Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

. Και νομίζω πως έχω δίκιο γιατί πολλοί ναρκομανείς καταφέρνουν να ξεπεράσουν τον εθισμό στις ουσίες αλλά "ξαναπέφτουν" γιατί παραμένουν εθισμένοι στις εν λόγω παρέες και τον τρόπο ζωής, γιατί όπως το λένε οι ίδιοι "δεν μπορούν να κάνουν παρέα με ξενέρωτους". Καλά εδώ που τα λέμε δεν έχουν και τελείως άδικο, η "φυσιολογική ζωή" των πολλών μπορεί να είναι μια χαρά κόλαση

 

Αν κ οφ τοπικ ,σε αυτο συμφωνω κ εγω.Ο τροπος ζωης κ οι παρεες ειναι συχνος λογος relapse.Στην περιπτωση ομως καποιου με ενεργη εξαρτηση απο ουσιες στο παρελθον ο σημαντικοτερος λογος για relapse ειναι η ψυχολογικη εξαρτηση.Το δυσκολο μονοπατι ειδικα σε εξαρτησεις απο οπιουχα ειναι πως θα γινει η υπερβαση της ψυχολογικης εξαρτησης.Η σωματικη εξαρτηση ειναι το μονο ευκολο...5-6 μερες το πολυ εφιαλτη για να καθαρισεις το σωμα απο την πρεζα...μετα αρχιζει το δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σοβαρά ρωτάω. Εννοώ, δίνεις τόσο μεγάλη βάση στην προσωπική σου πείρα και εμπειρία -και μη με παρεξηγείς, δεν έχω λόγο να πιστεύω πως ψεύδεσαι- που αναρωτιέμαι αν το έχεις εκμεταλλευτεί ακαδημαϊκά. Τόσα journals έχει το ΗΒ, έχεις κάνει τίποτα σχετικά με την κάνναβη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά ρωτάω. Εννοώ, δίνεις τόσο μεγάλη βάση στην προσωπική σου πείρα και εμπειρία -και μη με παρεξηγείς, δεν έχω λόγο να πιστεύω πως ψεύδεσαι- που αναρωτιέμαι αν το έχεις εκμεταλλευτεί ακαδημαϊκά. Τόσα journals έχει το ΗΒ, έχεις κάνει τίποτα σχετικά με την κάνναβη;

 

Ελα ρε!!Στροφη 180 μοιρων.Ασχετα με το οτι μεχρι χθες ''στα παπαρια σας'' τι λεει ενας ανωνυμος htps...κατα τα αλλα τωρα που παραθεσα την διεθνη ταξινομηση αιφνης εγινα πιο πιστευτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω λόγο να πιστεύω και πως δεν ψεύδεσαι επίσης. Και στην ουσία, αυτό ρωτάω, είσαι όντως ένας ανώνυμος χρήστης ενός τεχνολογικού φόρουμ ή έχεις κάποιο paper σχετικά με το θέμα;

 

Φυσικά έχεις ήδη απαντήσει. Ατάκες περί "ψωροκώσταινας" "μπάζων" και "προσωπικής πείρας" πάντα συνάδουν με την επαγγελματική αποτυχία, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω λόγο να πιστεύω και πως δεν ψεύδεσαι επίσης. Και στην ουσία, αυτό ρωτάω, είσαι όντως ένας ανώνυμος χρήστης ενός τεχνολογικού φόρουμ ή έχεις κάποιο paper σχετικά με το θέμα;

 

Φυσικά έχεις ήδη απαντήσει. Ατάκες περί "ψωροκώσταινας" "μπάζων" και "προσωπικής πείρας" πάντα συνάδουν με την επαγγελματική αποτυχία, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Ελιωσα!Ενω η επαγγελματικη επιτυχια κ δει στην Αγγλια συναδει με δημοσιευσεις??

