Προς το περιεχόμενο

νυχτερινά κέντρα ''διασκέδασης''.


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρόνια πολλά και καλή χρονιά και απο μένα.

θα ήθελα να ανοίξω ένα θέμα που με απασχολεί πάρα πολύ.

λόγω των ημερών αποφάσισα να πάω στον καρρά με τον δάντη (και μόνο λόγω των ημερών αλλιώς σιγά μην πατούσα). αποφασίστηκε τελευταία στιγμή και πήγα με έναν κολλητό μου στο τραπέζι κάτι φίλων μας που το κλείσαν για 6 και ήταν 5 οπότε γίναμε 7. φτάνουμε λοιπόν στην πύλη αξιού, πηγαίνουμε στην πόρτα και στοιβαζόμαστε σαν τα ζωντανά να περιμένουνε να μπούμε... τησ που...ανας. μετά απο ταλαιπωρία μπαίνουμε καθόμαστε και όλα καλά. δεν είχαμε σκοπό να κάτσουμε (όσο αντέχαν τα αυτάκια μας δηλαδή) μέχρι που σκάει μύτη το παλικάρι για παραγγελία. και εδώ ήταν που τα πήρα άγρια. καταρχάς το μπουκάλι εκτοξεύθηκε στα 220 τα 4 άτομα λόγω εορτών. και για ποιο λόγο κύριε ιδιοκτήτη της πύλης αξιού ανέβηκε έτσι? αυτό σημαίνει 55 ευρώ το άτομο. και επειδή είμασταν 7 έπρεπε να πάρουμε 2 μπουκάλια. λίγο πολύ 60 ευρώ το άτομο να έχει να παίρνει τα 10000 ευρώ την βραδιά ο δάντης. φυσικά φύγαμε κατευθείαν γιατί δεν γινόταν να κάτσουμε έτσι διότι ούτε είσοδο πληρώσαμε ούτε μπουκάλι πληρώσαμε ποτό δεν μας αφήσαν να πάρουμε γιατί κλείσαμε τραπέζι άρα απολαμβάναμε τον καρρά τζάμπα. και σκέφτομαι για ποιο λόγο πηγαίνουν όλοι αυτοί πηγαίνουν. για να σκάσουν τα ωραία τους λεφτάκια στους αποτυχημένος να έχουν αυτοί να βγάζουν και άλλες αποτυχίες???

 

και αν το σκεφτείς και απο την άλλη για ποιο λόγο να πληρώσω 220 ευρώ ένα μπουκάλι που το πολύ να αγοράστηκε 10? 210 ευρώ κέρδος? για να βάλει και μια δεύτερη πισίνα ο καρράς στο σπίτι του??

 

και δεν μιλάω μόνο για πρωτοχρονιά. βλέπω και κάτι χαιβάνια φίλους μου που όλη την εβδομάδα δουλεύουν μεροκάματο για να πάνε το σάββατο μπουζούκια με την γκόμενα να το πάιξουν κάποιοι και μετά απο δευτέρα δώστου ξανά.

 

με έπιασε το παράπονο πρωτοχρονιάτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλή χρονιά να έχουμε γεμάτη υγεία!

Συμφωνώ εν μέρει μαζί σου αλλά διαφωνώ στο εξής: Ισχύει - και θα έπρεπε να γνωρίζατε - ότι τέτοιες μέρες στις τιμές υπάρχει double dot και για τραπέζι αντιστοιχεί 1 μπουκάλι ανα 4 άτομα. Άρα πιστεύω το λάθος σ' αυτό το σημείο είναι δικό σας. Από την άλλη τώρα, συμφωνώ στο τελευταίο που λες. Τέλος, προσωπικά μ' αρέσουν κι εμένα τα μπουζούκια αλλά τέτοιες μέρες δεν είναι γι' αυτά αφού επικρατεί πανικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω και κάτι χαιβάνια φίλους μου που όλη την εβδομάδα δουλεύουν μεροκάματο για να πάνε το σάββατο μπουζούκια με την γκόμενα να το πάιξουν κάποιοι και μετά απο δευτέρα δώστου ξανά.

 

Ρε συ είναι απλά τα πράγματα.Αν δοθεί αύριο εντολή μάγκες 500 ευρώ ο κατώτατος μισθός γιατί δε τα βγάζουμε πέρα, ουδεμία ανταπόκριση.Αν βγει κανάς νόμος στυλ Παπαθεμελή τα ξενυχτάδικα να λειτουργούν μέχρι τις 4 το πρωί χαμός, επανάσταση, από το λαουτζίκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και αν το σκεφτείς και απο την άλλη για ποιο λόγο να πληρώσω 220 ευρώ ένα μπουκάλι που το πολύ να αγοράστηκε 10? 210 ευρώ κέρδος?

