Προς το περιεχόμενο

Χρησιμότητα στρατιωτικής θητείας


izerman76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μου βρείς μία (1) πηγή που να συνηγορεί στην άποψή σου ότι ο Ελληνικός στρατός δεν είχε καθοριστική συμβολή στην επέκταση της χώρας.

 

800pxgreekhistoryam3.th.gif

 

Λοιπόν, από αυτά τα στάδια,

1864: Προσάρτηση Ιονίων Νησιών μετά από παραχώρηση από Βρετανούς

1881: Παραχώρηση Θεσσαλίας-τμήματος της Ηπείρου από Οθωμανούς, μετά από τη Συνθήκη του Βερολίνου, μεταξύ Ρωσσίας και Τουρκίας. ( Η παραχώρηση δεν αναφέρονταν στη συνθήκα, αλλά έγινε με πρωτόκολλο, μετά από επιμονή των Τούρκων).

1912-13: Μακεδονία - Δυτική Θράκη, μετά από τον Α΄Βαλκανικό (χάρη στον στρατό).

1913: Κρήτη, μετά από τη Συνθήκη του Λονδίνου

1947: Προσάρτηση Δωδεκανήσων

 

Και άν πρόσεξες στον χάρτη αυτά τα κίτρινα κομμάτια, τα οποία είχαν παραχωρηθεί στην Ελλάδα με την Συνθήκη των Σεβρών, σαν αντάλλαγμα για την επιλογή της Ελλάδας να πολεμήσει στο πλευρό της Αντάντ και όχι των Γερμανών, χάθηκαν μετά την αποτυχημένη εκστρατεία του ελληνικού στρατού στη Μικρά Ασία.

 

Μου βρείς μία (1) πηγή που να κατατάσσει τη Φινλανδία στις τρικοκοσμικές χώρες (καθώς έχει υποχρεωτική στράτευση για όλους, την οποία εσύ θεωρείς ίδιον των τριτοκοσμικών)

 

Σσα να έλεγα ότι θεωρώ την θανατική ποινή τριτοκοσμική, και να έλεγες ότι ισχύει στις ΗΠΑ που δεν είναι τριτοκοσμική, άρα η θανατική ποινή είναι θετικό μέτρο. Με τον ίδιο τρόπο θα σου πω να δεις τον χάρτη (με κόκκινο χώρες με υποχρεωτική θητεία, με μπλε χωρίς υποχρεωτική). Οι περισσότερες κόκκινες είναι τριτοκοσμικές.

 

 

weltkartederarmeeformentz1.th.png

 

Και για τη Φινλανδία, θα κάνω quote τους φίλους μου στο wikipedia

 

Over 80% of Finnish males serve in the military. Often there is great pressure from family members to do armed instead of civilian service. Finnish World War Two veterans are highly respected in Finland, and not undertaking military service may be considered an offence towards veterans in the family. There has also been a prevailing social assumption that masculinity can only be proved by army service, and, consequently, not doing so can lead to the stigmatisation of non-conscripts as not "real men". This has recently started waning as being considered an old-fashioned perspective, but it still holds in some more traditional occupations such as teaching. Additionally, the youth are often frightened that employers do not hire men who have performed civilian service.

 

Political opposition to conscription is rather marginalized and heavily associated with Communist or anarchist groups. Particularly, the "Defenders of Peace" (Rauhanpuolustajat), who opposed military readiness, were supported by the Soviets during the Cold War era. Therefore, opposition to conscription is still heavily associated with anti-patriotism and Communism.

 

Kαι κάτι ακόμη, στη Φιλανδία μέχρι το 1981 η ομοφυλοφιλία θεωρούνταν αρρώστεια. Αν κάναμε μια συζήτηση για το θέμα το 1981 και σου έλεγα ότι θεωρώ τριτοκοσμική την αντιμετώπιση των gay, θα μου έλεγες ότι αφού το κάνει αυτό η Φιλανδία, είναι κάτι πολιτισμένο;

 

Μου εξηγήσεις, με συγκεκριμένο τρόπο, πώς ξεχωρίζεις το search & rescue από τη διεκδίκηση συγκυριαρχίας.

