Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπαμε λέγεται κανόνας των τριών τρίτων.

 

Προφανώς δεν είναι απόλυτα τα ποσοστά.

 

Και σύμφωνα με την πείρα μου είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που είναι μόνιμα παρά αυτοί που καταφέρνουν να διαβιούν και κάποιο χρονικό διάστημα εκτός ιδρυμάτων.

 

Αν και σε αυτό πολλές φορές ρόλο παίζουν και κοινωνικοί αλλά και οικογενιακοί παράγοντες.

 

Αλλά όλα αυτά είναι οφφ τόπικ.

 

Το θέμα μας είναι ότι δεν υπάρχει καμία μα καμία σοβαρή ένδειξη ότι η χρήση κάνναβης μπορεί να οδηγήσει στη σχιζοφρένεια.

 

H πειρα σου ποια ειναι ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παντως οι απολυτα λειτουργικοι σχιζοφρενεις κ με αυτο εννοω ατομα ικανα για εργασια,διαπρωσοπικες και σταθερες φιλικες κ ερωτικες σχεσεις χωρις εισαγωγες σε νοσοκομεια η μοναδες το ποσοστο σε καμοια περιπτωση δεν πρεπει να ειναι πανω απο 5-10%

Εν αντιθεση με αλλες πιο ηπιες και συνηθισμενες ψυχιατρικες διαταραχες οπως πχ Αγχωδης διαταραχη οπου το 98% περιπου των ασθενων σε ολη την διαρκεια της ζωης τους ειναι απολυτα λειτουργικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τότε, θα κοιμηθώ σήμερα.

 

λες κ σε ρωτησαμε

 

---------- Προσθήκη στις 06:48 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 06:40 ----------

 

 

Το θέμα μας είναι ότι δεν υπάρχει καμία μα καμία σοβαρή ένδειξη ότι η χρήση κάνναβης μπορεί να οδηγήσει στη σχιζοφρένεια.

 

Ισως αυτο ειναι το θεμα σου.Τουλαχιστον εμπειρικα αυτο εγω δεν μπορω να το επιβεβαιωσω οπως κ πληθωρα αλλων συναδελφων με κλινικο εργο.Απλα εγω ισως θα προσθετα κ αλλους παραγοντες εκτος της κανναβης οι οποιοι αθροιστικα θα μας δωσουν εκδηλωση ψυχιατρικης διαταραχης.

 

Εξαλλου οπως ειδες παραθεσα την διεθνη ταξινομηση ψυχιατρικων διαταραχων στην οποια εχουμε ταξινομησει διαφορες ψυχιατρικες διαταραχες (μεταξυ αυτων κ το ψυχωτικο συνδρομο κ υποκατηγοριες αυτου) προκαλουμενες απο ναρκωτικες ουσιες.

 

Δεν την εχουμε για πλακα την ταξινομηση.Η ταξινομηση ειναι αποδεκτη τοσο απο το ΑPA οσο και απο το BPS.Αυτο ειναι το κυριο βοηθητικο διαγνωστικο tool που χρησιμοποιουμε στην Βρετανια κ φανταζομαι το ιδιο ισχυει κ στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ταξινόμηση που μέχρι το '73 είχε την ομοφυλοφυλία ως διαταραχή σεξουαλικού προσανατολισμού;

 

Η ταξινόμηση αλλάζει, και πολλές φορές αντανακλά κοινωνικές προκαταλήψεις υπό την μορφή αξιωματικών παραδοχών, ή αυτοεκπληρούμενων ευρημάτων. Ειδικά σε διαταραχές όπου η έρευνα είναι inconclusive ή ελλειμματική, είναι μπούσουλας όχι βίβλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ταξινόμηση που μέχρι το '73 είχε την ομοφυλοφυλία ως διαταραχή σεξουαλικού προσανατολισμού;

 

Η ταξινόμηση αλλάζει, και πολλές φορές αντανακλά κοινωνικές προκαταλήψεις υπό την μορφή αξιωματικών παραδοχών, ή αυτοεκπληρούμενων ευρημάτων. Ειδικά σε διαταραχές όπου η έρευνα είναι inconclusive ή ελλειμματική, είναι μπούσουλας όχι βίβλος.

 

Με την διαφορα οτι σημερα εχουμε 2010 κ μιλαμε για το ΙCD -10 κ οχι για το junk research system της Βρετανιας.

