Προς το περιεχόμενο

McDonalds fries..


theoritikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά να αναφέρω πως πριν πετάξεις μια τόσο ακράια χαζομάρα μπορούσες να ψάξεις 10" στο google:

 

http://www.mcdonalds.com/app_controller.nutrition.categories.ingredients.index.html

 

Hamburger:

Beef Patty, Regular Bun, Ketchup, Mustard, Pickle Slices, Onions

 

 

 

γενικά προτιμώ τα goodys αλλά και τα mcdonalds μου αρέσουν και πολύ, χαλαρά χτύπαγα ενα big mac τώρα.

 

Και εσύ, πριν αποφανθείς για το αν είναι χαζός ή όχι ο άλλος, καλό θα ήταν να διάβαζεις τι γράφει.

 

Είπα απαγόρευσαν να αναφέρουν τη λέξη κρέας. Φυσικά μπορούν να αναφέρουν ότι είναι βοδινός κιμάς. Το μπιφτέκι τους έχει προέλευση από από βόδια που σφάζονται, το θέμα είναι ότι δε λένε από ποια σημεία του βοδιού.

 

Φυσικά, υπάρχουν και τα βόδια-κανίβαλοι που τρώνε στα McDonalds.

 

ΥΓ: Πριν πεις κάτι άλλο, να σου πω ότι ο πατέρας μου ήταν στο Σικάγο όταν παίζονταν στις ειδήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Eπειδη το γυρισαμε στο αν το σουβλακι ειναι καλυτερο του μπεργκερ, εγω ρωτησα αν σας αρεσουν τα Μακ γενικα

 

 

πχ Μακ τρωω ΜΟΝΟ αν τυχει κατεβαινωντας προς Αιγιο στο 102 περίπου αν εχω κουραστει,κανω σταση,ε ας φαμε.Γενικα δεν λεω οτι ειναι χειροτερα απο Γκουντι'ς, τα θεωρω γενικα αισχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KWSN_Men φαντάζομαι έχεις υπ'όψιν σου πως τα μπιφτέκια γίνονται με κιμά, ακόμα και η μαμά σου με κιμά τα φτιάχνει.

 

Τελικά ποιά ήταν η είδηση στο Σικάγο, πως τους επέβαλαν να λένε τον κιμά--> κιμά?

 

Και επειδή βλέπω δεν παραδέχεσαι το λάθος σου, λές πως τους απαγόρευσαν να αναφέρουν την λέξη κρέας. Ελπίζω να μην εννοείς πως τους απαγόρευσαν να λένε την ελληνική λέξη "κρέας" γιατί στα αγγλικά όπως ίσως ξέρεις κρέας=meat. Απο την ίδια σελίδα λοιπόν:

 

Crispy Chicken Breast Filet:

Boneless, skinless chicken breast filets with rib meat

 

Τελικά τι τους απαγόρευσαν να λένε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις διαφημίσεις στην τηλεόραση, μιλούσαν για 'finest meat'. Επειδή όμως δεν χρησιμοποιούν μυώδη ιστό, αυτό που λέμε κρέας, αλλά ό,τι περισσεύει, δε μπορούν να λένε ότι είναι κρέας. Και δε μίλησα ούτε για KFC, ούτε για κοτόπουλα στα McDonalds, αλλά για το πράγμα που λένε burger και σερβίρουν στους κανίβαλους.

 

Το να λες για 'τη μαμά μου', για κρέας στα ελληνικά, για κοτόπουλα ενώ μιλάμε για βοδινό κτλ, απλά επιβεβαιώνει αυτό που πιστεύω για σένα.

 

Κάποιες φορές είσαι συμπαθής. Κάποιες είσαι περίεργος. Κάποιες εριστικός. Κάποιες απλά μαλάκας.