 

Δεν ξεχώρισα πουθενά αυτά τα δυο, είπα απλά ότι αν το μοναδικό όφελος από την κυριαρχία στα ύδατα είναι το search & rescue δεν με ενδιαφέρει, και δεν θεωρώ ότι αξίζει να πολεμήσω για αυτό. Αν έχω πραγματικά οφέλη (οικονομικά, πολιτικά) τότε μόνο υπάρχει νόημα αντίδρασης.

 

Και κάτι τελευταίο, αλλά μιας και πιάνεσαι από κάθε λεπτομέρεια, είπα να απαντήσω αντίστοιχα:

Συγχέεις την αποτυχία να εξοντώσει τη Χεζμπολάχ με το γεγονός ότι επί ένα μήνα βρισκόταν στο έδαφος ξένου κράτους, απρόσκλητο, τους έσκισε την μανούλα στους βομβαρδισμούς και του αέρισαν τους γεννητικούς αδένες κάτι Σύριοι, Ιορδανοί, Αιγύπτιοι. Σε μάχες κρατών (και όχι ανταρτοπόλεμους) έχει αποδείξει τι αξίζει το Ισραήλ. Και η συνεχιζόμενη κυριαρχία του ενώ περιτριγυρίζεται από εχθρικά κράτη σίγουρα δεν οφείλεται στην πειθώ του κου. Αριέλ Σαρόν.

 

Είδες πόσος καιρός χρειάστηκε για να συμφωνήσουν οι ισχυροί να σταματήσουν το Ισραήλ-Χεζμπολάχ; Τι θα γινόταν, εσύ που λες ότι ο στρατός είναι περίπου περιττός, αν η Χεζμπολάχ περίμενε την επέμβαση των καλών ξένων;

 

Την εκεχειρία την κέρδισε με την αντίστασή της. Αυτός είναι ο ρόλος του στρατού. Κόντρα μέχρι να καλμάρει η κατάσταση.

 

Τι από τα δυο ισχύει, ότι έκανε βόλτες το Ισραήλ ή αμύνθηκε σθεναρά η Χεζμπολάχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εσεις που λετε οτι "ο στρατος θε πρεπε ναχει σκληρη εκπαιδευση", "ο στρατος πρεπει να εχει βολες,ασκησεις μπλα μπλα μπλα" οταν πηγατε φανταροι πηγατε στις ειδικες δυναμεις που εχουν ολα οσα λετε
Δεν ειναι αναγκη (ετσι νομιζω κιολας) να γινουμε ολοι Λοκατζηδες κι ΟΥΚαδες.

Εγω συγκεκριμενα υπηρετησα στο Μηχανικο αλλα αναθεμα να επιασα μια χειροβομβιδα κι οταν ειχαμε στρατηγικη και @@ μου ελεγαν οτι θα ειμαι ομαδαρχης και κουραφεξαλα κι ο στρατιωτης που υποτιθεται οτι θα συνεργαζομασταν ηταν ενας μπαστουνοβλαχος που μπορουσε να σου ριξει με το οπλο καταμουτρα.

Θα μπορουσα να πηγαινα στο ΤΕΝΞ για να εχω μια ποιο ρεαλιστικη εκπαιδευση (με πραγματικες ναρκες) ομως το απεφυγα διοτι σε καλουν ανα τακτα χρονικα διαστηματα κι οι ασχολιες μου δεν το επιτρεπουν.

Επομενως ξεροντας οτι ο Στρατος ειναι χασιμο χρονου ε τι να εκανα κι εγω εγινα κουναβι. :mrgreen:

Αλλα ας πουμε το να εχω ριξει 8 βολες στο Ναυπλιο (το κεντρο καταταξης) σε ενα τετραμηνο και μολις 2 στη μοναδα που καθησα 8 μηνες νομιζω οτι ειναι καπως παραλογο.