 

Ωραιος..θα μου κανεις κιολας discredit το ICD ως τι?Ψυχολογος?Ψυχιατρος?Κανε μου ακαδημαικο discredit του ICD εδω κ τωρα.Μπορεις??Τοτε σε ακουω

 

 

 

Tι σημαινει δλδ αυτο? οτι επειδη μεχρι 30 χρονια πριν η ομοφυλοφιλια θεωρητο διαταραχη καταργουμε την ψυχιατρικη και την ψυχολογια?Αυτο δεν ειναι επιχειρημα αλλα προσωπικη αποψη.Εξαλλου με την ομοφυλοφιλια υπηρχε και το θεμα του δια βιου στιγματισμου μια γερης μειοψηφιας της ταξεως τουλαχιστον του 10% του γενικου πληθυσμου μιας κ πλεον γνωριζουμε οτι ο σεξουαλικος προσανατολισμος δεν δυναται να αλλαξει συνειδητα...μια μειοψηφια στην οποια ανηκω κ εγω ο ιδιος μεταξυ αλλων κ φυσικα δεν θα συμφωνουσα σε καμοια περιπτωση με ενα τετοιο designation.

 

Η ταξινομηση μπορει να μην ειναι βιβλος αλλα ειναι η επισημη θεση τοσο της ψυχολογιας οσο κ της ψυχιατρικης του 2010.

 

Εξαλλου κ την ταξινομηση εσυ να μην την πιστευεις επειδη εχεις προφανως Νοbel Iατρικης ,ξαναλεω οτι η επαγγελματικη μου εμπειρια μετραει 3 περιστατικα.Τωρα εσυ αμα βολευεσαι με το οτι η κανναβη κ οι ουσιες ειναι αθωες σα το νερακι ...τοτε περι ορεξεως...

 

Δεν θα τα λεμε ξανα...κ εγω αν ειμαι ασχετος με ενα αντικειμενο απο τον καναπε στο σπιτι μου μπορω να το παιζω αυθεντια.Οπως ειπα ειναι χρεος μου να ενημερωσω για οτι εχω βιωσει ειδικα για ενα τοσο σημαντικο θεμα μιας κ μας παρακολουθουν κ 15χρονα κ γι αυτο το υφακι μου.

 

Σημειωτεον οτι επι 2 μηνες που ειμαι μελος δεν ειχα κανει την παραμικρη αναφορα στην ιδιοτητα μου ως Ψυχολογος με κλινικη εμπειρια.Αυτο ομως το θεμα δεν μπορω να το αφησω να πεσει ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί η υπερβολική δόση να προκαλέσει ή να αφυπνίσει υποβόσκον ψυχοτραλαλά αλλά σε μικρές δόσεις π.χ. μία φορά την εβδομάδα/ένα τσιγάρο κάτι τέτοιο είναι μάλλον απίθανο.. Το σοβαρό πρόβλημα προκύπτει όταν το χασίσι και η ενασχόληση με αυτό γίνεται αντίδραση, ανυπακοή και υποκατάστατο μιας ζωής που ονειρευόμαστε αλλά δε ζούμε για διάφορους λόγους οπότε όλη η καθημερινότητα περιστρέφεται γύρω από το ναρκωτικό. Γι' αυτό στις εφηβικές/νεανικές παρέες χασικλήδων συναντάς αντιδραστικότητα, μιζέρια, αρνητικότητα, εκνευρισμό, ψευτομαγκιά, ανηθικότητα, λεξιλόγιο και συμπεριφορά "του δρόμου", περιθώριο και αποτυχία γραμμένη στο πρόσωπο πολλών. Αυτές οι εφηβικές παρέες χασικλήδων εκτός των άλλων είναι και φυτώρια μελλοντικών χρηστών σκληρότερων ναρκωτικών, προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ούτε ένα hardcore ναρκομανή που δεν άρχισε με αυτό τον τρόπο την καθοδό του προς τα σκληρότερα ναρκωτικά. Γι αυτό το μαύρο και τα λοιπά ναρκωτικά τα βλέπω μέσα σ' ένα πλαίσιο που περιλαμβάνει ΚΑΙ τις παρέες, την ιδιαίτερη συμπεριφορά, το λεξιλόγιο και τον τρόπο ζωής. Και νομίζω πως έχω δίκιο γιατί πολλοί ναρκομανείς καταφέρνουν να ξεπεράσουν τον εθισμό στις ουσίες αλλά "ξαναπέφτουν" γιατί παραμένουν εθισμένοι στις εν λόγω παρέες και τον τρόπο ζωής, γιατί όπως το λένε οι ίδιοι "δεν μπορούν να κάνουν παρέα με ξενέρωτους". Καλά εδώ που τα λέμε δεν έχουν και τελείως άδικο, η "φυσιολογική ζωή" των πολλών μπορεί να είναι μια χαρά κόλαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να πάθει κάποιος οποιαδήποτε ψύχωση από ΚΑΘΑΡΟ χασίς το βρίσκω τόσο πιθανό, όσο να γίνω ο επόμενος πάπας της Ρώμης. 


