Προς το περιεχόμενο

Χρησιμότητα στρατιωτικής θητείας


izerman76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ στασιμότητα... Η απειλή του κακού λύκου κάποτε πρέπει να εκλείψει. 2 σημεία τριβής υπάρχουν ή τα συζητάμε και τα λύνουμε ή κάνουμε πόλεμο και τα λύνουμε.

 

Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα που δε εξυπηρετούν απολύτως κανέναν (εκτός από τις εταιρείες (και κράτη) που εμπορεύονται οπλικά συστήματα, τα λαμόγια της μίζας και τους δυνάστες που χρειάζονται την εξωτερική απειλή για να επιβάλλονται στο εσωτερικό).

 

Έχουν περάσει 80 χρόνια από τον τελευταίο πόλεμο (αν δεν κάνω λάθος), και 180 από τότε που γίναμε 2 διαφορετικά κράτη, καιρός είναι να χρησιμοποιήσουμε το διάλογο και να τελειώνει το παραμύθι, εξωτερική πολιτική με ζεμπέκικα, κουμπαριές και αμερικανιές δε γίνεται...

 

Αυτή η νοοτροπία είναι νοσηρή, η στρατιωτική ισχύς είναι μέσο διπλωματικής πίεσης πια, ε ας τη χρησιμοποιήσουμε κάποτε ή ας την πάψουμε, τόσα χρόνια την πληρώνουμε!

 

Ακούγονται φράσεις όπως: "Αγοράζω 6 υποβρύχια, αγοράζεις 3 φρεγάτες, αποκαθίσταται η ισορροπία στο αιγαίο..." κι όχι "Ίδια περιβάλλον έχουμε, τουρίστες έλκουμε κι οι δυο, ας κάνουμε κοινά προγράμματα διακοπών (καρτέλ στην πραγματικότητα)" ή "Σεισμούς εσείς, σεισμούς εμείς ας φτιάξουμε ένα κοινό ερευνητικό ινστιτούτο και μια ομάδα ταχείας επέμβασης σε περίπτωση σεισμού". Αυτά είναι πολύ δύσκολα και πολύ πιο οικονομικά, από το να αγοράζεις 120 τανξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

InsomniaK, απο την μια οντως λες "αντε να τελειωνουμε"... απο την αλλη ομως φανταζομαι και εσυ αντιλαμβανεσαι πως αυτο το "αντε να τελειωνουμε" μπορει να τελειωσει με εμας ως ηττημενους... και φυσικα οπως και να εχει το τιμημα θα ειναι υψηλοτατο (σε ανθρωπινες ζωες, υποδομες κλπ κλπ)

 

Αυτη την στιγμη απλα περναμε τον δικο μας "ψυχρο πολεμο" ελπιζοντας καποτε να τελειωσει με ειρηνικο τροπο χωρις να χασουμε κατι χαρις στην υποχωρητικη σταση που τηρουμε.

 

Επισης αυτο που λες περι "ιδιου περιβαλλοντος" και ας τα βρουμε... μπα thanx, δεν θα παρουμε. Καλυτερα ο καθενας να κοιταει την μερια του. Τετοιες παρεες ειναι επικινδυνες... απο την συνεκμεταλλευση στον Τουρισμο, πολυ ευκολα μπορουν να σου πασαρουν συνεκμεταλλευση στα πετρελαια... και αυτα δεν ειναι παιχνιδι και ουτε θελουμε να τα μοιραστουμε. Το Αιγαιο και οτι κολυμπαει εκει μεσα ειναι δικο μας (αυτη θα επρεπε να ειναι η σταση μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν περάσει 80 χρόνια από τον τελευταίο πόλεμο (αν δεν κάνω λάθος), και 180 από τότε που γίναμε 2 διαφορετικά κράτη,

 

οσο και αν φαινεται παραξενο αυτα τα χρονια ειναι πολυ λιγα για την ιστορια.να πω οτι ειχαμε και την εισβολη στην Κυπρο.

 

Εν συνεχεια να σημειωσω οτι σαν μικροτερη χωρα,με σωστοτερη πολιτικη θα μπορουσαμε να ειχαμε τον καθε τουρκο σουζα.το παραδειγμα του Ισραηλ των 7 εκκ εναντιων 200εκκ Αραβων και λοιπον στοιχειων της περιοχης φανταζει ενα ιδανικο παραδειγμα για μας.Σκεφτητε οτι η υπεροχη στις αντιπαραθεσεις μεταξυ κρατων ειναι μια εξισωση με πολλους παραγοντες,και η νικη στα ζητηματα των διμερων σχεσεων προκυπτει απο ειρηνικες αποφασιστικες κινησεις,και οχι φοβικο συνδρομο.

