Προς το περιεχόμενο

Την προσοχή σας παρακαλώ,και μην γελάσετε


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θέλω να ακουστώ κι εγώ "τρελός" αλλά λίγες μέρες πριν χάσω τον πατέρα μου το καντήλακι που είχαμε κι εμείς στην κουζίνα φούντωσε και πήρε φωτιά ο τοίχος που ήταν δίπλα, κάτι κάδρα και εν τέλει μαύρισε η κουζίνα απτον καπνό και μια μέρα πριν τον θάνατο η αδερφή μου είδε όνειρο πως έβγαζε δόντια και αιμοραγούσε... οταν ξαναείδε αυτό το όνειρο πέθανε ο παππούς μου...

 

τώρα δεν κάθομαι να το αναλύσω απλά τα αναφέρω ως περιστατικά σε στύλ Discovery Channel που κάποιο μέντιουμ έχουν βοηθήσει την αστυνομία σε εξιχνίαση εγκλημάτων ή σε ανεύρεση πτωμάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Περί πίστης σε μαγεία,μαγγανεία & φαινόμενο placebo.. ::

 

Quote απο : http://www.antidogma.gr/vb/showthread.php?t=2515&page=2

 

Αγαπητέ μου φίλε Morpheus για γέλια δε είναι τίποτα, παρά μόνον η άγνοιά μας και η πίστη μας!

 

Με αυτή τη έννοια δε δέχομαι το ερώτημα "Πιστεύετε στη Μαγεία;", διότι αποτείνεται σε πιστούς και όχι σε ερευνητές! Όποιος πιστεύει κάτι, οτιδήποτε, είναι σίγουρο ότι δε το γνωρίζει. Ούτε πάλι αυτός που δεν πιστεύει, σε αντίθεση με τον πρώτο, γνωρίζει καλά αυτό που δεν πιστεύει. Όποιος όμως ερευνήσει και μάθει, απλά γνωρίζει και δε χρειάζεται καμιά πίστη ή απιστία για να υποστηρίξει τη γνώση του αυτή.

 

Η μαγεία λοιπόν για τον ερευνητή υφίσταται, είναι ένα αντίρρητο γεγονός! Η ίδια η προσπάθειά μας κάθε φορά να επέμβουμε με τη σκέψη ή το ισχυρό συναίσθημά μας πάνω στην ύλη ή στην πραγματικότητα, δείχνει την εμπιστοσύνη μας ότι υπάρχει ένας τρόπος, μια μέθοδος ή μια δύναμη με την οποία μπορούμε να επηρεάσουμε την πραγματικότητα ή να την μεταβάλλουμε και ότι αυτή δεν είναι τόσο άκαμπτη και αναλλοίωτη όπως μας παρουσιάζεται, τόσο "αντικειμενική, αλλ΄μπορεί να μεταβληθεί από μια ισχυρή υποκειμενικότητα, η οποία ξέρει πώς να το κάνει.

 

Όλα αυτα όμως εξακολουθούν να παραμένουν "έπεα πτερόεντα", εφόσον δεν μπορέσει ο ίδιος ο ερευνητής να εκτελέσει μια δική του μαγική πράξη.

 

