Προς το περιεχόμενο

Χρησιμότητα στρατιωτικής θητείας


izerman76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς αντίκρισμα; Δηλαδή, το ότι η Ελλάδα, από τη σύσταση του σύγχρονου κράτους της πενταπλασίασε τα εδάφη της τι είναι, μαστίχα;

 

Και τι ευχαριστώ πρέπει να πει η χώρα στους ανθρώπους που κάνουν το χρέος τους;

 

Τραγικό το περιστατικό, ακόμη τραγικότερο το ότι είναι το τρίτο μέσα στο 2007, αλλά μην κάνουμε επικές εισαγωγές που στερούνται βάσης, ε;

 

Καλά, τα σύνορα τα αύξησε κυρίως μέσω της διπλωματίας, δεν συνέβαλε καθοριστικά ο ελληνικός στρατός.

 

Και εγώ προσωπικά δεν θεώρησα χρέος μου τη στρατιωτική θητεία. Το θεωρώ τριτοκοσμικό να είναι υποχρεωτική η στράτευση για όλους τους άντρες. Και για να προλάβω αυτούς που θα μου πουν για τις εξωτερικές απειλές, θα ήθελα να ρωτήσω ποια ήταν η τελευταία φορά που κάποια γειτονική χώρα επιτέθηκε εναντίον της Ελλάδας.

 

Όσο για το παιδί που αυτοκτόνησε, πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντοχές σαν άνθρωποι. Δε σημαίνει ότι όποιος είναι πιο ευαίσθητος πρέπει να τον ξεγράψουμε - θα έπρεπε να υπάρχει πιο ευέλικτο σύστημα που να στηρίζει ψυχολογικά τα παιδιά με προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

Ψυχολόγος δεν είμαι για να απαντήσω με σιγουριά.

 

Δεν αποκλείεται αυτοί οι άνθρωποι να κατέληγαν στην ίδια απελπισία σε κάποια άλλη φάση της ζωής τους.

 

Προφανώς, ο ντόρος γίνεται γιατί συνδέεται αποκλειστικά η αυτοκτονία με την πίεση του στρατού και, βέβαια, συντελείται με τα μέσα που διαθέτει ο στρατός στους κληρωτούς.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δε γίνεται σοβαρός ψυχολογικός έλεγχος, τουλάχιστον να προλαβαίνουν περιπτώσεις που κάνουν κρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καλά, τα σύνορα τα αύξησε κυρίως μέσω της διπλωματίας, δεν συνέβαλε καθοριστικά ο ελληνικός στρατός.

 

Συγγνώμη, τα Γιάννενα το 1913 τα προσάρτησε μέσω της διπλωματίας; Τη Θεσαλλονίκη; Τη Μικρά Ασία πώς επιχείρησε να την προσαρτίσει; Την Ανατολική Θράκη; Δια της διπλωματίας; Το θωρηκτό Αβέρωφ, δηλαδή, που έκλεισε τον Τουρκικό στόλο μέσα από τα Δαρδανέλια, δεν είχε καθοριστική συμβολή;

 

Και εγώ προσωπικά δεν θεώρησα χρέος μου τη στρατιωτική θητεία. Το θεωρώ τριτοκοσμικό να είναι υποχρεωτική η στράτευση για όλους τους άντρες. Και για να προλάβω αυτούς που θα μου πουν για τις εξωτερικές απειλές, θα ήθελα να ρωτήσω ποια ήταν η τελευταία φορά που κάποια γειτονική χώρα επιτέθηκε εναντίον της Ελλάδας.

 

Φαντάζομαι ότι η έννοια της αποτρεπτικής ισχύος δε σημαίνει κάτι, ε;

 

Συμφωνώ ότι με τον τρόπο που στελεχώνεται σήμερα ο Ελληνικός Στρατός και τη νοοτροπία που κυριαρχεί (δηλαδή, ξοδεύουμε ένα σκασμό λεφτά αλλά τον αντιμετωπίζουμε σαν βλακώδη αγγαρία) δουλειά δε γίνεται. Μακάρι να δημιουργηθεί σύγχρονος επαγγελματικός στρατός.

