Προς το περιεχόμενο

Διδακτορικό ταυτόχρονα με μεταπτυχιακό. Γίνεται;


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάτι λίγο offtopic , σε όλα τα μετατυχιακά (μάστερ) στην Ελλάδα , πληρώνετε? Δεν εννοώ για υποτροφίες κ τέτοια...κανονικά μετά το πτυχίο,πας στο χ,ψ,ζ, πανεπ. και κάνεις αίτηση για μεταπτυχιακό... σε όλα τα πανεπ. πληρώνεις το master σου?? (στην ελλάδα πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Κάτι διδακτορικά του κώλου στη πλειωψηφία τους, που κρατάνε βίαια 1 χρόνο, και συνήθως είναι κάτι στατιστικές μελέτες του τύπου "στους 30 ασθενείς που είχαν το Χ και πήραν το Υ σκεύασμα, οι Ζ παρουσίασαν φαγούρα στον κώλο". Τη στιγμή που σε άλλα πανεπιστήμια το διδακτορικό διαρκεί το λιγώτερο 5 χρόνια, και είναι αληθινή έρευνα (και άν σου κάτσει η έρευνα... γιατί αν δε σου κάτσει παίρνεις τα @@ σου αντί για διδακτορικό).

Επίσης σας έχει τύχει να πάτε σε γραφείο γιατρού και να είναι πήχτρα στα κορνιζαρισμένα χαρτιά πίσω από το γραφείο? Την επόμενη φορά που θα σας τύχει, ρίχτε μια ματιά να δείτε τί ακριβώς είναι αυτά τα χαρτιά... Τα περισσότερα είναι χαρτιά (του κώλου) από συνεδριάκια, και κρίνουν σκόπημο να τα κάνουν κορνίζα... Έτσι, έτσι.... και το Lower μέσα....

Έχω πολλούς γιατρούς φίλους και γνωστούς και έχω ακούσει και δει πολλά...

 

:razz:

 

Καλά που μου το είπες, να αποφύγω να κρεμάσω το Lower :mrgreen:

 

Έχω ειδικότητα που θα με κρατήσει από 5 μέχρι 7 χρόνια, και άλλη τόση αναμονή για να μπω, δεν το ήξερα να κάνω τόσο και για διδακτορικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, στην ιατρική, ειδικά Αθήνας, επειδή υπάρχουν τα περισσότερα βύσματα και άπειρα μέλη ΔΕΠ, είναι πιο συχνά και τα φαινόμενα διδακτορικών του κώλου. Μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα όμως, ξέρω και κόσμο που δουλεύει σκυλίσια για το διδακτορικό του και φυσικά, συνήθως χωρίς πληρωμή. Και, gtsamour, ευτυχώς ή δυστυχώς, ένα πολύ πολύ σημαντικό κομμάτι της ιατρικής έρευνας είναι η αξιολόγηση των φαρμάκων και των ιατρικών τεχνικών που γίνεται περίπου με τον τρόπο που περιέγραψες, αλλά κάπως λιγότερο γλαφυρα :roll: Κι εγώ ξέρω για διατριβές που ετοιμάζονται ως δια μαγείας, αλλά δεν είναι και ο κανόνας.

Παρεμπιπτόντως, τα διδακτορικά στις άλλες σχολές λες ότι κρατάνε το λιγότερο 5 χρόνια. Από αυτά που ξέρω, στην ιατρική Αθήνας, αν δεν τελειώσεις τη διατριβή σε 5 χρόνια, σε τρώει η μαρμάγκα. Στις άλλες δεν υπάρχει αυτό το όριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, όριο δεν παίζει, και αυτό γιατί ένας υποψήφιος διδάκτωρας συνήθως είναι στην υπηρεσία του καθηγητή και σε ποσοστό 90% ασχολείται με project άσχετα από το αντικείμενο της διατριβής του. Βέβαια αυτό είναι και αναγκαίο κακό γιατί αλλιώς δεν παίζουν λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι για να κανεις διδακτορικο πρεπει να εχεις μεταπτυχιακο εξ ου και σηκωθηκα να παω στα ξενα για μαστερ αλλα μου ειπαν οτι τελικα αυτο δεν ισχυει..........για να καταλαβεις εχω μια συμφοιτητρια απο ελλαδα η οποια κανει διδακτορικο στην Αθηνα αυτη τη στιγμη (χωρις να εχει μεταπτυχιακο) και μετα ξεκινησε μεταπτυχιακο στην αγγλια......Θελει παρα πολυ ψαξιμο, τρεξιμο και γνωριμιες ολο αυτο το θεμα ειδαλλως σκαλωνει στα γραφειοκρατικα