Και σκεψου οτι ημουν κι αρκετο καιρο σε φυλακια κι ο οπλισμος μας ηταν 5 γεμιστηρες μονο για τον καθεναν μονο ο Δοκιμος ειχε χειροβομβιδες αντε να γινοταν κατι θα μας εκλαιγαν οι ρεγγες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος παραδειγμα πηρατε με την Φιλανδια, εκει σε απαλλασουν αμα εχεις εθισμο στο διαδικτυο και τους ανυποκτακτους τους βαζουν εξι μηνες σε ανοιχτη φυλακη και τερμα, δεν τους γαμανε μεχρι τα 45 με 800 καταδικες.Παρολα αυτα μια πολυ μεγαλη πλειοψηφεια παει, τιμη τους και καμαρι τους.Ουτε αυτο οτι ειναι ντροπη να μην πας ισχυει τοσο οσο λεει στο βικιπεδια.Και εδω καπως ετσι θα γινουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@ izerman,

 

Το ερώτημα που σου έθεσα δεν ήταν με ποιες συνθήκες επικυρώθηκαν στην Ελλάδα τα εδάφη της. Σου ζήτησα μία πηγή που να συνηγορεί στην άποψη που διατύπωσες ότι η συμβολή του στρατού δεν ήταν καθοριστική. Εγώ βλέπω ότι η πλειοψηφία των εδαφών στην Ηπειρωτική Ελλάδα κατακτήθηκαν. Αυτό τι είναι, παρωνυχίδα στην επέκταση της χώρας;

 

Όσον αφορά το "τριτοκοσμικό", σου ανέφερα τη Φινλανδία (παραδείγματα υπάρχουν πολλά, όπως διαπίστωσες και μόνος σου) που η ύπαρξη στρατιωτικής θητείας δε συνιστά επ΄ουδενί απόδειξη "τριτοκοσμικότητας". Και αντίστροφα, η απουσία της (π.χ. ΗΠΑ που ανέφερες με τη θανατική ποινή) δε συνιστά απόδειξη "πολιτισμού".

 

Τώρα, η σύγχυση του θέματος των gay με την υποχρεωτική στράτευση, πώς ακριβώς συνδέεται;

 

Για το θέμα έρευνας και διάσωσης, συνεχίζεις ή να εθελοτυφλείς, ή να μην αντιλαμβάνεσαι αυτό που σου έχω ήδη πει σε αρκετά προηγούμενα μηνύματα. Η Τουρκία δε διεκδικεί δικαίωμα έρευνας και διάσωσης στο Αιγαίο για την ψυχή των πεθαμένων της, αλλά για να αμφισβητήσει την κυριαρχία της Ελλάδας σε αυτά τα ύδατα (και το δικαίωμα εκμετάλεθυσης όσων πόρων υπάρχουν εκεί). Συνεχίζεις να λες ότι θεωρείς το search & rescue (σε αντίθεση με την εκμετάλευση πετρελαίων, φαντάζομαι) ανούσια μαγκιά και σου εξηγώ ότι η αμφισβήτηση του ενός αποτελεί βήμα αμφισβήτησης του άλλου. (όπως και το πρόσφατο με τη Νατοϊκή άσκηση στον Άγιο Ευστράτιο).

 

Όσο για το Ισραήλ, τι να πω, πια; Τόσο δυσνόητα είναι τα κείμενά μου;

 

Το σχόλιο για το διάστημα που το Ισραήλ ενεργούσε ανενόχλητο από τη Διεθνή Κοινότητα το έκανα για να φέρω απτό παράδειγμα ότι η αντίδραση σε μια ενδεχόμενη σύρραξη ίσως να μην είναι τόσο γρήγορη όσο θα θέλαμε να νομίζουμε.

 

Το παράδειγμα με τη σθεναρή αντίσταση της Χεζμπολάχ το έφερα για να σου δείξω ότι καλή η διπλωματία, αλλά όταν μπουκάρει ο ισχυρότερος, μέχρι να αντιδράσουν οι μεγάλοι, καλό είναι να έχεις τα μέσα να αντισταθείς για να μη σε πάρει καρότσι μέχρι την πρωτεύουσά σου.