 

Α ρε κομπλα που σε τρωει ρε ψηλε.Εκει στην ξενιτια τι κανεις?Σε κοβω να παλευεις με κανα PhD κ να χτυπιεσαι αλυπητα με καμια δημοσιευση μηπως κ βρεις την απαντηση στην επαγγελματικη επιτυχια.Σιγα μην καθομαι να αποδυκνειω την επαγγελματικη μου εμπειρια επειδη εσυ θες να κανεις τον μπαφο σου ελευθερα.

 

Πηρατε την επισημη θεση της Ψυχολογιας κ της Ψυχιατρικης του 2010 μεσω της παραθεσης της διεθνους ταξινομησης απο το μοναδικο Ψυχολογο με κλινικη εμπειρια εδω μεσα(πιστευω εχουμε κ αλλους εδω αλλα χωρις αμεση κλινικη πειρα στο θεμα της Σχιζοφρενειας αν δεν κανω λαθος)Συν της αλλης σημερα δεν εχω κλινικο ποστο αλλα εργαζομαι στην ελευθερη αγορα εργασιας κ οχι στην academia παραλληλα κανωντας ενα part-time PhD για λογους προσωπικης ολοκληρωσης χωρις να θιγεται στο ελαχιστο η θεση μου στην εταιρια μου απο την ενασχοληση μου για προσωπικη ευχαριστηση μεσω του διδακτορικου.Η επαγγελματικη επιτυχια ψηλε στην Αγγλια δεν μετριεται απο τις δημοσιευσεις.Στην Αγγλια εισαι για να πεινασεις αμα το πας μεσω academia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελιωσα!Ενω η επαγγελματικη επιτυχια κ δει στην Αγγλια συναδει με δημοσιευσεις??

 

Α ρε κομπλα που σε τρωει ρε ψηλε.Εκει στην ξενιτια τι κανεις?Σε κοβω να παλευεις με κανα PhD κ να χτυπιεσαι αλυπητα με καμια δημοσιευση μηπως κ βρεις την απαντηση στην επαγγελματικη επιτυχια.Σιγα μην καθομαι να αποδυκνειω την επαγγελματικη μου εμπειρια επειδη εσυ θες να κανεις τον μπαφο σου ελευθερα.

 

Πηρατε την επισημη θεση της Ψυχολογιας κ της Ψυχιατρικης του 2010 μεσω της παραθεσης της διεθνους ταξινομησης απο το μοναδικο Ψυχολογο με κλινικη εμπειρια εδω μεσα(πιστευω εχουμε κ αλλους εδω αλλα χωρις αμεση κλινικη πειρα στο θεμα της Σχιζοφρενειας αν δεν κανω λαθος)Συν της αλλης σημερα δεν εχω κλινικο ποστο αλλα εργαζομαι στην ελευθερη αγορα εργασιας κ οχι στην academia παραλληλα κανωντας ενα part-time PhD για λογους προσωπικης ολοκληρωσης χωρις να θιγεται στο ελαχιστο η θεση μου στην εταιρια μου απο την ενασχοληση μου για προσωπικη ευχαριστηση μεσω του διδακτορικου.Η επαγγελματικη επιτυχια ψηλε στην Αγγλια δεν μετριεται απο τις δημοσιευσεις.Στην Αγγλια εισαι για να πεινασεις αμα το πας μεσω academia

 

το μοναδικο Ψυχολογο με κλινικη εμπειρια εδω μεσα

 

ΟΚ, απάντησες. Καλή εμπορική σταδιοδρομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, απάντησες. Καλή εμπορική σταδιοδρομία.