 

 

Αμεεεεεεέ, όλα γίνονται, στο Ελλάντα. Υπάρχουν τα γνωστά «κατʼ ανάθεση» διδακτορικά, για να εξυπηρετηθούν συγκεκριμένα μεγαλοπαιδάκια :(

 

Μάλιστα, στα πιο «προχωρημένα», δεν απαιτείται καν (!!) η φυσική παρουσία του υποψήφιου διδάκτορα –τέτοια παίζουν αρκετά ήδη στο επάρατο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, ενώ τώρα τελευταία οργιάζουν και βυσσοδομούν στο ΕΑΠ*.

 

Μάλιστα τα ελεεινά τσογλανάκια που εκμεταλλεύονται τα κονέ τους, τα παρουσιάζουν σαν σπουδές κερδισμένες με ιδρώτα και κωλοζόρισμα**…

Αιδώς αχρείοι :twisted:

 

 

* ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα –όσο και αποκαλυπτική- η περίπτωση του υπουργού τύπου μας

 

** ορισμένες, όντως, έδωσαν κώλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:razz:

 

Καλά που μου το είπες, να αποφύγω να κρεμάσω το Lower :mrgreen:

 

Έχω ειδικότητα που θα με κρατήσει από 5 μέχρι 7 χρόνια, και άλλη τόση αναμονή για να μπω, δεν το ήξερα να κάνω τόσο και για διδακτορικό...

 

Το πόσο κρατά η ειδικότητά σου είναι δικό σου πρόβλημα και στο κάτω κάτω εσύ το διάλεξες και το ήξερες εξαρχής,

Για την ατελείωτη αναμονή σου, τα παράπονα στο Γιωργάκη Παπανδρέου που κουβάλησε τη σάρα και τη μάρα με τα πτυχία των τριτοκοσμικών χωρών και σου παίρνουν τη σειρά, παίρνωντας μόρια στα 10 χρόνια που κάνουν να περάσουν το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Τίποτε από τα παραπάνω δεν είναι δικαιολογία για τα τραγικά αστεία διδακτορικά που στην ΠΛΕΙΩΨΗΦΙΑ κάνουν στην ιατρική.

Και βέβαια να κάνεις άλλα 5 χρόνια αν θέλεις να λες ότι έκανες αξιόλογη έρευνα. Αν δεν θέλεις, να μην κάνεις.

Άσε που τα κάνετε κατά τη διάρκεια της ειδικότητας οπότε.... μην τα λές αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και, gtsamour, ευτυχώς ή δυστυχώς, ένα πολύ πολύ σημαντικό κομμάτι της ιατρικής έρευνας είναι η αξιολόγηση των φαρμάκων και των ιατρικών τεχνικών που γίνεται περίπου με τον τρόπο που περιέγραψες, αλλά κάπως λιγότερο γλαφυρα :roll: Κι εγώ ξέρω για διατριβές που ετοιμάζονται ως δια μαγείας, αλλά δεν είναι και ο κανόνας.

 

Δυστυχώς είναι ο κανόνας.

Η ιατρική ειδικά των Αθηνών είναι ένα σκέτο μπ@υρδέλλο, τσιφλίκι των μεγαλοκαθηγητάδων και των κομματόσκυλων φοιτητών (τσιράκια των καθηγητάδων), που κάνουν στην κυριολεξία ότι γουστάρουν. Έχω ακούσει και περιπτώσεις μελών ΔΕΠ που περάσανε μαθήματα χωρίς να έχουν πάει καν να τα δώσουν, τι συζητάμε τώρα.....

 

Να είσαι σίγουρος ότι η σοβαρή αξιολόγηση των φαρμάκων

1. δεν γίνεται από μεταπτυχιακούς φοιτητές στην Ελλάδα

2. δεν γίνεται στην Ελλάδα

 

Επίσης ο γλαφυρός τρόπος με τον οποίο περιέγραψα, δυστυχώς πολύ λίγο απέχει από την πραγματικότητα (στη θέση "φαγούρα στον κώλο" βάλε κάτι άλλο. Οι 30 ασθενείς στην καλύτερη περίπτωση και τα υπόλοιπα, παραμένουν. Σοβαρή έρευνα!!!).

