Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

δεν ειναι ολες οι ουσιες για ολους. δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι την ψυχικη δυναμη να πουν οχι δεν καπνιζω αλλο, οχι δεν πινω αλλο κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον. Όχι απλά μου φάνηκε περίεργο :P

 

Λολ, ντάξει τα παραλέω. Εγώ τουλάχιστον οδηγώ καλύτερα, γιατί μου φεύγει το άγχος.

Απλά εννοώ οτι δεν έχει καμία σχέση με το αλκοόλ όσον αφορά την επίδραση στην ικανότητα οδήγησης. Το αλκοόλ είναι ΠΟΛΥ χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ολες οι ουσιες για ολους. δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι την ψυχικη δυναμη να πουν οχι δεν καπνιζω αλλο, οχι δεν πινω αλλο κλπ κλπ

 

Με την ίδια λογική να απαγορευτούν και οι πανσέτες και τα κοψίδια γιατί μερικοί δεν έχουν την λογική να σταματήσουν να τρώνε και στο τέλος πάνε από καρδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: Όταν λέτε αποποινικοποίηση εννοείτε στο να επιτρέπεται να χρησιμοποιείται για θεραπευτικούς σκοπούς; Αν ναι τότε μέσα. Εκτός βέβαια αν γίνεται ήδη κάτι τέτοιο, δεν το γνωρίζω αυτό.

Από 'κει και πέρα όποιος γουστάρει να τη πίνει φιλτραρισμένη με τζιβάνα ξέρω 'γω μαγκιά του, αλλά εδώ λέμε να απαγορεύσουμε το κάπνισμα και 'σεις μου λέτε για αποποινικοποίηση;

Πάντως σοβαρά, καπνίζω σαν φουγάρο μέχρι και τώρα από τα 16 μου. Λόγω του ότι το μαυράκι δεν είναι νόμιμο και δεν είναι άμεσα διαθέσιμο για να το αγοράσω οποιαδήποτε στιγμή θέλω δεν έχω μπει στη διαδικασία να ψαχτώ για να "νιώσω" πως είναι. Θα μου πείτε κοίτα παραδίπλα...οκ επαρχία εδώ, τη πίνουμε κρυφά νομίζω και στη ζούλα.

Τέλος πάντων, εγώ σαν άτομο πάντως ξέρω ότι αν δοκιμάσω, ήρθε το τέλος μου, δεν παίζει...θα πεθάνω με χασίσι στο στόμα από τον εθισμό και το γούστο που θα μου προσφέρει. Απ' την άλλη ξέρω άτομο που καπνίζει που και που ΜΟΝΟ κανένα αλλιώτικο. Χίλιες φορές αυτό. Εγώ ΔΕΝ μπορώ να το κάνω.

Illegal λοιπόν και όχι πολλά πολλά. Για προσωπικούς λόγους. =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει. Ίσα ίσα που οδηγείς καλύτερα γιατί προσηλώνεσαι στο δρόμο. Μόνο το αλκοόλ είναι κίνδυνος-θάνατος για την οδήγηση.

 

Και το αλκοόλ (υπό φυσιολογική κατανάλωση-όχι θέλωπέντελεπτάναβρωπουμπαίνειτοκλειδί) μου δίνει την εντύπωση πως με κάνει να εστιάζω περισσότερο στην οδήγηση.

Ίσως επειδή έχω στο μυαλό μου το "το νου σου μαλάκα, έχεις πιει αρκετα", και δεν οδηγώ τόσο μηχανικά όσο σε φυσιολογικές συνθήκες, οπότε ελαχιστοποιείται η πιθανότητα μαλακίας λόγω αφηρημάδας.

 

Το κακό με το αλκοόλ, είναι ότι αντίστοιχα ελαχιστοποιείται και η αίσθηση πρόβλεψης πιθανού κινδύνου, το "δε γαμιέται effect" δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: Όταν λέτε αποποινικοποίηση εννοείτε στο να επιτρέπεται να χρησιμοποιείται για θεραπευτικούς σκοπούς; Αν ναι τότε μέσα. Εκτός βέβαια αν γίνεται ήδη κάτι τέτοιο, δεν το γνωρίζω αυτό.

Από 'κει και πέρα όποιος γουστάρει να τη πίνει φιλτραρισμένη με τζιβάνα ξέρω 'γω μαγκιά του, αλλά εδώ λέμε να απαγορεύσουμε το κάπνισμα και 'σεις μου λέτε για αποποινικοποίηση;

κανεις δεν ειπε να απαγορευτει το καπνισμα. η απαγορευση ισχυει για δημοσιους χωρους. κανεις δεν ειπε οτι αποποινικοποιηση σημαινει να την πινεις δημοσια εξω απο ενα τμημα. σημαινει οτι αν σε πιασουν με κανα δυο τσιγαρακια πανω σου να μη σε ττρεχουν σε δικες και να μην εχεις την σταμπα του πρεζεμπορα

 

Τέλος πάντων, εγώ σαν άτομο πάντως ξέρω ότι αν δοκιμάσω, ήρθε το τέλος μου, δεν παίζει...θα πεθάνω με χασίσι στο στόμα από τον εθισμό και το γούστο που θα μου προσφέρει. Απ' την άλλη ξέρω άτομο που καπνίζει που και που ΜΟΝΟ κανένα αλλιώτικο.