 

Όσο για το παιδί που αυτοκτόνησε, πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντοχές σαν άνθρωποι. Δε σημαίνει ότι όποιος είναι πιο ευαίσθητος πρέπει να τον ξεγράψουμε - θα έπρεπε να υπάρχει πιο ευέλικτο σύστημα που να στηρίζει ψυχολογικά τα παιδιά με προβλήματα

 

Δε νομίζω να λέει κανείς να ξεγράψουμε τον οποιονδήποτε. Αν, όμως, κάποιος αντιμετωπίζει σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα (και όχι τα "είμαι πούστης, είμαι πούστης" με τα οποία θρυλείται ότι γνωστός καλαμοφόρος γλίτωσε τη θητεία) δεν πρέπει να υπηρετεί. Ο στρατός, προφανώς και δεν είναι group therapy. Θέλει κάποιες αντοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, τα Γιάννενα το 1913 τα προσάρτησε μέσω της διπλωματίας; Τη Θεσαλλονίκη; Τη Μικρά Ασία πώς επιχείρησε να την προσαρτίσει; Την Ανατολική Θράκη; Δια της διπλωματίας; Το θωρηκτό Αβέρωφ, δηλαδή, που έκλεισε τον Τουρκικό στόλο μέσα από τα Δαρδανέλια, δεν είχε καθοριστική συμβολή;

 

Από Wikipedia.

Greece was considered the weakest of the three main allies, since it had suffered a humiliating defeat against the Ottomans in 1897, and was not expected to contribute decisively against the Turkish army. It was able to field only ca. 110,000 men during the first stages of the war, but it had a strong navy, which was vital to the League, as only it could prevent Turkish reinforcements from being rapidly transferred by ship from Asia to Europe.

 

The army, recently reorganized by a French military mission, was grouped upon mobilization in two Armies. The "Army of Thessaly", under Crown Prince Constantine, with Lt Gen Panagiotis Danglis as his chief of staff, fielded 7 infantry divisions, a cavalry brigade and 4 independent Evzones battalions, equalling roughly 100,000 men. It was expected to overcome the fortified Turkish border positions and advance towards western and central Macedonia, aiming to take Salonica.

 

Further 10,000 to 13,000 men in 8 battalions, were assigned to the "Army of Epirus" under Lt Gen Konstantinos Sapountzakis, which was intended to advance into Epirus. As it had no hope of capturing its heavily fortified capital, Ioannina, its initial mission was simply to occupy the Turkish forces there until sufficient reinforcements could be sent from the Army of Thessaly after its successful conclusion of operations. The Greek Navy, in the meantime, was expected to seize the islands of the Aegean Sea that were still under Ottoman rule and secure naval supremacy. The "Fleet of the Aegean", under Rear Admiral Pavlos Kountouriotis, was assiged this task, and deployed 3 ageing battleships, the brand-new cruiser Averof and 7 destroyers. Small task forces of destroyers and torpedo boats were assigned to scour the Aegean and Ionian seas of small Ottoman vessels.

 

Δεν λέω ότι δεν συνεισέφερε, αλλά την περίοδο των βαλκανικών πολέμων ο Τουρκικός στρατός βρίσκονταν σε διάλυση.

 

Φαντάζομαι ότι η έννοια της αποτρεπτικής ισχύος δε σημαίνει κάτι, ε;

 

Πίστεύεις δηλαδή ότι η Βουλγαρία και οι λοιπές γειτονικές χώρες της Τουρκίας έχουν αντίστοιχη στρατιωτική ισχύ και δεν έχουν εισβάλει ακόμη εκεί; Δεν λέω να καταργηθεί ο στρατός, αλλά η διατήρηση αυτού του κλίματος επαπειλούμενου πολέμου από τους τούρκους έχει μοναδικό στόχο τη διατηρήση των εξωφρενικά υψηλών δαπανών για αμυντικά συστήματα (η Ελλάδα είναι τρίτη στον κόσμο μετά την Κίνα και την Ινδία σε απόλυτες δαπάνες για την αγορά συμβατικών αμυντικών συστημάτων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λοιπόν, πρώτα για το κατεβατό της Wikipedia. Εσύ είπες πως ό,τι έκανε το έκανε με τη διπλωματία. Το ότι ο στρατός της Ελλάδας ήταν ο πιο αδύναμος από τους τρεις (βάσει ποιών στοιχείων, αλήθεια; Του τι μας λέει ένας ανώνυμος χρήστης που κάνει edit το άρθρο; Άλλη μεγάλη κουβέντα αυτή) δε σημαίνει ότι δεν πολέμησε. Το Μπιζάνι δεν έπεσε από τη διπλωματία αλλά από την έφοδο του Ελληνικού Στρατού. Και το ότι ο στρατός της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας βρισκόταν σε παρακμή δεν αναιρεί το γεγονός ότι η πλειοψηφία των εδαφών κατακτήθηκαν και δεν παραχωρήθηκαν μέσω διπλωματικών συνθηκών.