 

Παρεμπιπτόντως, τα διδακτορικά στις άλλες σχολές λες ότι κρατάνε το λιγότερο 5 χρόνια. Από αυτά που ξέρω, στην ιατρική Αθήνας, αν δεν τελειώσεις τη διατριβή σε 5 χρόνια, σε τρώει η μαρμάγκα. Στις άλλες δεν υπάρχει αυτό το όριο;

 

Τα 5 χρόνια δεν έχω ακούσει να ισχύουν αλλού (πχ στη Φαρμακευτική που έκανα Master). Αλλά καλά κάνουν στην ιατρική γιατί αν δε μπορεί κάποιος να τελειώσει στα 5 χρόνια (εκεί που μετα βίας παίρνει μερικούς μήνες και αν), μη σώσει και το πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ότι οι μεγαλοκαθηγητάδες κάνουν ό,τι γουστάρουν, οι συνδικαλιστές έχουν προτεραιότητα για διδακτορικά κτλ. είναι αλήθεια και δεν το αμφισβητεί κανείς. Η ισοπέδωση, όμως, είναι κακό πράγμα. Τα διδακτορικά στην ιατρική έχουν μία βασική χρησιμότητα για τα μέλη ΔΕΠ. Να υπάρχει άμισθος λαουτζίκος να τους βγάζει τη δουλειά στα ερευνητικά. Επομένως, πέρα από τα διδακτορικά μαϊμού, που ετοιμάζονται εν απουσία του διδάκτορα, πρέπει να υπάρχουν και αρκετά άτομα να δουλεύουν πραγματικά.

Επίσης, η αξιολόγηση των φαρμάκων γίνεται ΚΑΙ στην Ελλάδα. Συνήθως ως κομμάτι πολυκεντρικών μελετών. Τώρα, προφανώς και η έρευνα στην Ελλάδα, και μάλιστα των υποψήφιων διδακτόρων, δεν αποτελεί την αιχμή της ιατρικής έρευνας, αλλά αυτό νομίζω ότι ισχύει σε όλους τους τομείς. Δεν νομίζω το πολυτεχνείο, ας πούμε, που είναι αξιοσέβαστο ίδρυμα, να καινοτομεί στη νανοτεχνολογία, ξέρω γω! Εξάλλου, αν μια έρευνα που εσένα σου φαίνεται του κώλου, γίνεται δεκτή από αξιόλογο ξένο περιοδικό για δημοσίευση, μάλλον δεν είναι και για πέταμα. Και για να γίνει δεκτή μια διατριβή, χρειάζεται οπωσδήποτε ξενόγλωσση δημοσίευση με πρώτο όνομα τον διδάκτορα.

Ε, αυτά, εξάλλου έχουμε ξεφύγει και απ'το θέμα. Αααν αρχίσω διδακτορικό, γράφω και την προσωπική μου εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο οφφ τόπικ και δεν είμαι και σίγουρη αν έχει συζητηθεί σε αυτό το θέμα(γιατί δε διάβασα όλα τα ποστς, σόρρυ).

Πώς ακριβώς γίνεται να κάνει κανείς (στην Ελλάδα, that is) διδακτορικό σε διαφορετική σχολή από αυτή που έχει κάνει μεταπτυχιακό και τις βασικές σπουδές?

Ξέρω ότι γίνεται, από τότε που εντόπισα Ηλεκτρολόγο Μηχανικό να κάνει διδακτορικό στον Καντ.

Αλλά πώς ξεκινάει κανείς όταν δεν έχει την παραμικρή επαφή με καθηγητές και κλίμα κλπ άλλης σχολής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ στα περισσότερα από αυτά που λές, ότι δηλαδή υπάρχουν και κάποιοι που κάνουν σοβαρή δουλειά και αξιόλογη.

Δεν είπε ποτέ κανείς ότι ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως παίρνουν διδακτορικά αεριτζίδικα.

Τώρα για το θέμα δημοσίευση σε περιοδικό που λές.... αν πχ ο καθηγητής δημοσιεύσει μαζί με χίλια δυό άλλα πράγματα, ΚΑΙ τη "μελέτη" της πλάκας, θα θεωρηθεί ότι η "έρευνα" του μεταπτυχιακού δημοσιεύθηκε.

