Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια Αυτοκινητου


Arxon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι για τις ασφάλειες.

 

 

Στο αυτοκίνητό μου καλύπτομαι για κλοπή (ολική και μερική). Στο ασφαλιστήριο γράφει ότι η αποζημίωση από κλοπή είναι 8.000€, αρκετά λιγότερα δηλαδή από την αξία αγοράς. Αυτό γίνεται στάνταρ; Δηλαδή οι ασφάλειες κλοπής δίνουν πάντα ένα % λιγότερο από την αξία που έχεις δηλώσει;

 

 

Έπειτα... αν το παραπάνω ισχύει, είναι εφικτό στην ανανέωση να δηλώσω μικρότερη αξία (αφού το αμάξι παλιώνει) για να πληρώνω και πιο μικρά ασφάλιστρα; Ή με αποζημιώνουν για όσα δηλώσω, ανεξάρτητα από την τρέχουσα εμπορική αξία του οχήματος;

 

Μα θα έπρεπε να σε ασφαλίζουν για χαμηλότερο κεφάλαιο όχι με το ποσό που το αγόρασες αλλά τη σημερινή του αξία. Σε κάθε ανανέωση αυτό γίνεται , προσαρμόζεται το κεφάλαιο. Ναι οι ασφαλιστικές αποζημιώνουν ανάλογα με τη σημερινή αξία αλλά και τα ασφάλιστρα υπολογίζονται με τον ίδιο τρόπο.

 

Έχει την υποχρέωση το πρακτορείο να σου επιστρέψει τη χρηματική διαφορά γιατί σε υπερτιμολόγησαν.

 

Υ.Γ. Δεν είμαι σύμβουλος , τα ξέρω από τη μητέρα μου που ασκεί αυτό το επάγγελμα. Δεν είχα πάρει χαμπάρι αυτό το topic για αυτό θυμήθηκα να απαντήσω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ενδεικτικές τιμές ασφαλίστρων (6μηνο)

 

130 € για 6 Φορ. ίπποι – εμπορικής αξίας 3.000 €

 

178 € για 10 Φορ. ίπποι – εμπορικής αξίας 5.000 €

 

Καλύψεις:

 

•Αστική Ευθύνη, επεκτάσεις Αστ. Ευθύνης (κατά τη μεταφορά του Οχήματος, κατά την κίνηση σε χώρους στάθμευσης, από μετάδοση πυρκαγιάς), Ζημιά από ανασφάλιστο όχημα (10.000 € ανά συμβάν, 100.000 € κατ’ έτος).

•Πυρκαγιά Οχήματος

•Μερική και Ολική Κλοπή (στην κάλυψη συμπεριλαμβάνεται η αξία των συσκευών ήχου, εικόνας, GPS με όριο αποζημίωσης 250 € ή μεγαλύτερη αξία εφόσον γίνει αποδεκτή).

•Αερόσακοι συνεπεία ατυχήματος (έως 800 € ανά συμβάν και κατ’ έτος).

•Ενοικίαση Οχήματος συνεπεία πυρκαγιάς (ανώτατο 30 ημέρες) ή ολικής κλοής (έως 90 ημέρες), με ανώτατο όριο κόστους ενοικίασης 1.500 € ανά συμβάν κατ’έτος.

•Ρυμούλκυση λόγω ατυχήματος

 

www.asfaleies4u.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λήγει σε λίγες μέρες η ασφάλεια του αυτοκινήτου.

Είμαι αρκετά χρόνια φοίνιξ, ευτυχώς δε χρειάστηκε να τους χρειαστώ για να έχω προσωπική άποψη, αλλά έχω την εντύπωση πως μου τσιμπολογάνε τον ποπό κάθε έξι μήνες.

 

Πληρώνω ~220€ για αυτοκίνητο 15ετίας, 9 φορολογίσιμων ίππων με αντικειμενική αξία ~2000€.

