Προς το περιεχόμενο

McDonalds fries..


theoritikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kι εγω επαναλαμβανω πως το να απορριπτεις ολοκληρη τη ταινια γι'αυτα που λες, εισαι αρκετα προκατειλημμενος. Και στην ουσια αυτο που σου προσαπτω λες. Ε?

 

Προσπερνώ το υφάκι και σου απαντώ:

 

Όλη η ταινία βασίζεται στις επιπτώσεις που είχε η συγκεκριμένη διατροφή στον τύπο αυτό. Αν οι επιπτώσεις αυτές δεν μπορούν να είναι αξιόπιστες λόγω του συγκεκριμένου τρόπου που έτρωγε (συγκεκριμένα μενου και στανταρ τεραστιας ποσότητας) τότε τι μένει απο την ταινία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αυτό με τη πίκλα με έκανε να γελάσω... Εξ'ορισμού όλα τα φαγητά έχουν θρεπτική αξία. Μπορεί να είναι για τα μπάζα τα hamburgers των mcd αλλά ο αριθμός των Urban myths που κυκλοφορεί για αυτά είναι απίστευτος...

 

Καλό θα ήταν να μην μπερδεύουμε τη θερμιδική με τη θρεπτική αξία. Θρεπτική αξία είναι το σύνολο των ουσιών που υπάρχει σε ένα φαγητό και περιλαμβάνει θερμιδικούς παράγοντες (υδατάνθρακες, άμυλο, λιπαρά, κ.τ.λ.) πρωτεϊνες, αμινοξέα, ανόργανα άλατα, βιταμίνες... Αν υπολογίζουμε τα πάντα με βάση τη θερμιδική τους αξία, τότε θα πρέπει να κατατχωρήσουμε και το πετρέλαιο στα φαγητά. γιατί έχει μεγάλη θερμιδική αξία και είναι μορφή υδατάνθρακα (υδρογονάνθρακας).

Αυτό που συβαίνει με τα κατεψυγμένα μπιφτέκια που κυκλοφορούν σε όλα τα fast-food, ακόμα και στα super market, είναι οτι κατασκευάζονται απο λίπος, δέρμα, και τενοντικές ίνες, το γνωστό σε όλους μας τραγανάδι, μαζί με αφυδατωμένη σκόνη κρέατος, το επίσης γνωστό κρεατάλευρο και μεγάλη δόση καρυκευμάτων. Πέρα απο τη θερμιδική αξία τους, δεν έχουν καμία απολύτως θρεπτική αξία. Το οτι αυτά τα φαγητά έχουν μηδαμινή θρεπτική αξία, υπάρχει ένας απλούστατος τρόπος για να το καταλάβει κανείς. Απλά, πηγαίνετε να φάτε του σκασμού σε κάποιο fast-food και χρονομετρήστε σε πόση ώρα θα ξαναπεινάσετε. Θα εκπλαγείτε με το πόσο γρήγορα θα συμβεί το τελευταίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θρεπτική αξία είναι το σύνολο των ουσιών που υπάρχει σε ένα φαγητό

 

Δεν συγχαίω τη θερμιδική αξία με τη θρεπτική, η θρεπτική είναι κάτι που περιλαμβάνει και τη θερμιδική, όπως φαίνεται από τον ορισμό της, οπότε κάτι που δίνει θερμίδες, έχει θρεπτική αξία εξ'ορισμού.

 

Επίσης το ότι ξαναπεινάς μετά από λίγο συμβαίνει γιατί είναι τίγκα στη ζάχαρη. Είναι σαν να τρως τηγανίτες ή ξέρω γω και δημητρικά, σε κρατάνε πολύ λίγο γιατί οι υδατάνθρακες που περιλαμβάνει είναι εύκολα μεταβολίσιμοι και άρα δεν σε κρατάει

 

Υ.Γ. Πιστεύω είναι προφανές ότι δεν πάω να υποστηρίξω τα άθλια φαγητά των φαστφουντάδικων... Το μόνο φαστφουντάδικο που διαφημίζει πάντα ότι έχει πραγματικό κρέας είναι τα wendy's και αυτό λέει κάτι για όλα τα άλλα που δεν το λένε ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συγχαίω τη θερμιδική αξία με τη θρεπτική, η θρεπτική είναι κάτι που περιλαμβάνει και τη θερμιδική, όπως φαίνεται από τον ορισμό της, οπότε κάτι που δίνει θερμίδες, έχει θρεπτική αξία εξ'ορισμού.

