Προς το περιεχόμενο

Την προσοχή σας παρακαλώ,και μην γελάσετε


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι ακριβως ετσι, γιατι υπαρχουν μεθοδοι που βλεπουν ποιες περιοχες του εγκεφαλου εχουν δραστηριοτητα και ποιες οχι.

 

Ετσι εχουν βρει τι δουλεια κανουν αρκετες περιοχες του εγκεφαλου.

Απο τον συνολικο ογκο του λοιπον, λενε το 20% "φωτιζεται" σε εναν μεσο ανθρωπο, που κανει τις μεσες δραστηριοτητες που κανουμε ολοι μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το Franz διορθωθηκε...

 

Οσο για το link δεν εχω, αλλα εχω αν λαβεις υπ' οψιν σου τι πληροφορια αντλουν απο ενα απλο εγκεφαλογραφημα, τοτε φαντασου τι μπορουν να κανουν με πιο advanced μεθοδους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λούσι, εγώ το καταλαβαινω όπως πχ με το DNA.

ήξεραν πως υπήρχε απλά δεν μπορούσαν να το αποκωδικοποιήσουν.

 

δεν γνωρίζω αν πρόκειται για μύθο πάντως, νόμιζα πως είναι αλήθεια

και πιστεύω πως ακόμα και αν αυτό δε το γνωρίζουμε, μάλλον

προς τα εκεί θα πάει στο μέλλον, πως πράγματι δηλαδή ως τώρα κάναμε χρήση

ελάχιστων δυνατοτήτων του εγκεφάλου μας.

έχει κανείς κάποια πηγή που να αναφέρει κάτι για το ποσοστό και αν είναι πράγματι μύθος γιατί ομολογώ πως ουδέποτε το είχα κοιτάξει όταν μου το έλεγαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..μάλλον πολλοι από δω μέσα δεν πιστεύουνε τιποτε εκτός από αυτά που βλέπουνε τα μάτια τους....

και το εάν λέω ψέματα ή όχι...τι να σας πω ρε παίδες.......με αυτό το ποστ ρισκάρω να γίνω περίγελος , αλλά από ότι είδατε δεν με ενδιέφερε......

 

Για όλες τις συμβουλές περί λογικης κλπ κλπ.....πείτε μου,ενώ στην ζωή μας πάνε όλα μια χαρα, ενώ υπάρχει πολλή αγάπη μέσα στο σπίτι, ενώ όλα είναι ήρεμα και γαλήνια, ξαφνικά,και χωρίς λόγο, γίνοντε άσχημα πράγματα....

ξαφνικά , βλέπεις την μητέρα σου και δεν την αναγνωρίζεις , εκει που είναι ένα γλυκό άτομο , να παίρνει μια διαβολική φάτσα,και χωρίς προιστορία τέτοιου είδους....ατυχήματα , περίεργα πράγματα.......

 

Δηλαδή ειλικρινα....εσείς δεν έχετε μπει ποτέ σε έναν χώρο ο οποιος και μόνο που βρίσκεστε μέσα να εκνευρίζεστε χωρίς κανένασ να σας μιλάει?

Δεν έχετε βρεθεί ποτέ σε ένα μέρος στο οποίο να σας "χαλάει" κάτι?

Δεν σας έχει τύχει ποτέ να έχετε νεύρα , μα απιστευτα νεύρα , χωρίς να σας φταίει ή να συμβαίνει κάτι?

 

Τέλος , μιλώντας επιστημονικά , θα γνωρίζετε ότι οι σκέψεις έχουνε ενέργεια...επίσης ότι κάθε άνθρωπος,χώρος και αντικείμενο έχει μια ενέργεια....διαφωνείτε ότι μια δόλια και αρνητική σκέψη μπορεί να εκλυσει στο περιβάλλον αρνητική ενέργεια?Με λίγα λογια, κάποιος που ενδόμυχα μας μισεί , να έχει μπει σπίτι μου και να έχει βγάλει όλη αυτή την ενέργεια,η οποία να μας έχει επηρεάσει.......?

Όσο δυνατός χαρακτήρας να είσαι , και όση αγάπη να έχεις μέσα σου, ίσως υπάρχει κάποιος που έχει το 4πλάσιο μίσος , και να μη το ξέρεις....και να τον κάνεις κάθε μέρα παρέα ή να τον βάζεις σπίτι σου......

 

Αυτό ρώτησα λοιπόν.......πάλι με αγάπη και ενότητα, πάλι με φροντίδα και πίστη θα το διώξουμε αυτό το "κακο".....εγώ ρώτησα ΑΝ γνωρίζετε κάποιον κληρικο,καθότι είμαι ελαφρά θρήσκος, ο οποιος να μπορέσει να μας βοηθήσει,ευλογώντας το σπιτι μας με πολλή αγάπη....

 

Τώρα ο καθένας τι λει....ευρποσδεκτο.....αλλά μην παρεξηγήτε κιόλας....

 

Σας ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαριέστε δείτε αυτό το τόπικ για το θέμα της χρήσης του εγκεφάλου:

 

http://www.offtopic.gr/showthread.php?t=819

 

Εν ολίγοις ο μύθος για την χρήση μικρού ποσοστού και μόνο πιστεύω πηγάζει απο την ανάγκη του ανθρώπου να πιστέψει πως είναι κάτι καλύτερο απο την θλιβερή του πραγματικότητα.

