Προς το περιεχόμενο

Διδακτορικό ταυτόχρονα με μεταπτυχιακό. Γίνεται;


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτησω και γω κατι που με ψιλοκαιει τελευταια, με πτυχιο ΤΕΙ μπορω να κανω μεταπτυχιακο στην ελλαδα σε ελληνικο πολυτεχνιο? ή πρεπει να δωσο κατατακτηριες πρωτα και μετα?

Συγνωμη που φευγο απο το θεμα αλλα για να μην ανοιγο αλλο τοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Να πω εγώ ότι νομικό κώλυμα τελικά δεν υπάρχει, μήπως και ενδιαφέρει κάποιον στο μέλλον. Αυτό για τη δική μου περίπτωση.

Τώρα, Nitrous, θα σου έλεγα να κοιτάξεις ξεχωριστά για τα μεταπτυχιακά που σε ενδιαφέρουν. Στη δική μου τη σχολή ξέρω ότι σε κάποια δέχονται και από ΤΕΙ, σε κάποια μόνο γιατρούς, σε άλλα από ΑΕΙ κτλ. Ψάξε τα αντίστοιχα ΦΕΚ, όπου καθορίζονται οι σχολές προέλευσης των φοιτητών. Από εκεί και πέρα βέβαια, δεν ξέρω αν θα επιλεγείς, γιατί ο ανταγωνισμός μπορεί να είναι μεγάλος και τα πτυχία ΑΕΙ να μετρήσουν περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και γω κατι που με ψιλοκαιει τελευταια, με πτυχιο ΤΕΙ μπορω να κανω μεταπτυχιακο στην ελλαδα σε ελληνικο πολυτεχνιο? ή πρεπει να δωσο κατατακτηριες πρωτα και μετα?

Συγνωμη που φευγο απο το θεμα αλλα για να μην ανοιγο αλλο τοπικ

 

Αν ψάξεις σίγουρα κάτι θα βρείς. Υπάρχουν προγράμματα που δέχονται και απόφοιτους ΤΕΙ.

 

Για ποιόν λόγο θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό αν επιτρέπεται? Σε ρωτάω γιατί αν το κάνεις για να συμπληρώσεις το βιογραφικό σου πριν βγείς στην αγορά πρέπει να σκεφτείς καλά αν αξίζει τον κόπο. Κατά την γνώμη μου 2 χρόνια προϋπηρεσίας είναι πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή και εγώ είμαι σε μια παρόμοια περίπτωση σας λέω ότι,διδακτορικό με μάστερ νόμιμα δε μπορείς να κάνεις.Εγώ όταν ξεκίνησα το διδακτορικό μου μου ζήτησαν υπεύθυνη δήλωση οτι δεν είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής σε κανένα άλλο ελληνικό πανεπιστήμιο.Παρόλα αυτά είναι πολύ δύσκολο να σε δώσει κάποιος στο ΔΣ μιας σχολής,πρέπει να είναι ή πολυ κακός ή το μάστερ που θες να κάνεις να έχει τόση ζήτηση που να έχεις φαει θέση απο κάποιον που προσπαθεί με νύχια και με δόντια να μπεί και δε μπορεί να βρεί άλλη διέξοδο.Αν δε σε φοβίζει αυτό τότε δοκίμασε το,πάντως πολύ το διάβασμα,ρώτα και εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιτρ μια φιλη μου κανει Μεταπτυχιακο στο πανεπιστημιο πειραια και εχει τελειωσει ΤΕΙ οποτε υποθετω μπορεις να κανεις και συ κατι αντιστοιχο........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Icecut, αν επιτρέπεις, σε ποια σχολή έγινε αυτό; Διότι εγώ ρώτησα την γραμματέα την υπεύθυνη για τα διδακτορικά και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και από φίλη που έχει πάρει τα απαραίτητα έγγραφα και αιτήσεις για να τα καταθέσει, είδα ότι δεν υπάρχει καμιά υπεύθυνη δήλωση που να λέει ότι δεν κάνει μεταπτυχιακό. Τέλος πάντων, τείνω να καταλήξω ότι κάθε σχολή και κάθε πανεπιστήμιο κάνει ό,τι γουστάρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bεβαιότατα και γίνεται :idea: :shock: :idea:

Μήπως σε λένε Νατάσσα Παζαίτη?? :mrgreen:

 

Άχαχαχααααααααααα, άπαιχτο... και ας είμαι και ΝΔ. Αν σε λένε Νατάσσα Παζαίτη μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό και χωρίς να έχεις πάρει ακόμα πτυχείο...

 

Εγώ απότι ξέρω, για να κάνεις διδακτορικό, πρέπει απαραίτητα να έχεις πρώτα Master (τουλάχιστον στις σχολές θετικών επιστημών σίγουρα), οπότε έτσι και αλλιώς δε γίνεται ταυτόχρονα και τα δύο.

