. Αστεια, τρυφερη, ευρυματικη και θλιβερη. Θα την εβαζα στις καλυτερες του Carrey, μπραβο του που κρατιεται ακομα σε ψηλο επιπεδο. Και ο Ewan McGregor απολαυστικος.

 

8/10

 

Πολύ μάπα η ταινία, 2-3 σκηνές έχουν γέλιο μόνο, περίμενα πολλά περισσότερα απο τον Carrey....

 

4/10

 

πως την παταω καθε φορα και βλεπω ταινιες που προτεινουν εδω μεσα?

the other guys λεει ο αλλος!πεθανα στα γελια λεει!μαλακιες λεει!!! :angry:

 

Πρότεινε καμιά καλή κωμωδία να δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Never Let Me Go 7/10, από άποψη sci-fi καταπληκτικό για εμενα, αλλα από άποψη δράματος με απογοήτευσε, πιο πολύ ένιωθα οργή κατά την διάρκεια παρα λύπη.

 

Conviction 7/10, αληθινή ιστορία, αυτό από μονο του φτάνει.

Επεξ/σία από Sugizo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bal (Honey)

 

Πιθανοτατα η ταινια με την καλυτερη φωτογραφια της χρονιας. Καταπληκτικα πλανα, καθε καρε ειναι για κορνιζα πραγματικα. Ο Γιουσουφ/Bora Altas εξαιρετικα συμπαθητικος πρωταγωνιστης. Τι κριμα που δεν ειναι απλα slow-paced αλλα υπερβολικα slow-paced. Δεν εχω προβλημα με τις αργες ταινιες αλλα πιστευω πως το παρακαναν, σε καποια σημεια θελει γαϊδουρισια υπομονη. Θα μπορουσε να ειναι κορυφαια , τωρα ειναι απλως ενδιαφερουσα.

 

6.5/10

 

Conviction

 

Αλλο ενα πολυ αξιολογο και συγκινητικο 2010 drama, με πρωταγωνιστρια την Hilary Swank και τον Sam Rockwell. Η πρωτη στα συνηθισμενα ικανοποιητικα επιπεδα (εχει κατι μοναδικα ευχαριστο το προσωπο και οι εκφρασεις αυτης της ηθοποιου), ο δευτερος πολυ πειστικος στον φαινομενικα αντιθετο με της swank ρολο του. Η σκηνοθεσια σε συνδυασμο με τις ερμηνειες και το καλογραμμενο σεναριο καταφερνουν να κρατησουν σε υψηλα επιπεδα το ενδιαφερον, παροτι το τελος αλλα και η εξελιξη ειναι πραγματα σχεδον απολυτα προβλεψιμα (προκειται για βιογραφικη ταινια). Κινειται σε πιο mainstream μονοπατια απο αλλα που ειδαμε φετος, και λογω υποθεσης αλλα και φυσικα επειδη ειναι made in usa.

 

7+/10

 

Noriko's Dinner Table

 

Απο τον τρελαρα Sono. Προκειται για μια κατα καποιο τροπο συνεχεια του "Suicide Club" αν και δεν ειναι ακριβως sequel ουτε prequel, απλως οι ταινιες συνδεονται νοηματικα. Aνηκουν σε διαφορετικα ειδη παντως, το αλλο cult horror σπλαττερια, αυτο drama-phycological thriller. Ομολογω πως δεν την καταλαβα αρκετα καλα (οσο θα θελα τουλαχιστον), σε αντιθεση με τις υπολοιπες του ταινιες, γι' αυτο δεν ειμαι σιγουρος για το ποσο μου αρεσε, αν και το οτι μου αρεσε ειναι σιγουρο. Απο ενα σημειο και μετα, δε ξερω καν αν καποια πραγματα που παρουσιαζονται συνδεονται λογικα και βγαζουν ενα νοημα, ή αν ειναι απλως ψυχασθενικες ασυναρτησιες. Παντως το σοκαριστικο στοιχειο το ειχε κι αυτη, οπως και μια στοιχειωτικη μελωδια για theme. Περιμενω, παντως, και το Cold Fish που φαινεται καθηλωτικο.

 

?/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Conviction

 

Αλλο ενα πολυ αξιολογο και συγκινητικο 2010 drama, με πρωταγωνιστρια την Hilary Swank και τον Sam Rockwell. Η πρωτη στα συνηθισμενα ικανοποιητικα επιπεδα (εχει κατι μοναδικα ευχαριστο το προσωπο και οι εκφρασεις αυτης της ηθοποιου), ο δευτερος πολυ πειστικος στον φαινομενικα αντιθετο με της swank ρολο του. Η σκηνοθεσια σε συνδυασμο με τις ερμηνειες και το καλογραμμενο σεναριο καταφερνουν να κρατησουν σε υψηλα επιπεδα το ενδιαφερον, παροτι το τελος αλλα και η εξελιξη ειναι πραγματα σχεδον απολυτα προβλεψιμα (προκειται για βιογραφικη ταινια). Κινειται σε πιο mainstream μονοπατια απο αλλα που ειδαμε φετος, και λογω υποθεσης αλλα και φυσικα επειδη ειναι made in usa.

 

7+/10

Πολύ καλή ταινία...

 

The Departed

Μου έλεγαν ότι πρέπει να τη δω..Απλά απίστευτη μέχρι το τελευταίο λεπτό είσαι στη τσίτα..

 

8.5/10

 

δεν μου άρεσε το τέλος του Di Caprio

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...