 

 

Τέλος , μιλώντας επιστημονικά , θα γνωρίζετε ότι οι σκέψεις έχουνε ενέργεια...επίσης ότι κάθε άνθρωπος,χώρος και αντικείμενο έχει μια ενέργεια....διαφωνείτε ότι μια δόλια και αρνητική σκέψη μπορεί να εκλυσει στο περιβάλλον αρνητική ενέργεια?Με λίγα λογια, κάποιος που ενδόμυχα μας μισεί , να έχει μπει σπίτι μου και να έχει βγάλει όλη αυτή την ενέργεια,η οποία να μας έχει επηρεάσει.......?

 

Φίλε μου όσα λές έρχονται σε αντίφαση με το "μιλώντας επιστημονικά". Δεν υπάρχουν ούτε θετικές ούτε αρνητικές ενέργειες, ούτε αύρες κλπ. Αυτά είναι προκαταλήψεις και δυσειδαιμονίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα, ο συνήθης μύθος είναι πως χρησιμοποιούμε το 20% πχ του εγκεφάλου μας. Όμως, χωρίς να μπορούμε να ορίσουμε τι ακριβώς παίζει με το 100% και κυρίως, μη μπορώντας να το μετρήσουμε, αυτό δν βγάζει κανένα νόημα. Είναι σαν να έχω μια κανάτα άγνωστης χωρητικότητας, με κάποια ποσότητα νερού μέσα -δεν μπορώ να πω πόσο τοις εκατό είναι γεμάτη η κανάτα γτ δν ξέρω πόση είναι η χωρητικότητα όλης της κανάτας για να προκύψει ποσοστό. Σκέψου τώρα να μιλάμε για μια μη μετρήσιμη ποσότητα όπως η εγκεφαλική δραστηριότητα.

 

 

Το σιγουρο παντως ειναι οτι στην κανατα χωραει και αλλο νερο.

 

Φίλε μου όσα λές έρχονται σε αντίφαση με το "μιλώντας επιστημονικά". Δεν υπάρχουν ούτε θετικές ούτε αρνητικές ενέργειες, ούτε αύρες κλπ. Αυτά είναι προκαταλήψεις και δυσειδαιμονίες.

 

Κοψε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό όλα αυτά να είναι δαιμονικές συμπτώσεις, αλλά στην περίπτωση που μπορεί να ισχύει κάτι άλλο, σημαντικό πράγμα είναι τι δυνατότητες δίνουμε εμείς στον ''πειρασμό'' να μας πειράζει. Και γίνομαι πιο κατανοητός αν εσύ ή τα μέλη της οικογένειας σου είναι οξύθυμα λογικό είναι να υπάρχουν συγκρούσεις κ.ο.κ. γι'αυτό καλό είναι να φτιάξεις τις σχέσεις σου με τον θεό πρώτα και θα φτιαχτεί και με τους ανθρώπους. Αυτό θα γίνει αν αρχίσεις και γίνεσαι πνευματικότερος δηλ. να βρείς έναν καλό πνευματικό όπως είναι ο πατήρ Ανάργυρος στους Αγιους Πάντες στην Καλλιθέα, πατήρ Γεωργιος στο Λουμπαδιάρη να κουβεντιάσετε-εξομολογηθείς και μέσα στην εξομολόγηση και την κουβέντα θα σε καθοδηγήσει στο πως θα πρέπει να χειριστείς τις διαφορες καταστάσεις που επικρατούν. Αφου θα μπει ο Χριστός στη ζωή σου και στην οικογένεια σου οι δαιμονικές επίρειες δεν θα μπορουν να σε επηρεάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

...

...

Δεκτό φίλε μου και καλό κουράγιο.

Πρόσεξε μόνο τι άνθρωπο θα βάλεις στο σπίτι σου για να διώξει το κακό :neutral:

 

Ο μόνος ιερωμένος που θα μπορούσα να εμπιστευθώ βρίσκεται στον Άγιο Γεώργιο εδώ. Δυστυχώς έχω πολλά χρόνια να ακούσω γι' αυτόν οπότε δε θυμάμαι ούτε το όνομά του. Πολύ καλός άνθρωπος με ανοικτό μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιστεύεις στα μάγια ψάξε στο σπίτι για καμιά τούφα τρίχες ή κανά κέρινο ομοίωμα.

Έχει τύχει σε φίλη μου παρόμοιο περιστάτικο και βρήκαν κάτι και πάθανε σοκ.

Όλα καλά απο τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω 100%. Τίποτε άλλο δεν υπάρχει πέρα από την κοινή λογική.

 

Παιδια,μην ξεχνατε,οτι δεν αποδεικνυονται ΟΛΑ με την λογικη....

Εξαλου,και ο Kurt Gödel,το απεδειξε..... οτι υπαρχουν καποια πραγματα,τα οποια δεν αποδεικνυονται με τη ΛΟΓΙΚΗ.......

 

Και επειδη εγω πιστευω,οτι ολα ειναι ενεργεια,και αυτα τα πραγματα,ειναι ΕΝΕΡΓΕΙΑ,αρα πιστευω σε αυτα .... επισκεψου των Πατερα Ζωσημα...(για περισσοτερες πληροφοριες p.m. me!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαλου,και ο Kurt Gödel,το απεδειξε..... οτι υπαρχουν καποια πραγματα,τα οποια δεν αποδεικνυονται με τη ΛΟΓΙΚΗ.......

 

O Kurt απέδειξε με λογικές αλληλουχίες πως οι λογικές αλληλουχίες δν αποδεικνύουν τα πάντα και έθεσε νέα όρια στην έννοια του δουλέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρο topic ρε συ boomboom, σε σοβαρο forum...
lol

 

 

 

το μπλα μπλα παντως ανηκει στα forum που σε βοηθουν να αναπτυξεις την χρηση μεγαλυτερου ποσοστου του εγκεφαλου σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...