Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνωμη τοτε.Νομιζα ησουν οντως γιατρος

 

Παρολαυτά, η έρευνα είναι γεμάτη γενικότητες και αοριστολογίες και δεν τη βλέπω να μιλάει πουθενά για σχιζοφρένεια αλλά για κάτι που θα μπορούσε να είναι κτλ...

 

Παρεμπιπτόντως, έχεις συναντήσει σχιζοφρενείς; Και αν ναι, λειτουργικούς ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Παρολαυτά, η έρευνα είναι γεμάτη γενικότητες και αοριστολογίες και δεν τη βλέπω να μιλάει πουθενά για σχιζοφρένεια αλλά για κάτι που θα μπορούσε να είναι κτλ...

 

Παρεμπιπτόντως, έχεις συναντήσει σχιζοφρενείς; Και αν ναι, λειτουργικούς ή όχι;

 

Καταρχην δεν ειναι ερευνα.Ειναι η παγκοσμια ταξηνομηση Ψυχιατρικων διαταραχων απο τον Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας.Στην Βρετανια ακολουθουμε αυτον μαζι με το DSM (σε μικροτερο βαθμο κ συμπληρωματικα) κ φυσικα αναφερεται το Psychotic disorder με υποκατηγορια Schizophrenia like...Το Psychotic disorder και μονο φτανει.

 

Φυσικα και εχω συναντησει σχιζοφρενεις!Οπως ειπα στην αρχη της καριερας μου οταν ειχα κλινικο εργο ειχα γνωρισει ειλικρινα αμετρητους σχιζοφρενεις (σημερα δεν εργαζομαι σε κλινικο ποστο αλλα σε εταιρεια)...ειλικρινα δεν θυμαμαι ποσους.

 

Απο κοντα εχω δουλεψει αν δεν κανω λαθος με 18 ατομα με διαγνωση σχιζοφρενειας( παραλληλα κ αλλες διαγνωσεις)

 

Ειχαμε 4 περιπτωσεις λειτουργικων ασθενων.Ο ενας εργαζοταν μαλιστα.Ο αλλος στα 32 του αρχιζε το master του.

 

 

Στην συντριπτικη τους πλειοψηφια οι σχιζοφρενεις δεν ειναι λειτουργικοι. Φυσικα στην Βρετανια υπαρχει το φαινομενο του milking the system μιας κ τα benefits ειναι πολυ καλα.Ειχαμε υποψια οτι 2 ακομα τουλαχιστον μπορουσαν να σταθουν λειτουργικα στην κοινωνια αλλα συνηδειτα εμεναν στο συστημα ισως λογω των benefits.

 

Σε γενικες γραμμες να σου δωσω ενα 15-20% των σχιζοφρενων σε face value οπου ειναι μετρια ως αρκετα λειτουργικοι

 

---------- Προσθήκη στις 02:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:14 ----------

 

Εγώ να ρωτήσω τώρα ,υπάρχει επιβεβαιωμένος θάνατος από κάνναβη ?

 

Πρεπει να ρωτησουμε γιατρο γι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και εχω συναντησει σχιζοφρενεις!Οπως ειπα στην αρχη της καριερας μου οταν ειχα κλινικο εργο ειχα γνωρισει ειλικρινα αμετρητους σχιζοφρενεις (σημερα δεν εργαζομαι σε κλινικο ποστο αλλα σε εταιρεια)...ειλικρινα δεν θυμαμαι ποσους.

 

 

μήπως υπερβαλεις λίγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως υπερβαλεις λίγο?

Μα σε μοναδα για σχιζοφρενεις εργαζομουν!15 units σε ολο το Λονδινο ειχαμε.Τους ειχα γνωρισει ολους.Ασχετα εαν δεν δουλευα απο κοντα με ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν ειναι ερευνα.Ειναι η παγκοσμια ταξηνομηση Ψυχιατρικων διαταραχων απο τον Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας.Στην Βρετανια ακολουθουμε αυτον μαζι με το DSM (σε μικροτερο βαθμο κ συμπληρωματικα) κ φυσικα αναφερεται το Psychotic disorder με υποκατηγορια Schizophrenia like...Το Psychotic disorder και μονο φτανει.