 

Αυτό το ότι είμαστε τρίτη χώρα σε απόλυτες δαπάνες θέλω να μου πεις πού το βρήκες. Ρωτάω, γιατί πριν από δέκα λεπτά διάβαζα άρθρο στην Καθημερινή που αναφέρει με ποσά ότι Κουβέιτ, ΗΑΕ και Σαουδική Αραβία διαθέτουν το 10% του ΑΕΠ τους για αγορά οπλικών συστημάτων. Δις δολάρια.

 

Και βέβαια, δες λιγάκι τον τσαμπουκά που πουλάνε στον Παπαδόπουλο οι Τούρκοι αυτές τις ημέρες με αφορμή τα πετρέλαια της Κύπρου, για να δούμε τελικά αν μόνοι τους τα βρίσκουν και τα λένε οι δικοί μας, ή αν ο "μπαμπούλας" είναι λιγάκι πιο πραγματικός από ό,τι θα θέλαμε να νομίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ότι είμαστε τρίτη χώρα σε απόλυτες δαπάνες θέλω να μου πεις πού το βρήκες. Ρωτάω, γιατί πριν από δέκα λεπτά διάβαζα άρθρο στην Καθημερινή που αναφέρει με ποσά ότι Κουβέιτ, ΗΑΕ και Σαουδική Αραβία διαθέτουν το 10% του ΑΕΠ τους για αγορά οπλικών συστημάτων. Δις δολάρια.

 

Ναι ωραία τότε τι θέλουμε να τους βάλουμε στην ΕΕ .Αυτό δεν προτάσσει η κυβέρνηση (και η αξωιμ αντιπολιτ) ως επιχείρημα;Α και οι χώρες που ανέφερες δεν είναι στην ΕΕ και δε νομίζω να έχουν και "δημοκρατία" αστικόυ τύπου όπως η Ευρώπη

 

Και βέβαια, δες λιγάκι τον τσαμπουκά που πουλάνε στον Παπαδόπουλο οι Τούρκοι αυτές τις ημέρες με αφορμή τα πετρέλαια της Κύπρου,

 

Ωραία λοιπόν γιατί και εμείς δεν προχωράμε στην επέκταση των 12 ναυτικών μιλίων μετά απο τη σύμφωνη γνώμη του Ευρωπαικού κοινοβουλίου.Γιατί αφήνουμε τον Παπαδόπουλο μόνο του.Τι φοβόμαστε;Ειναι δυνατόν χώρα μέλος της ΕΕ να φοβάται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ε, δε βοηθάς κι εσύ με το χαχαχαχαχα...

 

Δεν πειράζει, spam is good

 

Ναι ωραία τότε τι θέλουμε να τους βάλουμε στην ΕΕ .Αυτό δεν προτάσσει η κυβέρνηση (και η αξωιμ αντιπολιτ) ως επιχείρημα;Α και οι χώρες που ανέφερες δεν είναι στην ΕΕ και δε νομίζω να έχουν και "δημοκρατία" αστικόυ τύπου όπως η Ευρώπη

 

Ωραία λοιπόν γιατί και εμείς δεν προχωράμε στην επέκταση των 12 ναυτικών μιλίων μετά απο τη σύμφωνη γνώμη του Ευρωπαικού κοινοβουλίου.Γιατί αφήνουμε τον Παπαδόπουλο μόνο του.Τι φοβόμαστε;Ειναι δυνατόν χώρα μέλος της ΕΕ να φοβάται;

 

Καραμανλής και Παπανδέρου έμαθαν ότι δε γουστάρεις να υπηρετήσεις και σου λένε, που να τρέχουμε μεσημεριάτικα...

 

Καλά, omni, σοβαρά (που λέει ο λόγος) τι σχέση έχει το ότι εγώ αμφισβητώ το στατιστικό που έδωσε ο άνθρωπος περί τρίτης θέσης με αυτό που λες εσύ;

 

Α, και βέβαια το ότι είμαστε στην ΕΕ (ΕΟΚ και ΝΑΤΟ, το ίδιο συνδικάτο) δε μας κάνει Ζούμπερμαν. Προφανώς και φοβόμαστε. Γιατί ο στρατός της Τουρκίας είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος του ΝΑΤΟ και γιατί η Τουρκία γεωπολιτικά είναι απείρως χρησιμότερη στους Αμερικανούς από ότι εμείς.

