Προς το περιεχόμενο

Διδακτορικό ταυτόχρονα με μεταπτυχιακό. Γίνεται;


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά. Ρωτάω μήπως ξέρει κανείς, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις γραμματεία πανεπιστημίου ανοιχτή τέτοιες μέρες. Κάνω μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμιο και θέλω να κάνω και διδακτορικό στο ίδιο πανεπιστήμιο. Πρέπει να περιμένω να τελειώσω το μάστερ και μετά να ξεκινήσω το διδακτορικό ή μήπως μπορώ να τα κάνω ταυτόχρονα; Άνθρωπος να μου δώσει θέμα βρίσκεται, αυτό που φοβάμαι είναι μήπως υπάρχει κανένα νομικό κώλυμα, αν δε γίνεται δηλαδή να έχω δύο ιδιότητες (μεταπτυχιακός φοιτητής και υποψήφιος διδάκτωρ) στην ίδια σχολή. Αν του έχει τύχει κάποιου, ας μου δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Χρόνια πολλά, φαντάζομαι να γνωρίζεις ότι το εγχείρημα που προσπαθείς να διεκπεραιώσεις είναι αρκετά δύσκολο, πέραν τούτου γνωρίζω άτομο που τα κάνει ταυτόχρονα κ τα 2 αλλά όχι στην ίδια σχολή, επομένως δεν νομίζω να υπάρχει νομικό κώλυμα απλώς θα έχεις την ιδιότητα του υποψήφιου διδάκτωρ. Αν μάθω περισσότερα θα ενημερώσω καλή επιτυχία...

Επιπλέον αυτό που δε γίνεται είναι ταυτόχρονα μεταπτυχιακό στην ίδια ή διαφορετική σχολή ( αν κ υπάρχουν

εξυπνάκηδες μλκες διπλοθεσίτες που έχουν πάρει τη θέση από άλλο άτομο που έκανε αίτηση, επειδή έχουν συμφωνήσει με τους άλλους εξυπνάκηδες, καθηγητές, ελληνικά πανεπιστήμια... ) , στο θέμα μας τώρα επειδή διδακτορικό κ μεταπτυχιακό είναι σε διαφορετική βαθμίδα μπορείς να κάνεις, καλό είναι να πάς κ στη γραμματεία της σχολής σου να το επιβεβαιώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Καλά, κι εγώ ξέρω άτομο που κάνει 2 μεταπτυχιακά και είναι και γραμμένο σε ΤΕΙ ταυτόχρονα. Απλώς, στο ...χανείο που λέγεται Ελλάδα, δεν πρόκειται κανείς να ελέγξει τίποτα τέτοιο ποτέ. Το θέμα είναι επειδή είναι η ίδια σχολή. Θα πάω στη γραμματεία να ρωτήσω, απλώς επειδή καίγομαι, ρώτησα κι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Καλά, κι εγώ ξέρω άτομο που κάνει 2 μεταπτυχιακά και είναι και γραμμένο σε ΤΕΙ ταυτόχρονα. Απλώς, στο ...χανείο που λέγεται Ελλάδα, δεν πρόκειται κανείς να ελέγξει τίποτα τέτοιο ποτέ. Το θέμα είναι επειδή είναι η ίδια σχολή. Θα πάω στη γραμματεία να ρωτήσω, απλώς επειδή καίγομαι, ρώτησα κι εδώ.

 

δεν καταλαβα πολύ καλά τι θες να κάνεις. Αν κατάλαβα καλά ας πούμε ότι κάνεις μεταπτυχιακό πληροφορική και θες να κάνεις και διδακτορικό πληροφορική παράλληλα. Μόνο αν είσαι ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ θα το δεχτούν και δεν ξέρω και κατα πόσο στέκει νομικά.

 

Από Οικονομικό πανεπιστήμιο Αθηνών

Διδακτορικό Δίπλωμα

Σε ποιους απευθύνεται

 

"Με την προσθήκη της απαίτησης (πλήν εξαιρετικών περιπτώσεων) για κατοχή από τον υποψήφιο διδάκτορα Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης στην Πληροφορική ή στην Επιστήμη των Υπολογιστών ή σε συναφές γνωστικό αντικείμενο, οι προϋποθέσεις εισαγωγής είναι όπως του Μεταπτυχιακού Διπλώματος, δηλαδή οι υποψήφιοι πρέπει να είναι: ....μπλα μπλα μπλα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό για όλες τις σχολές shadowmsc. Πχ οι περισσότερες πολυτεχνικές σχολές θεωρούν το δίπλωμα που δίνουν επιπέδου μάστερ, οπότε γίνεσαι δεκτός σαν υποψήφιος διδάκτωρας χωρίς να έχεις μεταπτυχιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό για όλες τις σχολές shadowmsc. Πχ οι περισσότερες πολυτεχνικές σχολές θεωρούν το δίπλωμα που δίνουν επιπέδου μάστερ, οπότε γίνεσαι δεκτός σαν υποψήφιος διδάκτωρας χωρίς να έχεις μεταπτυχιακό.