 

Πως την εχεις δει?το οτι τωρα εργαζομαι στην ελευθερη αγορα εργασιας σε μη κλινικο ποστο ως ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ καταργει αυτοματα την πρωτερη κλινικη μου πειρα?θα μας κανει ενας ασχετος ξερολας με το αντικειμενο διαλεξη κ απο πανω.Α ρε μαλακιες που ακους εδωμεσα

 

Εκτος φυσικα εαν νομιζεις οτι ολοι οι Ψυχολογοι εχουν κλινικη εμπειρια η αντιστοιχα οτι ολοι οι Ψυχολογοι δεν δυναται να εχουν κλινικη εμπειρια.Διοτι εαν αυτο θες να πεις τοτε η ασχετοσυνη σου μολις χτυπησε νεο ιστορικο high

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε βλεπω να σκιζεις τα ιματια σου για το αλκοολ και τον καπνο

 

Οπωσδήποτε ο προβληματικός άνθρωπος μπορεί να εθιστεί με οτιδήποτε ακόμα και με το φαγητό. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως διαρρηγνύω τα ιμάτιά μου για το φαγητό όπως δε τα διέρρηξα για το χασίσι. Το χασίς αυτό καθ αυτό δε μου φταίει σε τίποτα, απλά φαίνεται να είναι η καταφυγή και ο συνεκτικός ιστός ανθρώπων που έχουν διάφορα προβλήματα και μία υποκουλτούρα την οποία δε συμπαθώ.

 

Αν κ οφ τοπικ

Πιστεύω ότι το πρόβλημα με τα ναρκωτικά άρα και με το χασίς για το οποίο συζητάμε δεν είναι η εθιστική επίδραση των ουσιών αλλά η εθιστική νοοτροπία και τα προβλήματα των ανθρώπων. Αν εξαφανίσουμε αύριο όλες τις ουσίες εμείς οι άνθρωποι θα βρούμε χίλια δυο πράγματα να εθιστούμε: φαγητό, μόδα, τηλεόραση, θεάματα, υλικά αγαθά, τζόγο, απόκτηση χρήματος, εξουσία, φοβίες, αυτολύπηση, you name it. Γι αυτό θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό οι υπάρχουσες κοινωνικές συνθήκες να παράγουν ναρκομανείς, το αντίθετο θα ήταν παράδοξο. Ως εκ τούτων θεωρώ αυτά που έγραψα στην προηγούμενη δημοσίευση εντελώς ον τόπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το πρόβλημα με τα ναρκωτικά άρα και με το χασίς για το οποίο συζητάμε δεν είναι η εθιστική επίδραση των ουσιών αλλά η εθιστική νοοτροπία και τα προβλήματα των ανθρώπων. Αν εξαφανίσουμε αύριο όλες τις ουσίες εμείς οι άνθρωποι θα βρούμε άλλα χίλια δυο πράγματα στα οποία έχουμε ήδη εθιστεί: φαγητό, μόδα, τηλεόραση, θεάματα, υλικά αγαθά, τζόγο, απόκτηση χρήματος, εξουσία, φοβίες, αυτολύπηση, you name it. Γι αυτό θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό οι υπάρχουσες κοινωνικές συνθήκες να παράγουν ναρκομανείς, το αντίθετο θα ήταν παράδοξο. Ως εκ τούτων θεωρώ αυτά που έγραψα στην προηγούμενη δημοσίευση εντελώς ον τόπικ.

 

Fixed! ;)

δεκαχαρακτηρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί η υπερβολική δόση να προκαλέσει ή να αφυπνίσει υποβόσκον ψυχοτραλαλά αλλά σε μικρές δόσεις π.χ. μία φορά την εβδομάδα/ένα τσιγάρο κάτι τέτοιο είναι μάλλον απίθανο...

 

Το σοβαρό πρόβλημα προκύπτει όταν το χασίσι και η ενασχόληση με αυτό γίνεται αντίδραση, ανυπακοή και υποκατάστατο μιας ζωής που ονειρευόμαστε αλλά δε ζούμε για διάφορους λόγους οπότε όλη η καθημερινότητα περιστρέφεται γύρω από το ναρκωτικό.

 

Γι' αυτό στις εφηβικές/νεανικές παρέες χασικλήδων συναντάς αντιδραστικότητα, μιζέρια, αρνητικότητα, εκνευρισμό, ψευτομαγκιά, ανηθικότητα, λεξιλόγιο και συμπεριφορά "του δρόμου", περιθώριο και αποτυχία γραμμένη στο πρόσωπο πολλών.