 

Γι' αυτό και ο μάγκας Παπαδόπουλος έχει πιάσει από κοντά τους Γάλλους για την εκμετάλευση των πετρελαίων, και τους τάζει βάση στην Κύπρο (Γαλλία = μόνιμο μέλος του Συμβουλίου Ασφαλείας, n'est pas?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πρώτα για το κατεβατό της Wikipedia. Εσύ είπες πως ό,τι έκανε το έκανε με τη διπλωματία. Το ότι ο στρατός της Ελλάδας ήταν ο πιο αδύναμος από τους τρεις (βάσει ποιών στοιχείων, αλήθεια; Του τι μας λέει ένας ανώνυμος χρήστης που κάνει edit το άρθρο; Άλλη μεγάλη κουβέντα αυτή) δε σημαίνει ότι δεν πολέμησε. Το Μπιζάνι δεν έπεσε από τη διπλωματία αλλά από την έφοδο του Ελληνικού Στρατού. Και το ότι ο στρατός της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας βρισκόταν σε παρακμή δεν αναιρεί το γεγονός ότι η πλειοψηφία των εδαφών κατακτήθηκαν και δεν παραχωρήθηκαν μέσω διπλωματικών συνθηκών.

 

Αυτό το ότι είμαστε τρίτη χώρα σε απόλυτες δαπάνες θέλω να μου πεις πού το βρήκες. Ρωτάω, γιατί πριν από δέκα λεπτά διάβαζα άρθρο στην Καθημερινή που αναφέρει με ποσά ότι Κουβέιτ, ΗΑΕ και Σαουδική Αραβία διαθέτουν το 10% του ΑΕΠ τους για αγορά οπλικών συστημάτων. Δις δολάρια.

 

Και βέβαια, δες λιγάκι τον τσαμπουκά που πουλάνε στον Παπαδόπουλο οι Τούρκοι αυτές τις ημέρες με αφορμή τα πετρέλαια της Κύπρου, για να δούμε τελικά αν μόνοι τους τα βρίσκουν και τα λένε οι δικοί μας, ή αν ο "μπαμπούλας" είναι λιγάκι πιο πραγματικός από ό,τι θα θέλαμε να νομίζουμε.

 

1) Είπα ότι δεν ήταν και τόσο μεγάλη η συνεισφορά του στρατού στην επέκταση της Ελλάδας (αν θες να το πάμε και απόλυτα να συνυπολογίσουμε και την υποχώρηση του 1897;).

 

2) http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14487&m=D21&aa=1

 

3) Οι τούρκοι πουλάνε το γνωστό τσαμπουκά, και αν κάτσει κάτι έκατσε, αν δεν κάστει δεν έγινε και τίποτα. Αν όντως οι Τούρκοι ήταν η απειλή που παρουσιάζεται πως είναι, τη βραδιά με τα Ίμια γιατί δεν εισέβαλλαν; Αφορμή είχαν, ευνοϊκές συνθήκες υπήρχαν (αρχηγός κράτους λίγων μόνο ημερών, μετά από περίοδο ακυβερνησίας της χώρας λόγω αρρώστιας του Παπανδρέου). Αν όχι τότε, πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Οι τούρκοι πουλάνε το γνωστό τσαμπουκά, και αν κάτσει κάτι έκατσε, αν δεν κάστει δεν έγινε και τίποτα. Αν όντως οι Τούρκοι ήταν η απειλή που παρουσιάζεται πως είναι, τη βραδιά με τα Ίμια γιατί δεν εισέβαλλαν; Αφορμή είχαν, ευνοϊκές συνθήκες υπήρχαν (αρχηγός κράτους λίγων μόνο ημερών, μετά από περίοδο ακυβερνησίας της χώρας λόγω αρρώστιας του Παπανδρέου). Αν όχι τότε, πότε;

 

Θυμήσου ποιον ευχαρίστησε από το βήμα της Βουλής των Ελλήνων ο τότε Πρωθυπουργός της Χώρας και έχεις την απάντησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ωραία τότε τι θέλουμε να τους βάλουμε στην ΕΕ .Αυτό δεν προτάσσει η κυβέρνηση (και η αξωιμ αντιπολιτ) ως επιχείρημα;Α και οι χώρες που ανέφερες δεν είναι στην ΕΕ και δε νομίζω να έχουν και "δημοκρατία" αστικόυ τύπου όπως η Ευρώπη

 

Τους βάζουμε στην ΕΕ για ανέβει το βιοτικό επίπεδο τους και να συνειδητοποιήσουν ότι είναι προς όφελός τους να συμπεριφέρονται σαν μια πολιτισμένη χώρα, με σεβασμό στους διεθνείς κανονισμούς.