 

έχεις δίκιο αλλά εσύ πήγες στην εξαίρεση.Ούτως ή αλλώς το πολυτεχνίο είναι 5 χρόνια κάτι που το δικαιολογεί. Επίσης αυτό που λες ισχύει μόνο εντός Ελλάδας (δυστηχως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έκανα μια διευκρίνηση γιατί και ο φίλος που άνοιξε το θέμα δεν μας είπε σε τί σχολή είναι. Εικάζω πως πρέπει να το έχει υπ'όψη του αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Μπορείς να κάνεις και phd χωρίς master απλά αν έχεις master στον τομέα του phd θα έχεις λιγότερο διάβασμα στην αρχή ή δε θα χρειάζεται να παρακολουθήσεις μαθήματα μαζί με τους masterάδες γιατί θα έχεις τα credits ήδη. Όσο για το να τα κάνεις μαζί, δε ξέρω τι παίζει στο ελλάδα πάντως αν καταφέρεις να κάνεις κάτι τέτοιο και να τελειώσεις στην ώρα σου θα σου κάνω δώρο αυτό: http://www.brightsidetech.com/products/dr37p.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kickeras, ευχαριστώ για τη γενναιοδωρία, με συγκινείς! Απ'ό,τι καταλαβαίνω, από σχολή σε σχολή είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα, οπότε δεν ξέρω και αν οι προερχόμενοι από άλλες σχολές μπορούν τελικά να με διαφωτίσουν. Εγώ έχω τελειώσει την ιατρική και εκεί κάνω μεταπτυχιακό. Τα διδακτορικά στην Ιατρική (της Αθήνας τουλάχιστον) δεν έχουν καμιά απαίτηση για μάστερ ούτε παρακολούθηση μαθημάτων κτλ. Απλώς ετοιμάζεις ένα πρωτόκολλο, κάνεις την έρευνά σου και στα 3 χρόνια την παρουσιάζεις. Για να καταλάβετε, διδακτορικό κάνουν και ειδικευόμενοι γιατροί, που εργάζονται κανονικά 8ωρα συν 6-10 εφημερίες το μήνα (1 εφημερία σημαίνει ότι πας το πρωί στο νοσοκομείο και φεύγεις την άλλη μέρα το μεσημέρι) και έχουν και διάβασμα! Δε χρειάζεται λοιπόν να είσαι ιδιοφυΐα για να κάνεις μεταπτυχιακό (που είναι πολύ λιγότερο απαιτητικό από ειδικότητα) και διδακτορικό συγχρόνως και τα κριτήρια για να μου δώσουν διδακτορικό τα πληρώ. Προφανώς θα θέλει δουλειά, αλλά δεν με τρομάζει αυτό. Το κυρίως ζητούμενο είναι αν υπάρχει νομικό κώλυμα για την ταυτόχρονη ιδιότητα. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ήταν καλύτερα να κάνεις το διδακτορικό ενώ περιμένεις για ειδικότητα και το μεταπτυχιακό αφού την τελειώσεις; Εγώ κάπως έτσι τα έχω στο μυαλό μου.

 

Δεν το έχω ψάξει εκτενώς ακόμα βέβαια οπότε μπορεί να λέω και βλακείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Filip μπορεί να λέω κ @@ αλλά ειδικά σεσάς πολλοί οι οποίοι κάνουν την ειδικότητα τους κάνουν παράλληλα κ το διδακτορικό τους, σύμφωνα βέβαια με την ειδικότητα τους, Ι think... τα πάντα θα λύσει οι απαντήσεις της γραμματείας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω κατα ποσον μπορεις να το κανεις ή οχι αλλα αναρωτιεμαι για ποιο λογο θες να κανεις κατι τετοιο διακινδυνευοντας να ριξεις κατα πολυ την ποιοτητα ειτε του μεταπτυχιακου ειτε του διδακτορικου σου.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως λέω κάθε πράγμα στην σειρά του.

 

Τελείωσε το Μαστερ, κάνε το διδακτορικό σου και μετα (όπως λενε ότι οι αναμονές είναι αρκετά μεγάλες για ειδικότητα, καμία ιδέα απο ιατρική!!!) κάνεις και την ειδικότητά σου και στα 40!!!!! θα έχεις τελειώσει με τις σπουδές, μαζί με τα παιδιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, κι εγώ συμφωνώ με το κάθε πράγμα στη σειρά του, αλλά το μάστερ το έχω ξεκινήσει ήδη και με την αλλαγή του νόμου για τις αναβολές, δε μου δίνουν αναβολή λόγω ηλικίας. Άρα, αν δεν ξεκινήσω και το διδακτορικό τώρα, θα πρέπει να πάω στρατό πριν τελειώσει το μάστερ και δε θα το τελειώσω ούτε αυτό. Εξάλλου, το μάστερ θα τελειώσει σε 1-1,5 χρόνο από τώρα. Αν δε μου βγαίνει το διδακτορικό ακριβώς στα 3 χρόνια, το τραβάω μέχρι τα 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...