Προς το περιεχόμενο

Τουρκικός ρατσισμός - υπερβολή ή πραγματικότητα


valantis315

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρευτειτε και ανοιξτε τα ματια σας.Δεν υπαρχουν αρθρα στους λαους.ΟΙ κακοι Τουρκοι, ΟΙ καλοι Ελληνες.Υπαρχουν ατομα...Δεν βγαζεις ακρη με 1 ποιημα

 

Απο τους 4 συγκατοικους μου στην Αγγλια οι 2 ηταν Ελληνες, ο 1 Τουρκος και ο 1 Κινεζος. Τα πηγαινα αψογα με τον 1 Ελληνα και τον Τουρκο και ψιλοχαλια με τον αλλο Ελληνα και τον Κινεζο.Δηλαδη θα επρεπε να ειχα καταληξει οτι οι Τουρκοι ειναι 100% γαμω τα παιδια, οι Ελληνες 50% καλοι και 50% μαλακες και οι Κινεζοι για το πεος...Ε αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα.Για τους μονους που μπορουσα να εκφερω αποψη ηταν για τα ατομα που γνωρισα.

Δεν μπορει ενα ποιημα να με πεισει οτι ο φιλος μου ο Τουρκος ειναι μαλακας επειδη καποιος συμπατριωτης του εβγαλε αυτη την παπαρδελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η διαφορά μας με τούς Τούρκους υπάρχει.Καί υπάρχει στο βαθμό πού όταν εσύ 'απλά' σκοτώσεις ένα Τούρκο, ο Τούρκος θα σε σκοτώσει καί στη συνέχεια θα ασελγήσει πάνω σου.Το μίσος εναντίον άλλων λαών καί όχι μόνον Ελλήνων καλλιεργείται από τα βάθη των αιώνων.

Θα έχετε ακουστά γιά το ρεπορτάζ Βρετανίδας πολεμικής ανταποκρίτριας από την εισβολή τού Αττίλα το 1974 στην Κύπρο.

<<Ταξίδευα λέει με Τούρκους στρατιώτες από την Κυρήνεια προς την Τουρκία με ένα πλοίο κατά την επιστροφή τού στρατού στην Τουρκία όταν στεκόμενη δίπλα από έναν στρατιώτη μύρισα απαίσια οσμή.Ρώτησα τον στρατιώτη τι είναι αυτό πού μυρίζει καί αυτός καμαρωτός βγάζει μέσα από μιά τσάντα καμμιά δεκαπενταριά αυτιά!!! Κύπριων αγωνιστών τα οποία όπως είπε θα πήγαινε στην μητέρα του πού όπως είπε τού έδωσε ευχή καί κατάρα να μην γυρίσει πίσω αν πρώτα δεν ξερριζώσει κάμποσα αυτιά Ελλήνων.>> Δεν πιστεύω να το έκανε κάποιος Έλληνας στρατιώτης αυτό καί το βασίζω στο γεγονώς ότι δεν θα ζήταγε καμμιά Ελληνίδα μητέρα αυτό.Αυτή είναι η κουλτούρα καί ο πολιτισμός της γείτονος.Παρ' όλα αυτά δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να σού προκύψει κάποιος καλός φίλος καί να είναι Τούρκος.

 

Kaizer δεν εμβαθύνεις απλά μιλάς γιά χαρακτήρες της καθημερινότητας γιά κωλόπαιδα πού υπάρχουν σε όλους τούς λαούς.Εδώ μιλάμε συνολικά γιά το ποιόν ενός λαού καί ποιά είναι η θέση του στην Ιστορία καί η αντιμετώπισή του από την διεθνή κοινότητα.