 

Κοινώς, και τα δύο ισχύουν αλλά (όπως το σχόλιο με τις "εβδομάδες" των αεροπλανοφόρων) αναφέρονται σε διαφορετικές πτυχές του ίδιου ζητήματος.

 

Συνεχίζεις να μην αναφέρεσαι πουθενά στο υφιστάμενο casus belli σε περίπτωση που η Ελλάδα εφαρμόσει τα οριζόμενα από το Διεθνές Δίκαιο.

 

Το παράδειγμα που παρέθεσες σε προηγούμενο μήνυμά σου για το Ισραήλ, ακόμη δεν το κατάλαβα (το αγγλόφωνο). Ναι, το Ισραήλ υστερούσε αριθμητικά σε άντρες και μέσα. Τι ακριβώς αποδεικνύεει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και θα μου επιτρέψετε μία ακόμη παρέμβαση:

 

Η Ελλάδα, εθνικά χωρικά ύδατα για οιαδήποτε δραστηρίοτητα (ήτοι και την αλιεία) έχει στα 6 μίλια και όχι στα 12, όπως αναφέρεται λανθασμένα στο site του FAO που μας έδωσε ο inzerman. Αυτό που σας γράφω το επιβεβαίωσα μετά από τηλεφωνήματα στο ΥΕΝ (Γραφείο Αλιείας) και στο ΥΠΕΞ (Γραφείο Συμβάσεων-Διεύθυνση ΟΗΕ). Τηλέφωνα και ονόματα ανθρώπων με τους οποίους μίλησα στη διάθεση όποιου θα ήθελε να αμφισβητήσει αυτό που γράφω.

 

Για την αποκατάσταση την αλήθειας και την κατάρριψη εντυπώσεων από αμφιβόλου ακρίβειας "πηγές".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

izerman76, τελειως φιλικα... αλλα δεν εχεις ιδεα περι στρατιωτικων θεματων και το προβλημα ειναι πως προσπαθεις να στηριξεις τα επιχειρηματα σου στηριζομενος σε υποθεσεις λανθασμενες. Δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω σε αυτα που λες... (ξανατονιζω πως δεν τα λεω με κακη προθεση η να σε ειρωνευτω η να σε θιξω)

 

Σε γενικες γραμμες λες πως δεν χρειαζομαστε τοσο στρατο... μιας και την δουλεια την κανει η διπλωματια.

Αρχη νο1 - Η διπλωματια αν δεν συνοδευεται απο την ισχυ των οπλων ειναι ΑΧΡΗΣΤΗ

 

Σχετικα με τα Ιμια... μας πιασανε στον υπνο μεν (ο επιτιθεμενος παντα εχει το πλεονεκτημα του ΠΟΥ και ΠΟΤΕ), ΑΛΛΑ παρα το γεγονος... το τακτικο πλεονεκτημα σε ενεδεχομενη μαχη εκεινη την βραδια το ειχαμε ΕΜΕΙΣ.

 

Σχετικα με τα αρματα και τους αντιαρματικους πυραυλους. Λοιπον... εγω καθομαι μεσα στο Leopard 2 και συ πιασε τα αντιαρματικα και ριχνε. Θα ριχνεις ματαια, και κατ επεκταση την μαχητικη αξια ενος αρματος δεν μπορει να την υποκαταστησει ενα αντιαρματικο πυραυλακι.

 

Το οτι δεν μπουκαρουν οι Τουρκοι, ειναι μονο και μονο επειδη ειναι αμφιβολλο το αποτελεσμα. Αν συνεχισουμε να υπονομευουμε τον στρατο μας (περικοπτοντας δαπανες, μειωνοντας θητειες, κλπ κλπ...) δεν ειναι αργα ημερα που θα το πληρωσουμε ακριβα.

