Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ετσι. :-D

 

 

Το κρατος πρεπει να κανει κατι πολυ καλυτερο. Να βαζει τους εμπορους ναρκωτικων αλλά και μικροεμπορους φυλακη για παντα, ισοβια! Χωρις αναστολες, μειωσεις ποινων κλπ, και τους χρηστες σε κεντρα αποτοξινωσης υποχρεωτικα εως οτου απεξαρτηθουν σε μεγαλο βαθμο.

 

 

 

Γιατι δεν μπορουν να ελεγχθουν οι συνεπεις των πραξεων τους απο αυτη την πραξη.

 

 

Εσυ εισαι πανεξυπνος και εχεις φοβερο αυτοελεγχο. Ποιος ομως μου διασφαλιζει οτι ολοι οσοι κανουν χρηση θα ειναι σαν και εσενα και δεν θα ενοχλησουν τον συνανθρωπο τους?

Κανείς!;)

 

 

Τι?

Την ελευθερη διακινηση τους??????:-(:-(:-(:-(

 

 

Προτεινεις να παιρνει τα κερδη το κρατος. Πως? Κανοντας το ιδιο τον εμπορο?

Απο τη στιγμη που το κρατος ηταν ικανο λοιπον να παραμερισει τους αλλους εμπορους και να κανει το ιδιο τον εμπορο, γιατι να μην παραμερισει τους εμπορους(πχ βαζοντας τους φυλακη) και τελος? Να μην δινει καθολου ουσιες δηλαδη. Γιατι να δινει?

 

 

αλκοολ, τσιγαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλκοολ, τσιγαρο.

 

Μην ξεχνάς και τον καφέ.Τα χειρότερα και πιο ύπουλα ναρκωτικά κυκλοφορούν ελεύθερα για να διατηρούν τις μάζες στον κόσμο τους.Εδώ είδες μια απαγόρευση σε κάποια συγκεκριμένα μέρη πήγε να περάσει και σηκώσαν επανάσταση. Για τους φόρους που έχουν εκτοξευθεί όλοι τους πληρώνουν κ τσιμουδιά.Οι λύσεις είναι απλές:

Ότι είναι κακό για την υγεία σαν προιόν βάλε του γενναίο φόρο:

 

Οινόπνευμα:+50% , Τσιγάρα:+50% , Καφές :+30% (και στις καφετέριες εννοείται),κόκκινα κρέατα +20%. Μείωσε τις τιμές σε είδη όπως ψωμί,νερό,γάλα,δημητριακά,φρούτα,λαχανικά -20~30% ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.Και ότι περισσέυει από τις αυξήσεις,εφόσον τα 2 πρώτα θα μειωθεί η χρήση τους ελάχιστα,επάνδρωσε τα μαμημένα νοσοκομεία σου με προσωπικό που να ξέρει κάποιος να βγάζει ράμματα σε κάποιες ώρες ή να δίνει πρώτες βοήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εισαι πανεξυπνος και εχεις φοβερο αυτοελεγχο. Ποιος ομως μου διασφαλιζει οτι ολοι οσοι κανουν χρηση θα ειναι σαν και εσενα και δεν θα ενοχλησουν τον συνανθρωπο τους?

Κανείς!;)

 

Έχω γνωρίσει άτομα που είτε έχουν εθιστεί είτε όχι δεν τολμούν να σε ενοχλήσουν. Έχω επίσις δει και με τα ίδια μου τα μάτια ανθρώπους να έχουν φτάσει σε σημείο να καταστρέφουν οικογένειες, δικές τους ή ακόμα και άλλων.

 

Το ίδιο, αν και λιγότερο άμεσα, γίνεται και με το αλκοόλ και με το τσιγάρο, ναι. Αυτό γιατί; Γιατί είμαστε γνωστοί για την έλλειψη μέτρου που μας διέπει.