 

Ετσι ακριβώς είναι... αλλά οσο υπάρχουν άνθρωποι που θα πηγαίνουν και θα δίνουν τα χρήματα αυτά στα κέντρα διασκέδασης, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

Πάντως εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου... αν θέλει κάποιος να πηγαίνει σε αυτά τα κέντρα και να δίνει αυτά τα εξωφρενικά ποσά ας το κάνει, δική του είναι η επιλογή δεν τον υποχρεώνει κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβώς είναι... αλλά οσο υπάρχουν άνθρωποι που θα πηγαίνουν και θα δίνουν τα χρήματα αυτά στα κέντρα διασκέδασης, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

Πάντως εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου... αν θέλει κάποιος να πηγαίνει σε αυτά τα κέντρα και να δίνει αυτά τα εξωφρενικά ποσά ας το κάνει, δική του είναι η επιλογή δεν τον υποχρεώνει κανένας.

 

ΝΑι ρε αδερφέ και εγώ μαζί σου είμαι. Αλλά γιατί ρε γαμώτο? Γιατί να πάρει ο Καράς 10000 ευρώ για μια βραδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι ολοι πηγαινουν στα κεντρα μερες που ειναι! δε λεω καλη η διασκεδαση αλλα ειναι εθιμο των χριστουγεννων? τελικα καλα λενε οτι σιγα σιγα τα εθιμα μας χανονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα

 

Εξαλλου ταχουμε πει

 

"Γιατι να παρει ο Μπεκαμ 1 δισ το χρονο για να κλωτσαει μια μπαλα"??

 

Προφανως γιατι φερνει πισω 2 δις οποτε βγαινουν ολοι κερδισμενοι

 

 

 

 

Μια απο τα ιδια...ο Γονιδης δεν ακουγεται αλλα δεν μπορω να πω στον τυπο πουχει το μαγαζι γιατι βαζεις 160 το ουσκι, θα μου πει "γιατι υπαρχει κοσμος που τα δινει και ετσι πληρωνω και γω τον Γονιδη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑι ρε αδερφέ και εγώ μαζί σου είμαι. Αλλά γιατί ρε γαμώτο? Γιατί να πάρει ο Καράς 10000 ευρώ για μια βραδιά?

 

Γιατί πηγαίνεις εσύ και του τα σκας. Απλό. Αν δε θέλεις να τα παίρνει ας γίνουμε συνειδητοποιημένοι καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν του τα έσκασα. Όταν άκουσα ότι ήθελε 60 ευρώ εξαφανίστηκα. Όλοι οι υπόλοιποι που το ακούσαν γιατί μείνανε? Προφανώς επειδή τους άρεσε ή για πουν την επόμενη μέρα πήγαμε Καρά και κάναμε αυτό και κάναμε εκείνο και πέταγα λουλούδια και φίλε είμαι ο Mr Γαμάω κ.λ.π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι σε κάποιους αρέσει να πηγαίνουν σε τέτοια μέρη δε σημαίνει

1) ότι δεν είναι συνειδητοποιημένοι καταναλωτές και

2) ότι θα το παίζουν μάγκες την επόμενη μέρα.

Για σένα μπορεί τα 60 ευρώ να είναι πολλά, ο άλλος όμως λέει ότι γουστάρω να τα σκάσω γιατί θέλω να περάσω καλά και δε θα κάθομαι να γκρινιάζω.

Εξάλλου μια φορά το χρόνο δίνεις λίγο παραπάνω, σιγά.

Αν σκεφτείς ότι σε ένα απλό ρεμπετάδικο ήθελαν 40 ευρώ, ε τα μπουζούκια να μη θέλουν 50;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν του τα έσκασα. Όταν άκουσα ότι ήθελε 60 ευρώ εξαφανίστηκα. Όλοι οι υπόλοιποι που το ακούσαν γιατί μείνανε? Προφανώς επειδή τους άρεσε ή για πουν την επόμενη μέρα πήγαμε Καρά και κάναμε αυτό και κάναμε εκείνο και πέταγα λουλούδια και φίλε είμαι ο Mr Γαμάω κ.λ.π

 

Δεν ξερω τι μουσικη ακους και ουτε εγω ακουω Καρρα αλλα οπως εσυ λες γιατι τοσο ακριβα στον Καρα σου λεει ο αλλος "Μα τι κανει ο αλλος,δινει 50 ευρω για τους γεροξουρες τους Στοουνς ή δινει 70 για τον χαζοΕμινεμ ή δινει 50 και 60 για τον Σαλτιμπαγκο τον κοπερφιλντ?"

 

 

Για οποιο λογο και να μεινανε και να πληρωσανε, ειτε γιατι οντως τους αρεσει ο Καρρας και το να πετανε λουλουδια ειτε για να πουλησουν μουρη,σημασια εχει οτι μεινανε και πως αυτο δεν ειναι θεμα του Καρρα ουτε του ιδιοκτητη του μαγαζιου, αφου ζηταει Χ και υπαρχουν ατομα που του δινουν τα Χ, ε χαζος ειναι να μην τα παρει?

