Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα, προσωπικό είναι το ζήτημα.

 

...εμ...

 

 

 

 

 

 

 

 

Και κάτι περί κόλας : Κόλες υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ στην αγορά του πλανήτη. Ρώσικες, Περουβιανές, Μεξικάνικες, μπλα. Δεν ανακάλυψαν ούτε την Αμερική, ούτε την κόλα (της) οι Λιντλάδες, διότι παρεμφερή προϊόντα υπάρχουν εδώ και πάρα πολλές δεκαετίες. Και στην Ελλάδα είχε βγει η "Μπυράλ" δεκαετίες '50-'60 (κι έχει αναβιώσει, σχετικά πρόσφατα), με μάλιστα ικανοποιητική απήχηση από τον κόσμο (και φυσικά καμμία σχέση με την αμερικάνικη στη γεύση). Αυτό που "ενοχλεί" μάλλον, είναι η τάση των πολυεθνικών μάρκετΣ να μιμούνται -για προφανεις μαρκετινίστικους λόγους- ακόμα και τα λογότυπα, τους σχεδιασμούς και τους χρωματισμούς του τρέηντμαρκ της Κόκας (...κόλας). όπως το κάνουν και με άλλα προϊόντα-"δυναμίτες" αναγνωρισιακά.

 

 

 

 

Και για την ιστορία, τα τελευταία χρόνια όλοι έχουν βελτιώσει τις συνθέσεις των....κολών τους, αλλά του Dia ήταν φορ μη η καλύτερη. Σε φάση να την προτιμώ από την Κόκα, ειδικά αυτήν που παράγεται πλέον στην Ελλάδα. Μετά από Dia που πήγαν τα κουβαδάκια τους στις παραλίες της Τουρκίας, η κόλα του Καρφούρ, και τελευταία του Λιντλ. Γούστα όμως είν' αυτά, όπως σωστά γράφει το κατά slipknot ευαγγέλιο.

 

 

 

 

* ...για όσους μάλιστα πορτοκαλαδίζονται, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Καρφούρ (όχι όμως "προϊόντα 1" ή "Carrefour Discount" - που είναι το ένα και το αυτό btw), ούτε γι' αστείο Φάντα μπαστούνι, που την έχουν καταντήσει σα να πίνεις το μπουκάλι κι όχι το περιεχόμενό του, από γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα no name πατατακια και μπισκοτα παντου τα πουλανε απτο λιντλ σε πειραξε? και κατι τελευτεο που με ενδιαφερει μιας κ εισαι απο θεσσ για το 3β βασιλαγα εχεις ακουστα? τι γνωμη εχεις? μπλιαχ κ εκει???? (δε το λεω ειρωνικα απλα μια γνωμη κ απο οποιον αλον τα ξερει κ ψωνιζει απο κει!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως τις τρωτε ρε παιδια τις γερμανικες αηδιες του λιντλ? θυμαμαι οταν εμενα γαλλια ειχα χαλασει το στομαχι μου απο τις αηδιες των γαλλων. το ελαιολαδο,τα τυρια τους,τα αβγα τους.. παναγια μου τι γευση ειχαν!

Τωρα αμα σε πω ελληναρα που θα βγαλεις τα γαλλικα προιοντα σκατα θα φταιω? Παιζει να ειναι ο μονος λαος τοσο πωρωμένος με το φαγητο στον πλανητη, ανετα περναει ιταλους και ισπανους. Θα μου πεις η ελληνικη κουζινα και μαλακιες, κανε μια βολτα εξω και δες τι ειναι η ελληνικη κουζινα, σουβλακια goodys και τυροπιτες, στις ταβερνες οι ξενοι πανε, οχι οι ελληνες. Πες σε ελληνοπουλο να φαει τραχανα ή να σου βρει διαφορα σε 3 ειδων φετας/κασεριου/γραβιερας να ακουσεις απαντησεις πιο αστειες απο οταν ρωτας το τι γιορταζουμε στις 25 μαρτιου.

 

 

 

 

Επισης καποιος ανεφερε το haccp, αυτο δεν παει στο τροφιμο, στον χωρο παρασκευης παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αμα σε πω ελληναρα που θα βγαλεις τα γαλλικα προιοντα σκατα θα φταιω? Παιζει να ειναι ο μονος λαος τοσο πωρωμένος με το φαγητο στον πλανητη, ανετα περναει ιταλους και ισπανους. Θα μου πεις η ελληνικη κουζινα και μαλακιες, κανε μια βολτα εξω και δες τι ειναι η ελληνικη κουζινα, σουβλακια goodys και τυροπιτες, στις ταβερνες οι ξενοι πανε, οχι οι ελληνες. Πες σε ελληνοπουλο να φαει τραχανα ή να σου βρει διαφορα σε 3 ειδων φετας/κασεριου/γραβιερας να ακουσεις απαντησεις πιο αστειες απο οταν ρωτας το τι γιορταζουμε στις 25 μαρτιου.

 

 

 

 

Επισης καποιος ανεφερε το haccp, αυτο δεν παει στο τροφιμο, στον χωρο παρασκευης παει.