Στην πραγματικότητα ακόμα και οι πιστοί δέχονται τη μαγική δύναμη της πίστης τους, με την οποία μπορούν θεωρούν ότι μπορούν να αλλάξουν την πραγματικότητά τους (και πάνω απ' όλα τη μεταφυσική τους πραγματικότητα). Και όσο παράλογο και να φαινεται, η πίστη στην οποία εναντιώνομαι τα μέγιστα σαν ερευνητής - 'εχει εντούτοις πράγματι μαγικές συνιστώσες και μπορεί να προκαλέσει μαγικά φαινόμενα ή ακόμα "θαύματα". Η εστίαση της προσοχής είτε μέσω της ξεροκεφαλάς κι τυφλότητας της πίστης είτε μέσω της εγρηγορούσας θέλησης, έχει σίγουρα μαγικά αποτελέσματα. Επομένως μάγος μπορεί να είναι και ένας πιστός, όπως και ένας άπιστος. Ό,τι μπορεί να εστιάσει κάποιον ώστε να τον κάνει να εκπορεύσει μια ισχυρή σκεπτομορφή "στειχειωμένη" με το κατάλληλο συναισθηματικό φορτίο ή έξαρση, μπορεί να ενεργήσει καταλυτικά στη μαγική πράξη. Πλην όμως ο πιστός είναι σκλάβος της πίστης του, την οποία και ενδυναμώνει από τα μαγικά αποτελέσματα που μπορεί ίσως να του προσφέρει, οδηγούμενος με συνεχή επανατροφοδότηση όλο και πιο βαθιά στη σκλαβιά, ιδιαίτερα όταν έχει γίνει Προφήτης ή Μεγάλος Διδάσκαλος μιας νέας θρησκείας.

 

Ο αποκρυφιστής από την άλλη μεριά μάγος, δεν πιστεύει, αλλά χρησιμοποιώντας μια ευρύτερη περιγραφη της φύσης από τον πιστό ή τον κοινό άνθρωπο, μια περιγρφαή που επιτρέπει και το μαγικό να συμβεί, εστιάζει τη θέλησή με τον σωστό τρόπο και επεμβαίνει συνειδητά χωρίς τη μεσολάβηση καμιάς μεταφυσικής θεότητας (αν και μπορεί να χρησιμοποιήσει ενίοτε την υπηρεσία διαφόρων στοιχειακών μορφών που ελέγχει) δυναμικά στη φύση -ύλη ή πραγματικότητα προκαλώντας ποικίλα θαυμάσια.

 

Αρνούμαστε την πίστη γιατί αρνούμαστε τη σκλαβιά και την άγνοια και όχι γιατί η πίστη δεν κρύβει καμιά μαγική δύναμη μέσα της.

 

Αμφισβήτηση της δυνατότητας της μαγείας είτε από την περιοχή τη πίστης ή την περιοχή της εστιασμένης θέλησης σημαίνει την πλήρη άρνηση αυτών των θαυμασίων και παντελή αδυναμία του ανθρώπινου όνος να επέμβει και να αλλάξει με οποιοδήποτε τρόπο τη ροή της φύσης.

 

Όποιος όμως έχει κατορθώσει, έστω και μία φορά, να έπέμβει και να αλλάξει τη φαινομενική πραγματικότητα γύρω του, γνωρίζει πέρα από κάθε αμφισβήτηση, τη δυνατότητα της μαγικής πράξης.

 

Κάποιος από τους ήδη απαντήσαντες είπε ότι ο άνθρωπος από μόνος του δεν μπορεί να αλλάξει χρώμα ούτε σε μια τρίχα των μαλλιών του! Τον διαψεύδουμε κατηγορηματικά! Ο άνθρωπος μπορεί να αλλάξει εδώ και πολύ καιρό κατά το δοκούν το χρώμα όχι μόνον μιας τρίχας αλλά ολόκληρων των μαλλιών του και όχι μόνον αυτό αλλά σύντομα επεμβαίνοντας στο γονιδιακό του υλικό θα μπορεί να επιλέγει τόσο το χρώμα των μαλλιών του όσο και των οφθαλμών του ή του δέρματός του. Η επιστήμη ειναι μια μεγάλη μαγεία και λειτουργεί με αντίστοιχους ακριβώς τρόπους και κανόνες όπως και η παραδοσιακή μαγεία! Όταν ένας ιατρός σώζει με την επέμβασή του έναν ασθενή που επρόκειτο διαφορετικά να πεθάνει, αυτό είναι μία κατεξοχήν μαγική πράξη, έστω και αν από εξοικίωση δεν την βλέπουμε ή θεωρούμε σαν τέτοια.

 

Η μαγεία λοιπόν για μένα ειναι μια αναντίρρητη πραγματικότητα που συμβαίνει καθημερινά με χίλιους τρόπους γύρω μας, ακόμα και μέσω της τεχνολογίας!

