Προς το περιεχόμενο

Τουρκικός ρατσισμός - υπερβολή ή πραγματικότητα


valantis315

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν συνεχίσω να διαβάζω πέρα από αυτό το σημείο:

 

 

 

θα ήθελες να μου εξηγήσεις τι ακριβώς έκανε ένα κομμάτι της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας όπως το Βυζάντιο, με μια θρησκεία Εβραϊκής προέλευσης όπως ο Χριστιανισμός, μέτωπο Ελληνισμού?

 

________________+1__________________________

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και μια άλλη επισήμανση που δυστυχώς πολλοί δεν γνωρίζουν. Η Ελλάδα σκλαβώθηκε το 146 π.Χ και έγινε ρωμαική επαρχία.

Οπότε το παραμύθι των 400 χρόνων σκλαβιάς πρέπει κάποτε να σταματήσει. Οι Ελληνες είχαν υποστεί την τυραννία της ρωμαικής αυτοκρατορίας για πολλούς περισσότερους αιώνες.

 

Οσον αφορά τον χριστιανισμό είναι γνωστό οτι ήταν καταλυτική η παρουσία των κληρικών στην προσπαθεια τους να εμποδίσουν κάθε είδους επανάσταση του Ελληνικού λαού (με βάση τα λεγόμενα π.χ του Κοραή αλλά του συγγραφέα της «Ελληνικής Νομαρχίας»)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια άλλη επισήμανση που δυστυχώς πολλοί δεν γνωρίζουν. Η Ελλάδα σκλαβώθηκε το 146 π.Χ και έγινε ρωμαική επαρχία.

Οπότε το παραμύθι των 400 χρόνων σκλαβιάς πρέπει κάποτε να σταματήσει. Οι Ελληνες είχαν υποστεί την τυραννία της ρωμαικής αυτοκρατορίας για πολλούς περισσότερους αιώνες.

 

συγκρίνεις τους ρωμαίους με τους σελτζούκους ?

 

 

βλάσφημε!:-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το παραμύθι των 400 χρόνων σκλαβιάς πρέπει κάποτε να σταματήσει. Οι Ελληνες είχαν υποστεί την τυραννία της ρωμαικής αυτοκρατορίας για πολλούς περισσότερους αιώνες.

 

Παραμύθι είναι κάτι που δεν υπήρξε ποτέ.Η σκλαβιά υπήρξε οπότε άλλος ένας ψεύτης.Ναι αλλα΄το ένα έγινε πριν 2000 χρ΄νια το άλλο πριν 200.

 

Αν δω εγώ την πρωην μου σε ένα μπαρ αφότου μόλις χωρίσαμε να είναι με θα με πειράξει.Αν τη δω όμως μετά από 2 χρόνια παιζει και να μην της δώσω σημασία

 

Οσον αφορά τον χριστιανισμό είναι γνωστό οτι ήταν καταλυτική η παρουσία των κληρικών στην προσπαθεια τους να εμποδίσουν κάθε είδους επανάσταση του Ελληνικού λαού

 

Ο Παπαφλέσσας και ο Διάκος τι ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορά τον χριστιανισμό είναι γνωστό οτι ήταν καταλυτική η παρουσία των κληρικών στην προσπαθεια τους να εμποδίσουν κάθε είδους επανάσταση του Ελληνικού λαού (με βάση τα λεγόμενα π.χ του Κοραή αλλά του συγγραφέα της «Ελληνικής Νομαρχίας»)

 

αυτο στεκει οντως? με ποια λογικη? εγω ειμαι εντελως αθρησκος αλλα με ενδιαφερει να το μαθω αυτο γιατι δεν μου βγαζει νοημα κατι δεν πιανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμύθι είναι κάτι που δεν υπήρξε ποτέ.Η σκλαβιά υπήρξε οπότε άλλος ένας ψεύτης.Ναι αλλα΄το ένα έγινε πριν 2000 χρ΄νια το άλλο πριν 200.

 

Αν δω εγώ την πρωην μου σε ένα μπαρ αφότου μόλις χωρίσαμε να είναι με θα με πειράξει.Αν τη δω όμως μετά από 2 χρόνια παιζει και να μην της δώσω σημασία

 

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι η σκλαβιά και η τυραννία είναι καταδικαστέες ανεξάρτητα από τον κατακτητή. Και αποβαίνουν πάντα σε βάρος του κατακτημένου.

Αλλιώς είναι σαν να σε βιάζουν και να λες οτι δεν πειράζει επειδή είναι ωραία και μορφωμένα παιδιά οι Ρωμαίοι, ενώ οι Τουρκοι οχι.

 

Ο Παπαφλέσσας και ο Διάκος τι ήταν;

 

Οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

 

Εγώ αναφέρομαι στο πατριαρχείο που συνεργαζόταν με τους Τούρκους και το μόνο που το ενδιέφερε ήταν ο πατριαρχικός θρόνος και τα δικαιώματα των κληρικών.

 

αυτο στεκει οντως? με ποια λογικη? εγω ειμαι εντελως αθρησκος αλλα με ενδιαφερει να το μαθω αυτο γιατι δεν μου βγαζει νοημα κατι δεν πιανω.

 

Οπως ανέφερα και πιο πάνω, είχαν οικονομικά συμφέροντα ή κάποια θέση με εξουσία εφόσον συνεργάζονταν με τον κατακτητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

judas νομίζω ότι είναι άκυρη η σύγκριση.

