Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιό παλιά οι επιλογές ηταν 3 ημερών και εβαπορέ. Θυμάμαι σε διακοπές με όχι εύκολη πρόσβαση σε super market (Τότε  δεν ήταν τόσα πολλά) τα υπόλοιπα παιδάκια να πίνουν εβαπορέ μπλιαχ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Αποστειρωμενο ειναι και το φρεσκο.  Τι σχεση εχει αυτο με την διαρκεια;

Oxι βεβαια, το φρεσκο είναι παστεριωμενο.

Για να διαρκεσει ενα γαλα πρεπει να αποστειρωθει, δεν αρκει μόνο παστεριωση.

2 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

Ποιό παλιά οι επιλογές ηταν 3 ημερών και εβαπορέ. Θυμάμαι σε διακοπές με όχι εύκολη πρόσβαση σε super market (Τότε  δεν ήταν τόσα πολλά) τα υπόλοιπα παιδάκια να πίνουν εβαπορέ μπλιαχ....

Δηλαδη πιο παλια το φρεσκο ηταν 3 ημερων αντι για 7-8 που είναι σημερα? Μπορει, δε θυμαμαι αυτή τη λεπτομερεια.

Το εβαπορέ που λες ειναι αυτο που το ανακατευεις με ιση ποσοτητα νερου?

Κι εγω θυμαμαι παλια που οι μαρκες και οι τυποι των γαλακτοκομικων ηταν ελάχιστοι και περιορισμένοι. Γαλα φρεσκο περναμε από το τοπικο ζαχαροπλαστειο, Δελτα σε πλαστικο μπουκαλι. Γιαουρτι υπηρχε μόνο το Βελουτέ με τη κοπελα στην ετικετα(που γιαυτο το λεγαμε και γιαουρτι-κοπελα) το στραγγιστο και το προβειο με τη πετσα. Και εκεινο το ροζ με τα φρουτα, το καλυτερο μας :)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Τριών ημερών ήταν το φρέσκο γάλα μέχρι πριν από 2-3-4 χρόνια.

Δε νομιζω. 5-6 ημερων πρεπει να ηταν.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ladakis είπε

εντάξει Κλάιν μαιν μωρε

και τώρα που είναι πολλές μάρκες, τουλαχιστον τηρουνε το σχεδόν ίδιες τιμές για να νιώθεις την οικειότητα των παλιών χρονων 

Έχει το φρέσκο δίλιτρο  αυτή τη βδομάδα στο 1,39. 

Φανταστείτε τα περιθώρια κέρδους όταν βλέπεις άλλα του ενός λίτρου στο 1,50  και 1,60. Ωρέ ξυπνάτε και κάντε ότι κάνει ο papoys γιατί αυτοί θα μας πάνε "καροτσάκι"  (να μην πω την άλλη ακατάλληλη ) στον ανήφορο.

Και μετά σου λένε αγελάδες  που μεγαλώνουν με φροντίδα σεβασμό και αγάπη.Σε λίγο θα μας πουν ότι τους δίνουν και milko.:P

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ladakis είπε

παππου ρώτησα στην κάβα μου τιμες

λεει εχει και κρασι με 1,5 λίτρο 3 ευρα,

οχι μονο τα σπέσιαλ που παίρνω εγω

λέγε ποτε θα ερθεις να κεράσω

το ενάμισι λίτρο οχι το σπέσιαλ

έχουμε και μια λιντλοσπαγγουποληψη να ουμε

Εμένα τα σπέσιαλ μου χαλάνε τη γεύση.Και αν μου κάνουν δώρο κανένα το αφήνω στη γυναίκα να σβήνει το κρέας.;)

Άσε εμένα αυτή μου κοστίζει ακριβά.Εκεί που παίρνω κρασί πουλάει και νάμα με 11 ευρώ το λίτρο και θέλει από αυτό.Φαίνεται έχει έλλειψη γιατί δεν θα μεταλάβαινε μικρή.:lol:

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

 Φανταστείτε τα περιθώρια κέρδους όταν βλέπεις άλλα του ενός λίτρου στο 1,50  και 1,60.

Οι τιμες υποτίθεται οτι πανε με τη ποιοτητα, αυτοι που το εχουν ακριβοτερα ισχυρίζονται ότι εχουν καλυτερο γαλα...

Θυμαμαι ότι το Δελτα εκανε 1,50€ επι σειρα ετων, μεχρις οτου ανελαβε ο μακαρίτης και απλα το εριξε στο 1€ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rus είπε

Οι τιμες υποτίθεται οτι πανε με τη ποιοτητα, αυτοι που το εχουν ακριβοτερα ισχυρίζονται ότι εχουν καλυτερο γαλα...