αν εκανες τον κοπο να διαβασεις οτι εχει γραφτει θα καταλαβαινες οτι δεν παιζει να πεθανεις με το "χασισι" στο στομα οπως λες μια και ο εθισμος δεν ξεπερνα τον εθισμο του τσιγαρου ( που το κανεις και αργοπεθαινεις μερα με τη μερα )

 

Και το αλκοόλ (υπό φυσιολογική κατανάλωση-όχι θέλωπέντελεπτάναβρωπουμπαίνειτοκλειδί) μου δίνει την εντύπωση πως με κάνει να εστιάζω περισσότερο στην οδήγηση.

Ίσως επειδή έχω στο μυαλό μου το "το νου σου μαλάκα, έχεις πιει αρκετα", και δεν οδηγώ τόσο μηχανικά όσο σε φυσιολογικές συνθήκες, οπότε ελαχιστοποιείται η πιθανότητα μαλακίας λόγω αφηρημάδας.

 

ναι αυτο ειναι νεα ανακαλυψη. πιειτε αφοβα και μετα οδηγατε! το αλκοολ συμφωνα με τον ερευνητη liopyr σε κανει να εισαι πιο προσεχτικος στην οδηγηση.. οσο πιο πολυ πιωμενος οδηγεις ..τοσο πιο προσεχτικος θα εισαι! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ναι αυτο ειναι νεα ανακαλυψη. πιειτε αφοβα και μετα οδηγατε! το αλκοολ συμφωνα με τον ερευνητη liopyr σε κανει να εισαι πιο προσεχτικος στην οδηγηση.. οσο πιο πολυ πιωμενος οδηγεις ..τοσο πιο προσεχτικος θα εισαι! :-(

 

Τζιζ, δε παρέθεσα καμία έρευνα, μία προσωπική εντύπωση είπα, η οποία κάλλιστα μπορεί να είναι και λάθος.

 

Τα "περί ανακαλύψεων του ερευνητή liopyr" και οι υπόλοιπες ειρωνίες κομμένες παρακαλώ.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζιζ, δε παρέθεσα καμία έρευνα, μία προσωπική εντύπωση είπα, η οποία κάλλιστα μπορεί να είναι και λάθος.

 

φυσικα και ειναι λαθος! και ετσι οπως το διατυπωνεις και το διαβασει κανα παιδακι ασχετο θα νομισει οτι πινωντας και οδηγωντας το κανει πιο προσεχτικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και ειναι λαθος! και ετσι οπως το διατυπωνεις και το διαβασει κανα παιδακι ασχετο θα νομισει οτι πινωντας και οδηγωντας το κανει πιο προσεχτικο!

 

Το διατύπωσα σωστότατα, ξέρω πολύ καλά τι γράφω.

Το παιδάκι νομίζω θα έχει την αντίληψη να καταλάβει τι εστί προσωπική άποψη και τι επίσημη έρευνα.

 

Σε αντίθεση με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διατύπωσα σωστότατα, ξέρω πολύ καλά τι γράφω.

Το παιδάκι νομίζω .....

 

;)

 

και κατι που διαβασα

 

 

Για κάποιους που εξακολουθούν να είναι δύσπιστοι, ορίστε και το ιστορικό απαγόρευσης:

 

Η απαγόρευση της κάνναβης άρχισε στις ΗΠΑ, και εξαπλώθηκε πολύ γρήγορα σε όλο σχεδόν τον κόσμο. Στην πραγματικότητα, τον μύθο ότι η κάνναβη είναι ένα από τα πιο επικίνδυνα φυτά στον κόσμο το δημιούργησαν και τον συντήρησαν τα μεγάλα βιομηχανικά συμφέροντα.

Όταν, στη δεκαετία του ’30, οι νέες τεχνικές θερισμού και επεξεργασίας της κάνναβης έγιναν διαθέσιμες και οικονομικά ανεκτές, ο δρόμος για την μαζική πλέον παραγωγή κάνναβης άρχισε να ανοίγει. Η κάνναβη φαινόταν ότι θα κυριαρχούσε στην παγκόσμια αγορά και οι απίστευτες δυνατότητες εκμετάλλευσης που παρουσίαζε θα προκαλούσαν ‘’εκρηκτικές’’ συνέπειες σ’ ένα ευρύ φάσμα βιομηχανιών. Εκτός από την κατασκευή χαρτιού, οι δυνατές φυσικές ίνες του φυτού ήταν εξίσου ιδανικές για την παραγωγή υφασμάτων, πλαστικών ακόμα και εκρηκτικών. Ήδη είχε κατασκευαστεί το πρώτο «οργανικό» αυτοκίνητο (από ένα συνδυασμό κάνναβης και άλλων ετήσιων φυτών) από τον Henry Ford, το οποίο μάλιστα ‘’έκαιγε’’ κάνναβη.

