Προς το περιεχόμενο

Τα όρια του marketing και η 'ανεξάρτητη' δημοσιογραφία


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Την Τετάρτη 27.12.2006 'έσκασε' άλλη μία φούσκα: αυτή της αντικειμενικής δημοσιογραφίας στο Internet, υπό τη μορφή του blog.

 

1. Η είδηση

Η Microsoft, η Acer και η AMD, σε συνεργασία με την διαφημιστική τους εταιρεία, αποφάσισαν να κερδίσουν τις καρδιές και τα μυαλά των νέων "δημοσιογράφων", δηλ. των bloggers, εν όψει της διάθεσης του λειτουργικού συστήματος Windows Vista στο κοινό.

Για τον σκοπό αυτό έστειλαν laptops (τα Αcer Ferrari 1000 και Acer Ferrari 5000) με προεγκατεστημένα τα Windows Vista Ultimate Edition σε συγκεκριμένους bloggers[/url] με συγκεκριμένη εξήγηση:

 

Iʼm working on getting some hardware out to key community folks, and Iʼd like to offer you a review PC. Iʼd love to send you a loaded Ferrari 1000 courtesy of Windows Vista and AMD. Are you interested?

 

This would be a review machine, so Iʼd love to hear your opinion on the machine and OS. Full disclosure - while I hope you will blog about your experience with the pc, you donʼt have to. Also, you are welcome to send the machine back to us after you are done playing with it, or you can give it away on your site, or you can keep it. My recommendation is that you give it away on your site, but itʼs your call. Just let me know your opinion on Windows Vista and what you plan to do with it when the time comes.

 

Απόδοση (δική μου):

Σκέφτομαι να δώσω κάποια κομμάτια υπολογιστών σε συγκεκριμένα άτομα και θα'θελα να σου προσφέρω έναν υπολογιστή για δοκιμή. Θα ήθελα πολύ να σου στείλω έναν φορητό Acer Ferrari 1000 από τα Windows Vista και την AMD. Ενδιαφέρεσαι;

 

Θα είναι μηχάνημα δοκιμής και θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σου για το μηχάνημα και το λειτουργικό σύστημα. Θα είμαι ειλικρινής: αν και ελπίζω να γράψεις στο blog σου για τις εμπειρίες σου με τον υπολογιστή, δεν είσαι υποχρεωμένος. Επίσης, μόλις τελειώσεις τις δοκιμές σου μπορείς να στείλεις το μηχάνημα πίσω σε εμάς, να το δώσεις από το site σου ή να το κρατήσεις. Προσωπικά, σου προτείνω να το δώσεις μέσω του site σου αλλά η απόφαση είναι δική σου. Απλώς ενημέρωσέ με για τη γνώμη σου σχετικά με τα Windows Vista και για το τι σκοπεύεις να κάνεις με το μηχάνημα όταν έρθει η ώρα.

 

2. Οι αντιδράσεις

Το Slashdot έγραψε καθαρά για δωροδοκία των bloggers. Το ίδιο και το TechBlorge. O blogger JoelOnSoftware παρατηρεί τα νέα ήθη και το αποκαλεί (κι αυτός) δωροδοκία.

Κάποιοι άλλοι επιμένουν ότι τα laptop είναι "μηχανήματα δοκιμής" και θεωρούν ότι η αποστολή τους 30 ημέρες πριν την επίσημη πώληση του λειτουργικού Windows Vista είναι απλή... σύμπτωση: "However unlike what they have claimed, these were not gifts. As it may happen to coincide with Christmas, it is important to note Windows Vista is launching in 30 days. It is nothing more than just good timing and coincidence."

 

Αν και κάποιο bloggers δεν είχαν αναφέρει τίποτα περί αυτού του 'δώρου' ή του δωρητή τους στα άρθρα τους, στη συνέχεια ζήτησαν συγγνώμη από τους αναγνώστες τους γιατί δεν ανέφεραν ξεκάθαρα ότι το νέο τους laptop είναι δωράκι από συγκεκριμένη εταιρεία.

 

Τελικά, αρκετοί, εν όψει του θορύβου που δημιουργήθηκε, αποφάσισαν να το επιστρέψουν ή να το δώσουν μέσω του site τους: http://labnol.blogspot.com/2006/12/bloggers-who-have-received-microsoft.html.