 

Αυτές οι εφηβικές παρέες χασικλήδων εκτός των άλλων είναι και φυτώρια μελλοντικών χρηστών σκληρότερων ναρκωτικών,προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ούτε ένα hardcore ναρκομανή που δεν άρχισε με αυτό τον τρόπο την καθοδό του προς τα σκληρότερα ναρκωτικά.

Γι αυτό το μαύρο και τα λοιπά ναρκωτικά τα βλέπω μέσα σ' ένα πλαίσιο που περιλαμβάνει ΚΑΙ τις παρέες, την ιδιαίτερη συμπεριφορά, το λεξιλόγιο και τον τρόπο ζωής.

Και νομίζω πως έχω δίκιο γιατί πολλοί ναρκομανείς καταφέρνουν να ξεπεράσουν τον εθισμό στις ουσίες αλλά "ξαναπέφτουν" γιατί παραμένουν εθισμένοι στις εν λόγω παρέες και τον τρόπο ζωής, γιατί όπως το λένε οι ίδιοι "δεν μπορούν να κάνουν παρέα με ξενέρωτους".

 

Καλά εδώ που τα λέμε δεν έχουν και τελείως άδικο, η "φυσιολογική ζωή" των πολλών μπορεί να είναι μια χαρά κόλαση

Με μια διαφοροποίηση* σ΄αυτά που έβαλα bold,έτσι είναι.

*Αν δεν υπάρχει background για την υποδοχή αυτουνού του διεγέρτη,είναι όπως λες.:P

Λογικά,η κοινωνικότητα (όταν πίνω εγώ,πίνουν όλοι) που απορρέει απ' τη χρήση,αυτό είναι το κόκκινο πανί.

 

---------- Προσθήκη στις 10:38 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:36 ----------

 

Οπωσδήποτε ο προβληματικός άνθρωπος μπορεί να εθιστεί με οτιδήποτε ακόμα και με το φαγητό. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως διαρρηγνύω τα ιμάτιά μου για το φαγητό όπως δε τα διέρρηξα για το χασίσι. Το χασίς αυτό καθ αυτό δε μου φταίει σε τίποτα, απλά φαίνεται να είναι η καταφυγή και ο συνεκτικός ιστός ανθρώπων που έχουν διάφορα προβλήματα και μία υποκουλτούρα την οποία δε συμπαθώ.

 

 

Πιστεύω ότι το πρόβλημα με τα ναρκωτικά άρα και με το χασίς *για το οποίο συζητάμε δεν είναι η εθιστική επίδραση των ουσιών αλλά η εθιστική νοοτροπία και τα προβλήματα των ανθρώπων. Αν εξαφανίσουμε αύριο όλες τις ουσίες εμείς οι άνθρωποι θα βρούμε χίλια δυο πράγματα να εθιστούμε: φαγητό, μόδα, τηλεόραση, θεάματα, υλικά αγαθά, τζόγο, απόκτηση χρήματος, εξουσία, φοβίες, αυτολύπηση, you name it. Γι αυτό θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό οι υπάρχουσες κοινωνικές συνθήκες να παράγουν ναρκομανείς, το αντίθετο θα ήταν παράδοξο. Ως εκ τούτων θεωρώ αυτά που έγραψα στην προηγούμενη δημοσίευση εντελώς ον τόπικ.

 

*Με μια διαφοροποίηση (πάλι...),το THC δεν είναι ναρκωτικό...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fuzzy logic τελείως...

 

συγκεκριμένες παρατηρήσεις επί τόπου, όχι θεωρίες του καναπέ.

 

 

*Με μια διαφοροποίηση (πάλι...),το THC δεν είναι ναρκωτικό...:P

πάντως η κάναβη μεταβάλλει ελαφρώς την πραγματικότητα και σε μεγάλες ποσότητες τη μεταλλάσει :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...