 

Ωραία λοιπόν γιατί και εμείς δεν προχωράμε στην επέκταση των 12 ναυτικών μιλίων μετά απο τη σύμφωνη γνώμη του Ευρωπαικού κοινοβουλίου.Γιατί αφήνουμε τον Παπαδόπουλο μόνο του.Τι φοβόμαστε;Ειναι δυνατόν χώρα μέλος της ΕΕ να φοβάται;

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι κανονικά σαν χώρα δεν πρέπει να φοβόμαστε κάτι, αλλά το θέμα των 12 μιλίων είναι πολύ πιο πολύπλοκο απ'όσο το παρουσιάζουν στην Ελλάδα, και γι'αυτό το λόγο τόσα χρόνια δεν προσφεύγουμε στη Χάγη. Δεν μπορείς να επεκτείνεις τα όρια σου, χωρίς να λάβεις υπ'οψιν πως επηρεάζουν τους άλλους. Αν το κάνουμε αυτό, ουσιαστικά αποκλείουμε την πρόσβαση των τούρκων στο Αιγαίο σε αρκετά σημεία. Οι διεθνείς κανόνες υπάρχουν για να επιτρέπουν την λειτουργική συνύπαρξη κρατών, δεν είναι απλά για να κάνει ο καθένας ότι του κατέβει.

 

Θυμήσου ποιον ευχαρίστησε από το βήμα της Βουλής των Ελλήνων ο τότε Πρωθυπουργός της Χώρας και έχεις την απάντησή σου.

 

Έρχεσαι στα λόγια μου δηλαδή - δεν μετρά η αποτρεπτική ισχύς των όπλων αλλά οι σχέσεις που έχεις με τις ισχυρές χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διεθνείς κανόνες υπάρχουν για να επιτρέπουν την λειτουργική συνύπαρξη κρατών, δεν είναι απλά για να κάνει ο καθένας ότι του κατέβει.

 

βρε έδωσε η ΕΕ το πράσινο φως για την εξόρυξη μετά από επερώτηση έλληνα ευρωβουλευτή (αυτού που αναδείχτηκε ως ο πιο χρήσιμος για τη χώρα του στην ΕΕ)

 

Γιατί ο στρατός της Τουρκίας είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος του ΝΑΤΟ και γιατί η Τουρκία γεωπολιτικά είναι απείρως χρησιμότερη στους Αμερικανούς από ότι εμείς.

 

Και το στρατό τους 950 στην Κύπρο τι ρόλο βαράνε;Να αντιμετωπίσουν τους τούρκους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Έρχεσαι στα λόγια μου δηλαδή - δεν μετρά η αποτρεπτική ισχύς των όπλων αλλά οι σχέσεις που έχεις με τις ισχυρές χώρες.

 

Είπα εγώ πουθενά ότι οι σχέσεις με τους ισχυρούς δε μετράνε; Όμως (μη μου πεις ότι δεν περίμενες ότι θα υπάρχει και όμως) δεν ήταν ο Βασιλάκης ο Κλίντον αυτός που πρόλαβε να πάει στη δεύτερη βραχονησίδα για να μην υψώσουν και εκεί σημαία οι Τούρκοι. Οι ΟΥΚάδες ήταν.

 

Με αυτή τη "λογική", δηλαδή ότι μόνο οι σχέσεις με τους ισχυρούς μετράνε και ο στρατός είναι περιττός, ο Κεμάλ θα είχε πάει για διακοπές μόλις αποβιβάστηκε ο Ελληνικός Στρατός στη Σμύρνη (αρχικά με τις ευχές των ισχυρών). Ο μάγκας, όμως, αντιστάθηκε μέχρι που αντιστράφηκε το διεθνές κλίμα και σε συνδασμό με τις γκάφες των Ελλήνων στο πεδίο της μάχης, μας πήρε παραμάζωμα. Αυτός είναι και ο ρόλος του στρατού μιας μικρής χώρας. Όχι να κατακτήσει το σύμπαν, a la Storm Troopers στον Πόλεμο των Άστρων. Να αντισταθεί και να κάνει τον αντίπαλο να φτύνει αίμα για να προχωρήσει.