Η κάνναβη αποτελούσε πλέον μία μεγάλη απειλή. Οι μεγάλες χαρτοβιομηχανίες και οι βιομηχανίες πετροχημικών θα έχαναν δισεκατομμύρια δολάρια.

 

Στην δαιμονοποίηση και εν συνεχεία απαγόρευση του φυτού πρωτοστάτησαν ο μεγιστάνας των media και χαρτοβιομήχανος Randolph Hearst, ο οποίος χρησιμοποίησε την τεράστια αλυσίδα εφημερίδων του προκειμένου να εξαπλώσει την προπαγάνδα κατά της κάνναβης (σημ.: ο Hearst αποτέλεσε θέμα της ταινίας του Orson Welles «Πολίτης Κέιν»), και ο μεγαλοβιομήχανος πετροχημικών DuPont.

Ο DuPont μόλις τότε πατένταρε το νάυλον, όπως και μεθόδους για να παρασκευάζει πλαστικά από πετρέλαιο και κάρβουνο (άνθρακας), καθώς και μία υψηλά μολυσματική τεχνική για να παράγει χαρτί από ξυλοπολτό.

Οι εφημερίδες του Hearst κατάφεραν να κατασκευάσουν μία νέα απειλή για την Αμερική και οργάνωσαν μία μεγάλη καμπάνια προκειμένου η κάνναβη να γίνει παράνομη. Συνδέοντας την κάνναβη με το έγκλημα και με τη χρήση υστερικών επικεφαλίδων στα πρωτοσέλιδά του, επηρέασε την κοινή γνώμη.

Κατά τη διάρκεια του ’30, τα ταμπλόιντ του Hearst αναφέρονταν συνεχώς σε πολύκροτες ιστορίες για νέγρους, οι οποίοι υπό την επήρεια της μαριχουάνας (σημ.: όρος που διαδόθηκε από τις εφημερίδες του Hearst και χρησιμοποιήθηκε για εκφοβισμό και αποπροσανατολισμό) βίαζαν λευκές γυναίκες και έπαιζαν ένα είδος «σατανικής, βουντού μουσικής», που σήμερα είναι γνωστή απλά ως τζαζ.

 

Έτσι, το 1937 η κάνναβη έγινε παράνομη στις ΗΠΑ … και σε όλο σχεδόν τον κόσμο!!!

 

Όλα αυτά για να πλασσάρουν το “βιολογικό” τους Νάυλον και να μονοπωλούν το χαρτί έχοντας σκλάβους τους γηγενείς του Αμαζονίου και τη Γή τους.

 

Για πλήρη εικόνα των εφαρμογών της Καννάβεως δείτε εδώ.

 

http://olympia.gr/2008/05/19/legalize/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με το αλκοόλ, είναι ότι αντίστοιχα ελαχιστοποιείται και η αίσθηση πρόβλεψης πιθανού κινδύνου, το "δε γαμιέται effect" δηλαδή.

 

Ακριβώς, το οποίο σε συνδυασμό με το "είμαι ο σούπερμαν/τζέκιλ και γαμάω effect" υπερισχύει κατά πολύ του ένστικτου αυτοσυντήρησης "το νου σου μαλάκα, έχεις πιει αρκετα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, το οποίο σε συνδυασμό με το "είμαι ο σούπερμαν/τζέκιλ και γαμάω effect" υπερισχύει κατά πολύ του ένστικτου αυτοσυντήρησης "το νου σου μαλάκα, έχεις πιει αρκετα"

 

Χεχ, την περίμενα αυτή την απάντηση παρ'όλο που διαχώρισα πως το "το νου σου μαλάκα έχεις πιει" έχει επίδραση κατά κύριο λόγο στην αφηρημάδα της μηχανικής οδήγησης, την οποία και θεωρω no1 κίνδυνο στην (δική μου τουλάχιστον) οδηγική συμπεριφορά.

 

 

Το κατά πόσο επηρρεάζεται ο καθένας από το "δε γαμιέται effect" είναι πολύ σχετικό πάλι, αν σκεφτείς πόσους βλέπεις να κυκλοφορούν σαν knight riders στις 11 το πρωί, προφανώς χωρίς ίχνος αλκοόλ στο αίμα τους.

 

Η συνειδητοποίηση και μόνο του "δε γαμιέται effect" είναι ένα σημαντικό βήμα για να προσέχεις πόσο βαρύ είναι το δεξί σου πόδι όταν έχεις πιει κάτι παραπάνω.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...