Τώρα στην ιατρική πχ, κάνεις κατευθείαν διδακτορικό,

αλλά να μην πω τώρα τι σόι διδακτορικά είναι αυτά που κάνουν στην ιατρική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άχαχαχααααααααααα, άπαιχτο... και ας είμαι και ΝΔ. Αν σε λένε Νατάσσα Παζαίτη μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό και χωρίς να έχεις πάρει ακόμα πτυχείο...

 

Εγώ απότι ξέρω, για να κάνεις διδακτορικό, πρέπει απαραίτητα να έχεις πρώτα Master (τουλάχιστον στις σχολές θετικών επιστημών σίγουρα), οπότε έτσι και αλλιώς δε γίνεται ταυτόχρονα και τα δύο.

Τώρα στην ιατρική πχ, κάνεις κατευθείαν διδακτορικό,

αλλά να μην πω τώρα τι σόι διδακτορικά είναι αυτά που κάνουν στην ιατρική...

 

 

Αυτο που λες το ηξερα και εγω....οτι για να κανεις διδακτορικο πρεπει να εχεις μεταπτυχιακο εξ ου και σηκωθηκα να παω στα ξενα για μαστερ αλλα μου ειπαν οτι τελικα αυτο δεν ισχυει..........για να καταλαβεις εχω μια συμφοιτητρια απο ελλαδα η οποια κανει διδακτορικο στην Αθηνα αυτη τη στιγμη (χωρις να εχει μεταπτυχιακο) και μετα ξεκινησε μεταπτυχιακο στην αγγλια......Θελει παρα πολυ ψαξιμο, τρεξιμο και γνωριμιες ολο αυτο το θεμα ειδαλλως σκαλωνει στα γραφειοκρατικα.......:-x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ρωτάω γιατί αν το κάνεις για να συμπληρώσεις το βιογραφικό σου πριν βγείς στην αγορά πρέπει να σκεφτείς καλά αν αξίζει τον κόπο. Κατά την γνώμη μου 2 χρόνια προϋπηρεσίας είναι πολύ καλύτερα.

 

Συμφωνώ απόλυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες το ηξερα και εγω....οτι για να κανεις διδακτορικο πρεπει να εχεις μεταπτυχιακο εξ ου και σηκωθηκα να παω στα ξενα για μαστερ αλλα μου ειπαν οτι τελικα αυτο δεν ισχυει..........για να καταλαβεις εχω μια συμφοιτητρια απο ελλαδα η οποια κανει διδακτορικο στην Αθηνα αυτη τη στιγμη (χωρις να εχει μεταπτυχιακο) και μετα ξεκινησε μεταπτυχιακο στην αγγλια......Θελει παρα πολυ ψαξιμο, τρεξιμο και γνωριμιες ολο αυτο το θεμα ειδαλλως σκαλωνει στα γραφειοκρατικα.......:-x

 

Αναφερόμουν σε σχολές θετικών επιστημών (Master of Science),

για άλλες δε γνωρίζω τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην Πάτρα κάνω διδακτορικό στους Μηχανολόγους..τώρα,όσον αφορά τα παιδία απο τα ΤΕΙ έχω να πώ ότι είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε καθηγητή να πάρει παιδί απο ΤΕΙ με μάστερ ακόμα και για διδακτορικό!Ξέρω μια τέτοια περίπτωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα στην ιατρική πχ, κάνεις κατευθείαν διδακτορικό, αλλά να μην πω τώρα τι σόι διδακτορικά είναι αυτά που κάνουν στην ιατρική...

 

Για πες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι διδακτορικά του κώλου στη πλειωψηφία τους, που κρατάνε βίαια 1 χρόνο, και συνήθως είναι κάτι στατιστικές μελέτες του τύπου "στους 30 ασθενείς που είχαν το Χ και πήραν το Υ σκεύασμα, οι Ζ παρουσίασαν φαγούρα στον κώλο". Τη στιγμή που σε άλλα πανεπιστήμια το διδακτορικό διαρκεί το λιγώτερο 5 χρόνια, και είναι αληθινή έρευνα (και άν σου κάτσει η έρευνα... γιατί αν δε σου κάτσει παίρνεις τα @@ σου αντί για διδακτορικό).

Επίσης σας έχει τύχει να πάτε σε γραφείο γιατρού και να είναι πήχτρα στα κορνιζαρισμένα χαρτιά πίσω από το γραφείο? Την επόμενη φορά που θα σας τύχει, ρίχτε μια ματιά να δείτε τί ακριβώς είναι αυτά τα χαρτιά... Τα περισσότερα είναι χαρτιά (του κώλου) από συνεδριάκια, και κρίνουν σκόπημο να τα κάνουν κορνίζα... Έτσι, έτσι.... και το Lower μέσα....

Έχω πολλούς γιατρούς φίλους και γνωστούς και έχω ακούσει και δει πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...