Εγώ στο στρατό έφαγα δέκα μέρες φυλακή γιατί με έβγαλε αναφορά ένας πατριώτης μου χωρίς να έχει κανένα όφελος η ζημιά,Απλά από ζήλια γιά κάτι πού έγινε.Είπαμε δεν χαρακτηρίζεται ένας λαός από αυτές τις συμπεριφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ 6 μήνες στην Πράγα ήμουν πιο κοντά με τους Τούρκους (κάναμε καθημερινά παρέα,είχαμε ομάδα ποδοσφαίρου,παίζαμε μαζί μουσική) παρά με τα Ισπανά και τους άλλους δυτικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TΟΥΡΚΙΚΟ ΛΑΙΚΟ ΠΟΙΗΜΑ

Οσο υπάρχει η άτιμη ράτσα των Ελλήνων, το μίσος μου γ΄ αυτούς δεν πρόκειται να σβήσει. Όσο στέκομαι όρθιος και βλέπω τον άτιμο τον Έλληνα απέναντί μου σαν σκυλί, ώ Θεέ μου το μίσος μου αυτό δεν πρόκειται να σβήσει. Χίλια κομμένα κεφάλια Ελλήνων δεν μπορούν να σβήσουν αυτό που βράζει μέσα μου. Αχ να μπορούσα να συντρίψω με πέτρες τα κεφάλια δέκα χιλιάδων Ελλήνων. Να μπορούσα να ξεριζώσω με τανάλια τα δόντια δέκα χιλιάδων από δαύτους. Να μπορούσα να ρίξω στο ποτάμι τα πτώματα χιλιάδων. Να τρυπήσω με το σπαθί μου σαράντα χιλιάδες Έλληνες, να στείλω στην κόλαση ογδόντα χιλιάδες και να κρεμάσω εκατό χιλιάδες. Ω Θεέ μου το μίσος αυτό δεν πρόκειται να σβήσει. Χίλια κεφάλια Γκιαούρηδων δεν μπορούν να το βγάλουν απ' την καρδιά μου"

TΟΥΡΚΙΚΟ ΛΑΙΚΟ ΠΟΙΗΜΑ

:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

 

το διαδιαστατικό μίσος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μιλαμε για ενα λαο που απ' οπου περασε, αφησε πισω του μαυρη γη.

Τι να πουμε για την Αιγυπτο?

Για την Ελλαδα?

Κυπρο?

 

Σαφως και υπαρχουν καλοι αναμεσα τους, αλλα συνολικα ειναι πολλα χρονια πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παντως έτυχε και γνώρισα καλούς.3 άτομα και ήταν κορυφαία παιδιά.

και για όποιον δε βαριέται ορίστε ένα βιντεάκι απ το εράσμους μας στην πράγα.

Δείχνει την Ελληνική κ Τούρκικη παρουσίαση και ποδόσφαιρο/μπάσκετ όπου παίζαμε έλληνες,τούρκοι και ένας ρουμάνος,καθαρά Βαλκάνια φάση:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να το έκανε κάποιος Έλληνας στρατιώτης αυτό καί το βασίζω στο γεγονώς ότι δεν θα ζήταγε καμμιά Ελληνίδα μητέρα αυτό.

 

Μα τι λες τώρα; Λες να μην υπάρχει Ελληνίδα που θα έλεγε στο γιο της "σφάξε τους Τουρκαλάδες και φέρε μου τα αυτιά τους"; Εγώ μπορώ να φανταστώ πολλές τέτοιες.

 

Παιδια μιλαμε για ενα λαο που απ' οπου περασε, αφησε πισω του μαυρη γη.

Τι να πουμε για την Αιγυπτο?

Για την Ελλαδα?

Κυπρο?

 

Ε όχι και μαύρη γη στην Ελλάδα. Μια χαρά μεγάλη Οθωμανική αυτοκρατορία είμασταν. Και γίνεται φανερό ότι δεν είχαμε σοβαρά προβλήματα από δύο πράγματα. Αφενός απ' το ότι καταφέραμε να κρατήσουμε τη γλώσσα μας και τη θρησκεία μας, που προφανώς δεν έγινε χάρη στην παιδική αντίληψη "είμασταν πολύ μάγκες, γι' αυτό". Μας άφησαν και τα κρατήσαμε. Αφετέρου απ' το ότι η επανάσταση τελικά έγινε από ξένους ώστε να μας διαλύσουν και να μην έχουμε πια μεγάλη δύναμη, το γνωστό διαίρει και βασίλευε. Στην Ελλάδα και για τους Έλληνες, τα αίτια της επανάστασης ήταν κυρίως οι πλούσιοι Έλληνες και όχι οι Τούρκοι. Αστική δηλαδή κατά τη γνώμη μου.