 

Αυτα για αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ηδη ακριβα το πληρωνουμε.Πλακα πλακα με τετοιον στρατο κανουμε ντου ανετα στον βορρα και φτανουμε μεχρι Βουκουρεστι χωρις πολλες απωλειες .Φτιαχνουμε μετα μια βαλκανικη ομοσπονδια υπο την ηγεμονια μας και εκτοξευουμε ολοκληρο το Κοζλοντουι στην Αγκυρα.Αμα βαλουμε και την Ρωσια στο παιχνιδι μπορουμε να οργανωσουμε και επιθεσεις αυτοκτονιας στα παραλια του Βοσπορου με παλια σοβιετικα πυρηνικα υποβρυχια, να κανουμε την Πολη ενα ορθοδοξο Βατικανο και να δωσουμε τον πρωτο θρονο στον Αλεξιο γι'ανταλλαγμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

izerman76, τελειως φιλικα... αλλα δεν εχεις ιδεα περι στρατιωτικων θεματων και το προβλημα ειναι πως προσπαθεις να στηριξεις τα επιχειρηματα σου στηριζομενος σε υποθεσεις λανθασμενες. Δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω σε αυτα που λες... (ξανατονιζω πως δεν τα λεω με κακη προθεση η να σε ειρωνευτω η να σε θιξω)

 

Σε γενικες γραμμες λες πως δεν χρειαζομαστε τοσο στρατο... μιας και την δουλεια την κανει η διπλωματια.

Αρχη νο1 - Η διπλωματια αν δεν συνοδευεται απο την ισχυ των οπλων ειναι ΑΧΡΗΣΤΗ

 

Σχετικα με τα Ιμια... μας πιασανε στον υπνο μεν (ο επιτιθεμενος παντα εχει το πλεονεκτημα του ΠΟΥ και ΠΟΤΕ), ΑΛΛΑ παρα το γεγονος... το τακτικο πλεονεκτημα σε ενεδεχομενη μαχη εκεινη την βραδια το ειχαμε ΕΜΕΙΣ.

 

Σχετικα με τα αρματα και τους αντιαρματικους πυραυλους. Λοιπον... εγω καθομαι μεσα στο Leopard 2 και συ πιασε τα αντιαρματικα και ριχνε. Θα ριχνεις ματαια, και κατ επεκταση την μαχητικη αξια ενος αρματος δεν μπορει να την υποκαταστησει ενα αντιαρματικο πυραυλακι.

 

Το οτι δεν μπουκαρουν οι Τουρκοι, ειναι μονο και μονο επειδη ειναι αμφιβολλο το αποτελεσμα. Αν συνεχισουμε να υπονομευουμε τον στρατο μας (περικοπτοντας δαπανες, μειωνοντας θητειες, κλπ κλπ...) δεν ειναι αργα ημερα που θα το πληρωσουμε ακριβα.

 

Αυτα για αρχη...

 

Η ισχύς των όπλων μας είναι μισό μύδι και 2 φρύδια μπροστά στα οικονομικά συμφέροντα που θα διακυβέβονταν μέσω της ΕΕ για τους Τούρκους.

 

Γιατί είχαμε το τακτικό πλεονέκτημα? Πως και σε πόσες "μάχες"?

 

Το "αντιαρματικό πυραυλάκι" λέγεται έτσι για πολύ συγκεκριμένο λόγο, και ακόμα και φάτσα να τον είχα αυτόν που τον είχε (και όχι κώλο που συνήθως αδυνατίζει η θωράκιση) δν θα ένοιωθα καθόλου άνετα. Παρ' όλα αυτά όμως, επειδή δν έχω πυροβολήσει και πολλά τανκ τον τελευταίο μήνα, για πες που βασίζεις την αδυναμία τους να κάνουν ζημιά στα λέοπαρντ?

 

Και επίσης, πως ακριβώς είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα αν μια χώρα 80 εκατομμυρίων με τις x1,κάτι δαπάνες σε εξοπλισμό σε σχέση με μια χώρα 11 εκατομμυρίων, έκανε ντου στην 2η? Τι θα τους σταματούσε, το υγρό πυρ, η πίνδος, η ρωσσική αρμάδα ή καμιά ενέδρα στα δαρδανέλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ισχύς των όπλων μας είναι μισό μύδι και 2 φρύδια μπροστά στα οικονομικά συμφέροντα που θα διακυβέβονταν μέσω της ΕΕ για τους Τούρκους.