 

Σχετικά με την παραδοσιακή τώρα μαγεία και το διαχωρισμό της σε "μαύρη" και σε "λευκή" μαγεία ή της "δεξιάς" και της "αριστερής" ατραπού ή "χειρός" είναι και οι δυο πραγματικές: τόσο η "υψηλή" μαγεία του Ελιφάς Λεβί που μας λέει ο φίλος μας Morpheus όσο και η μαγγανεία. Ο ίδιος ο Ελιφάς Λεβί έχει μιλήσει επί μακρόν για τις βλαπτικές δυνατότητες της μαγγανείας, η οποία δεν είανι τόσο για γέλια, όπως αναφέρει ο φίλος μας Morpheus, έστω και αν φαίνεται εντελώς ανόητη! Η μαγεία όμως δε δουλεύει με τη λογική, αλλά με το ξεπέρασμά της κι επομένως μπορεί να ασκηθεί τόσο από τον παράφρονα όσο και από τον υπερλογικό, με άλλα λόγια να ξεπεράει τη λογική τόσο προς τα πάνω όο και προς τα κάτω!

 

Τα εντελώς ηλίθια και ανόητα λόγια που σας μαθαίνει κάποιος συγγενής σας τη Μεγάλη Παρασκευή ή κάποια άλλη ιδιαίτερη μέρα για να ξεματιάζετε μέσω αυτών, μπορούν πράγματι να ξεματιάσουν, όπως θα διαπιστώσετε όταν τα χρησιμοποιήσετε με εμπιστοσύνη. Τα "ανόητα" αυτά λόγια, όπως και τα "βαρβαρικά λόγια" της επίκλησης, λέει ο Ελιφάς Λεβί, δεν πρέπει να μεταβληθούν, διότι είναι φορτισμένα από την ενέργεια και τη θέληση όλων των προηγούμενων όντων που τα χρησιμοποήσαν στο παρελθόν προς το σκοπό αυό ("μαγική αλυσίδα") κι επομένως ιδιαίτερα ισχυρά για να επιφέρουν το επιδιωκόμενα αοτέλεσμα. Και να ην πιστεύετε στα πνεύματα όμως μπορεί κάποιος να καλέσει ένα "πνεύμα" μέσω μιας τέτοιας βαρβαρικής επίκλησης και να πάθετε την πλάκα σας από αυτά που θα δείτε μπροστά σας, αν δεν παρανοήσετε!

 

Η αρνητική δύναμη, μαγγανεία ή ψυχική επίθεση έχει σάρκα και οστά και δεν είναι μια χίμαιρα κάποιων ευφάνταστων και ανόητων ανθρώπων. Απλά όσο περισσότερο πιστεύτε στη δύναμή της, τόσο πιο ευάλωτοι είσαστε σε αυτήν. Αλλά και να μην πιστεύετε σε αυτήν μπορεί να σας κτυπήσει, εκτός και αν έχετε ισχυρότατη θέληση και μια άψογη αύρα που δεν μπορεί να τη διαπεράσει τίποτε, οπότε τότε η κακόβουλη εκπορευθείσα δύναμη ανακλάται πάνω σας και επσιτρέφει στο μαύρο μάγο που την εκπόρευσε πλήττοντας τον ίδιο το θύτη αντί για το θύμα (το περίφημο αντικτύπημα στη μαγεία). Η άγνοια πάντως, δυσπιστία και άρνηση των μαγικών και αποκρυφιστικών φαινομένων αποτελεί γενικότερα μια καλή ασπίδα προστασία γύρω σας, αλλά ενισχύει την ακαμψία, πεζότητα και ανουσιότητα του κόσμου όπως και την σκλαβιά σας μέσα σε αυτόν, αγόμενοι και φερόμενοι διαρκώς από αμείλικτους φυσικούς νόμους για τους οποίους δεν μπορείτε να κάνετε το ουδέν για να τους αντιπαλέψετε ή αντιμετωπίσετε. Αν προτιμάτε τον εγκλωβισμό σας σε ένα τέτοιου είδους όνειρο, μπορεί, αν η περιγραφή σας της στυγνής και άκαμπτης πραγματικότητας είναι εξαιρετικά ισχυρή, να μην προσβληθείτε ποτέ από καμιά μαγική δύναμη ή κακόβουκλη αρνητική εκπόρρευση εναντίον σας, αλλά έχετε χάσει τη ζωή και τη μαγεία της! Αφήνοντας περιθώρια στην περιγραφή σας για την ελαστικότητα και μεταβλητότητα του κόσμο γύρω σας, γίνεστε πιο ευάλωτοι στη μαγεία, αλλά πολύ πιο ελεύθεροι από τον εμπαθή πιστό που ή τον τυφλό υλιστή.