 

Επαναλαμβάνω, αυτή είναι η γνώμη μου. Ας μην δω 30 απαντήσεις "μα εσύ είσαι άσχετος και ανιστόρητος! Δεν ξέρεις τίποτα! Τράβα διάβασε" κτλ. Εγώ πιστεύω ότι μου φαίνεται λογικό ότι θα μπορούσε να συμβεί. Ένας λαός που ανήκει 400 χρόνια σε μια αυτοκρατορία και διατηρεί γλώσσα ήθη έθιμα θρησκεία, προφανώς δεν έχει λόγο να επαναστατήσει και προφανώς κανείς δεν τους εμπόδισε να τα κρατήσουν. Κανείς δεν μπορεί να τα κρατήσει αν φερθεί άσχημα ο κατακτητής. Δεν είμαστε πιο μάγκες από όλους τους λαούς της παγκόσμιας ιστορίας για να καταφέρουμε τέτοια αδύνατα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και μαύρη γη στην Ελλάδα. Μια χαρά μεγάλη Οθωμανική αυτοκρατορία είμασταν.

Μανθελ διαβάζω τα σχόλια σου και μένω εμβρόντητος.Εχεις καμιά ιστορική πηγή να τα αποδείξεις;Δλδ μου λες πως ο Κολοκοτρώνης ήταν μεγαλογαιοκτήμονας και ήθελε να έχει την Ελλάδα τσιφλίκι του.Η Μαντώ Μαυρογένους που διέθεσε τα καράβια της στον αγώνα γιατί το έκανε;Μας λες λίγο πολύ πως οι Ελληνες καταπιέζαν τους Τούρκους.Τότε γιατί ξεσηκώνονταν κκαι μετά από κάθε επαναστατική δραστηριότητα είχαμε νεκρούς;Σοβαρολογείς; τώρα;Στο Μεσολόγγι τι έγινε , στη Χίο τι έγινε;Για το παιδομάζωμα τι έχεις ακούσει;Πως θέλαν οι Ελληνες και πηγαίνανε;κτός και αν θεωρείς πως οι ενέργειες αυτές των Τούρκων ήταν για τη διατήρηση της τάξης.

 

Και οι Σέρβοι κρατήσαν τη γλώσσα τους , και οι Αλβανοί και οι Μαυροβούνιοι και όλοι.Ημαρτον ρε συ Μανουελ;Το ξέρεις πως αν τα έλεγες αυτά (διεθνιστικές απόψεις) στην Τουρκία θα σουνα σε κανά λευκό κελί πιθανόν να μην είχες adsl και να φοβοσουνα να βγεις έξω μην τυχόν κανάς γκρίζος λύκος σε βάλει στο μάτι;

 

Σε παρακαλώ να ανακαλέσεις γιατί προσβάλλεις τη μνήμη των συγγενών μου που διώχθηκαν από την Πόλη το 55 κακήν κακώς και τόσους άλλους που χάθηκαν το 22 στη Σμύρνη.

 

Ημαρτον και με αναρχικούς έχω μιλήσει αλλά τουλάχιστον κανείς δε μου πε πως η Οθωμανική Αυτοκρατορία είναι καλή.Σεβάσου τον κύπριο που έχασε το σπίτι του στη β.Κύπρο.