Το πακέτο βέβαια είναι υποτίθεται καλό, αλλά επειδή δε μου κάθεται καλά που στην 4ετία έχω πληρώσει άλλο ένα αμάξι στις ασφαλιστικές, ξέρει κανένας καμία σχετικά έμπιστη & φθηνή ;

 

Ψήνομαι να γλυτώσω κάνα 50ρικο τουλάχιστον, και είμαι διατεθειμένος να ξυλώσω το σύμπαν από το πακέτο προσφοράς αν χρειαστεί.

 

 

γιατί όχι anytimeσύντροφε;

 

Παλιά χρησοπλήρωνα την Φοινιξ κι εγώ, μου τον ακουμπούσαν κανονικά. Μια φορά με τράκαρε ένας μαλάκας με μια πουτσοαφάλεια και έτρεχα και δεν έφτανα. Από τότε, την φτηνότερη των φτηνότερων.

 

 

 

ααααααα το μαλάκα, τώρα το είδα: Πέρυσι τέτοιον καιρό το έγραψε. Ε δεν πειράζει, όπου νάναι θα λήγει και αυτή που έκανες πέρυσι :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ααααααα το μαλάκα, τώρα το είδα: Πέρυσι τέτοιον καιρό το έγραψε. Ε δεν πειράζει, όπου νάναι θα λήγει και αυτή που έκανες πέρυσι :mrgreen:

 

 

:-D

Σε ένα μήνα λήγει.

 

Τσεκάρω τώρα τα προγράμματα, 178€ βγαίνει η φθηνότερη, όχι και άσχημα. ;p

Υπάρχει καμία κρυφή χρέωση που δεν φαίνεται στο site;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D

Σε ένα μήνα λήγει.

 

Τσεκάρω τώρα τα προγράμματα, 178€ βγαίνει η φθηνότερη, όχι και άσχημα. ;p

Υπάρχει καμία κρυφή χρέωση που δεν φαίνεται στο site;

 

Για την anytime μιλάς; αν ναι, παιζουν μερικά μυστικα...πρώτον δεν έχει νομική προστασία (αν τη θες την πληρώνεις έξτρα με ετήσιο συμβόλαιο) και αν θυμάμαι καλά η οδική είναι μόνο συνέπεια ατυχήματος και δεν μπορείς να έχεις φουλ οδική πληρώνοντας λιγο παραπάνω. Τέλος, είναι γνωστό πως η anytime δεν έχει προστασία bonus malus....aka εκανες δήλωση, πέφτεις άμεσα κατηγορία bonus malus κι από το επόμενο εξάμηνο πληρώνεις αυξημένα ασφάλιστρα.

 

Επίσης, φευγοντας από την παλιά σας ασφάλεια καλό είναι να ζητάτε ένα χαρτι που να αποδεικνύει την κατηγορία bonus malus σας, γιατί το σύστημα που έχουν οι ασφαλειες και τσεκαρουν τι παίζει με προηγούμενες ζημιές είναι ότι να ναι και μπορεί να βρεθείτε να πληρώνετε αυξημένα ασφάλιστρα χωρις λόγο.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H νομική προστασία δε με πολυαπασχολεί, αλλά η οδική βοήθεια λόγω βλάβης μου είναι απαραίτητη, θα το ρωτήσω γιατί δεν διευκρινίζεται ούτε στο site, thnx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα της οδικής βοήθειας,δώστε προσοχή αν η ασφάλεια καλύπτει υλικές ζημιές απο ανασφάλιστα οχήματα και πόσο.Γιατι εμείς ναι μέν πληρώνουμε για να είμαστε νόμιμοι,πολλοί όμως δέν συμμερίζονται αυτή μας την ανησυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νομική προστασία είναι must και δεν είναι τόσο ακριβή, φανταστείτε να έχετε ατύχημα και να μην παραδέχεται ο άλλος ότι φταίει (δις φέτος), θα τρέχετε εσείς για δικηγόρους etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις και το site: www.asfalises.gr

Καλες και αξιόπιστες εταιρείες, σοβαρη συμπεριφορα από μέρους τους, και αν τους παρεις τηλέφωνο έχουν πολλές εταιρείες που σου δίνουν

κόστος και απο άλλες.