 

Το "χόρτο" για εμένα δεν είναι τόσο επικίνδυνο, όσο ο άνθρωπος που το καπνίζει. Οπότε το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να γίνει είναι να νομιμοποιηθεί έτσι στο χύμα, χωρίς να εξασφαλιστούν όρια και προυποθέσεις για το ποιός, από που, ίσως ακόμα και το πόσο μπορεί να παίρνει (αφού το τελευταίο αμφιβάλλω αν μπορούμε οι ίδιοι να το κρίνουμε).

 

Μέχρι να γίνει αυτό, η απάντηση στο ερώτημά σου είναι, όντως, κανείς.

 

just my 2c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιο nick πίστευα ότι θα είσαι υπέρ τις αποποινικοποίησης.

Ετσι. :-DΤο κρατος πρεπει να κανει κατι πολυ καλυτερο. Να βαζει τους εμπορους ναρκωτικων αλλά και μικροεμπορους φυλακη για παντα, ισοβια! Χωρις αναστολες, μειωσεις ποινων κλπ, και τους χρηστες σε κεντρα αποτοξινωσης υποχρεωτικα εως οτου απεξαρτηθουν σε μεγαλο βαθμο.

Δεν γίνεται γιατί δεν θέλουν. Η κονόμα είναι τρελή και τα λεφτά μαύρα.

Γιατι δεν μπορουν να ελεγχθουν οι συνεπεις των πραξεων τους απο αυτη την πραξη.

Ποιες είναι οι συνέπιες? Τις ξέρεις? Σε πληροφορώ ότι ο χρήστης κάνναβης είναι πολύ ακίνδυνος από τον χρήστη αλκοόλ. Βασικά δεν είναι επικίνδυνος.

Εσυ εισαι πανεξυπνος και εχεις φοβερο αυτοελεγχο. Ποιος ομως μου διασφαλιζει οτι ολοι οσοι κανουν χρηση θα ειναι σαν και εσενα και δεν θα ενοχλησουν τον συνανθρωπο τους?

Κανείς!;)

Να ενοχλήσει πως. Ο χρήστης κάνναβης δεν είναι μεθυσμένος για να αρχίσει να κατουράει στην είσοδο της οικοδομής σου κτλ. Η ενόχληση που τυχόν μπορείς να έχεις είναι από τυχόν γέλια. Τα έχεις μπερδέψει μου φαίνεται. Δεν σε κατηγορώ προφανώς δεν γνωρίζεις για την κάνναβη.

Την ίδια ερώτηση πρέπει να κάνεις και για το αλκοόλ και το τσιγάρο. Που ενοχλούν πολλούς.

Τι?

Την ελευθερη διακινηση τους??????:-(:-(:-(:-(

Όχι, την ελεγχόμενη διακίνηση τους. Όπως και ελεγχόμενη διακίνηση του αλκοόλ.

Προτεινεις να παιρνει τα κερδη το κρατος. Πως? Κανοντας το ιδιο τον εμπορο?

Απο τη στιγμη που το κρατος ηταν ικανο λοιπον να παραμερισει τους αλλους εμπορους και να κανει το ιδιο τον εμπορο, γιατι να μην παραμερισει τους εμπορους(πχ βαζοντας τους φυλακη) και τελος? Να μην δινει καθολου ουσιες δηλαδη. Γιατι να δινει?

Θα παίρνει κέρδη όπως από το αλκοόλ και τα τσιγάρα. Τους εμπόρους δυστυχώς εκτός από το ότι δεν είναι ικανό δεν θέλει (και όχι δεν μπορεί). Ο λόγος που δεν θέλει είναι ο ίδιος λόγος που δεν κάνει αποποινικοποίηση. Η ψυχοσύνθεση του άνθρωπου γενικός έχει ανάγκη τις ουσίες, αν δεν τις είχε δεν θα υπήρχαν στη φύση ή δεν θα τις παρήγαγε ο ίδιος ο άνθρωπος. Αυτός βέβαια δεν είναι κανόνας που ισχύει για όλους. Αυτός που εποίησε όποιος και αν ήταν , όλα εν σοφία εποίησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενοχλήσει πως. Ο χρήστης κάνναβης δεν είναι μεθυσμένος για να αρχίσει να κατουράει στην είσοδο της οικοδομής σου κτλ. Η ενόχληση που τυχόν μπορείς να έχεις είναι από τυχόν γέλια. Τα έχεις μπερδέψει μου φαίνεται. Δεν σε κατηγορώ προφανώς δεν γνωρίζεις για την κάνναβη.