Θυμαμαι ότι το Δελτα εκανε 1,50€ επι σειρα ετων, μεχρις οτου ανελαβε ο μακαρίτης και απλα το εριξε στο 1€ :)

Και με 1,07  ευρώ βγάζει κέρδος άρα για ποια ποιότητα μιλάνε μερικοί,,,,,.Εγώ πιστεύω πως οι διαφορές τιμών είναι περισσότερο θέμα κόστους και λιγότερο  ποιότητας.

Η ΔΕΛΤΑ π.χ. έχει ένα πελώριο πανελλήνιο δίκτυο το οποίο μοιράζει από σούπερ μάρκετ σε σούπερ μάρκετ , από φούρνο σε φούρνο από ψιλικατζίδικο σε ψιλικατζίδικο από περίπτερο σε περίπτερο.Επίσης πηγαίνοντας τα καινούργια αποσύρει τα παλιά που δεν πουλήθηκαν και έληξαν.Όλο αυτό απαιτεί τεράστια έξοδα οπότε για να βγει κέρδος πουλάει ακριβότερα.

Στο lidl πάει η νταλίκα και αδειάζει τόννους γάλατα και αυτοί τα διανέμουν σε όλα τα μαγαζιά τους και αν κάποια λήγουν τα βάζουν 2 μέρες πριν 30% και έτσι φεύγουν και δεν έχουν επιστροφές. Τα  έξοδα είναι ελάχιστα οπότε έχουν τη δυνατότητα να πουλήσουν πιο χαμηλά.

Edit.

Γυρίζοντας από το lidl είδα πριν λίγο γάλα βλάχας εβαπορέ πλήρες με 7,5 λιπαρά και αυτό 3,99 η εξάδα όπως το ελαφρύ.Δεν πήρα γιατί δεν καταναλώνω τέτοιο άρα τι να την κάνω την εξάδα. Απλά το λέω μήπως κάποιος ενδιαφέρεται επειδή περισσότερο εγώ είχα δημιουργήσει την εντύπωση ότι μόνο το ελαφρύ με 4% λιπαρά πουλάει τόσο.

Μερικές φορές είμαι αγύριστο κεφάλι.;)Αναγνωρίζω το λάθος μου στην κόντρα μου με τον &patras7 τον οποίο εκτιμώ απεριόριστα (αυτό δεν είναι δικό μου  από πολιτικούς το πήρα) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rus είπε

Δε νομιζω. 5-6 ημερων πρεπει να ηταν.

Καλα στα λεει. Τοσο ηταν. Οσο για τα αποστειρωμενα με μπερδεψες. Παστεριωμενα ηθελα να πω. Το αλλο που λες ουτε που ξερω τι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας μονο δε θυμαται. 

1 ώρα πριν, arisg90 είπε

Ρε παιδια 12 χρονων ειστε και δεν θυμαστε?Το φρεσκο γαλα διαρκουσε 3-4 μερες.Με τα μνημονια πριν 3-4 χρονια αλλαξε και πλεον ειναι στις 7 μερες.

Νομιζω το Φρεσκο Γαλα Δελτα, ειναι ακομα στις λιγες μερες, οι αλλες εταιρειες στα 7 οπως λες.

Στις 4/26/2018 στις 8:12 ΜΜ, diplo είπε

εγώ το πλένω κανονικότατα.

που λέει ότι δε κάνει να πλένεται;

πάρε τηλεφωνο στην εξυπ. πελατών και θα σου πουν αυτοί που θα βρεις ανταλλακτικά.

Την κόκκινη την dirt devil έχω

Φιλε, με τα χαλια τι γινεται; Τα κανει ή κολλαει; Μια φορα θα παρω, δεν θα ξανααγοραζω. Ρυθμιζεται η ενταση;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, rus είπε

Δε νομιζω. 5-6 ημερων πρεπει να ηταν.

Για να μην ψαχνόμαστε:

https://www.thepressproject.gr/article/68120/To-gala-imeras-kai-i-korodia-tis-imeras

Ανεξάρτητα από το τι λέει το κείμενο, πηγαίνεις εκεί που γράφει "Τα δοκιμάσαμε και τα δύο", βλέπεις την πρώτη παράγραφο όπου λέει "διατηρισιμότητα 3 ημέρες", ανοίγεις τη φωτό με δεξί κλικ και τελειώνει αυτή η συζήτηση. Ήταν 2014, τουλάχιστον όταν γράφτηκε το άρθρο υπήρχαν στα ράφια και τα δύο (προφανώς μεταβατική περίοδος).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...