Οταν εχεις γραμμενους 17εκκ Ελληνες του εξωτερικου,δεν υποστηριζεις τα αλλοτε πανισχυρα λομπυ σου στα κεντρα αποφασεων,δεν εχεις υπηρεσιες συλλογης πληροφοριων τι να τα κανεις τα υπερογκα ποσα στους εξοπλισμους..

Γενικα υπαρχουν παρα πολλες προτασεις που μπορουν να γινουν αλλα ολα μενουν στα χαρτια φυσικα.Καποτε ο Guizzardini ειχε πει οτι η ιστορια ειναι μια εικονα που επιστρεφει συνεχως αλλα με διαφορετικα χρωματα...ας το δουμε αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

So u want the real stuff ε?

Ετοιμαζε πολεμο για να χεις ειρηνη λενε.... Τωρα εαν εσυ εισαι ικανος να ανατρεψεις αυτα τα σοφα λογια και να αποδειξεις το αντιθετο, be our guest...

 

Δεν νομιζω πως κανενας εχει απλα "κ@βλες" και γουσταρει να διατηρει μεγαλους στρατους και δινει ενα τσουρμο λεφτα. Υπαρχουν προφανεις λογοι, που οι γειτονες δεν χανουν στιγμη και μας τους θυμιζουν συνεχως. Εσυ το βλεπεις ως "δικαιολογια", εγω το λεω ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟ.

 

Τα ελληνικά ΜΜΕ φταίνε που κάνουν πιο έντονο το εχθρικό κλίμα ανάμεσα σε Ελλάδα και Τουρκία. Αναφέρουν μόνο τις παραβιάσεις των τουρκικών μαχητικών αεροπλάνων, αλλά δεν αναφέρουν τις παραβιάσεις των ελληνικών. Γνωστοί μου μιλούσανε με στρατιωτικούς που τους ανέφεραν ότι και εμείς κάνουμε παραβιάσεις, αλλά κάνουμε τις πάπιες. Οι παραβιάσεις αυτές γίνονται από άμυαλους Τούρκους και άμυαλους Έλληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

InsomniaK, απο την μια οντως λες "αντε να τελειωνουμε"... απο την αλλη ομως φανταζομαι και εσυ αντιλαμβανεσαι πως αυτο το "αντε να τελειωνουμε" μπορει να τελειωσει με εμας ως ηττημενους... και φυσικα οπως και να εχει το τιμημα θα ειναι υψηλοτατο (σε ανθρωπινες ζωες, υποδομες κλπ κλπ)

 

Αυτη την στιγμη απλα περναμε τον δικο μας "ψυχρο πολεμο" ελπιζοντας καποτε να τελειωσει με ειρηνικο τροπο χωρις να χασουμε κατι χαρις στην υποχωρητικη σταση που τηρουμε.

 

Επισης αυτο που λες περι "ιδιου περιβαλλοντος" και ας τα βρουμε... μπα thanx, δεν θα παρουμε. Καλυτερα ο καθενας να κοιταει την μερια του. Τετοιες παρεες ειναι επικινδυνες... απο την συνεκμεταλλευση στον Τουρισμο, πολυ ευκολα μπορουν να σου πασαρουν συνεκμεταλλευση στα πετρελαια... και αυτα δεν ειναι παιχνιδι και ουτε θελουμε να τα μοιραστουμε. Το Αιγαιο και οτι κολυμπαει εκει μεσα ειναι δικο μας (αυτη θα επρεπε να ειναι η σταση μας)

 

Οπότε μια χαρά είναι ο στρατός μας, δεν πιστεύω να θέλει καμια αλλαγή έτσι;

 

Οχι δηλαδής αν τον καταργήσουμε που θα μαθαίνουν οι νέοι μας ρουσφετολογία, φραπεδολογια κτλ?

(α ναι, κάνουμε και βολές με στραβα όπλα. Τι γαμάτο!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μια χαρά είναι ο στρατός μας, δεν πιστεύω να θέλει καμια αλλαγή έτσι;

 

Οχι δηλαδής αν τον καταργήσουμε που θα μαθαίνουν οι νέοι μας ρουσφετολογία, φραπεδολογια κτλ?