 

Δεν είπαμε και πως θα σε μαχαιρώσει για τη δόση του, μπορεί όμως όμως να κοπανάει πόρτες στις 3 το πρωϊ, να ξεσηκώνει ολόκληρη γειτονιά στο πόδι, να βρίζει, να κλέβει, να απειλεί κ.ο.κ. Όπως ακριβώς κάνει και ο αλκοολικός (όχι όμως ο καπνιστής. αυτός μαλακίζεται με άλλους τρόπους).

 

Δεν έχουν όλοι τον ίδιο αυτοέλεγχο που έχεις εσυ.

 

ps: δεν γενικέυω, απλά δίνω παράδειγμα σε αυτό που ανέφερε ο κροκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί όμως να κοπανάει πόρτες στις 3 το πρωϊ, να ξεσηκώνει ολόκληρη γειτονιά στο πόδι, να βρίζει, να κλέβει κ.ο.κ. Όπως ακριβώς κάνει και ο αλκοολικός (όχι όμως ο καπνιστής. αυτός μαλακίζεται με άλλους τρόπους).

 

Δεν έχουν όλοι τον ίδιο αυτοέλεγχο που έχεις εσυ.

 

ps: δεν γενικέυω, απλά δίνω παράδειγμα σε αυτό που ανέφερε ο κροκ

 

Απλά μάλλον δεν ξέρεις τίποτα για την κάνναβη. Γι 'αυτό τα λες αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μάλλον δεν ξέρεις τίποτα για την κάνναβη. Γι 'αυτό τα λες αυτά.

 

Κοίτα στάνταρ θα έχει ειπωθεί παραπάνω αλλά η κάναβη παθολογικά είναι το ίδιο επικίνδυνη με το τσιγάρο.ΈΧΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΗΜΙΚΑ μέσα.Και να μην έχει δημιουργούνται οι καρκινογόνες ουσίες με την καύση της οργανικής ύλης.

Ψυχολογικά τώρα είναι πολύ χειρότερη από το τσιγάρο.Γιατί

1ον χαλαρώνει ηθικούς φραγμούς,

2ο επηρρεάζει αρνητικά τις κινήσεις κ τα αντανακλαστικά κάτι που δεν το θες ενώ κάποιος οδηγεί,

3ο Όταν πάθεις εξάρτηση στο βαθμό που κάποιος έχει πάθει εξάρτηση από το τσιγάρο,θα έχει σημαντικό ψυχολογικό,παθολογικό Κ οικονομικό πρόβλημα.

Είμαι υπέρ της αποποινικοποίησης αλλά κατά της κακής χρήσης....Εδώ οι ηλίθιοι,οδηγούν πιωμένοι. Κι αυτό συγκεκριμένες ώρες της νύχτας (συνήθως αλλά όχι πάντα) επειδή παίζει η "διασκέδαση" εκείνη τη στιγμή.Φαντάζεσαι ο άλλος επειδή νιώθει ένα κενό το πρωί να πιεί κανα 2 μπάφους και να μπεί στο αυτοκίνητο για τη δουλειά; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα .... τη στιγμή.Φαντάζεσαι ο άλλος επειδή νιώθει ένα κενό το πρωί να πιεί κανα 2 μπάφους και να μπεί στο αυτοκίνητο για τη δουλειά; B)

 

Και εγώ τα ίδια λέω. Η διακίνηση να γίνεται από το κράτος (ελεγχόμενα όπως στην Ολλανδία) και όχι από τους εμπόρους ναρκωτικών (ανεξέλεγκτα όπως στην Ελλάδα). Το ίδιο και για το ποτό και για το τσιγάρο. Δεν είπα πως είναι καλό να καπνίζεις κάνναβη. Το καλύτερο εννοείται πως είναι να μην καπνίζεις τίποτα.

