Προς το περιεχόμενο

ΑΕΛ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και 2 νικες να κανεις οι αλλοι θα εχουν ανεβει λιγο σε αυτες τις 2 αγωνιστικες...Για να σωθεις πρεπει να παρεις τουλαχιστον τους 2πλασιους βαθμους στον δευτερο γυρο.Χλωμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπα. Με αυτούς παίζουμε, οπότε θα χάσουν βαθμούς. Άλλωστε η διεκδίκηση της σωτηρίας, δεν είναι το ίδιο με τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, γιατί κατά κανόνα οι ομάδες που είναι χαμηλά στη βαθμολογία χάνουν.

 

Και δεν κυνηγάμε μόνο 3 ομάδες. Κυνηγάμε 4 (και ίσως περισσότερες αργότερα) μαζί. Οπότε αρκεί να μην πάνε καλά για λίγο οι 3 από αυτές. Όχι όλες.

 

Έχει μεγάλη διαφορά από τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, όπου αφενός ο αντίπαλος κερδίζει συνεχώς, αφετέρου είναι ένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να χει πρεπει να ξεπερασεις τους 33 βαθμους για να σωθεις...Χλωμο...

 

Δεν είναι όλες οι χρονιές ίδιες. Ας πούμε πέρυσι, χρειαζόσουν πράγματι 35 βαθμούς. Πρόπερσι, όμως, χρειαζόσουν 24 βαθμούς. Την αμέσως προηγούμενη 29 βαθμούς και ακόμη πιο πριν ξανά 35 βαθμούς.

 

Φαντάζομαι ότι μέσα στο Φεβρουάριο θα φανεί τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου λες?Ειχα πεσει με 35 βαθμους στην ισοβαθμια με Ηρακλη και Λαρισα το 2007.

Προφανως φετος δεν φτανουν οι 24 βαθμοι,ουτε καν οι 30.Δεν υπαρχουν ομαδες οπως ο Πανθρακικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα εύκολα και τα καλά όλοι οι φίλαθλοι της ΑΕΛ μέσα στον πολιτισμό ήταν. Θυμάμαι παλιότερα είχε γράψει σε αυτό το τόπικ ο firewalker για κάποιες περιπτώσεις που ο κόσμος της ΑΕΛ ήταν όπως όλοι οι υπόλοιποι χούλιγκαν και τον είπαν υπερβολικό και κακό.

 

Τώρα που το αγγούρι μπήκε στον "culo" (sic) έχουμε και ομηρίες και προπηλακισμούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έλεγα εγώ πως ο κόσμος της Α.Ε.Λ. είναι από τους χειρότερους... Γιατί ο κόσμος της Α.Ε.Λ. κάνει χρόνια τώρα τα στραβά μάτια σε αυτά τα μπάσταρδα. Ξέρουν πως του χρόνου που η Α.Ε.Λ. θα είναι στην Β' αυτοί δεν θα πατάνε στο γήπεδο. Και δεν κάνουν κάτι να τους πετάξουν στο ποτάμι. Μικρή πόλη είναι η Λάρισα. Ξέρουν ποιοι τα κάνουν αυτά. Ας ψάξουν στους "Monsters". Είναι οι ίδιοι που έδειραν τα παιδάκια στην Ελασσόνα, οι ίδιοι που έκαψαν τον σύνδεσμο της Α.Ε.Κ. Κατάντησαν την Α.Ε.Λ. Ο.Σ.Φ.Π., Π.Α.Ο., Α.Ε.Κ. κ.τ.λ. αυτοί οι λίγοι.

 

Και φταις εσύ Λαρισαίε.

Επεξ/σία από firewalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Και φταις εσύ Λαρισαίε.

 

Παρότι είμαι ο πρώτος που θα γελάσει με τη συζήτηση περί "ανωτερότητας", "κατωτερότητας" ή, εν γένει, "διαφορετικότητας" των τάδε οπαδών σε σχέση με τους δείνα με κριτήριο το ποια είναι η ομάδα τους, ομολογώ ότι δεν αντιλαμβάνομαι την αποστροφή στο quote.