 

Και το στρατό τους 950 στην Κύπρο τι ρόλο βαράνε;Να αντιμετωπίσουν τους τούρκους;

 

Η Ελλάδα στέλνει αυτούς τους στρατιώτες για να δηλώσει ότι είναι αλληλέγγυα με την Κύπρο σε περίπτωση που στραβώσει κάτι. Σύμβολο είναι κατά πρώτο λόγο και στρατιωτική μονάδα κατά δεύτερο. Για το αξιόμαχό τους, δεν έχω ιδέα, φίλτατε, όποιος υπηρέτησε εκεί ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμβολο είναι κατά πρώτο λόγο και στρατιωτική μονάδα κατά δεύτερο.

Τι να κάνουν 950 μπροστά σε πολεμική μηχανή:confused: Δε μας συμφέρει να τους πάρουμε από εκεί γιατί έτσι οι Τούρκοι δε θα έχουν ως πρόσχημα την παρουσία Ελλήνων στρατιωτών ή αν θέλουμε να τους αντιμετωπίσουμε αποτλεσματικά να μεταφέρουμε εκεί δυνάμεις από μονάδες Πελοππονήσου και στερεάς να μην είναι η ΕΛΔΥΚ μόνο για το θεαθήναι

 

Για το αξιόμαχό τους, δεν έχω ιδέα, φίλτατε, όποιος υπηρέτησε εκεί ας μας πει.

 

Το 74 πάντως δεν είχαν και το καλύτερο ηθικό:???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα εγώ πουθενά ότι οι σχέσεις με τους ισχυρούς δε μετράνε; Όμως (μη μου πεις ότι δεν περίμενες ότι θα υπάρχει και όμως) δεν ήταν ο Βασιλάκης ο Κλίντον αυτός που πρόλαβε να πάει στη δεύτερη βραχονησίδα για να μην υψώσουν και εκεί σημαία οι Τούρκοι. Οι ΟΥΚάδες ήταν.

 

Με αυτή τη "λογική", δηλαδή ότι μόνο οι σχέσεις με τους ισχυρούς μετράνε και ο στρατός είναι περιττός, ο Κεμάλ θα είχε πάει για διακοπές μόλις αποβιβάστηκε ο Ελληνικός Στρατός στη Σμύρνη (αρχικά με τις ευχές των ισχυρών). Ο μάγκας, όμως, αντιστάθηκε μέχρι που αντιστράφηκε το διεθνές κλίμα και σε συνδασμό με τις γκάφες των Ελλήνων στο πεδίο της μάχης, μας πήρε παραμάζωμα. Αυτός είναι και ο ρόλος του στρατού μιας μικρής χώρας. Όχι να κατακτήσει το σύμπαν, a la Storm Troopers στον Πόλεμο των Άστρων. Να αντισταθεί και να κάνει τον αντίπαλο να φτύνει αίμα για να προχωρήσει.

 

Μα κι εγώ σου είπα ότι δεν λέω να καταργηθεί πλήρως ο στρατός - δεν υπάρχει χώρα που δεν έχει. Απλά στην Ελλάδα έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα που παρουσιάζει τα ιερά ελληνικά στρατεύματα ως την μοναδική γραμμή άμυνας που μας προστατεύει από τους αιμοδιψείς βαρβάρους.

 

Όσο για το παράδειγμα με τον Κεμάλ σαφώς ίσχυε τότε, αλλά πλέον έχουν αλλάξει πάρα πολλά πράγματα στο τρόπο διεξαγωγής του πολέμου - οι Αμερικάνοι πλέον χρειάζονται 48 ώρες για να συγκεντρώσουν στην περιοχή μας δύναμη πυρός ικανή να συντρίψει και τις δυο χώρες. Τότε για να κινητοποιηθούν τέτοια στρατεύματα θε χρειάζονταν εβδομάδες. Άλλο παράδειγμα η Σερβία. Χωρίς να πατήσει πόδι αμερικάνου τους γονάτισαν περισσότερο οικονομικά και πολιτικά, παρά στρατιωτικά (δεν είναι τυχαίο πως αρκετοί στόχοι που χτυπήθηκαν δεν ήταν αμιγώς στρατιωτικοί).

 

 

Τέλος, για τους ΟΥΚάδες, και που δεν πήγαν στην πρώτη βραχονισίδα τι έγινε; Ή αν είχαν προλάβει να πάει θα άλλαζε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...