Τον παπά όμως ότι το κράτος ενδιαφέρεται για μένα και γι ‘αυτό μου απαγορεύει κάποια πράγματα επιτρέψτε μου να μην τον φάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μάλλον δεν ξέρεις τίποτα για την κάνναβη. Γι 'αυτό τα λες αυτά.

 

Μπορεί να μην έχω "ψαχτεί" όσο θα ήθελα, αλλά ξέρω πάαααρα πολύ καλά τις επιπτώσεις που έχει η κακή χρήση της. Σε λεπτομέρειες δεν θα μπώ, δεν γουστάρω να το παίξω Στεφανίδου. Αλλά όταν βλέπεις να καταστρέφονται άνθρωποι, με συμπεριφορές που ανέφερα παραπάνω, και μάλιστα όταν αυτές στοχεύουν δικά σου πρόσωπα, όχι μόνο ξενερώνεις αλλά και να θέλεις, δεν μπορείς να συμβιβαστείς.

 

Απλά σε παραπέμπω στα points 1 & 3 που παρέθεσε ο De@th L0rd. Η κακή χρήση είναι σαφώς πιο επικίνδυνη από το τσιγάρο, και προσεγγίζει τον αλκοολισμό.

Περισσότερα δεν χρειάζονται.

 

edit: και πάλι, για να μην παρεξηγηθώ, δεν γενικεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ... δεν χρειάζονται.

Θα διαφωνήσω πως είναι πιο επιβλαβής η χρήση της κάνναβης από το απλό τσιγάρο. Χαίρομαι που συμφωνείς τουλάχιστον για το αλκοόλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ο επηρρεάζει αρνητικά τις κινήσεις κ τα αντανακλαστικά κάτι που δεν το θες ενώ κάποιος οδηγεί,

 

Δεν παίζει. Ίσα ίσα που οδηγείς καλύτερα γιατί προσηλώνεσαι στο δρόμο. Μόνο το αλκοόλ είναι κίνδυνος-θάνατος για την οδήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω πως είναι πιο επιβλαβής η χρήση της κάνναβης από το απλό τσιγάρο. Χαίρομαι που συμφωνείς τουλάχιστον για το αλκοόλ.

 

Επιβλαβής για τον οργανισμό όχι δεν είναι. Όσον αφορά την συμπεριφορά του ατόμου δεν είναι;

 

Την ίδια αντίδραση θα έχει ο καπνιστής αν του το κόψεις μαχαίρι με έναν συστηματικό χρήστη κάνναβης ο οποίος κάνει για χρόνια κακή χρήση (emphasis on that);

 

Δεν κολλάω τόσο στην αποποινικοποίηση όσο στο τι αρνητικά μπορεί να επιφέρει. Και όπως προείπα για αυτά δεν θα φταίει η κάνναβη αλλά εμείς.

 

Δεν παίζει. Ίσα ίσα που οδηγείς καλύτερα γιατί προσηλώνεσαι στο δρόμο. Μόνο το αλκοόλ είναι κίνδυνος-θάνατος για την οδήγηση.

 

Πως ακριβώς η ευφορία που προσφέρει σε βοηθά να προσηλωθείς στο δρόμο; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Όλες οι Εκθέσεις των διαφόρων ερευνητικών Επιστημονικών και Κυβερνητικών Επιτροπών, από το 1894 μέχρι σήμερα, συμφωνούν ότι η χρήση της κάνναβης: Δεν προκαλεί τοξικομανία. Δεν έχει αρνητικά βιολογικά αποτελέσματα. Δεν αποτελεί προστάδιο για τη χρήση άλλων ψυχοτρόπων ουσιών (ηρωίνη). Δεν συνεπιφέρει εγκεφαλικές βλάβες. Δεν προκαλεί βλάβες στα χρωματοσώματα. Δεν αποδυναμώνει την άμυνα του οργανισμού. Δεν ελαττώνει την τεστοστερόνη στο αίμα. Δεν πυροδοτεί επιθετικές συμπεριφορές. Δεν μειώνει την ικανότητα οδήγησης"πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...