 

Επίσης το ότι ξαναπεινάς μετά από λίγο συμβαίνει γιατί είναι τίγκα στη ζάχαρη. Είναι σαν να τρως τηγανίτες ή ξέρω γω και δημητρικά, σε κρατάνε πολύ λίγο γιατί οι υδατάνθρακες που περιλαμβάνει είναι εύκολα μεταβολίσιμοι και άρα δεν σε κρατάει

 

Υ.Γ. Πιστεύω είναι προφανές ότι δεν πάω να υποστηρίξω τα άθλια φαγητά των φαστφουντάδικων... Το μόνο φαστφουντάδικο που διαφημίζει πάντα ότι έχει πραγματικό κρέας είναι τα wendy's και αυτό λέει κάτι για όλα τα άλλα που δεν το λένε ποτέ...

 

Δηλαδή, θα έβαζες και το ετρέλαιο στα φαγητά, επειδή πορεί να δώσει, θεωρτικά πάντα, θερμίδες; Να το πείς στον πρόεδρο των KFC, θα βγάλει άμεσα νέα petrol sauce!

Πλάκα κάνω, μην τσαντιστείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπερνώ το υφάκι και σου απαντώ:

 

Όλη η ταινία βασίζεται στις επιπτώσεις που είχε η συγκεκριμένη διατροφή στον τύπο αυτό. Αν οι επιπτώσεις αυτές δεν μπορούν να είναι αξιόπιστες λόγω του συγκεκριμένου τρόπου που έτρωγε (συγκεκριμένα μενου και στανταρ τεραστιας ποσότητας) τότε τι μένει απο την ταινία?

 

 

Τι μενει? τι μενει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετρέλαιο, δεν ξέρω αν δίνει θερμίδες, αλλά νομίζω αν έπινες θα πέθαινεσ και ως εκ τούτου δεν μπορεί να θεωρηθεί τροφή:P. Με mcdonalds δεν πεθαίνεις (άμεσα τουλάχιστον:P).

 

Υ.Γ. Συζήτηση κάνουμε, γιατί να τσαντιστώ... Η τελευταία φορά που τσαντίστηκα σε φόρουμ ήταν όταν πρωτοάρχισε να ποστάρει ο omnislash, αλλά μετά από 2-3 ποστ απλά γελάω και με αυτό:).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ήδη πει πού διαφωνώ με την ταινία, αλλά ας το ξαναπώ: στη μέθοδο.

Διάβασε ξανά και το ποστ του BoomBoom. Αν κάποιος τρώει σε τέτοιες ποσότητες ο,τιδήποτε και μάλιστα χωρίς να τρέφεται και με τίποτα άλλο, πάλι πρόβλημα θα προκαλέσει στην υγεία του. Άσε που το λες από μόνος σου, στα bold.

 

Και γενικά μιλώντας τώρα, πώς είναι δυνατόν, (δεν το λέω μόνο για σένα) να μη σε ενδιαφέρουν οι μέθοδοι που χρησιμοποιούνται ? Θα μπορούσα κι εγώ να σου αναφέρω εν τάχει 2-3 τρόπους για το πώς να γυρίσουμε ένα ντοκυμαντέρ όπου -αίφνης- το συμπέρασμα θα ήταν ότι η Αθήνα είναι το πιο επικίνδυνο μέρος στον κόσμο για να ζεις. Δε σε ενδιαφέρει ότι φροντίζοντας να αποκρύψω 10 πράγματα και να υπερτονίσω άλλα 10 θα μπορούσα με άνεση να αποδείξω κάτι τέτοιο, το οποίο φυσικά δεν είναι ακριβές?

Δημαγωγία is the word you're looking for my friend.

 

Και τέλος, οκ, συμφωνείς με το συμπέρασμα της ταινίας: αλλά πραγματικά, χρειαζόσουν αυτή την ταινία για να συνειδητοποιήσεις ότι τα McD's δεν είναι και ό,τι καλύτερο?