 

γι αυτούς τους λόγους σε παρακαλώ να ανακαλέσεις.Στο λεω όσο πιο ευγενικά μπορώ.Μέχρι λοιπόν να μου φέρεις ιστορικές πηγές που να τα ανφέρουν αυτά πχ Κόκκινος, Παπαρρηγόπουλος τότε είσαι ανιστόρητος αλλά και σχιζοφρενής επικίνδυνος και προσβλητικός.:evil:

 

 

Δείχνει την Ελληνική κ Τούρκικη παρουσίαση και ποδόσφαιρο/μπάσκετ όπου παίζαμε έλληνες,τούρκοι και ένας ρουμάνος,καθαρά Βαλκάνια φάση:P

 

Στο σχολείο ήμασταν παρέα 4-5 άτομα που κάναμε το χαβαλέ και θέλαν πολύ να μπούνε και άλλα άτομα.Οταν τους λέγαμε πως δε γουστάρααμε τη συνανστροφή τους αυτοί κάναν παρέα με άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και μαύρη γη στην Ελλάδα. Μια χαρά μεγάλη Οθωμανική αυτοκρατορία είμασταν.

 

Καλά δεν ντρέπεστε μεγάλα παιδιά να γράφετε τέτοιες μλκς?

Μήπως ήσουν αυλικός τού Αλή Πασά σε μιά άλλη ζωή?

Μπορώ να σε δικαιολογήσω φίλε μου μόνο αν είσαι πρόσφυγας Τούρκος πού ζείς στη Ελλάδα.Είσαι?Ταυτότητα?

 

Μα τι λες τώρα; Λες να μην υπάρχει Ελληνίδα που θα έλεγε στο γιο της "σφάξε τους Τουρκαλάδες και φέρε μου τα αυτιά τους"; Εγώ μπορώ να φανταστώ πολλές τέτοιες

Πράγματι χρειάζεται φαντασία γιά να λες τέτοια.

Προσβάλλεις τις πολιτισμένες Ελληνίδες μητέρες.

 

Ξαναλέω λοιπόν.Στην Τουρκία το μίσος εναντίον άλλων λαών διδάσκεται.Ξέρετε τίποτα ανάλογο σε μας καί δεν το ξέρω εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι λες τώρα; Λες να μην υπάρχει Ελληνίδα που θα έλεγε στο γιο της "σφάξε τους Τουρκαλάδες και φέρε μου τα αυτιά τους"; Εγώ μπορώ να φανταστώ πολλές τέτοιες.

 

 

 

Ε όχι και μαύρη γη στην Ελλάδα. Μια χαρά μεγάλη Οθωμανική αυτοκρατορία είμασταν. Και γίνεται φανερό ότι δεν είχαμε σοβαρά προβλήματα από δύο πράγματα. Αφενός απ' το ότι καταφέραμε να κρατήσουμε τη γλώσσα μας και τη θρησκεία μας, που προφανώς δεν έγινε χάρη στην παιδική αντίληψη "είμασταν πολύ μάγκες, γι' αυτό". Μας άφησαν και τα κρατήσαμε. Αφετέρου απ' το ότι η επανάσταση τελικά έγινε από ξένους ώστε να μας διαλύσουν και να μην έχουμε πια μεγάλη δύναμη, το γνωστό διαίρει και βασίλευε. Στην Ελλάδα και για τους Έλληνες, τα αίτια της επανάστασης ήταν κυρίως οι πλούσιοι Έλληνες και όχι οι Τούρκοι.

 

 

 

άντε ρε μανουέλ ,και σε είχα για κουλτουριάρη insomniac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφετέρου απ' το ότι η επανάσταση τελικά έγινε από ξένους ώστε να μας διαλύσουν και να μην έχουμε πια μεγάλη δύναμη,

 

δυο τινά.Η είναι Τούρκος προβοκάτορας οπότε λέει πως μας διέλυσαν οι ξένοι για να ελέγχουν τη χώρα μας (εννοώντας Τουρκία ) καλύτερα η δεν ξέρει ιστορία.Από τη στιγμή που δεν υπήρχαμε ως το 30 κρατική οντότητα δλδ μηδεν τι διελύσανε οι ξένοι;Το τίποτα;

 

Μα τι λες τώρα; Λες να μην υπάρχει Ελληνίδα που θα έλεγε στο γιο της "σφάξε τους Τουρκαλάδες και φέρε μου τα αυτιά τους"; Εγώ μπορώ να φανταστώ πολλές τέτοιες

 

Μα γι αυτό φέρνουν και τα παιδιά στον κόσμο.Για να πολεμήσουν τους Τούρκους.Υπάρχει ένα σχέδιο κατά των της Τουρκίας από την ομάδα Ε και γι αυτό υπνωτίζουν τις μανάδες πριν γεννηθούν και τους μπολιάζουν με αντιτουρκικά ψέμματα.