 

Δημήτρης

 

Kαι κατι αλλο - zazik, λες οχι κερια αλατια και τετοια αλλα καποιος ιερωμενος , ενω στην ουσια και τα 2 υποκεινται στην ιδια κατηγορια κατα τη γνωμη μου και θα σε βοηθησουν οσο πιστεψεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι σε πιστεύω γιατί τα ίδια ζω και εγώ εδώ και χρόνια..Υπάρχουν δυνάμεις

που δεν τις ξέρουμε..Είναι γελοίο να πιστεύουμε μόνο ότι βλέπουμε..Ενδεικτικά θα σας πω οτι με φίλο μου έχουμε κάνει μεταδόσεις τηλεπάθειας..Και δεν υπάρχει καμία περίπτωση σύμπτωσης..

Έγραφε ο ένας μία λέξη σε ένα χαρτί για επαλήθευση και ο άλλος την έβρισκε.

Έχουμε βρει πάνω απο 30 λέξεις έτσι..

 

εγω αυτο το εχω με την κοπελα μου!

στην αρχη δεν το πιστευα αλλα σιγα σιγα καταλαβα οτι οντως γινεται κατι τετοιο!

πχ οποτε θελω να της στειλω μηνυμα για να της πω η προτεινω κατι

μολις ξεκινησω να γραφω μου στελνει εκεινη

και μου λεει ακριβως το ιδιο

και μου λεει οτι η ιδεα της ηρθε πριν λιγο!

και μιλαμε απο το τι να κανουμε το βραδυ

εως το που να παμε διακοπες!

επισης ενα τεστ που ειχα κανει μια φορα

ειχα γραψει σε ενα χαρτι τι θα ηθελε να παρουμε για το βραδυ

δηλαδη πιτσα σουβλακι

απο που να το παρουμε

και τι να παρουμε

πχ απο ολα μονο πατατες και λοιπα!

θα μου πειτε κοπελα σου ειναι την ξερεις τοσο καλα!

παντως εγραψα ακριβως τι θελει και απο που και ολα

και εβαλα ενα φιλο να την παρει να την ρωτησει

τι θελει για το βραδυ!

και ειπε ακριβως με την σειρα οτι εγραψα!

φρικιαστικο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουαχαχα.

Να σου περιγραφει με ποια ησουν και τι φοραγε, σας εχει τυχει?

 

btw, λουσυ,

κοβω το κεφαλι μου οτι επικοινωνεις με πολυ κοσμο ετσι...

Κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε, αυτά ήταν όταν έπρεπε ακόμα να μεταμορφώνομαι σε φίδια και τραγιά και διαβολάκια με κόκκινα κολάν. Από την Αναγέννηση και ύστερα, το κάνετε μόνοι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη καλό θα ήταν ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του για την επιρροή του επί των άλλων. Πχ αντί να περιμένεις ένα ευχέλαιο να διώξει την κακή ενέργεια, την επόμενη φορά που θα πάει να αρχίσει τσακωμός, να τον σταματήσεις -όλοι μπορούν να το κάνουν αυτό, ειδικά αν είναι για ασήμαντα πράγματα όπως λες. Την επόμενη φορά που θα αρρωστήσεις, αν είναι σοβαρό, να πας σε έναν γιατρό, αν πάλι είναι καμιά γρίππη, μη σε παίρνει από κάτω, το χειμώνα κάνει το ντου ο ιός -και μεταδίδεται και σε άτομα στα οποία εκτοξεύουμε σάλια φωνάζοντας. Την επόμενη φορά που η αδερφή σου τρακάρει (χτύπα ξύλο) ας σκεφτεί κ αυτή και εσύ γτ δν είχε το μυαλό της στο δρόμο -ήταν λόγω νεύρων?

 

Γενικά, ότι ξεκινάει από μέσα, σταματάει από μέσα. Τα υπόλοιπα είναι λύσεις αδυναμίας imho, είτε αυτά είναι παπάδες, είτε ψυχολόγοι.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω 100%. Τίποτε άλλο δεν υπάρχει πέρα από την κοινή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω 100%. Τίποτε άλλο δεν υπάρχει πέρα από την κοινή λογική.

 

"κοινή λογική" λεγόταν και τότε... οταν η γή ηταν πχ επίπεδη... οταν γύριζε ο ήλιος γύρω της.. "κοινή λογική" οτι βαρύτερο του αέρα δεν μπορεί να πετάξει κοκ.. "κοινή λογική" είναι κάτι που ισχύει μέχρι που να μην ισχύει πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με ΤοnyMontana

οι ίδιοι οι επιστήμονες έχουν αποδείξει πως χρησιμοποιούμε ένα ελάχιστο ποσοστό από τις δυνατότητες του εγκεφάλου μας,

πώς είναι δυνατόν μην υπάρχει τίποτα πέρα από αυτά που τώρα γνωρίζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το "έτσι είναι αν έτσι νομίζετε" κρύβει σοφία.

 

Αν ο άλλος πιστεύει ότι τον κυνηγάει η ατυχία, έχει σημασία αν τον κυνηγάει ή όχι;

 

Συμφωνώ ότι η "κοινή λογική" είναι υπερεκτιμημένη έννοια. Από την άλλη, δυσκολεύομαι να πειστώ ότι όλες οι δυνάμεις του καλού και του κακού ασχολούνται με μια αστρική κουκίδα μέσα στην κοσμική σούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα οικονομικα σου πως ειναι?

γιατι αν δεν ειναι και στην καλυτερη φαση παμε στα παρατραγουδα(70% θα παρεις εσυ και 30% εγω,απο το τσεκ τησ καλυτερης ιστοριας...)

η υπαρχει πολυ γκαντεμια...

η μας δουλευεις για τα καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ίδιοι οι επιστήμονες έχουν αποδείξει πως χρησιμοποιούμε ένα ελάχιστο ποσοστό από τις δυνατότητες του εγκεφάλου μας

 

Αυτό είναι μύθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με Snoob.

 

Και με το Λούσιφερ περί μύθου. Δηλαδή πώς είναι ακριβώς δυνατόν να αποδειχθεί κάτι τέτοιο και μάλιστα συλλήβδην για όλο τον κόσμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα, ο συνήθης μύθος είναι πως χρησιμοποιούμε το 20% πχ του εγκεφάλου μας. Όμως, χωρίς να μπορούμε να ορίσουμε τι ακριβώς παίζει με το 100% και κυρίως, μη μπορώντας να το μετρήσουμε, αυτό δν βγάζει κανένα νόημα. Είναι σαν να έχω μια κανάτα άγνωστης χωρητικότητας, με κάποια ποσότητα νερού μέσα -δεν μπορώ να πω πόσο τοις εκατό είναι γεμάτη η κανάτα γτ δν ξέρω πόση είναι η χωρητικότητα όλης της κανάτας για να προκύψει ποσοστό. Σκέψου τώρα να μιλάμε για μια μη μετρήσιμη ποσότητα όπως η εγκεφαλική δραστηριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...