Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

file liako me poio programma grafeis ta games gia to wii?

dokimases kana allo game?

mixalisss το εχουμε αναφερει σε αυτο το θεμα μου φαινεται πιο παλια. Αν ειναι iso το αρχειο το καις με το Nero κανονικα, αν ειναι wii τοτε το κανεις unscrable για να γινει iso και να το καψεις κανονικα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mou to pe ena palikari pou spoudase automatismo kai twra kanei metaptyxiaka kai opos katalabeneis exei trelathei apo kwdikes!! lol + oti evaze tsipakia stis konsoles tou gia plaka.... kai mou pe pws h aplh logiki einai na simbei afto sto mellon alla mou pe pws eskemena tha kathisterisei gia katanohtous logous.... kai tou pa giati den kaneis esy thn magkia na teleiwnoume... alla to palikari trexei kai den prolabenei me thn sxolh... kai einai h periodos tetoia pou einai sfixta ta pragmata gi' auton...

 

e kai lew egw... oti einai katanohto!

 

tha doume paidia... ypomonh!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys kante ligaki ipomoni kai mh xalate thn 2 xronia eggiisi tou wii.... apo oti fenete ligo kathisterimena vevea isws na peksei soft mod pou na fortonei apo usb drive -h- miniSD

 

Επειδή παρακολουθώ το θέμα μανιωδώς σε διάφορα φόρουμ..δυστυχώς είναι μια υπόθεση που δεν έχει καμιά βάση προς το παρών..Σίγουρα όλοι μας θα θέλαμε να ευχαριστηθούμε τα προσωπικά αντίγραφα ασφαλείας μας αναίμακτα χωρίς να πειράξουμε ούτε βίδα αλλά δύσκολα...εγώ προσωπικά μετά από το xbox που είχα τις ίδιες φοβίες, μετά το chiparisma από την πρώτη κιόλας μέρα της αγοράς του και την απρόσκοπτη σχεδόν αδιάκοπη λειτουργία του έκτοτε,περιμένω για μια καλή revision ή για τα 2nd gen modchips για το Wii.Το θέμα δεν είναι να "πειράζουμε" το dvd drive για να παίζει κόπιες..το θέμα είναι να αρχίσει το homebrew development,να βάλουμε οτι Ρομς κ Emus θέλουμε..οχι να δίνουμε 5-10ευρώ για τα Virtual Console games,να φορτώνουμε ίσως iSOs από USB Η.D κ.λ.π :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mou to pe ena palikari pou spoudase automatismo kai twra kanei metaptyxiaka kai opos katalabeneis exei trelathei apo kwdikes!! lol + oti evaze tsipakia stis konsoles tou gia plaka.... kai mou pe pws h aplh logiki einai na simbei afto sto mellon alla mou pe pws eskemena tha kathisterisei gia katanohtous logous.... kai tou pa giati den kaneis esy thn magkia na teleiwnoume... alla to palikari trexei kai den prolabenei me thn sxolh... kai einai h periodos tetoia pou einai sfixta ta pragmata gi' auton...

 

e kai lew egw... oti einai katanohto!

 

tha doume paidia... ypomonh!!!

Nα εισαι φιλε σιγουρος φιλε SeXBOX, πως αν ειχε κατι στα χερια του ο φιλος σου θα ειχε απορροφηθει σε αυτο και θα το ειχε βγαλει εστω και σε alpha φαση. Το οτι εχει εμπειρια στο να βαζει τσιπακια και μπορει να γραψει μερικες γραμμες κωδικα δε σημαινει κατι. Αν ηταν τοσο ευκολο θα ειχε βγει τετοια λυση απο day one που βγηκε το Wii.

 

Δε λεω πως δε θα βγει, απλα δε ειναι κατι απλο το οποιο περιμενουμε να βγει οπου να'ναι. Χρειαζεται καλη γνωση του hardware της κονσολας καθως και εκτενη γνωση του software ωστε να βρεθει καποιο exploit που θα μπορουσε να το εκμεταλλευτει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na se sigouros (O logos mou einai eggiisi) oti to palikari afto einai toso ma toso poromenos me programatismo pou otan mporei kanei "papades" me chipakia, kalwdia, kai kodikes alla epidi einai Germania kai skaei ta kerata tou sto panepistimeio + oti doulevei taftoxrona + trexei me thn sxolh + den tou ftanoun ta lefta gia na kanei tous peiramatismous tou... ama den ta xe ola afta ta probs na se sigouros oti tha xe ksekinisei kiolas ;)

 

einai 27 kai apo ta 14 tou diavazei othones me hex code matrix style kai sou leei ti vlepei lol kai fysika epekse rolo kai oti o pateras tou apo mikro ton eixe apo pisw tou kai emathe thn hlektroniki apo nwris kathws o pateras tou einai hlektronikos.... opote fantasou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε sexbox χωρις να θελω να μειωσω η να αμφισβητισω τις ικανοτητες του φιλου σου θα πω το κλασσικο "Αν ο παππους μου ειχε ροδες θα ηταν πατινι".

Μπορω να φανταστω τι μπορει να κανει το παλι παλικαρι αλλα αυτο δεν βοηθαει στο να παιξει backup-homebrew το wii μου.Και εγω ξερω καποιον (οντως δεν το λεω ειρωνικα) που αν ασχολουνταν μπορει να εκανε θαυματα αλλα ειναι φανταρος,απεραντος και χωρις δουλεια.Τι να το κανω?