Μέσα αυτής της προπαγάνδας είναι πρώτον

1) Τα 400 χρόνια σκλαβιάς από τους Τούρκους που απλα ήταν συγκυβέρνηση

2) Οι γενοκτονίες των Ποντίων που και των Αρμενίων (Είναι και αυτοί στο κόλπο).Ονειδος απλά οι άνθρωποι αυτοί εξολοθρευτηκαν επίτηδες από ένα ιό που έβαλε στο σώμα τους η ομάδα ε για να τους χρησιμοποιησει ως άλλοθι στους μετέπειτα ιμπεριαλιστικούς βαλκανικούς πολέμους και στον α παγκόσμιο πόλεμο.

3)Η κορυφή του παγόβουνου.Το ότι στην Κύπρο υπάρχει τουρικός στρατός κατοχής.Οχι απλά προστατεύουν τα διακιώματα των Τουρκοκυπρίων.20000 αντρες ενάντια στους 950 της ΕΛΔΥΚ γιατί ως γνωστό είναι μέλη της ομαδας ε αι κάνουν για 10.το μύθευμα των αγνοούμενων αποτελεί μια άλλη μορφή εθνικιστικής προπαγάνδας καθώς είανι γνωστό ότι όλοι αυτοί απήχθησαν από εξωγηινους.Εξετάζεται η συμμετοχή της ομάδας Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δημιουργήθηκε τό πρώτο σελτζουκικό κράτος μέ πρωτεύουσα τό Ικόνιο, οι Βυζαντινοί υποτίμησαν τόν κίνδυνο καί πίστευαν ότι θά αφομοιώσουν τούς βαρβάρους, όπως τό είχαν επιτύχει μέ τούς Αλβανούς καί τούς Σλάβους μετανάστες πού είχαν πλημμυρίσει τήν αυτοκρατορία τούς προηγούμενους αιώνες. Ομως μέ τήν εξάπλωση τους οι Τούρκοι παραλίγο νά πετύχουν ακριβώς τό αντίθετο, δηλαδή νά αφομοιώσουν αυτοί τούς χριστιανούς, οι οποίοι ιδιαίτερα μετά τήν άλωση της Κωνσταντινούπολης, συνέρρεαν μαζικά στόν ισλαμισμό αφού η πίστη τους είχε κλονιστεί εκ βάθρων. Οι εξισλαμισμοί λοιπόν κατά τούς αιώνες της τουρκοκρατίας, ακούσιοι ή εκούσιοι,απετέλεσαν διαρκή αφαίμαξη του Ελληνισμού καί σοβαρή απειλή εξαφανίσεώς του. Καί όλοι γνωρίζουμε ότι αλλαγή θρησκείας σήμαινε αυτομάτως καί αλλαγή εθνικής συνείδησης. Θεωρητικά βέβαια, ο εξισλαμισμός δέν ήταν επιβεβλημένος από τόν ιερό νόμο του Ισλάμ, αφού οι θρησκείες της βίβλου ήταν ανεκτές, αλλά δέν επιδιώχθηκε καί από τίς Οθωμανικές αρχές καθολικός εξισλαμισμός, επειδή θά είχε ως συνέπεια τήν ανατροπή του κοινωνικού καί οικονομικού καθεστώτος τό οποίο στηριζόταν στήν εκμετάλλευση των υποδούλων.

