Προς το περιεχόμενο

Τα όρια του marketing και η 'ανεξάρτητη' δημοσιογραφία


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

την ταπεινη μου συγνωμη στον φιλτατο parsifal (τον οποιο εκτιμω βαθυτατα), για τα ασχετα σχολια στο topic...

 

Χεχε, άσχετο! Γι'αυτά τα πράγματα το Insomnia έχει και το χαβαλέ του, σε σχέση με άλλα κάπως ελιτίστικα και σοβαροφανή fora!

 

Βέβαια, αυτό που έχω παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια που είχα παθιαστεί με τα PDA και διάβαζα τα πάντα για αυτά (και αγόρασα ένα σκασμό από δαύτα), ήταν ότι τα φιλικά προς την MS προσκείμενα sites, ήταν κάνα δυο κλικ πιο άθλια όσον αφορά την αντικειμενικότητα.

Ακόμη και στην εποχή που το Palm OS ήταν ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης (και σε πωλήσεις αλλά και σαν αντικειμενικά καλύτερη πλατφόρμα στα PDA), έβλεπα να ξεμυτίζουν κάτι MS fanboys sites (συνήθως one man show), που από εκεί που ήταν ψιλομίζερα, μέσα σε κάνα χρόνο γινόντουσαν ιλουστρασιόν sites με αναρίθμητα μηχανάκια στη διάθεσή τους για test.

Και αυτά τα τυπάκια ήταν συνεχώς καλεσμένα σε ένα σωρό events που διοργάνωνε η MS, με πλήρη κάλυψη φαντάζομαι των εξόδων τους.

Κι επειδή στα PDA εκείνο το φεγγάρι ήμουν πράγματι πολύ ενήμερος και ψαγμένος, έβγαζαν μάτια οι παπαρολογίες αυτών των sites.

 

Έτσι μπράβο, να σπάει σιγά σιγά ο μύθος που έχει καλλιεργηθεί στους κύκλους των Internet users ότι άπαξ και συνδέθηκες, θα βρεις αντικειμενικότητα, ελευθερία και την απόλυτη γνώση. Ώπα, σιγά, πάρ'το αλλιώς, θα βρεις...

 

Αν κάποιος έχει τα γκα-φρά, μια χαρά ελέγχει και κατευθύνει το μεγάλο όγκο της πληροφόρησης, όπως σε TV/εφημερίδες/περιοδικά. Στον χρήστη πέφτει η ευθύνη να φιλτράρει αυτά που διαβάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Με μισή καρδιά το γράφω το παρακάτω, γιατί νομίζω ότι είναι γάβρος και υπερπατριώτης, αλλά τι να κάνω που έχει δίκιο τώρα;

 

Θα συμφωνήσω με τον Aigeas, όσον αφορά τα περιοδικά του χώρου που αναφέρει..

 

Κακώς νομίζεις, διότι έχω καταγωγή από τον Πειραιά, είμαι γεννημένος στον Πειραιά, αλλά είμαι βάζελος, δηλαδή εντελώς άρρωστος (γνωστός τις μακρινές εποχές που συμμετείχα ενεργά).

Όσο για τον πατριωτισμό και πάλι πέφτεις έξω: δηλώνω Ρωμιός και όχι Έλληνας. Το συμφέρον το δικό μου είναι εφάμιλλο με το συμφέρον της "Ρώμης" γι' αυτό αποφεύγω επαναστατικές και οργισμένες ενέργειες που είναι απαλλαγμένες από την μαγική λέξη "συμφέρον", γιατί αυτό οδηγεί ολόκληρους λαούς με μαθηματική βεβαιότητα στην καταστροφή. Είμαι μάλλον άνθρωπος της αυτοκρατορίας και όχι της ψωροκώστενας, και εύχομαι να μην μπερδεύεις τον "υπερπατριωτισμό" με το "acta non verba" γιατί είναι άλλο, διαφορετικό πράγμα. Ο πατριώτης μπορεί να δώσει την ζωή του για τίποτα ή για μια ιδέα, εμείς οι ρωμαίοι δηλώνουμε με τιμιότητα πως σκοτώνουμε για ένα χωραφάκι γόνιμο και μια Γαλάτισα για σκλάβα, φυσικά πουλώντας ακριβά το τομάρι μας απαλλαγμένοι από ιδεολογήματα και ουτοπιστικές θεωρίες. Ο τσάμπας πέθανε, και ο αυτοκράτορας είναι θεός εφόσον πληρώνει και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω ότι κι εσείς, διατηρώντας σκεπτικιστική στάση μέχρι καχυποψίας. Γιατί άλλος διαβάζει ότι ο ταϊβανέζικος κουβάς αξίας.... 13.000 ευρώ είναι προϊόν υψηλής τεχνολογίας, και μπορεί να διαλαλεί στην δουλειά με τις ώρες πως κυκλοφορεί με το αυτοκίνητο της χρονιάς, 2006.

 

Και πραγματικά δεν ξέρω αν είναι η μάστιγα αυτοί που τα γράφουν (οι οποίοι έχουν συνείδηση καθώς και συμφέρον πράγμα που τους δίνει ακλόνητο άλλοθι), ή αυτοί οι στόκοι που τα διαβάζουν και μας κάνουν την ζωή δύσκολη. Διότι ο καθένας κακομοίρης ευλογάει τα γένια του και μη γελιόμαστε, αν είχε λεφτά θωρακισμένη mercedes θα αγόραζε.

 

Τα ίδια συμβαίνουν στα περιοδικά πληροφορικής ή όπου αλλού υπάρχει εμπορεύσιμο είδος. Για να μην αναφέρω τις περιπτώσεις που οι εταιρείες όπου παράγουν ένα πραγματικά καλό προϊόν, οι οποίες βέβαια δεν θέλουν δημοσιογραφικά γλυψίματα ούτε φανφάρες για να πλησιάσουν έναν καταναλωτή, τα προϊόντα τους τρώνε θάψιμο στα άρθρα. Σαν παράδειγμα το καημενούλη μου το BMW, ουδείς έγραψε τα καλύτερα λόγια γιατί είχε.... χαμηλή ζελατίνα και.... κακής ποιότητας πλαστικά (βέβαια δεν είχε ανάλυση από χημικό, γιατί μόνο έτσι θα μπορούσαν να με πείσουν. Φαντάζομαι το τεστ των πλαστικών είναι να τα χτυπάει κάποιος με το δάχτυλο). Δε βαριέσαι όμως, θα ξεπεράσω ψυχολογικά το ανυπέρβλητο ελλάτωμα της χαμηλής ζελατίνας. Βοήθειά τους.

 

απο την πολη ερχομε και στην κορφη κανελα.πολυ μπερδεμενος φαινεσε και εισε ακαταλαυιστικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...