 

Γιατί είχαμε το τακτικό πλεονέκτημα? Πως και σε πόσες "μάχες"?

 

Το "αντιαρματικό πυραυλάκι" λέγεται έτσι για πολύ συγκεκριμένο λόγο, και ακόμα και φάτσα να τον είχα αυτόν που τον είχε (και όχι κώλο που συνήθως αδυνατίζει η θωράκιση) δν θα ένοιωθα καθόλου άνετα. Παρ' όλα αυτά όμως, επειδή δν έχω πυροβολήσει και πολλά τανκ τον τελευταίο μήνα, για πες που βασίζεις την αδυναμία τους να κάνουν ζημιά στα λέοπαρντ?

 

Και επίσης, πως ακριβώς είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα αν μια χώρα 80 εκατομμυρίων με τις x1,κάτι δαπάνες σε εξοπλισμό σε σχέση με μια χώρα 11 εκατομμυρίων, έκανε ντου στην 2η? Τι θα τους σταματούσε, το υγρό πυρ, η πίνδος, η ρωσσική αρμάδα ή καμιά ενέδρα στα δαρδανέλια?

 

Αν αναφέρεσαι στην αριθμητική υπεροχή του πεζικού των Τούρκων, αυτή δεν αρκεί και μόνο για να κερδιθεί ένας πόλεμος.

Η Ελλάδα έχει ισχυρότερες ναυτικές δυνάμεις, πολλές βάσεις και αντιαεροπορική «ομπρέλα» στο Αιγαίο.

Ο μόνος τρόπος εισόδου των Τούρκων στην Ελλάδα είναι με μαζική εισβολη από τον Εβρο... οι δικές μας δυνάμεις στο Αιγαίο μην νομίζεις οτι θα κοιμούνται οσο γίνεται αυτό.

 

Επίσης αν οι Τούρκοι προκαλέσουν πολεμική σύραξη πρέπει να είναι σίγουροι οτι θα έχουν τόση υπεροπλία που να τους επιτρέπει να κερδίσουν τον πόλεμο σε μικρό χρονικό διάστημα. Δεν τους συμφέρει ένας μακροχρόνιος πόλεμος. Εχουν και ανοιχτό εσωτερικό μέτωπο με τους Κούρδους.

 

Πάντως αυτό που λες για την είσοδο της Τουρκίας στην ΕΕ είναι σωστό, γι'αυτό άλλωστε είμαστε οι μόνοι που πιέζουμε για την είσοδο τους σε αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί είχαμε το τακτικό πλεονέκτημα? Πως και σε πόσες "μάχες"?

 

 

Ειχαμε την δυνατοτητα αναχαιτισης το βραδυ χαρις στους Super 530D, ειχαμε την δυνατοτητα να στειλουμε στον πατο πριν καν βγουν απο το λιμανι τους (λεγε με και Exocet onboard Mirage), ειχαμε ναυτικη ισχυς σαφως ανωτερη, τα πλοια μας ειχαν στοχοποιηση του αντιπαλου... που την ιδια στιγμη η αλλη πλευρα ηταν με τα καλλυματα στα οπλα. Απο στρατιωτικης πλευρας περιμεναμε να τραβηξουμε απλα την σκανδαλη, ασχετως που πολιτικως τα πραγματα ηρθαν αλλιως.

 

Το "αντιαρματικό πυραυλάκι" λέγεται έτσι για πολύ συγκεκριμένο λόγο, και ακόμα και φάτσα να τον είχα αυτόν που τον είχε (και όχι κώλο που συνήθως αδυνατίζει η θωράκιση) δν θα ένοιωθα καθόλου άνετα. Παρ' όλα αυτά όμως, επειδή δν έχω πυροβολήσει και πολλά τανκ τον τελευταίο μήνα, για πες που βασίζεις την αδυναμία τους να κάνουν ζημιά στα λέοπαρντ?

