Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ μέσα είμαι και για ομαδική και για wii key.

 

ίσως βολεύει το Hardshop στην Ιταλία που είναι και επισήμως μεταπωλητής του wiikey

 

 

Προσωπικά αν δεν το βάλω μόνος μου πιο πολύ με ενδιαφέρει να βρούμε έναν καλό τεχνικό για εγκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wiip open source Wii modchip diagrams

 

Tα διαγράμματα του open source modchip δώθηκαν στη κυκλοφορία και μπορείτε να τα κατεβάσετε από το site τους.

 

Τον κώδικα ακόμα δεν τον έδωσαν.

 

Η πλακέτα είναι πάναπλη και ο οποιοσδήποτε που πιάνει ελαφρώς το χεράκι του μπορεί να τη φτιάξει.

 

Όπως έλεγα και πρίν, βγήκα σωστός τελικά, διότι χρησιμοποιεί τον ΑΤ90S2313 μαζί με ένα κρύσταλλο 4MHZ.

 

Τα υλικά που θα χρειαστείτε είναι:

 

- Ένας AT90S2313

- Δύο πυκνωτές φακής 22pF

- Ένα κρύσταλλο 4MHz

- 4 αντιστάσεις 220 Ohm

- Ένα DΒ25 βύσμα

- Μιά πολυτρήπητη πλακέτα

- 1 μέτρο καλώδιο 1mm

 

Όλα αυτά ζήτημα να σας κοστίσουν παραπάνω από 5-10 Ευρώ

 

Θα κάτσω να φτιάξω ένα τώρα, αν προλάβω τα μαγαζιά να πάρω μιά πολυτρήπητη πλακέτα. Όλα τα άλλα υλικά τα έχω

 

ScreenShot018.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανθηρα, εχω εναν Mega 16 και εναν Mega8515L, μπορω να κανω δουλεια με αυτους; Ψηνομαι να φτιαξω και εγω ενα τωρα... Μπορω να το προγραμματισω απο το STK-500 που εχω και να το βαλω επανω;

 

Edit: Ειδα οτι εχει programming port...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#

 

20 MHz AVR microcontroller with 2KB of EEPROM (SMD type)

 

Οντως, ο MEGA8515L ειναι 16MHz...

 

Επισης κατι που μου κανει εντυπωση απο εδω :

http://www.atmel.com/dyn/products/product_card.asp?part_id=1993

 

 

Not recommended for new design: replaced by ATtiny2313

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήν μπερδεύεστε.

 

Τα MHz που αναγράφονται στο τσίπ είναι η μέγιστη ταχύτητα χρονισμού με εξωτερικό κρύσταλλο.

 

Η ταχύτητα χρονισμού εξαρτάται καθαρά από το κρύσταλλο που θα συνδέσουμε επάνω.

 

Οπότε, ο ΑΤMEGA8515 μιά χαρά τη κάνει τη δουλειά στα 4MHz.

 

Το θέμα είναι όμως, ότι ο MEGA8515 έχει από default το εσωτερικό ρολόι του 1MHz. Για να του πείς να επιλέξει τον εξωτερικό κρύσταλλο των 4MHz, θα πρέπει να κλείσεις τις απαραίτητες ασφάλειες, που σημαίνει μικρομετατροπές στον κώδικα.

 

Ούτως ή άλλως όμως θα χρειαστείς μικρομετατροπές, διότι ο 8515 έχει 40 ποδαράκια ενώ ο 2313 20.

 

Πάνε στο ηλεκτρονικάδικο της γειτονιάς και και αγόρασε έναν 2313. 2 Ευρώ έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όντως το hardstore.it είναι το μόνο που το έχει 35ευρο..σε άλλα site γερμανικά και αγγλικά πάει 45+.Αν βάλεις και το κατσαβίδι και τα μεταφορικά..Πάντως μιας και πιάνουν τα χέρια μου αλλά έχω και άτομα με γνώσεις ηλεκτρονικής αν κάποιος εδω μέσα (βλέπε panter_512) δώσει τα υλικά που όμως μπορούμε να βρούμε στην ελλάδα και κάποιο σχέδιο ..τότε σίγουρα θα ασχοληθώ να το φτιάξω.Ηδη ψήνομαι να φτιάξω το γνωστό καλώδιο για χρήση σε συνδιασμό με το pc αλλά στα ξένα φόρουμ ανακατεύουν κωδικούς,μαγαζιά και περιγραφές προιόντων που δεν νομίζω θα βγάλω άκρη αν πάω σε μαγαζί εδω πέρα.

 

Έστειλα και Pm στον insider100 γνωστός σε μερικά ξένα φορουμ που λέει οτι το δίνει 26ευρο μαζί με μεταφορικά, αλλά έχει σαν διεύθυνση ενα site laser-jammer.co.uk και δεν μπορώ να δω αν είναι μούφα κλπ.Περιμένω απαντησή του και τις απόψεις σας αν ξέρετε τίποτα σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς το πρόγραμμα, η πλακετίτσα αυτή είναι παντελώς άχρηστη.

 

Το πρόγραμμα δεν το έδωσαν ακόμα.

 

Λοιπόν, σχολάω. Σε καμιά ώρα που θα είμαι σπίτι θα ανεβάσω φώτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις assembly και για το chip του wiinja, και για αυτό που πήρες, μπορείς να κάνεις port το πρόγραμμα.

Καλό κουράγιο όμως (είχα προγραμματίσει παλιότερα σε assembly κάτι τσιπ, εύκολο να φτιάξεις το πρόγραμμα, δύσκολο να βρεις τυχόν bug)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...