 

Στήν πράξη όμως η κατάσταση ήταν διαφορετική. Η βία καί ο πειθαναγκασμός αποτελούσαν αναπόσπαστο μέρος της ζωής του ραγιά. Οι επαχθείς φόροι, οι καταπιέσεις καί οι αυθαιρεσίες των κατακτητών, ο προσηλυτιστικός ζήλος των φανατικών δερβίσηδων καί οι εξευτελιστικοί όροι ζωής πού επέβαλλε ο κατακτητής στούς χριστιανούς αποτελούσαν τήν καθημερινή πραγματικότητα. Ετσι παρατηρήθηκαν εξωμοσίες πληθυσμών αφ'ενός μέ τήν εδραίωση των Τούρκων στήν Μικρά Ασία (14ος, 15ος αιώνας) καί αφ΄ετέρου μέ τήν επικράτησή τους στήν χερσόνησο του Αίμου (16ος, 17ος αιώνας). Ο ίδιος ο Πατριάρχης Γεννάδιος αναφέρει τήν αθρόα προσέλευση λαϊκών καί κληρικών στόν ισλαμισμό μετά τήν πτώση του 1453, μέ δεδομένο τόν κλονισμό της πίστεως καί τό χαμηλότατο ηθικό των κατοίκων. Αλλος λόγος εκούσιου εξισλαμισμού ήταν οι επαχθείς φορολογικές υποχρεώσεις οι οποίες πολλαπλασιάζοταν μέ τό πέρασμα του χρόνου καί μέ τήν ενδυνάμωση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Εδώ παρατίθεται χαρακτηριστική μαρτυρία του Νικόδημου του Αγιορείτου (18ος αιώνας):

 

"...σας πληροφορούμεν, αδελφοί, ότι διά άλλο τέλος δέν σας παιδεύουν μέ τά βαρέα δοσίματα καί μέ τά άλλα κακά πάρεξ διά νά βαρεθήτε, νά χάσετε τήν υπομονήν, καί έτζι νά αρνηθήτε τήν πίστιν σας, καί νά δεχτήτε τήν εδικήν των θρησκείαν...."

 

Σπουδαίο ρόλο στήν εξωμοσία των χριστιανών έπαιξαν οι ουλεμάδες καί οι δερβίσηδες καί αναφέρεται σάν παράδειγμα η περίπτωση του Badr al Din (15ος αι.) ο οποίος μέ μία επίσκεψή του στήν Χίο προσηλύτισε εκατοντάδες κατοίκους μεταξύ των οποίων δύο ιερείς καί πέντε μοναχούς. Βακουφικά έγγραφα του 16ου αι. στήν Προύσα αναφέρουν μουσουλμάνους μέ τά εξής ονόματα:Yani Veled-i Kosta, Veled -i Yorgi, Mihal Veled-i Abdullah κλπ. Η εκούσια προσέλευση ενός χριστιανού στόν ισλαμισμό αποτελούσε μεγάλη νίκη καί εορτάζοταν πανηγυρικά. Ο Ιωάννης Schiltberger τόν 15ο αιώνα αναφέρει τά εξής:

 

"Οταν ένας χριστιανός θέλει νά γίνει άπιστος πρέπει εμπρός σέ όλους τούς ανθρώπους νά υψώσει τό δάκτυλο καί νά πή La il lach illalach (Ο Μωάμεθ είναι ο αληθινός προφήτης του Θεού). Κατόπιν τόν οδηγούν στόν καδή καί του φορά καινούργιο σαρίκι στό κεφάλι, γιά νά ξεχωρίζει από τούς χριστιανούς. Αφού τόν περιφέρουν στήν πόλη πάνω σέ άλογο, γιά νά γίνει γνωστή η προσέλευσή του στό Ισλάμ τόν οδηγούν μέσα σέ τζαμί καί τόν περιτέμνουν."

 