 

Ας πουμε πως η διατριτικοτητα των σημερινων αντιαρματικων πυραυλων δεν επαρκη για να διατρηση την θωρακιση των LEO-2H, ουτε απο πισω... Επισης, οι πιθανοτητες σου να βρεθεις στο πισω μερος των αρματων ειναι μονο νεκρος (τα αρματα δεν προελαυνουν μονα τους....)

 

Και επίσης, πως ακριβώς είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα αν μια χώρα 80 εκατομμυρίων με τις x1,κάτι δαπάνες σε εξοπλισμό σε σχέση με μια χώρα 11 εκατομμυρίων, έκανε ντου στην 2η? Τι θα τους σταματούσε, το υγρό πυρ, η πίνδος, η ρωσσική αρμάδα ή καμιά ενέδρα στα δαρδανέλια?

 

H ιστορια εχει διαψευσει απειρες φορες στο πεδιο της μαχης τον ισχυρισμο του "bigger is better"... Η τεχνικη μετραει :mrgreen: Επισης, ποσους στρατιωτες, αρματα, κανονια, u name it... μπορεις να χωρεσεις σε ενα δεδομενο πεδιο μαχης? Ο αριθμος ειναι ενας παραγοντας. Υπαρχει η ποιοτητα του υλικου, η αποτελεσματικη χρηση του... πραγματα στα οποια τα μεμετια συνεχιζουν να πασχουν.

 

 

Τελος παντων, δινετε πολυ μεγαλη αξια στην Τουρκικη πολεμικη μηχανη ενω δεν θα επρεπε. Εχουμε καλα εξοπλισμενο στρατο, με σημαντικη ισχυ πυρος και μαλιστα σε βαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα μου επιτρέψετε μία ακόμη παρέμβαση:

 

Η Ελλάδα, εθνικά χωρικά ύδατα για οιαδήποτε δραστηρίοτητα (ήτοι και την αλιεία) έχει στα 6 μίλια και όχι στα 12, όπως αναφέρεται λανθασμένα στο site του FAO που μας έδωσε ο inzerman. Αυτό που σας γράφω το επιβεβαίωσα μετά από τηλεφωνήματα στο ΥΕΝ (Γραφείο Αλιείας) και στο ΥΠΕΞ (Γραφείο Συμβάσεων-Διεύθυνση ΟΗΕ). Τηλέφωνα και ονόματα ανθρώπων με τους οποίους μίλησα στη διάθεση όποιου θα ήθελε να αμφισβητήσει αυτό που γράφω.

 

Για την αποκατάσταση την αλήθειας και την κατάρριψη εντυπώσεων από αμφιβόλου ακρίβειας "πηγές".

 

 

Αυτό που αναφέρεις ισχύει και ως γνωστόν στην Ελλάδα θεωρούμε φυσιολογικά τα 6 μίλια στη θάλασσα, αλλά στον αέρα απαιτούμε 12 μίλια. Η παραπάνω απαίτηση είναι γνωστή και ως Greek Paradox, στη διπλωματική γλώσσα. Για τους καχύποπτους απλά google it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το παράδοξο που έχουμε αυτή τη στιγμή (μοναδικό στον κόσμο από όσο γνωρίζω αλλά δεν είμαι βέβαιος) είναι να έχουμε χωρικά ύδατα 6 ναυτικά μίλια και εναέριο χώρα στα 10.

 

Η Τουρκία αναγνωρίζει 6 και 6 (εξ ου και το θέμα των "παραβιάσεων") και υπάρχουν επανηλλειμένες δηλώσεις από την Τουρκία ότι τυχόν εφαρμογή του Δικαίου της Θαλάσσης (δηλ. 12 μίλια και νησιωτική υφαλοκρηπίδα) θα αποτελούσε αιτία πολέμου.

 

Αυτή τη στιγμή, η Ελλάδα ανήκει στις χώρες που έχουν κυρώσει τη Σύμβαση, αλλά δεν την έχει θέσει σε εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...