 

Θυμαμαι πριν καμποσα χρονια πουχαν μολις ξανα-ενωθει οι Ρολλινγκ Στοουνς και ερχονταν Ελλαδα.Χαμος,πανικος, πολυς κοσμος ηθελε να παει χωρις να ακουει Στοουνς(οπως εγω). Το εισητηριο νομιζω τοτε ερχωταν γυρω στα 50χιλιαρικα, οταν το ειχα ακουσει ελεγα πλακα κανετε. Φυσικα εγω δεν πηγα γιατι να δωσω τοσα λεφτα για κατι που δεν ακουω δεν ελεγε. Ομως το σταδιο ειχε γεμισει,πανικος γινοταν.Προφανως λοιπον καποιοι τα εδωσαν. Ε,αφου τα δινει ο κοσμος γιατι να μην τα ζητανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως ακριβώς είπε ο κάιζερ...

ο μπέκαμ ,που για μένα δεν είναι στους καλύτερους 40 παιχτες παγκόσμια, είναι μέσα στην 1η δεκάδα των πιο ακριβοπληρωμένων...Γιατί?

Γιατί πουλάει!

Αν εσείς είστε πχ, "οπαδοί" της τζαζ, κ σας πει ο κολλητός σας ότι αν ανοίξετε ενα σκυλάδικο με τον τερλέγκα να γαβγίζει,πληρωνοντας τον 10.000 το βράδυ, θα έχετε αποσβέσει την επένδυση σε 2 χρόνια,κ μετά θα έχετε καθαρό κέρδος κάθε βράδυ κάποιες χιλιάδες ευρώ,εσείς θα πειτε "οοοοοοχι???"!!!!

Επίσης,αν κ δε μου αρέσει καθόλου αυτό το λαικόποπ στυλάκι της διασκέδασης σήμερα, δε μπορώ να καταλάβω με ποιο δικαίωμα κατακρίνουμε αυτόν που δουλεύει όλη την εβδομάδα γιατί πραγματικά γουστάρει να σκάσει με την γυναίκα του,100 ευρώ στον ... πχ βαλάντη? Αν αυτό τον διασκεδάζει, τον κάνει να ξεχνάει τα προβληματα του, ποιος είμαι εγώ που θα τον κρίνω?

Με την ίδια λογική,εκείνος θα κρίνει εμένα, που μπορεί να διασκεδάζω στους κατσιμιχαίους (οι γνωστες μπούρδες "αφού αυτοί μιλάνε για μιζέρια,εσύ πως διασκεδάζεις),στον πασχαλίδη ("ούτε η μάνα του δεν τον ξέρει"),στον παπ/νου,στον κακέπη,κλπ κλπ κλπ κλπ!

θυμηθείτε απλά,πόση δύναμη έχουμε ως καταναλωτές...

όταν για παράδειγμα τα σινεμά άδειασαν,φτιάχτηκαν νέα,ομορφα ,πιο άνετα, με καλύτερο ήχο κ εικόνα,με περισσότερες υπηρεσίες...

ο κόσμος γύρισε την πλάτη του στο θέατρο,κ αυτοί σταμάτησαν να το παιζουν ο καθε τυχάρπαστος θιασάρχης,αλλά συνασπιζονται 4-5 καλοί ηθοποιοί σε κάθε παράσταση.

Επιβραβεύοντας κάθε τι καλό,βοηθάμε τον ανταγωνισμό,κ την τσέπη μας!

(τι θέλω να πω?Αν μπορούσε να γίνει μια ξαφνική μεταστροφή του κόσμου για 1-2 χρόνια κ ήταν όλοι αδειοι-κ ειδικά οι φελλοί-,θα σου πω εγώ τι τιμές θα έδιναν μετά αυτά τα καταστήματα_)

 

 

ΥΓ: Πάντως, ως ελαφρώς πιο παλιός,θυμάμαι επί ΔΡΑΧΜΩΝ ακόμα,το 2000 τα μπουζούκια να έχουν το μπουκάλι 50-60.000... οπότε,είναι από τα ελάχιστα πραγματα στην ελλάδα που δεν εχουν ακριβύνει σχεδόν ΚΑΘΟΛΟΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι μουσικη ακους και ουτε εγω ακουω Καρρα αλλα οπως εσυ λες γιατι τοσο ακριβα στον Καρα σου λεει ο αλλος "Μα τι κανει ο αλλος,δινει 50 ευρω για τους γεροξουρες τους Στοουνς ή δινει 70 για τον χαζοΕμινεμ ή δινει 50 και 60 για τον Σαλτιμπαγκο τον κοπερφιλντ?"