 

Δυστυχώς στην αγορά δεν έχουμε μάθει να πουλάμε την ελληνική κουζίνα. Έχει σε μέρη και νησιά της Ελλάδας απίστευτες μεσογειακές συνταγές που δυστυχώς χάνονται στην μεηνστριμιά της ταβέρνας.

Όχι ότι με χαλάει η ταβέρνα ε; Οι Γάλλοι ξέρουν από τυριά, I'll give you that.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και εχει γαματες συνταγες. Αλλα δεν τις θελει η νεα γενια αρα ειναι σαν να μην υπαρχουν. Οτιδηποτε σωστα μαγειρεμενο και σωστα παρουσιασμενο το λενε gourmet και χεστηκε η φοραδα στο αλωνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για τον βασιλοπουλο. εγω απο μασουτη ψωνιζω κυριως. μην με πεις ελληναρα,πες με ελληναρου το οτι ειναι πορωμενοι με τα φαγητα τους δεν σημαινει οτι ειναι και νοστιμα για μενα. συγκρινεις foie gras και ροκφορ με την ελληνικη μεσογειακη κουζινα? εγω προτιμω σαφως την ελληνικη, οταν οι γαλλοι ειχαν ερθει ελλαδα ειχαν ξετρελαθει με τα φαγητα μας.

αυτο που παραδεχομαι ειναι το pain au chocolate και φυσικα οι μπαγκετες. αυτα ηταν οντως μιαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης καποιος ανεφερε το haccp, αυτο δεν παει στο τροφιμο, στον χωρο παρασκευης παει.

...και στην τελική τιμή του προϊόντος που "ξεχωρίζει" τα ψώνια από τα ψώνια κι από τα ψώνια που ψωνίζονται κι από αυτούς που ψωνίζουν ψώνια.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για τον βασιλοπουλο. εγω απο μασουτη ψωνιζω κυριως. μην με πεις ελληναρα,πες μου ελληναρου το οτι ειναι πορωμενοι με τα φαγητα τους δεν σημαινει οτι ειναι και νοστιμα για μενα. συγκρινεις foie gras και ροκφορ με την ελληνικη μεσογειακη κουζινα? εγω προτιμω σαφως την ελληνικη, οταν οι γαλλοι ειχαν ερθει ελλαδα ειχαν ξετρελαθει με τα φαγητα μας.

αυτο που παραδεχομαι ειναι τα pain au chocolate και φυσικα οι μπαγκετες. αυτα ηταν οντως μιαμ.

Πες μου 10 ΕΛΛΗΝΙΚΑ πιατα και να κανουμε μια συγκριση. Ο τραχανας δεν πιανεται, τον ειπα εγω.

 

 

 

 

 

Και ναι σου συγκρινω και το foie και το roquefort. Το οτι εσυ δεν ξερεις να τα φας αυτα δεν τα μειωνει. Αμφιβαλλω αν εφαγες κανονικο foie ή roquefort οπως επρεπε.

Και θα συγκρινω την φορμαελα και το σαλαμι λευκαδος με το saint nectaire και το rosette de lyon. Δεν ειναι το ενα χειροτερο απο το αλλο, και τα 4 εχουν τις χαρες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην αμφιβαλλεις. δεν εχω φαει και ουτε προκειται να φαω κατι που για να παραχθει χωνουν ενα σωληναρι στο στομαχι μιας χηνας (ειμαι χορτοφαγος). και τελωσπαντων εγω δεν τα γουσταρω τι να κανουμε τωρα? με το ζορι να μ'αρεσει η γαλλικη κουζινα? ε δεν μ'αρεσει,εσυ μπορει να τρελαινεσαι. το πιο εντυπωσιακο ηταν οτι ειχε πολλα ετοιματζιδικα φαγητα, δηλαδη τα γευματα στιγμης που βαζεις στον φουρνο μικροκυματων. κριμα που δεν τα εχουμε κι εμεις αυτα.σε τετοια ποσοτητα δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αμα σε πω ελληναρα που θα βγαλεις τα γαλλικα προιοντα σκατα θα φταιω? Παιζει να ειναι ο μονος λαος τοσο πωρωμένος με το φαγητο στον πλανητη, ανετα περναει ιταλους και ισπανους. Θα μου πεις η ελληνικη κουζινα και μαλακιες, κανε μια βολτα εξω και δες τι ειναι η ελληνικη κουζινα, σουβλακια goodys και τυροπιτες, στις ταβερνες οι ξενοι πανε, οχι οι ελληνες. Πες σε ελληνοπουλο να φαει τραχανα ή να σου βρει διαφορα σε 3 ειδων φετας/κασεριου/γραβιερας να ακουσεις απαντησεις πιο αστειες απο οταν ρωτας το τι γιορταζουμε στις 25 μαρτιου.

 

 

 

 

Επισης καποιος ανεφερε το haccp, αυτο δεν παει στο τροφιμο, στον χωρο παρασκευης παει.

Συγνωμη κιολας αλλα απο οτι θυμαμαι εσυ δουλευεις σε εστιατοριο .Αρα θα περιμενα καλυτερη γνωση της πραγματικοτητας τουλαχιστον ως προς το αντικειμενο της μαγειρικης .Η Ελληνικη κουζινα εχει πολυ καλα πιατα που εινξαι γνωστα και εξω ,ειδικα η κριτικη διατροφη εκτιμαται πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...