Αν όμως ο συγκεκριμένος έστελνε για δημοσίευση ΜΟΝΟ αυτό το κομμάτι που έκανε...... δεν θα δημοσιευόταν επουδενί γιατί από μόνο του θα ήταν μάλλον ασήμαντο.

Είχα επαφή με το χώρο αυτό και κάτι ξέρω που μιλάω.

 

Επίσης, και άλλα πανεπιστήμια δεν καινοτομούν σε κάποιους τομείς (όπως η νανοτεχνολογία που ανέφερες), αλλά αυτό δεν τα σταματά να πραγματοποιούν και να δημοσιεύουν αξιόλογες έρευνες.

 

Λίγο οφφ τόπικ και δεν είμαι και σίγουρη αν έχει συζητηθεί σε αυτό το θέμα(γιατί δε διάβασα όλα τα ποστς, σόρρυ).

Πώς ακριβώς γίνεται να κάνει κανείς (στην Ελλάδα, that is) διδακτορικό σε διαφορετική σχολή από αυτή που έχει κάνει μεταπτυχιακό και τις βασικές σπουδές?

Ξέρω ότι γίνεται, από τότε που εντόπισα Ηλεκτρολόγο Μηχανικό να κάνει διδακτορικό στον Καντ.

Αλλά πώς ξεκινάει κανείς όταν δεν έχει την παραμικρή επαφή με καθηγητές και κλίμα κλπ άλλης σχολής?

 

Πρέπει να είναι συγγενείς επιστήμη με αυτήν του πρώτου σου πτυχείου.

Πχ ο χημικος μπορεί να κάνει Φαρμακευτική, το ίδιο και ο γεωπόνος, το ίδιο και ο γιατρός.

Κάπως έτσι πάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fireflies, εξαρτάται από τη σχολή βέβαια, αλλά θα σου έλεγα να ψάξεις το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει, να βρεις ποιος ασχολείται με αυτό και να πας να τον βρεις. Παρά την τραγική κατάσταση και την αναξιοκρατία των ελληνικών πανεπιστημίων, δύσκολα θα βρεθεί καθηγητής που, αν έχεις προσόντα και όρεξη, θα αρνηθεί να σου δώσει, έστω, μια ευκαιρία. Οπότε, πας, το συζητάς μαζί του και μετά βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο κρατά η ειδικότητά σου είναι δικό σου πρόβλημα και στο κάτω κάτω εσύ το διάλεξες και το ήξερες εξαρχής,

Για την ατελείωτη αναμονή σου, τα παράπονα στο Γιωργάκη Παπανδρέου που κουβάλησε τη σάρα και τη μάρα με τα πτυχία των τριτοκοσμικών χωρών και σου παίρνουν τη σειρά, παίρνωντας μόρια στα 10 χρόνια που κάνουν να περάσουν το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Τίποτε από τα παραπάνω δεν είναι δικαιολογία για τα τραγικά αστεία διδακτορικά που στην ΠΛΕΙΩΨΗΦΙΑ κάνουν στην ιατρική.

Και βέβαια να κάνεις άλλα 5 χρόνια αν θέλεις να λες ότι έκανες αξιόλογη έρευνα. Αν δεν θέλεις, να μην κάνεις.

Άσε που τα κάνετε κατά τη διάρκεια της ειδικότητας οπότε.... μην τα λές αυτά.

 

Δεν ξέρω αν θα κάνω ή όχι οπότε δεν το έχω ψάξει.

 

Επίσης σκέφτομαι και το εξωτερικό για ειδικότητα και παραπέρα υπερειδίκευση. Έχω την ελπίδα ότι με τον μισθό στο εξωτερικό θα μπορώ να συντηρηθώ κάτι που εδώ δύσκολα το βλέπω να γίνεται. Αν παίρνουν ακόμα μισθό οι ειδικευόμενοι μέχρι τότε :)

 

Τώρα για το ότι γίνονται μέσα στην ειδικότητα μήπως εξαρτάται από την ειδικότητα; Μερικές είναι πιο light από άλλες, όπως επίσης και οι κλινικές μεταξύ τους διαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς ακριβώς γίνεται να κάνει κανείς (στην Ελλάδα, that is) διδακτορικό σε διαφορετική σχολή από αυτή που έχει κάνει μεταπτυχιακό και τις βασικές σπουδές?

 

Όλα γίνονται, καλή μου, ΟΛΑ :twisted:

Αρκεί να ξέρεις το σωστό λαμόγιο.

'Η να έχεις το «σωστό» επώνυμο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...