Πολλοί τέλος από τούς εξωμότες υποκρίνονταν τόν μωαμεθανό καί περνούσαν μία περίοδο ως κρυπτοχριστιανοί, αλλά αργά ή γρήγορα οι απόγονοί τους κατέληγαν στόν ισλαμισμό. Η πρώτη γνωστή περίπτωση είναι αυτή της Νίκαιας της Βιθυνίας, όταν μετά τήν άλωση του 1311, οι περισσότεροι κάτοικοι προσήλθαν στον ισλαμισμό, ενώ κρυφά τελούσαν τά χριστιανικά τους καθήκοντα. Ακόμα καί εξακόσια χρόνια μετά (1916), όπως αναφέρει ο Χρύσανθος ο επίσκοπος Τραπεζούντας, όταν μπήκαν τά τσαρικά στρατεύματα στήν πόλη, παρουσιάστηκαν μπροστά του δημογέροντες από μουσουλμανικά χωριά, έχοντας μαζί τους Ευαγγέλια καί άμφια του 18ου αιώνα, καί του ζήτησαν νά τούς βαπτίσει ομαδικά. Ο Χρύσανθος τούς υπολόγισε σέ διακόσιες χιλιάδες ψυχές. Ο σοφός ιεράρχης επειδή γνώριζε τήν μοίρα του Πόντου καί τήν εγκληματική πολιτική των Μεγάλων Δυνάμεων, αρνήθηκε ευγενικά, γιά νά τούς προστατεύσει από τήν εκδικητική μανία των Νεότουρκων, όταν οι τελευταίοι θά επέστρεφαν στόν Πόντο.

 

Ενα άλλο μαρτύριο της σκλαβωμένης Ρωμιοσύνης, τό οποίο οδήγησε σέ περαιτέρω φθορά της ήταν τό παιδομάζωμα (Devsirme), δηλαδή ο βίαιος εξισλαμισμός ανήλικων χριστιανών καί η στρατολόγησή τους γιά τήν επάνδρωση της προσωπικής φρουράς του σουλτάνου. Ο Μουράτ Α' τό 1362, ήταν αυτός πού καθιέρωσε τήν στρατολόγηση χριστιανοπαίδων καί τήν μετατροπή τους σέ φανατικούς πολεμιστές, τούς περίφημους γενίτσαρους οι οποίοι πάντα αρίστευαν στούς πολέμους εναντίον της πίστεως των γονέων τους. Διασώζεται φιρμάνι του 1666 πρός αξιωματικούς οι οποίοι θά διενεργούσαν στρατολογία Ελληνοπαίδων καί στό οποίο περιγράφεται η όλη διαδικασία:

 

"Αμα τη αφίξει του παρόντος αυτοκρατορικού φιρμανίου Μου έστω γνωστόν ότι κατά τάς ισχύουσας παλαιάς διατάξεις επιβάλλεται η στρατολογία των εν ταις αυτοκρατορικαίς χώραις Μου κατοικούντων ραγιάδων διά τάς ανάγκας της αυτοκρατορικής Μου φρουράς. Δέον νά στρατολογήσετε έν τέκνον εκάστου πολυτέκνου απίστου ραγιά, άγον ηλικίαν από δεκαπέντε μέχρις είκοσι ετών καί ικανόν δι'υπηρεσίαν. Από έκαστον στρατολογούμενον χωρίον νά λάβητε όσα χρήματα απαιτούνται διά τόν ιματισμόν των στρατολογηθέντων μέ ερυθρά τσόχαν καί διά τό ξύρισμα αυτών..... Νά προσέχης νά μή διαφύγουν ούτοι καθ'οδόν ή εις τούς σταθμούς. Επειδή η υπόθεσις του παιδομαζώματος είναι εκ των σπουδαιοτέρων του κράτους, επιθυμώ νά στρατολογοσήσης ρωμαλέους καί άξιους νέους.... Σύ δέ, απεσταλμένε, εάν περιέλθη εις γνώσιν Μου ότι έλαβες από τούς ραγιάδες ή μή πλείονα των αναγκαίων, θέλεις τιμωρηθή ανοικτιρμόνως πρός παραδειγματισμό καί των λοιπών."

