Προς το περιεχόμενο

Χρησιμότητα στρατιωτικής θητείας


izerman76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ripperakos,αν εχεις καποια στοιχεια πες τα.θα βοηθησεις παρα πολυ ειλικρινα.Και σε ποιον χωρο γινονται αυτες οι "παραβιασεις".

Για τα ΜΜΕ καμμια προπαγανδα δε κανουν.στα θεματα στρατιωτικου τυπου και δικαιου ειναι απλα ασχετοι.

 

img011pf3.jpg

 

Βρηκα μια προχειρη φοτο στο αρχειο μου(η οποια ειναι απο περιοδικο στρατιωτικου τυπου).

 

Γρηγορα γρηγορα θα πω,οτι οι τουρκοι αναφερουν οτι κανουμε παραβιασεις στα ορια τα οποια αυθαιρετως αυτοι εχουν βαλει στο Αιγαιο.Ο χαρτης τα λεει ολα.με τα ορια ευθυνης για SAR,και ερευνων για πετρελαιο κλπ.

 

και μια ακομη για το που θελουν να φτανουν οι τουρκοι για ερευνα και διασωση.

 

img017xc1.jpg

 

χρονια τωρα οι τουρκοι εμμεσως με αυτα που ζητουν αναφερονται στο λεγομενο Living Space.με αυτα βεβαια παμε ακομη πιο βαθια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κοίτα το ότι κάνουμε παραβιάσεις το λέγανε κάποιοι στρατιωτικοί σε φίλους μου πριν λίγο καιρό που ήταν φαντάροι και πιάσανε κουβέντα...επίσημα στοιχεία δεν έχω, ούτε για χώρους φυσικά...εκτός και αν λέγανε μαλακίες τι να σας πω!...και ναι στα ΜΜΕ είναι μάλλον άσχετοι...σωστός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραβιάσεις ελληνικές γίνονται αραιά και που. Και δεν έχουν στόχο να αμφισβητήσουν την Τουρκική επικράτεια αλλά να τεστάρουν την Τουρκική αεράμυνα. Γιατί σε αυτό το θέμα η Τουρκία έχει σαφές πλεονέκτημα, μια και δοκιμάζουν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

 

Πάντως όταν από λάθος μια φορά στη μονάδα που ήμουν στη Λέσβο έκαναν lock τουρκικό F-16 και το πήγαν κωλοφεράντζα μέχρι τα παράλια, χέστηκαν πάνω τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@ Delirium: Εκανες και στα 3 σωματα και ξερεις η απλα λες για να λες? Γιατι εγω εχω περασει απο 2 σωματα και εχω καποια σχηματισμενη εικονα σχετικα με το τι επικρατει.

 

 

Ναι, έχω εικόνα και από τα 3.

Για κληρωτούς μιλάμε πάντα.

 

Η και καλά "θητεία", σε Αεροπορία/ Ναυτικό -σε Καισαριανή/ Κλαυθμώνος και δε συμμαζεύεται-

αποτελεί τουλάχιστον πρόκληση για τον μέσο στρατευμένο, δίχως "μέσο"... :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω εικόνα και από τα 3.

Για κληρωτούς μιλάμε πάντα.

 

Η και καλά "θητεία", σε Αεροπορία/ Ναυτικό -σε Καισαριανή/ Κλαυθμώνος και δε συμμαζεύεται-

αποτελεί τουλάχιστον πρόκληση για τον μέσο στρατευμένο, δίχως "μέσο"... :evil:

 

Εκανες θητεια και στα 3 σωματα?! :confused: Εγω παντως περασα 3 μηνες απο ΣΞ και 9 απο ΠΝ (διακλαδικοτητα γαρ...) και εχω μια εικονα του τι "ζορι" υπαρχει.

Επισης, δεν ειναι μονο το ΠΝ και η ΠΑ με προνομιουχες θεσεις... και στον ΣΞ υπαρχουν μια χαρα θεσεις προκληση για οποιονδηποτε εχει το δοντι. Αυτα που περιγραφεις για διαρκεια θητειας στο καθε σωμα ειναι με συνοπτικες διαδικασιες ΑΚΥΡΑ. Και βασικα η ΠΑ και το ΠΝ πρεπει να σταματησουν να παιρνουν κληρωτους, γιατι εκει οι κληρωτοι καλουνται να εκτελεσουν χρεη μονιμου (οπλα με απαιτησεις σε ειδικευση και σε φυλαξη που δεν ειναι δουλεια του απλου φανταρου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στον ΣΞ υπαρχουν μια χαρα θεσεις προκληση για οποιονδηποτε εχει το δοντι

 

>> Name a few, if you can :mrgreen:

Υπαρχουν π.χ. off στο Σ.Ξ. ??

Μόνο μη μου πεις Λόχο ΕΠΥΕΘΑ...

 

 

Αυτα που περιγραφεις για διαρκεια θητειας στο καθε σωμα ειναι με συνοπτικες διαδικασιες ΑΚΥΡΑ

 

>> Αυτό που αναφέρω, είναι το -απολύτως!- δίκαιο, με τις παρούσες συνθήκες "θητείας-λούφας", σε Αεροπορία/ Ναυτικό.

Ακόμη και η χειρότερή τους τοποθέτηση, είναι 10 φορές καλύτερη, από την καλύτερη του Σ.Ξ.

 

'Αλλωστε, αν δεν ήταν έτσι, δεν θα είχε φτάσει η μιζοταρίφα μιας απλής μετάταξης στα +2000 ευρώ σήμερα.... :shock:

Η μήπως γνωρίζεις κανέναν, που να πληρώνει, για να πάει σε Σ.Ξ. ??