 

Φυσικα και εχω συναντησει σχιζοφρενεις!Οπως ειπα στην αρχη της καριερας μου οταν ειχα κλινικο εργο ειχα γνωρισει ειλικρινα αμετρητους σχιζοφρενεις (σημερα δεν εργαζομαι σε κλινικο ποστο αλλα σε εταιρεια)...ειλικρινα δεν θυμαμαι ποσους.

 

Απο κοντα εχω δουλεψει αν δεν κανω λαθος με 18 ατομα με διαγνωση σχιζοφρενειας( παραλληλα κ αλλες διαγνωσεις)

 

Ειχαμε 4 περιπτωσεις λειτουργικων ασθενων.Ο ενας εργαζοταν μαλιστα.Ο αλλος στα 32 του αρχιζε το master του.

 

 

Στην συντριπτικη τους πλειοψηφια οι σχιζοφρενεις δεν ειναι λειτουργικοι. Φυσικα στην Βρετανια υπαρχει το φαινομενο του milking the system μιας κ τα benefits ειναι πολυ καλα.Ειχαμε υποψια οτι 2 ακομα τουλαχιστον μπορουσαν να σταθουν λειτουργικα στην κοινωνια αλλα συνηδειτα εμεναν στο συστημα ισως λογω των benefits.

 

Σε γενικες γραμμες να σου δωσω ενα 15-20% των σχιζοφρενων σε face value οπου ειναι μετρια ως αρκετα λειτουργικοι

 

---------- Προσθήκη στις 02:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:14 ----------

 

 

Πρεπει να ρωτησουμε γιατρο γι αυτο

 

Γενικότερα για τους σχιζοφρενείς υπάρχει η θεωρία του 1/3.

 

1/3 εξ αυτών είναι λειτουργικοί και καταφέρνουν με θεραπεία και φαρμακευτική αγωγή να διαχειρίζονται καταστάσεις και να λειρουργούν γενικότερα στο κοινωνικό σύνολο.

 

1/3 είναι στο μεταίχμιο και μπαινοβγαίνουν στα ιδρύματα.

 

και 1/3 είναι μονίμως σε ιδρύματα καθώς δε μπορούν παρόλη τη θεραπεία και τη φαρμακευτική αγωγή να ανταποκριθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα για τους σχιζοφρενείς υπάρχει η θεωρία του 1/3.

 

1/3 εξ αυτών είναι λειτουργικοί και καταφέρνουν με θεραπεία και φαρμακευτική αγωγή να διαχειρίζονται καταστάσεις και να λειρουργούν γενικότερα στο κοινωνικό σύνολο.

 

1/3 είναι στο μεταίχμιο και μπαινοβγαίνουν στα ιδρύματα.

 

και 1/3 είναι μονίμως σε ιδρύματα καθώς δε μπορούν παρόλη τη θεραπεία και τη φαρμακευτική αγωγή να ανταποκριθούν.

 

Πολυ λες !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω τώρα ,υπάρχει επιβεβαιωμένος θάνατος από κάνναβη ?

 

Πώς δεν υπάρχει. Του Γαρδέλη στα "τσακάλια".

Αλλά νομίζω είχε πιεί και ούζο μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω τώρα ,υπάρχει επιβεβαιωμένος θάνατος από κάνναβη[/b'] ?
Πώς δεν υπάρχει. Του Γαρδέλη στα "τσακάλια".

Αλλά νομίζω είχε πιεί και ούζο μαζί.

Ναι,κορόϊδευε εσύ.:P

Μέχρι και από αναρόφηση μπορεί να πάει,ιδίως άμα το καπάκι είναι το μαύρο.:devil:

 

Μέγας ανταγωνιστής ο μπάφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 1/3 αυτων ως λειτουργικοι

 

Είπαμε λέγεται κανόνας των τριών τρίτων.

 

Προφανώς δεν είναι απόλυτα τα ποσοστά.

 

Και σύμφωνα με την πείρα μου είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που είναι μόνιμα παρά αυτοί που καταφέρνουν να διαβιούν και κάποιο χρονικό διάστημα εκτός ιδρυμάτων.

 

Αν και σε αυτό πολλές φορές ρόλο παίζουν και κοινωνικοί αλλά και οικογενιακοί παράγοντες.

 

Αλλά όλα αυτά είναι οφφ τόπικ.

 

Το θέμα μας είναι ότι δεν υπάρχει καμία μα καμία σοβαρή ένδειξη ότι η χρήση κάνναβης μπορεί να οδηγήσει στη σχιζοφρένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...