 

Ιδού η ημι-επίσημη αντίδραση της Microsoft:

All,

 

Let me take a minute to respond to some of these comments. Yes, Windows Vista and AMD sent out review computers to bloggers. Why? Because we believe in the power of community, we believe in our product, and we are partnering with AMD to give bloggers the best hardware experience we can.

 

I understand the concerns on ethics, and I share them. We have been up front that these are review pcs, and we encourage bloggers to disclose that. Hereʼs the language we used in the review outreach:

 

"Full disclosure - while I hope you will blog about your experience with the pc, you donʼt have to. Also, you are welcome to send the machine back to us after you are done playing with it, or you can give it away on your site, or you can keep it. My recommendation is that you give it away on your site."

 

I hope this information helps. We want to be fully transparent about what we are doing here.

 

Aaron Coldiron, Windows Vista

 

Τα σχόλια τα αφήνω στα μέλη του forum.

Μαζί με το link για το digg. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου κακό. Ίσα ίσα που η εταιρία αφήνει το απόλυτο της επιλογής στον εκάστοτε blogger. Αυτός έχει την επιλογή αν θα "δωροδοκηθεί" ή όχι.

 

Αν με ρώταγαν εμένα θα δεχόμουνα να το δοκιμάσω, ΑΝ θεωρούσα πως αξίζει κάτι να γραφτεί στο blog μου, θετικό ή αρνητικό θα το έγραφα και την συσκευή είτε θα την επέστρεφα είτε θα την δώριζα μέσω κάποιου διαγωνισμού (ανάλογα το site). Για τα παραπάνω θα ενημέρωνα την εταιρία ΠΡΙΝ πάρω τη συσκευή για review.

 

Οπότε δεν βλέπω τίποτα κακό, το ανάποδο θα έλεγα. Αν κάποιοι δεν έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους και πιστεύουν πως μια τέτοια συνεργασία θα πρέπει αναγκαστικά να εξελιχθεί σε δεσμευση υποτιμούν τον εαυτό τους αλλά και τους αναγνώστες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καραβάκι μου ξεκίνα, πάμε πάλι στη Ραφήνα.

 

Θα συμφωνήσω με την παλιά ντισκοτέκ του Πειραιά, επειδή διαφωνεί μαζί σου.

Νομίζω ότι είναι στην κρίση του blogger, το τι θα κάνει.

Αν μάλιστα ποστάρει και το κείμενο της MS και δωσει το laptop στο τέλος σε κάποιον αναγνώστη, δεν είναι καθόλου πονηρό ή λαδιάρικο.

Και βρίσκω θεμιτό για μία εταιρεία να στέλνει κάτι για review.

Άλλωστε ενδιαφέρει και πολύ κόσμο να διαβάσει ένα τέτοιο review.

Επίσης βρίσκω πολύ τολμηρή την MS, που επέλεξε να δοκιμαστεί το λειτουργικό της στα γνωστά μπουρδέλα που λέγονται Acer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παλιάνθρωποι στην Microsoft. Γι' αυτό αγοράζω μόνο Apple. :-P

 

^BOOMBOOM, όταν διαβάζω παρουσίαση του Vista από κάποιον που έχει πάρει δώρο χιλιάδων δολαρίων (hardware+ΛΣ+λογισμικό), θέλω να το ξέρω. Και μετά να κρίνω εγώ αν επηρεάζεται η κρίση του... Δηλ. θέλω να κάνει αυτό που λέει ο punky: «Αν μάλιστα ποστάρει και το κείμενο της MS». Μόνο που δεν έχω δει κανέναν να κάνει τέτοιο πράμα...

 

Πάντως η μηχανή δουλεύει με πλήρη ισχύ.

 

Διάβαζα στο τρέχον RAM (τ. 209), Η ψυχολογία των Vista, του Γ. Ναθαναήλ:

 

Ιδιαίτερα οι μεγαλύτεροι νιώθουν ότι η συσσώρευση γνώσεων και δεξιοτήτων γίνεται όλο και πιο δύσκολα και θα ήταν μια χαρά χωρίς το Vista. Οι νεότεροι δεν θα έχουν αυτό το πρόβλημα και το νέο προϊόν με τις μυριάδες νέες λειτουργίες σίγουρα θα τους προκαλέσει -- αρχικά να παίξουν με αυτό και τελικά να το δαμάσουν.