 

νομίζω ότι η πλειοψηφία κληρικών/κοτζαμπάσηδων ήθελε να απελευθερωθεί αυτός

 

ο καταραμένος τόπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι η σκλαβιά και η τυραννία είναι καταδικαστέες ανεξάρτητα από τον κατακτητή. Και αποβαίνουν πάντα σε βάρος του κατακτημένου.

Αλλιώς είναι σαν να σε βιάζουν και να λες οτι δεν πειράζει επειδή είναι ωραία και μορφωμένα παιδιά οι Ρωμαίοι, ενώ οι Τουρκοι οχι.

 

Οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

 

Εγώ αναφέρομαι στο πατριαρχείο που συνεργαζόταν με τους Τούρκους και το μόνο που το ενδιέφερε ήταν ο πατριαρχικός θρόνος και τα δικαιώματα των κληρικών.

 

Οπως ανέφερα και πιο πάνω, είχαν οικονομικά συμφέροντα ή κάποια θέση με εξουσία εφόσον συνεργάζονταν με τον κατακτητή.

 

Το κεφάλι του Πατριάρχη Γρηγόριου Ε' μάλλον θα έχει διαφορετική άποψη πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κεφάλι του Πατριάρχη Γρηγόριου Ε' μάλλον θα έχει διαφορετική άποψη πάντως.

 

Μα, τον Γρηγόριο αποκεφάλισαν, ακριβώς γιατί ...δεν τήρησε τα "συμφωνημένα" με την Πύλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

judas νομίζω ότι είναι άκυρη η σύγκριση.

 

νομίζω ότι η πλειοψηφία κληρικών/κοτζαμπάσηδων ήθελε να απελευθερωθεί αυτός

 

ο καταραμένος τόπος

 

Κοίταξε... δεν κατηγορώ αποκλειστικά τον χριστιανισμό.

Μπορεί στη θέση των κληρικών και του πατριαρχείου να ήταν κάποια άλλη κοινωνική τάξη ευνοούμενων, οι οποίοι δεν είχαν συμφέρον στο να γίνουν αλλαγές στις κοινωνικές δομές. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν αυτοί όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιώς είναι σαν να σε βιάζουν και να λες οτι δεν πειράζει επειδή είναι ωραία και μορφωμένα παιδιά οι Ρωμαίοι, ενώ οι Τουρκοι οχι.

 

σε πληροφορώ ότι οι Ιταλοί στα νησια επί κατοχής δε βιασαν καμία.Μαλιστα πολλές Ελληνίδες τους καθόντυσαν με το αζημίωτο

 

Εγώ αναφέρομαι στο πατριαρχείο που συνεργαζόταν με τους Τούρκους και το μόνο που το ενδιέφερε ήταν ο πατριαρχικός θρόνος και τα δικαιώματα των κληρικών.

 

Ναι συμφωνώ σε υατό.Στην Πόλη νατί να την υπερασπίζονται είχαν κλειστοί ως Λιακόπουλοι στα μοναστήρια και έκαναν δεήσεις στην Παναγιά(μεταξύ μας οι ανατολίτες ήταν και λίγο κοτόπουλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πραγματικα λυπηρο να διαβαζω τετοιες αποψεις για τους 'φιλους και φιλελευθερους' Τουρκους, την στιγμη που δεν εχουν κλεισει καλα-καλα οι πληγες της Κυπρου και της Μ. Ασιας...

 

Τετοιες εκδηλωσεις ειναι σημαδια της διαβρωσης και την υποβαθμισης του Ελληνικου πνευματος που μας επιβαλλεται καθημερινα...

 

Οι Κοπτες (οι τελευταιοι original Αιγυπτιοι) μας θαυμαζουν γιατι στην εποχη της Τουρκοκρατιας καταφεραμε με 1000 δεινα να κρατησουμε την γλωσσα μας. Κατι που αυτοι δυστυχως δεν καταφεραν.

 

Δεν λεω οτι δεν ειναι καλα παιδια οι 10-100-1000 Τουρκοι που εχετε γνωρισει. Ελπιζω να μην διαπιστωσει κανεις μας την καλοσυνη τους, οταν βρεθουν πισω απο κανα Μ-16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ εμείς όταν κάναμε ντού για την Άγκυρα δν τους ρίχναμε χειροβομβίδες, μόνο ατάκες και ροδοπέταλα.

 

Ναι ήταν ο μοναδικός ιμπεριαλιστικός πόλεμος που έγινε.Αυτοί από το 1000 μχ μέχρι το 96 με τα Ιμια πόσους έχουνε κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ήταν ο μοναδικός ιμπεριαλιστικός πόλεμος που έγινε.Αυτοί από το 1000 μχ μέχρι το 96 με τα Ιμια πόσους έχουνε κάνει;
δέν ήταν επεκτατικός πόλεμος

έγινε κομπίνα από τον βαρώνο/κεμάλ

210pxvladimirharkonnenxs8.jpg

θα τους κάνω να νιώσουν ασφαλείς ,κάνοντας στρατηγική υποχώρηση

 

και μετά ...

 

ανάθεμα , αυτό ήταν εφεύρεση του Grandmaster Οδυσσέα

 

αλλά αυτός είναι ο έλληνας δε θυμάται τίποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...