(α ναι, κάνουμε και βολές με στραβα όπλα. Τι γαμάτο!)

 

Όχι, αλλά δεν είναι όλα όσο τραγικά νομίζουμε.

 

Τα στραβά όπλα ας πούμε, εκτός του ότι δεν είναι τα μόνα που υπάρχουν (έχω δει με τα μάτια μου εκατοντάδες ολοκαίνουργια σε αποθήκευση) συνήθως τα κωλοφάνταρα σαν εμένα και εσένα τα στράβωναν. Άσε που στις περισσότερες περιπτώσεις, με ένα calibration του στόχαστρου είσαι τζιτζί μέχρι τα 100 μέτρα άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραδειγμα του Ισραηλ των 7 εκκ εναντιων 200εκκ Αραβων και λοιπον στοιχειων της περιοχης φανταζει ενα ιδανικο παραδειγμα για μας.Σκεφτητε οτι η υπεροχη στις αντιπαραθεσεις μεταξυ κρατων ειναι μια εξισωση με πολλους παραγοντες,και η νικη στα ζητηματα των διμερων σχεσεων προκυπτει απο ειρηνικες αποφασιστικες κινησεις,και οχι φοβικο συνδρομο.

 

Εγώ απο την άλλη γιατί νομίζω ότι σημαντικό ρόλο στην γαματοσύνη του Ισραήλ παίζουν οι αμυντικές του δαπάνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "λύση" είναι, μάλλον, απλή -αν υπάρξει ποτέ βούληση:

 

* 6μηνη στρατιωτική θητεία στο Σ Ξ [στρατό ξηράς]

Ουσιαστική όμως, ήτοι (sic) βολές, ασκήσεις, σχολή μαχητή κ.λπ.

* 12μηνη στρατιωτική θητεία για αεροπορία - ναυτικό.

Το γιατί 2πλάσια είναι ευνόητο.... :evil:

* 10-12μηνη στρατιωτική θητεία για ΔΕΑ.

* Μέγιστη αναβολή >> μέχρι τα 24 χρόνια [26 Ιατρική]

 

Υποχρεωτική στράτευση στα 24 max! 'Οχι 18 και παπαριές....

Κανείς -με ελαχιστη σοβαρότητα- δεν θέλει ένα λόχο μόνο από 18χρονα :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελληνικά ΜΜΕ φταίνε που κάνουν πιο έντονο το εχθρικό κλίμα ανάμεσα σε Ελλάδα και Τουρκία. Αναφέρουν μόνο τις παραβιάσεις των τουρκικών μαχητικών αεροπλάνων, αλλά δεν αναφέρουν τις παραβιάσεις των ελληνικών. Γνωστοί μου μιλούσανε με στρατιωτικούς που τους ανέφεραν ότι και εμείς κάνουμε παραβιάσεις, αλλά κάνουμε τις πάπιες. Οι παραβιάσεις αυτές γίνονται από άμυαλους Τούρκους και άμυαλους Έλληνες.

 

Τι κανουν ποιο εντονο ρε παιδακι μου? :confused:

Ειχα βαρεθει καθε μερα να χτυπαω ιχνη παραβιασεων στο ρανταρ, τα οποια και εκαναν γαργαρα και αγνοουσαν τα MME... πλακα μου κανεις τωρα? 2004 με 2005 που εκανα την θητεια μου, το ποσες φορες επισης κοβανε βολτες με ακταιωρους γυρω απο τα ΙΜΙΑ μονο εγω και αλλα τοσα Σηματωρια το ξεραν... και τι ειπαν στις ειδησεις? Επισης τιποτα...

Τα ΜΜΕ αναφερουν κατι στην χαση και στην φεξη οταν δεν εχουν να πουν κατι για να γεμισουν τα δελτια τους.

 

Περι δικων μας παραβιασεων... να σου γνωστοποιησω απλα πως ΕΜΕΙΣ καταγγελουμε την Τουρκια για παραβιασεις και παραβασεις (συστηματικες) και εμεις εχουμε ζητησει το ΝΑΤΟ να καταγραφει την εικονα του εναεριου χωρου μας για του λογου το αληθες. Τωρα εαν πιστευεις πως εμας εστω θα μας συνεφερε να προβαινουμε σε παραβιασεις αυτου του τυπου.... τι να πω...