Εμένα μου αρέσει!

 

Οσο για την νομική ειναι άκρως απαραίτητη όπως και η κάλυψη από ανασφάλιστο όχημα. Κυκλοφορούν αρκετά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H νομική προστασία δε με πολυαπασχολεί, αλλά η οδική βοήθεια λόγω βλάβης μου είναι απαραίτητη, θα το ρωτήσω γιατί δεν διευκρινίζεται ούτε στο site, thnx!

 

η οδική βοήθεια είναι κανονικοτατότατη, και για βλάβες και για ότι νάναι. Την προηγούμενη βδομάδα τους κάλεσα. ¨Αργησαν λίγο είναι αλήθεια... Ιντεραμέρικαν είναι.

 

Παίρνεις και έναν εκτυπωτή (της πούτσας) δώρο. Από τα μουλτιράμα.

 

Δεν είχε καμία κρυφή χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ανυ τιμε δεν έχει πράγματι καλύψεις. Λείπουν κάποιες σοβαρές πράγματι. Στο 4u δεν παίρνεις άμεσα τιμές όμως .

Άμεσα τιμές και σωστές παίρνεις από το www.asfalises.gr

Νομίζω είναι πιό άνετο site , πιο επαγγελματικό. Και με 801 τηλέφωνο που δεν με χρέωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω και εγώ για όσο γίνεται καλή, αλλά και οικονομική ασφάλιση αυτοκινήτου.

Η anytimeonline φαίνεται να καλύπτει ότι ακριβώς καλύπτουν όλοι οι άλλοι στο πακέτο value και επιπλέον παρέχει κάτι πολύ σημαντικό για μένα, που είναι διευκολύνσεις πληρωμής με δόσεις και με πιστωτική κάρτα.

Όσοι λένε ότι δεν έχει καλύψεις, μπορούν να μας πουν τι ακριβώς δεν καλύπτει να ξέρουμε και εμείς αν είναι να προφυλαχτούμε από το να πάμε σε αυτούς και μετά ίσως να έχουμε προβλήματα, αν ποτέ χρειαστεί να τους χρησιμοποιήσουμε; Με τις γενικές αναφορές "δεν έχει καλύψεις" δεν καταλαβαίνουμε πιο είναι το πρόβλημα, όταν κοιτάμε το site τους και φαίνεται να καλύπτουν ότι και όλοι οι άλλοι στα αντίστοιχα πακέτα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Καλύψεις στο απλό πακέτο των 178€ που ανέφερα στο www.asfaleies4u.gr είναι :

 

•Αστική Ευθύνη, επεκτάσεις Αστ. Ευθύνης (κατά τη μεταφορά του Οχήματος, κατά την κίνηση σε χώρους στάθμευσης, από μετάδοση πυρκαγιάς), Ζημιά από ανασφάλιστο όχημα (10.000 € ανά συμβάν, 100.000 € κατ’ έτος).

•Πυρκαγιά Οχήματος

•Μερική και Ολική Κλοπή (στην κάλυψη συμπεριλαμβάνεται η αξία των συσκευών ήχου, εικόνας, GPS με όριο αποζημίωσης 250 € ή μεγαλύτερη αξία εφόσον γίνει αποδεκτή).

•Αερόσακοι συνεπεία ατυχήματος (έως 800 € ανά συμβάν και κατ’ έτος).

•Ενοικίαση Οχήματος συνεπεία πυρκαγιάς (ανώτατο 30 ημέρες) ή ολικής κλοής (έως 90 ημέρες), με ανώτατο όριο κόστους ενοικίασης 1.500 € ανά συμβάν κατ’έτος.

•Ρυμούλκυση λόγω ατυχήματος.

 

Στο anytime έχει απλώς Αστική ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...