Αντιθέτως "την πληρώνουν" όσοι καταλήγουν εκεί, ιδίως σε ΠΖ και ΤΘ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεωγραφική Υπηρεσία Στράτου, οι Πληροφορικάριοι, μεταφραστικό, οι υπηρεσίες του Σ.Ε.Ε.Μ στην Πειραιώς (απέναντι απο τη Στρατολογία) κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στον ΣΞ υπαρχουν μια χαρα θεσεις προκληση για οποιονδηποτε εχει το δοντι

 

>> Name a few, if you can :mrgreen:

Υπαρχουν π.χ. off στο Σ.Ξ. ??

Μόνο μη μου πεις Λόχο ΕΠΥΕΘΑ...

 

 

Αυτα που περιγραφεις για διαρκεια θητειας στο καθε σωμα ειναι με συνοπτικες διαδικασιες ΑΚΥΡΑ

 

>> Αυτό που αναφέρω, είναι το -απολύτως!- δίκαιο, με τις παρούσες συνθήκες "θητείας-λούφας", σε Αεροπορία/ Ναυτικό.

Ακόμη και η χειρότερή τους τοποθέτηση, είναι 10 φορές καλύτερη, από την καλύτερη του Σ.Ξ.

 

'Αλλωστε, αν δεν ήταν έτσι, δεν θα είχε φτάσει η μιζοταρίφα μιας απλής μετάταξης στα +2000 ευρώ σήμερα.... :shock:

Η μήπως γνωρίζεις κανέναν, που να πληρώνει, για να πάει σε Σ.Ξ. ??

Αντιθέτως "την πληρώνουν" όσοι καταλήγουν εκεί, ιδίως σε ΠΖ και ΤΘ.

 

Θες ματσακονι και Σκαραμαγκα για να στρωσεις επιδερμιδα. Επισης μην συγκρινεις το ΠΝ με τον ΣΞ σε οτι αφορα τα OFF... Μεχρι και πριν λιγα χρονια ηταν στα καραβια οι στρατευσιμοι... το οποιο σημαινε εβδομαδες η ακομα και μηνα για να πατησεις στερια.... απλα καμια σχεση με το ΠΝ. Επισης μην μιλας περι λουφας, γιατι μου δειχνεις πως δεν εχεις ιδεα. Τα ποστα που αναλαμβανουν στην ΠΑ και ΠΝ οι φανταροι ειναι σε μεγαλο μερος ποστα ΕΥΘΥΝΗΣ, δουλεια την οποια υπο φυσιολογικες συνθηκες επρεπε να την εκτελει υπαξιωματικος.

 

Οσον αφορα το σημερα... τα πραγματα επισης εχουν αλλαξει σε οτι αφορα τις αδειες αφου αλλαξαν και οι συνθηκες, παραυτα τα πραγματα ειναι θετικα ακομα γιατι πολυ απλα οι αξιωματικοι δεν ειναι μαλακες και δεν εχουν θεση αυτοσκοπο της ζωης τους να πηξουν καποιον. Σε αυτο βεβαια βοηθα και η ποιοτητα του στρατευματος που μαζευει το καθε σωμα, γιατι οταν εχεις ποιο υπευθυνα ατομα να διοικησεις ειναι αλλιως...

Το προβλημα σου δεν θα επρεπε να ειναι γιατι περνανε καλυτερα στο ΠΝ η στην ΠΑ, αλλα τι κανει λαθος ο ΣΞ και δεν περνανε καθολου καλα. Τα off ειναι το λιγοτερο, ειδικα αμα εισαι στου διαολου την μανα και δεν εχεις τι να κανεις.... το θεμα ειναι η ποιοτητα της διαμονης σου. Εκει αναζητησε το τι σε φταιει...

Το μονο σωμα το οποιο θα τιμωρουσα, θα ηταν ο ΣΞ, γιατι εκει δουλεια δεν γινεται... αλλα πρωτα θα επρεπε να βρεθει τροπος να τιμωρηθουν οι αξιωματικοι που τον απαρτιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για το σήμερα έτσι??

Λοιπόν, νέτα-σκέτα, σήμερα:

 

Αεροπορία/ Ναυτικό, ακόμη και η χειρότερή τους τοποθέτηση,

είναι 10 φορές καλύτερη, από την καλύτερη του Σ.Ξ.

'Οποιος διαφωνεί δεν έχει ιδέα τι παίζει, σήμερα :shock:

 

 

 

Σε αυτο βεβαια βοηθα και η ποιοτητα του στρατευματος που μαζευει το καθε σωμα, γιατι οταν εχεις ποιο υπευθυνα ατομα να διοικησεις ειναι αλλιως...

 

Παπαρίες ολκής, μας γραφείς τώρα!

Τα πάντα έχουν να κάνουν με τα βύσματα και την πληρότητα, που σε Αεροπορία/ Ναυτικό,

αγγίζει το -σε κάθε περίπτωση αδικαιολόγητο & προκλητικό!- Χ 6 :shock:

 

 

 

αλλα τι κανει λαθος ο ΣΞ και δεν περνανε καθολου καλα.

 

Εχεις δοκιμάσει σαν Επιλοχίας να βγάλεις 46 υπηρεσίες με 28 άτομα δύναμη μόνο?

Η πληρότητα, που λέγαμε παραπάνω....

 

 

 

Το μονο σωμα το οποιο θα τιμωρουσα, θα ηταν ο ΣΞ, γιατι εκει δουλεια δεν γινεται

 

>> Σωστά, γιατί εκεί μόνο αυτοκτονούν :cry:

Πόσες αυτοκτονίες, έχουμε αντίστοιχα σε Αεροπορία και Ναυτικό, παρακαλώ??

 

 

I rest my case, may they rest in peace....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...