Προς το περιεχόμενο

Διδακτορικό ταυτόχρονα με μεταπτυχιακό. Γίνεται;


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς ακριβώς γίνεται να κάνει κανείς (στην Ελλάδα, that is) διδακτορικό σε διαφορετική σχολή από αυτή που έχει κάνει μεταπτυχιακό και τις βασικές σπουδές?

Ξέρω ότι γίνεται, από τότε που εντόπισα Ηλεκτρολόγο Μηχανικό να κάνει διδακτορικό στον Καντ.

Αλλά πώς ξεκινάει κανείς όταν δεν έχει την παραμικρή επαφή με καθηγητές και κλίμα κλπ άλλης σχολής?

 

Πολλές επιστήμες έχουν κοινά πεδία, χωρίς απαραίτητα να έχουν κοινές εφαρμογές. Πχ ένας οικονομολόγος μπορεί να κάνει ένα διδακτωρικό σε μια σχολή ηλεκτρολόγων ή μηχανολόγων μηχανικών, μιας και έχουν πολλές ομοιότητες στο τρόπο που προσσεγίζουν οι μέν τα χρηματοικονομικά μοντέλα και οι δέ τα ηλεκτρομηχανολογικά.

 

Όσο για τον Ηλ.Μηχ. που έκανε διδακτωρικό στον Κάντ, να σε πληροφορίσω πως εγώ είχα ανάμεσα στα άλλα και 2 μαθήματα φιλοσοφίας, στην ίδια σχολή :P

 

Προφανώς το παιδί που λές αγάπησε την φιλοσοφία. Αυτό δεν είναι κακό, κάθε άλλο θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Προφανώς το παιδί που λές αγάπησε την φιλοσοφία. Αυτό δεν είναι κακό, κάθε άλλο θα έλεγα.

 

Καθόλου κακό. Αντιθέτως.

 

Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι στη δκή μου την περίπτωση δεν μπορώ να βρω κοινό πεδίο διότι ως γνωστόν η νομική είναι από τις σχολές που -αν και δεν της φαίνεται- δεν έχει τέτοια.

Θεωρητικά μπορείς να μεταπηδήσεις σε κάτι του τύπου Φιλοσοφία ή Ιστορία του Δικαίου κλπ κλπ, αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για να θεωρηθεί τόσο άσχετο όσο θα ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο Καντ σε ποια σχολή είναι καθηγητής;:shock:

 

Σοβαρά τώρα, αν κατάλαβα καλά, έχεις τελειώσει νομική. Σε τι θέμα θες να κάνεις διδακτορικό; Πες και κάποιος μπορεί να σου δώσει πιο συγκεκριμένη πληροφορία. Πάντως, πιστεύω ότι σχεδόν σε όλες τις σχολές μπορείς να βρεις θέμα, γιατί όλοι οι τομείς έχουν το σχετικό με αυτούς δίκαιο. Το θέμα είναι να βρεις καθηγητή να ασχοληθεί, οπότε καταλήγουμε σ'αυτό που είπα και πριν. Πάρε σβάρνα τα γραφεία τους και μίλησε τους.

 

Να πω και κάτι για όσους τα αποδίδουν όλα στο όνομα, το μέσο κτλ. Μαζί σας, η Ελλάδα είναι η χώρα με τη μεγαλύτερη διαφθορά, ένα κάρο καθηγητές είναι λαμόγια και όλα αυτά. Αλλά, αυτός που αξίζει, δε θα βρει πολλές πόρτες κλειστές, αν τις χτυπήσει. Απλώς θα πρέπει να ανεχθεί ότι μαζί του θα έχει και χίλιους δυο άσχετους και ανίκανους. Μην κωλώνεις fireflies από αυτά που ακούς. Αν πειστούμε ότι μόνο με μέσον προοδεύεις, παίζουμε το παιχνίδι αυτών που πράγματι έχουν μέσο και καταλαμβάνουν τα πάντα χωρίς ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Καλά κατάλαβες.

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο υπόψη μου ως αντικείμενο (δηλαδή έχω, αλλά τώρα είναι τελείως άσχετο και δεν το λέω). Θέλω να πω δεν με ενδιαφέρει να κάνω π.χ. στην βιολογία με θέμα (λέω τώρα): εξελίξεις στην γενετική και δίκαιο . Πάντως σε κάτι θεωρητικό, απλώς να μη σχετίζεται με δίκαιο.

 

Απλώς υποθέτω ότι αυτό που παίζει ρόλο είναι η προσωπική επαφή με κάποιον καθηγητή (δεν εννοώ το μέσο). Αλλά είναι δύσκολο να πείσεις κάποιον που δεν ξέρεις και εμφανίζεσαι ξαφνικά στο γραφείο του ότι μπορείς πράγματι να αναλάβεις ένα θέμα εντελώς άσχετο με τις σπουδές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τον πείσεις χρειάζεται και λίγο "θράσος", με την καλή έννοια. Πήγαινε και πες τους να σε δοκιμάσουν. Αν τους πείσεις με τη δουλειά σου (που μπορεί να είναι στην αρχή σε τελείως άσχετο θέμα βέβαια), γιατί να μην σε πάρουν; Αν έχεις και κανένα καλό βαθμό πτυχίου ή συστατικές που να λένε για την εργατικότητά σου, νομίζω μπορείς να το κυνηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αν ψάξεις σίγουρα κάτι θα βρείς. Υπάρχουν προγράμματα που δέχονται και απόφοιτους ΤΕΙ.

 

Για ποιόν λόγο θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό αν επιτρέπεται? Σε ρωτάω γιατί αν το κάνεις για να συμπληρώσεις το βιογραφικό σου πριν βγείς στην αγορά πρέπει να σκεφτείς καλά αν αξίζει τον κόπο. Κατά την γνώμη μου 2 χρόνια προϋπηρεσίας είναι πολύ καλύτερα.

 

Δεν ξερω ακομα απλα προσπαθω να δω τι θα κανω με τις σπουδες! Φετος τελιωνω ηλεκτρολογος απο τει και δε ξερω θα ηθελα να κανω κατι παραπανω για εξειδικευση, θα ηθελα πολυ να παω στο πολυτεχνιο αλλα σκεφτομαι τα +4 χρονια διαβασμα και μαθημα, που σε αυτα τα χρονια θα ειχα αποκτησει καποια εμπειρια στην αγορα εργασιας.

ειμαι μπερδεμενος δεν ξερω τι να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ακομα απλα προσπαθω να δω τι θα κανω με τις σπουδες! Φετος τελιωνω ηλεκτρολογος απο τει και δε ξερω θα ηθελα να κανω κατι παραπανω για εξειδικευση, θα ηθελα πολυ να παω στο πολυτεχνιο αλλα σκεφτομαι τα +4 χρονια διαβασμα και μαθημα, που σε αυτα τα χρονια θα ειχα αποκτησει καποια εμπειρια στην αγορα εργασιας.

ειμαι μπερδεμενος δεν ξερω τι να κανω

 

Αφου λές για +4 χρόνια να υποθέσω πως μιλάς για διδακτωρικό ε? Δεν το ξέρω αλλά μάλλον για να σε δεχθούνε για διδακτωρικό πρέπει να κάνεις και μαστερ πρώτα, μιας και η σχολή σου είναι 4ετής. Επίσης για διδακτωρικό από την στιγμή που θα το ξεκινήσεις υπολόγιζε 5 χρονάκια περίπου.

 

Εγώ όσον αφορά τον ευατό μου προτίμησα να κοιτάξω κατευθείαν για δουλειά παρά να κάτσω να μαζέψω χαρτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...