 

Κατ'αρχην, βαριομουνα να σου απαντησω αλλα θα σου απαντησω γιατι πιστευω οτι εχεις ωραια ποδια (κι αν δεν εχεις, πες μου να το σβησω).

 

Κατα μεσην, δεν βλεπεις σε ποιους απευθυνεται η ταινια (αν θες, βαλε ντοκυμαντερ οπου ταινια. Νο προμπ).

Η ταινια σχεδιαστηκε, γραφτηκε, σκηνοθετηθηκε (μπλα μπλα) για το ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ κοινο.

Οχι για μενα και σενα.

Δλδς, εγω πχ (κι εσυ απ'οτι ειπες) ξερω οτι τα MCD ειναι φαγητο κατ'ευφημισμον.

Αλλα: Δυστυχως, οι φιλοι μας οι Αμερικανοι ( να ΜΗΝ ληφθει ως ασχημος χαρακτηρισμος το Αμερικανοι) χρειαζονται κατι αναλογο με αυτην την ταινια.

Ναι μεν υπηρχαν πολλοι που μιλουσαν εναντιον των MCD αλλα υπηρχαν ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑρα πολλοι που μιλουσαν υπερ (και το εδειξε πολλες φορες στην ταινια).

 

Αυτο που λεω ειναι οτι ναι μεν για την ελληνικη κοινωνια μπορει (ι ριπιτ : μπορει) να μη σημαινει τιποτα αλλα για την Αμερικανικη μπορει να προκαλεσε μεγαλο ντορο (που απ'οτι φανηκε τον προκαλεσε).

 

Δλδ, για να αντιστρεψω την ερωτηση: Πιστευεις οτι η ταινια δεν προσεφερε τιποτα? Ειτε τη δεις, ειτε δεν τη δεις, δε χανεις - κερδιζεις τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενεμτρειτου

Πιστεύω πως έγραψες.

Το επιχείρημα με τα ωραία πόδια με τσάκισε. Τόσο που δεν θα μπω τώρα στον κόπο να αντικρούσω ξανά κανένα ποστ σου.

 

Επίσης, επειδή βαριέμαι να μαγειρέψω, θα πάω μέχρι το πιο κοντινό McDonald's, θα φάω ένα Mcroyal και μετά θα σκεφτώ τις συνέπειες των πράξεών μου.

 

Στο θέμα μας,

ναι, προσωπικά η ταινία δεν μου προσέφερε τίποτα.

Πέρα από πρόσθετη επιβεβαίωση ότι όπως λες, οι αμερικάνοι (σε αντίθεση θέλω να πιστεύω με τους ευρωπαίους) μάλλον χρειάζονται τελικά μασημένη τροφή (no pun intended) για να καταλάβουν τα αυτονόητα. Δεν εξηγείται αλλιώς τόση ανακρίβεια και τόση π@π@ρολογία στα ντοκυμαντέρ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εξηγείται αλλιώς τόση ανακρίβεια και τόση π@π@ρολογία στα ντοκυμαντέρ τους.

 

Ειδες που σε κατι χρησιμεψε αυτη η ταινια? Γενικα, ολα τα ντοκυμαντερ τους εχουν 1 σκοπο: Προπαγανδα. Αλλιως ΔΕΝ λειτουργουν (βλεπε παρακατω)

 

Τωρα, για τα υπολοιπα, εμενα αυτο που ΜΕ εδωσε αυτη η ταινια ειναι το εξης:

 

Ειδικοτερα η αμερικανικη (και λιγοτερο η ευρωπαικη) κοινωνια εχει αναγκη απο χειροβομβιδες. Αλλιως δε παιρνει μπροστα. Κι αυτες τις χειροβομβιδες τους εχουν μαθει να ασπαζονται τα ΜΜΕ τους. Αλλιως, δεν τα δινουν σημασια. Δεν τους εξιταρει μωρε....

(για τους Ευρωπαιους μπορω να σου πω οτι τα MCD οπου και να πηγα στα ευρωπας ηταν γεματα και σε πολλες πολεις ηταν τα μονα μαγαζια με κοσμο μετα τις 11).