 

 

Για οποιο λογο και να μεινανε και να πληρωσανε, ειτε γιατι οντως τους αρεσει ο Καρρας και το να πετανε λουλουδια ειτε για να πουλησουν μουρη,σημασια εχει οτι μεινανε και πως αυτο δεν ειναι θεμα του Καρρα ουτε του ιδιοκτητη του μαγαζιου, αφου ζηταει Χ και υπαρχουν ατομα που του δινουν τα Χ, ε χαζος ειναι να μην τα παρει?

 

Θυμαμαι πριν καμποσα χρονια πουχαν μολις ξανα-ενωθει οι Ρολλινγκ Στοουνς και ερχονταν Ελλαδα.Χαμος,πανικος, πολυς κοσμος ηθελε να παει χωρις να ακουει Στοουνς(οπως εγω). Το εισητηριο νομιζω τοτε ερχωταν γυρω στα 50χιλιαρικα, οταν το ειχα ακουσει ελεγα πλακα κανετε. Φυσικα εγω δεν πηγα γιατι να δωσω τοσα λεφτα για κατι που δεν ακουω δεν ελεγε. Ομως το σταδιο ειχε γεμισει,πανικος γινοταν.Προφανως λοιπον καποιοι τα εδωσαν. Ε,αφου τα δινει ο κοσμος γιατι να μην τα ζητανε?

 

Ε ναι ρε φίλε αλλά μην συγκρίνουμε τους Stones με ότι τσόλι κυκλοφορεί.

Δεν μου αρέσουν οι Stones και δεν είμαι υπερ τους αλλά είμαι κατά όλων αυτών που βγάζουν χρήματα στο έτσι. Τους Stones που μου τους έφερες για παράδειγμα τους ξέρει σχεδόν όλος ο κόσμος. Τον Καρρά έξω απο την Ελλάδα δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του και θέλει και 10000 ευρώ την βραδιά?? Και εντάξει μπορεί να έχτε και δίκιο σε κάποια θέματα αλλά Ο Κόπερφιλντ π.χ είναι μοναδικός στο είδος του (η πλειοψηφία δεν γνωρίζει άλλον μάγο) το ίδιο και κάτι τύποι σαν Μπέκαμ Ρονάλτνο κ.λ.π Αλλά Καράδες Βανδήδες κ.λ.π με το τσουβάλι ρε πούστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρυσή ευκαιρία (όχι η εφημερίδα που μαυρίζει τα δάχτυλα) να γράψω την αιρετική μου άποψη.

Καταρχάς βρίσκω υπεραπλουστευμένη τη λογική του αγαπητού Sellers ότι στα 220 Ευρω το μπουκάλι, έχει κέρδος τα 210 το μαγαζί. Δεν είναι μόνο το κόστος της κάβας. Υπάρχει το κόστος του χώρου, του προσωπικού, των μουσικών και των τραγουδιστών, της ρώσικης μαφίας, της ελληνικής μαφίας (εφορεία) κλπ.

 

Κι επειδής είμαι σχιζοειδής προσωπικότητα στη μουσική, τη θεωρώ πολύ προσωπική υπόθεση. Μου αρέσει να ακούω μόνος μου αυτά που γουστάρω.

Ούτε να έχω κάποιο φίλο να μου τα πρήζει. Ούτε να παίζει στο background κάτι που το εκτιμώ μουσικά, την ώρα που μασάω μια μπριζόλα. Είναι ιεροσυλία.

 

Αλλά αν είναι να διασκεδάσω με παρέα, δεν με χαλάει καθόλου να πάω 1-2 φορές το χρόνο στα μπουζούκια και να γίνω τύφλα. Όπως δεν μπορείς να μαστουρώσεις με φρουτοποτό, έτσι και δεν μπορείς να μερακλώσεις με τον ίδιο τρόπο, ακούγοντας Bush ή Puressence.

Προφανώς σε κάποιους αυτό αρέσει να το κάνουν κάθε ΣΚ.

Anyway, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν βρίσκω τις τιμές του σπορ, εξωφρενικές. Εδώ σε συναυλία πας και θες 40-50 Ευρώ.

 

Και τέλος, το τι είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για να κάνεις το κέφι σου, είναι εντελώς υποκειμενικό.

Εδώ τον Απρίλιο λέμε να παμε με έναν κολλητό στην Αμερική, σύνορα με Καναδά. Μόνο και μόνο για να τσιμπήσουμε ένα δανεικό SUV από μια φίλη του εκεί. Και να ακούμε Boards of Canada την ώρα που θα περνάμε χαράματα τα σύνορα. Δηλαδή θα μας φύγει ο κώλος στην οικονομία, για να πετάξουμε ένα διχίλιαρο, για ένα ξημέρωμα στο δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...