Οποτε μετα απο αυτη τη μικρη εισαγωγη απανταω μονος μου στην ερωτηση που σου εκανα πριν:Κανεις απλα μια υποθεση.Οπως ολοι μας.

Φιλικα παντα δεν θελω να πιστεψεις οτι στα χωνω.Απλα εχω βαρεθει να διαβαζω μαλακιες και ψιλοεβγαλα το αχτι μου τωρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε sexbox, χωρίς να θέλω να μειώσω κι εγώ με τη σειρά μου τα λόγια σου ή τις γνώσεις του φίλου σου, εγώ ζώ από το προγραμματισμό μικροελεγκτών και το σχεδιασμό βιομηχανικών συστημάτων αυτοματισμού.

 

Οι hex κώδικες και η assembly είναι hobby μου τα τελευταία 10 χρόνια και το ψωμί μου τα 7 χρόνια από τα 10.

 

Σε διαβεβαιώνω ότι τα πράγματα σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο απλά. Το να βρεθεί αξιοποιήσημο exploit είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και επιπονη διαδικασία + θέλει αρκετά λεφτά διότι αρκετές από τις κονσόλες στις οποίες θα γίνουν οι δοκιμές θα τα φτύσουν στη διαδικασία.

 

Το πότε θα βγεί softmod εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το παράγοντα τύχη, διότι κυριολεκτικά ψάχνουμε βελόνες (exploit) στα άχυρα (hardware,software) της κονσόλας.

 

Μπορεί να πάρει ένα μήνα αν είσαι τυχερός, μπορεί να πάρει και πάνω από χρόνο αν δεν είσαι ή αν το exploit είναι βαθιά χαντακωμένο στα άδυτα της κονσόλας.

 

Η SDK release που βγήκε είναι ένα πολύ καλό βήμα προς τη κατεύθυνση των homebrew αν και όχι το καλύτερο.

 

Από κεί και πέρα όλα αυτά περι softmod είναι στη καλύτερη περίπτωση απλώς εικασίες, μέχρι να βρεθεί κάτι το χειροπιαστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες τρομερα νεα!!!

Μπορουμε να τρεξουμε σιγουρα αμερικανικα (μπορει και γιαπωνεζικα δε ξερω) παιχνιδια χωρις τσιπακι!Ενας παλικαρος ειδε οτι βαζοντας ενα αυθεντικο παλ παιχνιδι αν το αφησεις να φορτωσει και υστερα πατησεις eject και γρηγορα βαλεις το αυθεντικο αμερικανικο παιχνιδι (ενω εν το μεταξυ αφου κανεις eject εχεις πατησει start στην οθονη) το φορτωνει κανονικα το παιχνιδι.Λειτουργει σε ολα τα PAL μεχρι και την τωρα εκδοση 2.1.Ο τυπας υποστηριζει οτι κοντευει να τρεξει homebrew αλλα θελει βοηθεια απο κοσμο και οτι εφτιαξε ενα δισκακι που σου επιτρεπει να κανεις την αλλαγη dvd ανετα (και οχι με τον τροπο που περιεγραψα παραπανω)

Στο maxconsole για παραπανω πληροφοριες.

Is this a great day or what? :D

 

edit:Panther η τυχη που λες παραπανω...σαν να μας χτυπαει την πορτα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Action Replay και βάλε βγάλε και αν δουλέψει και GC δισκάκια..please οσο μπορούμε να μεταφέρουμ ακριβής πληροφορίες εδω μέσα γιατί διαβάζει και πολύς κόσμος οχι τόσο ενημερωμένος και αντι να λύνουμε απορίες δημιουργούμε πολλές παραπάνω.Μια ελεύθερη μετάφραση του ποστ περι του swap..

 

------------------Μεθοδολογία-------------------------

 

1. Βάλτε ενα αυθεντικό GameCube παιχνίδι στο wii.

2. "Αιωρείστε το wiimote πάνω από το κουμπί START.

3. Πατείστε το eject.

4. Πατείστε το START τελευταία στιγμή πριν απενεργοποιηθεί η ένδειξη START

5. Αλλάξτε αστραπιαία δισκάκια .Πριν ανάψει το μπλε φωτάκι

-------------------------------------------------------------------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Action Replay και βάλε βγάλε και αν δουλέψει και GC δισκάκια..please οσο μπορούμε να μεταφέρουμ ακριβής πληροφορίες εδω μέσα γιατί διαβάζει και πολύς κόσμος οχι τόσο ενημερωμένος και αντι να λύνουμε απορίες δημιουργούμε πολλές παραπάνω.Μια ελεύθερη μετάφραση του ποστ περι του swap..

 

------------------Μεθοδολογία-------------------------

 

1. Βάλτε ενα αυθεντικό GameCube παιχνίδι στο wii.

2. "Αιωρείστε το wiimote πάνω από το κουμπί START.

3. Πατείστε το eject.

4. Πατείστε το START τελευταία στιγμή πριν απενεργοποιηθεί η ένδειξη START

5. Αλλάξτε αστραπιαία δισκάκια .Πριν ανάψει το μπλε φωτάκι

-------------------------------------------------------------------

 

mia xara akribis einai oi plirofories pou edosa.den afora mono gc game alla kai wii

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...