 

Ωραίο! Άμα είσαι συγκρατημένος απέναντι στα Vista σημαίνει ότι έχεις γεράσει και δεν μαθαίνεις εύκολα πια... να «δαμάζεις» τα λειτουργικά της MS...

 

Νιώθω γέρος από τότε που το διάβασα. Τρέχω να αγοράσω Vista και μαζί λίγη νεότητα!

 

Σπουδαία δημοσιογραφία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανετε λαθος να αποκαλειτε με ασκημες λεξεις εταιριες και προσωπικο που εχουν προσφερει πολα στην επιστημη και στην ανακουφηση των αδυναμων πολιτων στον κοσμο.αλωστε αν εινε δηνατοι στους χαρακτηρες τους νομιζω δεν θα εξαγοραστουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι λειτουργούν τα περιοδικά πληροφορικής, για να μην πω και όλα τα άλλα περιοδικά με κορυφαία εκείνα των αυτοκινήτων και της μοτοσυκλέτας (όπου υπάρχουν διάφοροι αναγνώστες-ψώνια που ότι διαβάζουν το παίρνουν τοις μετρητοίς).

Που κανονικά θα έπρεπε να τα μοιράζαν δωρεάν, αφού έτσι κι αλλιώς είναι ένα διαφημιστικό φυλλάδιο 300 σελίδων από μόνα τους. Τι ακριβώς περιμένατε εν έτη 2006, αντικειμενικότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι λειτουργούν τα περιοδικά πληροφορικής, για να μην πω και όλα τα άλλα περιοδικά με κορυφαία εκείνα των αυτοκινήτων και της μοτοσυκλέτας (όπου υπάρχουν διάφοροι αναγνώστες-ψώνια που ότι διαβάζουν το παίρνουν τοις μετρητοίς).

Που κανονικά θα έπρεπε να τα μοιράζαν δωρεάν, αφού έτσι κι αλλιώς είναι ένα διαφημιστικό φυλλάδιο 300 σελίδων από μόνα τους. Τι ακριβώς περιμένατε εν έτη 2006, αντικειμενικότητα;

 

εισαι πολυ αρνητικος.τι διαβαζεις και ενημερωνεσε.κανε το γνωστο να παρουμε κατι παραπανω και εμεις τα ψωνια ισως και γινουμε προφεσοροι σαν και εσενα αρνητικε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα περιοδικά αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας σίγουρα δεν κρατάνα τα δείγματα προς δοκιμή :P

 

Ναι αλλά έχουν ολόκληρους στόλους από εταιρικά αυτοκίνητα, τα οποία χρησιμοποιούν τσάμπα, υπό μορφήν 'δοκιμής μακράς διαρκείας'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα τις προαλλες ενα σχετικο θεμα στο οικονομικο ενθετο μιας εφημεριδας που ανεφερε αυτη η νεα μεθοδος διαφημισης εχει πολυ καλα αποτελεσματα μεχρι στιγμης.

αν ειναι ηθικο ή οχι δεν εχω συγκεκριμενη αποψη αφου για μενα καθε ειδος marketing sucks αφου τα εξοδα μετακυλιωνται παντα στον καταναλωτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα τις προαλλες ενα σχετικο θεμα στο οικονομικο ενθετο μιας εφημεριδας που ανεφερε αυτη η νεα μεθοδος διαφημισης εχει πολυ καλα αποτελεσματα μεχρι στιγμης.

αν ειναι ηθικο ή οχι δεν εχω συγκεκριμενη αποψη αφου για μενα καθε ειδος marketing sucks αφου τα εξοδα μετακυλιωνται παντα στον καταναλωτη...

 

Ενώ αν δεν υπήρχε το Marketing, και οι εταιρείες έβγαζαν ότι τους έρχονταν στο κεφάλι και έμεναν απούλητα, το κόστος που θα πήγαινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα δεν θα εβγαζαν ο,τι τους ερχοταν στο κεφαλι...

 

και γενικοτερα αν δεν υπηρχε το marketing, αυτη μεθοδος δημιουργιας πλαστων αναγκων θα ζουσαμε μια καλυτερη ζωη, ξεροντας πολυ περισσοτερα για τις πραγματικες μας αναγκες, και με πολυ καλυτερα προιοντα και καλυτερους μισθους αφου ειναι γνωστο οτι τα εξοδα για marketing συμπιεζουν τα εξοδα παραγωγης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...