Αντιθέτως το να έχει σοβαρές παρενέργειες στην υγεία του, ακόμα και να εκδηλώσει σχιζοφρένεια έχει παρατηρηθεί πολλές φορές μετά από χρόνια χρήση κακής ποιότητας χόρτου, σαν αυτά που δίνουν οι γύφτοι και οι Αλβανοί.


Μόνο που δε φταίει το χασίς γιαυτό, αλλά τα φάρμακα που ραντίζουν. Μέχρι και με αροξόλ τα ραντίζουν..


Φυσικά και υπάρχει λύση για αποφυγή τέτοιων φαινομένων, και είναι η αποποινικοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Φυσικά και υπάρχει λύση για αποφυγή τέτοιων φαινομένων, και είναι η αποποινικοποίηση.

 

Επετρεψέ μου φίλε VitamineQ , η λύση δεν ειναι η αποποινικοποιηση , η λύση ειναι εδώ και τέλος:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιάβασε τι γράφω μωρή τρελή

 

 

Tι γραφεις μωρη μπαζαρια?Προσπαθεις να μου κανεις discredit το ΙCD κοτσαροντας μου φατσα φορα μια ξερη προταση για την ομοφυλοφιλια...κ σου λεω κανε μου ακαδημαικο discredit του ΙCD η αλλιως μουγγα

 

---------- Προσθήκη στις 01:46 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:38 ----------

 

το να πάθει κάποιος οποιαδήποτε ψύχωση από ΚΑΘΑΡΟ χασίς το βρίσκω τόσο πιθανό, όσο να γίνω ο επόμενος πάπας της Ρώμης. 


.

 

Σε βλεπω συντομα στο Βατικανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί η υπερβολική δόση να προκαλέσει ή να αφυπνίσει υποβόσκον ψυχοτραλαλά αλλά σε μικρές δόσεις π.χ. μία φορά την εβδομάδα/ένα τσιγάρο κάτι τέτοιο είναι μάλλον απίθανο.. Το σοβαρό πρόβλημα προκύπτει όταν το χασίσι και η ενασχόληση με αυτό γίνεται αντίδραση, ανυπακοή και υποκατάστατο μιας ζωής που ονειρευόμαστε αλλά δε ζούμε για διάφορους λόγους οπότε όλη η καθημερινότητα περιστρέφεται γύρω από το ναρκωτικό. Γι' αυτό στις εφηβικές/νεανικές παρέες χασικλήδων συναντάς αντιδραστικότητα, μιζέρια, αρνητικότητα, εκνευρισμό, ψευτομαγκιά, ανηθικότητα, λεξιλόγιο και συμπεριφορά "του δρόμου", περιθώριο και αποτυχία γραμμένη στο πρόσωπο πολλών. Αυτές οι εφηβικές παρέες χασικλήδων εκτός των άλλων είναι και φυτώρια μελλοντικών χρηστών σκληρότερων ναρκωτικών, προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ούτε ένα hardcore ναρκομανή που δεν άρχισε με αυτό τον τρόπο την καθοδό του προς τα σκληρότερα ναρκωτικά. Γι αυτό το μαύρο και τα λοιπά ναρκωτικά τα βλέπω μέσα σ' ένα πλαίσιο που περιλαμβάνει ΚΑΙ τις παρέες, την ιδιαίτερη συμπεριφορά, το λεξιλόγιο και τον τρόπο ζωής. Και νομίζω πως έχω δίκιο γιατί πολλοί ναρκομανείς καταφέρνουν να ξεπεράσουν τον εθισμό στις ουσίες αλλά "ξαναπέφτουν" γιατί παραμένουν εθισμένοι στις εν λόγω παρέες και τον τρόπο ζωής, γιατί όπως το λένε οι ίδιοι "δεν μπορούν να κάνουν παρέα με ξενέρωτους". Καλά εδώ που τα λέμε δεν έχουν και τελείως άδικο, η "φυσιολογική ζωή" των πολλών μπορεί να είναι μια χαρά κόλαση

δεν σε βλεπω να σκιζεις τα ιματια σου για το αλκοολ και τον καπνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...