 

Τά εξισλαμισμένα Ελληνόπουλα πού προορίζονταν γιά στρατιωτική υπηρεσία ονομάζονταν ατζέμ ογλάν καί στέλνονταν αρχικά νά εργασθούν σέ τιμαριούχους της Μικράς Ασίας. Αυτοί ανελάμβαναν τήν ευθύνη γιά τή ζωή τους καί έμεναν στά τιμάρια όσο καιρό εθεωρείτο αναγκαίο γιά τήν προσαρμογή τους στό νέο περιβάλλον καί ειδικά στή μύησή τους στή νέα θρησκεία. Αργότερα κατέληγαν στό επίλεκτο σώμα των γενιτσάρων, όπου τύγχαναν σκληρής καί εξαντλητικής εκπαίδευσης από τούς παλαιούς γενίτσαρους. Όπως είναι φυσικό η αρπαγή των παιδιών τους προκαλούσε οδύνη καί πόνο στούς ταλαίπωρους υπόδουλους πληθυσμούς. Τό παρακάτω ηπειρώτικο τραγούδι αποτελεί μία ακόμα μαρτυρία:

 

"Ανάθεμά σε, βασιλιά καί τρίς ανάθεμά σε, μέ τό κακό οπόκαμες, καί τό κακό πού κάνεις. Στέλνεις, δένεις τούς γέροντες, τούς πρώτους τούς παπάδες νά μάσης παιδομάζωμα, νά κάμης γενιτσάρους. Κλαίν' οι γοναίοι τά παιδιά, κ' οι αδελφές τ' αδέλφια, κλαίγω κ'εγώ καί καίγομαι καί όσο ζώ θά κλαίγω. Πέρσι πήραν τόν γιόκα μου, φέτο τόν αδελφό μου."

 

Σήμερα μέ τήν ισχυρή προπαγάνδα των Τούρκων καί τήν δουλική υπακοή του ελληνικού κράτους, τά δεινά της Τουρκοκρατίας θέλουν νά τά διαγράψουν από τά σχολικά βιβλία καί φυσικά καί από τή μνήμη μας, γιά νά μας πείσουν ότι η παγκοσμιοποίηση είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος διαβίωσης των σύγχρονων ανθρώπων. Οι αυτούσιες μαρτυρίες εκείνης της εποχής είναι η καλύτερη απόδειξη γιά νά διαπιστώσουμε τή ζωή πού έκαναν οι πρόγονοί μας κάτω από τό καθεστώς της τότε παγκοσμιοποίησης πού είχε επιβάλλει τό πανίσχυρο Οθωμανικό καθεστώς. Παραθέτω επιστολή κατοίκων της Μικράς Ασίας μέ ημερομηνία 20 Ιουνίου 1456, πού απευθύνεται πρός τόν μεγάλο μάγιστρο των ιπποτών της Ρόδου:

 

"Ημείς οι πτωχοί οι δούλι σας οι χριστιανοί οι ένπρεπει άνθρωποι, όπου ήκεβαν εις τήν Τουρκίαν, έχωμεν αγανάκτηση από τόν Τούρκον, καί πέρνουν τά παιδία μας, καί κάμνουν τα μουσουλμάνους, καί διά τούτο παρακαλούμε τήν αυθεντία σας νά βάλεται βουλήν, καί στείλει ο αγιώτατος ο πάπας τά κάτεργά του, νά μας σικόσεται απεδώ μέ τάς γυναίκας μας καί τά παιδιά μας, ότι έχομεν μεγάλη αγανάκτησιν από τόν Τούρκον, ότι νά μήν χάσομεν τά παιδιά μας, νά έλθομεν εις τόν τόπον σας, νά ζήσομεν καί νά αποθάνομεν ως υποτακτικοί τής αυθεντίας σας..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν συνεχίσω να διαβάζω πέρα από αυτό το σημείο:

 

Οι εξισλαμισμοί λοιπόν κατά τούς αιώνες της τουρκοκρατίας, ακούσιοι ή εκούσιοι,απετέλεσαν διαρκή αφαίμαξη του Ελληνισμού καί σοβαρή απειλή εξαφανίσεώς του. Καί όλοι γνωρίζουμε ότι αλλαγή θρησκείας σήμαινε αυτομάτως καί αλλαγή εθνικής συνείδησης.

 

θα ήθελες να μου εξηγήσεις τι ακριβώς έκανε ένα κομμάτι της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας όπως το Βυζάντιο, με μια θρησκεία Εβραϊκής προέλευσης όπως ο Χριστιανισμός, μέτωπο Ελληνισμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...