 

Edit: Οκ, να το ζβησω το nice legs αφου παρεξηγηθηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηγα μια φορα στα mcdonalds στο συνταγμα.τρωω πατατες και ενα hamburger και επαθα πλακα.το humberger βρωμαγε σαν πετρελαιο και οι πατατες μυριζανε σαν καμενο πλαστικο.τα παρατησα και λεω μα τι διαολο φταιει?

 

ξαναπαω μετα απο κανα μηνα επιτηδες στα mcd στο ρεντη στο village.περνω τα ιδια και παλι η ιδια βρωμα.και λεω μα καλα ολα αυτα τα ΖΩΑ που τρωνε στα mcd δεν τους μυριζει?δεν τους βρωμαει η ελεεινη σαβουρα?δεν μπορω να το καταλαβω.

 

100000 φορες qoodys οχι οτι ειναι και αυτα α8ωα αλλα και πεντακαθαρα ειναι οσα καταστηματα εχω παει και το φαγητο 8 στις 10 ειναι καλο και νοστιμο.τρως ρε παιδι μου και το ευχαριστιεσαι.ουτε μυριζει ουτε βρωμαει σαν τα mcd..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα το κόψουνε αν αρχίσω να περιγράφω όσα έχω δεί, θα πω μόνο δύο πράγματα. Έχετε σκεφτεί όλοι σας, γιατί οι σαλάτες.........., είτε μένοντας μισοψημένα, είτε γιατί τα άφησε κάποιος στο τραπέζι του. Αυτά μπαίνουν στο ψυγείο για την επόμενη, μεθεπόμενη και όσες μέρες χρειάζονται, μέχρι να πουληθουν, μπαίνοντας κάθε βρ'άδυ στο ψυγείο και βγαίνοντας κάθε πρωϊ. Και βέβαια, ούτε συζήτηση για να πεταχτούν, αν δεν βρωμίσουν στο βαθμό που δεν κρύβεται η μυρωδιά.

δεν πιστευω οτι καποιος πιστευει το αντιθετο...βεβαια το παραχεσες στο θεμα σαλατες π λες ακομη κ μηνες.βδομαδα-ες ναι μηνες οχι.

στο θεμα γυρο π ρωτησε καποιος πιο πανω...οπως κοβεται κ δεν εχει πουληθει ολοκληρος να σας πω οτι το ωμο κρεας μπαινει πανω απο το ψημενο με την μεθοδο καλαμακια:P(απο πανω μερια γυρου) ωστε να μην πεσει.γι αυτο κ τον κοβουν παντα σαν τοξο,καμπυλη. :P

η αληθεια ειναι οτι καλο ειναι να ξερεται την καταναλωση ενος μαγαζιου οταν ακουτε οτι σε καθημερινη βαση ή περνατε κ βλεπετε να εχει ξεμεινει απο γυρο την επομενη θα χει νεο...:P

sto θεμα γευση παιζουν πολλα...αλλα συνηθως η ποιοτητα κρεατος οσο χειροτερη καλυτερη γευση:P .

 

http://www.imdb.com/title/tt0460792/ μια παρομοια ταινια με supersize me alla oxi ntokumanter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου kage, μακάρι να το είχα παραχέσει με τις σαλάτες! Αυτό που τις διατηρεί και δεν δείχνουν την "ηλικία" τους, ως κομμένα λαχανικά, είναι η παντελής έλλειψη υγρών και αλατιού. Κόβουν τα λαχανικά, τα στεγνώνουν πάρα πολύ καλά και τα βάζουν σε δοχεία στο ψυγείο. Κάθε φορά που πρέπει να σερβιριστεί σλάτα, παίρνουν τις απαιτούμενες ποσότητες και προσθέτουν dressing και μπαχαρικά. Αυτό βέβαια, συμβαίνει κυρίως σε σαλάτες με βάση τα μαρούλια (δεν μιλάμε βέβαια για αληθινά μαρούλια, αλλά για σαλάτες iceberg, γνωστές για την ανθεκτικότητά τους). Οι νοτμάτες, λόγω του χυμού που περιέχουν, όντως διαρκούν το πολύ δύο εβδομάδες, εκτός και αν καταψυχθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...