Στον αερα δεν υπαρχει αμυαλοσυνη.... υπαρχουν οι διαταγες και η εκτελεση τους. Κανενας απο καμια μερια δεν κοβει απλα βολτες τυχαια.

 

 

@bandito: Οπως ειπα σε προηγουμενο post αγαπητε, ο στρατος μας δεν ειναι χαρβαλο, εχει μαχητικη αξια και μεγαλη ισχυ πυρος. Απλα δεν δινει σημασια στην μοναδα (τον στρατιωτη), οταν αυτη δεν αποτελει μερος συστηματος υψηλης μαχητικης αξιας. Αυτο ειναι και το οποιο θα επρεπε να αλλαξει για μενα... σημασια και στην εκπαιδευση της μοναδας*

 

*= Αν λαβω βεβαια υποψην την μεση εικονα του σημερινου φανταρου, ο οποιος σε ενα μεγαλο βαθμο ειναι μαμοθρεφτος, απειθαρχος, διακρινεται απο την αγνοια περι εθνικων ζητηματων και δεν σεβεται τιποτα, τοτε δεν αδικω την εκαστοτε ηγεσια που δεν προβαινει σε διορθωσεις γιατι αν περνουσαν πραγματικη εκπαιδευση το 60% θα ειχε δηλωσει Ι5 γιατι θα ζοριζονταν...

 

@ Delirium: Εκανες και στα 3 σωματα και ξερεις η απλα λες για να λες? Γιατι εγω εχω περασει απο 2 σωματα και εχω καποια σχηματισμενη εικονα σχετικα με το τι επικρατει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ισραηλ θεωρειται το κατεξοχην παραδειγμα μικρου(ειναι σχετικο αυτο,λογω της διασπορας που εχει εκτος επικρατιας)κρατους,στις Διεθνεις Σχεσεις.οχι ως προς τις πραξεις του εναντιων αλλων,αλλα ως προς την αναπτυξη του.τεσπα αυτα ειναι επιστημονικη φαντασια,και θελει πολυ αναλυση

 

Οσο για τις παραβιασεις,οι τουρκοι εχουν βγαλει την ιστορια περι ελληνικων παραβιασεων.Και γνωριζεται γιατι?Διοτι θεωρουν οτι πετουν στον Διεθνη Εναεριο χωρο του Αιγαιου.αυτο ειναι ολο.Δηλαδη τι?Πετανε τα f16 μας πανω απο την Σμυρνη??Μηπως κανουμε και υπερπτησεις υπεροχης πανω απο Ιμβρο Τενεδο οπως αυτοι?

Εδω ειχαν το θρασος στην επισκεψη μπουγιουκανιτ να θεσουν θεμα γιατι τα ΑΑ τους εγκλωβιζουν απλα,που κατ'εμε θα επρεπε να προχωρουν και σε εικονικες καταρριψεις.δλδ τα rf4 που βγαινουν απο τουρκια με συνοδεια και πανε προς Κρητη γιατι το κανουν?για να βγαλουν φοτος τις γκομενες στις παραλιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παραβιάσεις αυτές γίνονται από άμυαλους Τούρκους και άμυαλους Έλληνες.

 

Παραβιάσεις των Ελληνικών αεροσκαφών σε Τουρκικό εναέριο χώρο, ακούστηκε ποτέ κάτι τέτοιο??

Εγώ τα Τούρκικα παρακολουθώ απο τα ΜΜΕ να κάνουν καθημερινά βόλτες πάνω απο το Αιγαίο το αντίθετο δέν το έχω ακούσει ποτέ.

Όσο για την στρατιωτική θητεία με τον τρόπο που γίνεται δέν προσφέρει τίποτα παρά μόνο προβλήματα στους φαντάρους. Αφού η πλειοψηφία δέν μαθαίνει τίποτα σχετικά με τον ρόλο τους, άν τύχει και χτύπα ξύλο βρεθούν στην δυσάρεστη θεση ... παρα δέχονται ασταμάτητα σκοπιές, καψόνια και αγγαρείες δέν έχει κανένα νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γίνονται παραβιάσεις από τα ελληνικά αεροσκάφη, απλά δεν τις αναφέρουν τα ελληνικά ΜΜΕ και λένε μόνο για τα τούρκικα για λόγους προπαγάνδας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...