 

ΥΓ: Ο πατέρας μου, εκτός των άλλων, όντας 30 χρόνια σεφ, πιστεύω ξέρει κάτι παραπάνω για το κρέας από ένα παιδάκι που ξέρει να ψάχνει στο Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις διαφημίσεις στην τηλεόραση, μιλούσαν για 'finest meat'. Επειδή όμως δεν χρησιμοποιούν μυώδη ιστό, αυτό που λέμε κρέας, αλλά ό,τι περισσεύει, δε μπορούν να λένε ότι είναι κρέας. Και δε μίλησα ούτε για KFC, ούτε για κοτόπουλα στα McDonalds, αλλά για το πράγμα που λένε burger και σερβίρουν στους κανίβαλους.

 

Το να λες για 'τη μαμά μου', για κρέας στα ελληνικά, για κοτόπουλα ενώ μιλάμε για βοδινό κτλ, απλά επιβεβαιώνει αυτό που πιστεύω για σένα.

 

Κάποιες φορές είσαι συμπαθής. Κάποιες είσαι περίεργος. Κάποιες εριστικός. Κάποιες απλά μαλάκας.

 

ΥΓ: Ο πατέρας μου, εκτός των άλλων, όντας 30 χρόνια σεφ, πιστεύω ξέρει κάτι παραπάνω για το κρέας από ένα παιδάκι που ξέρει να ψάχνει στο Google.

 

Ρε εσυ men δεν κάνεις copy paste το article , να μην έχουμε απορίες;

Δεν θα μου φαίνοταν πολύ περίεργο αυτό που λες, αλλά επειδή έχουμε μια ροπή στην βλακεία (θυμάται κανείς την ιστορία με τα KFC που μεγαλώνανε μπάλες απο κοτόπουλα;) , θα ήθελα να δώ και μια επίσημη ανακοίνωση.

 

Επίσης, μου φαίνεται περίεργο να μπορεί κάποιος νομικά να απαγορέψει σε κάποιον να αναφέρει μια λέξη. Δηλαδή τι, τους ανήκει;

Νομίζω οτι αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τον υποχρεώσεις να αναγράφει τι είδους κρέας είναι αυτό που πουλάει (όπως γίνεται και εδω δηλαδή, που οπου έχουν την λέξη "χοιρινό" γράφουν και απο που προέρχεται, αν ειναι κατεψυγμένος κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την πιστεύω την οδηγία να ζητήσουνε στα Μac να μην αναφέρουν την λέξη 'κρέας' στα μενού τους! Γιατί ίσως αυτά που φτιάχνουν τελικά να είναι από σόγια! Έχετε δοκιμάσει κιμά σόγιας; Και να σας τον σερβίρουν θα νομίσετε ότι τρώτε φρεσκότατο κρέας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

k meta παμε παλι στο ποστ coca cola π την παρουσιαζουν σαν δυναμιτη για στομαχι:P

κ gia τα kfc kentucky Fried Chicken p apagorespan to chicken?...:P

για τις πατατες μετα απο αυτο το τεστ π κανε το παληκαρι συνεχιζω να πιστευω πως βαζουν φορμολη.

 

στο super size me δεν ειχε το βιντεο αυτο παντως.αλλα εδειχνε πως εχουν τα πραγματα στα mc donalds vs παχυσαρκια.κ πως παιζονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ακομη κ στα σχολεια υπαρχουν mono fast food μεσω διαγωνισμων στυλ Ελλαδας:P.

σαν πορισμα εβγαζε οσες δικαστικες αποφασεις εχουν βγει vs mc εχουν χασει οι εναγοντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα απαγόρευσαν να αναφέρουν τη λέξη κρέας. Φυσικά μπορούν να αναφέρουν ότι είναι βοδινός κιμάς. Το μπιφτέκι τους έχει προέλευση από από βόδια που σφάζονται, το θέμα είναι ότι δε λένε από ποια σημεία του βοδιού.

 

Ο κιμάς αλλά και τα λουκάνικα είναι αγνώστου προελεύσεως. Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις εύκολα ποιο σημείο του ζώου είναι. Και αυτό δεν ισχύει μόνο στις ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό εδώ είναι πραγματικά εξοργιστικό!

 

http://www.mcdonalds.com/usa/eat/quality0.html

 

φωναζει ο κλεφτης να φυγει ο νοικοκυρης!

 

και επισης οτι δηλωνεις,εισαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...