 

Μου θυμίζει κάτι που είχε γράψει ο Στάθης Παναγιωτόπουλος κάποτε για τους Κρητικούς (ενδεχομένως να εστίαζε και στους Ηρακλειώτες, με απατά η μνήμη μου), με αφορμή το βασανισμό κάποιου σκύλου. Λες και έπρεπε οι Ηρακλειώτες, μπροστά στο αίσχος εκείνο, να αμοληθούν στους δρόμους για να εντοπίσουν και να λιντσάρουν το διεστραμμένο μυαλό που βασάνισε το άμοιρο ζώο.

 

Στο θέμα μας, όμως: ποιος "Λαρισαίος" φταίει; Ο Manuel, ας πούμε, ο γνωστότερος φίλαθλος της Λάρισας στην κοινότητα του insomnia, τι, ακριβώς, πρέπει να κάνει; Να μαζέψει δέκα φίλους του και...τι; Να πάει να παίξει ξύλο με τους Monsters (αν υποτεθεί ότι αυτοί ευθύνονται, δεν το ξέρω); Να τους πετάξει έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου θυμίζει κάτι που είχε γράψει ο Στάθης Παναγιωτόπουλος κάποτε για τους Κρητικούς (ενδεχομένως να εστίαζε και στους Ηρακλειώτες, με απατά η μνήμη μου), με αφορμή το βασανισμό κάποιου σκύλου. Λες και έπρεπε οι Ηρακλειώτες, μπροστά στο αίσχος εκείνο, να αμοληθούν στους δρόμους για να εντοπίσουν και να λιντσάρουν το διεστραμμένο μυαλό που βασάνισε το άμοιρο ζώο.

 

Χα χα χα χα! Όντως. Το "Φταις εσύ φίλαθλε της Α.Ε.Λ." θα ήταν ποιο πρέπον και ταιριαστό.

 

Στο θέμα μας, όμως: ποιος "Λαρισαίος" φταίει; Ο Manuel, ας πούμε, ο γνωστότερος φίλαθλος της Λάρισας στην κοινότητα του insomnia, τι, ακριβώς, πρέπει να κάνει; Να μαζέψει δέκα φίλους του και...τι; Να πάει να παίξει ξύλο με τους Monsters (αν υποτεθεί ότι αυτοί ευθύνονται, δεν το ξέρω); Να τους πετάξει έξω;

 

Όχι μωρέ, τι ξύλο και χαζομάρες. Θα μπορούσε ο κόσμος με το που άρχισαν τα φαινόμενα αυτά να έχουν το γήπεδο άδειο. Να αναγκαστεί η Π.Α.Ε. να κάνει κάτι. Διότι η Π.Α.Ε. δεν έκανε τίποτε. Είναι μικρή πόλη η Λάρισα και θα κουμαντάρονταν εύκολα το φαινόμενο πριν ξεφύγει.

Επεξ/σία από firewalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην ΑΕΛ όπως και σε κάθε ομάδα στην χώρα/πλανήτη, όταν χαϊδεύεις αφτιά και καταπίνεις συμπεριφορές ενώ τα πράγματα δεν είναι ακόμα εκτροχιασμένα τότε δίνεις αέρα αυτοί που κάνουν έκτροπα να συνεχίσουν.

 

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ ότι φταίει ο Λαρισσαίος φίλαθλος ως το ότι θα μπορούσε να το αποτρέψει αλλά ως προς το ότι δεν ήταν αντικειμενικός.

 

πχ, φανταστικός ο κόσμος όταν είναι γεμάτο το γήπεδο κάθε Κυριακή και δεν δεχόμαστε τα σχόλια στα γεγονότα που ανέφερε ο firewalker.

 

Καμία ομάδα δεν έχει μόνο καλά παιδιά στην κερκίδα... και φυσικά καμία ομάδα δεν έχει προβλήματα και παράπονο από τους φιλάθλους της όταν η ομάδα πάει καλά. Στα δύσκολα πρέπει να βγάζουμε συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους με ξέρουν, ίσως ξαφνιαστούν από αυτό που θα γράψω, αλλά:

 

Τι ακριβώς σας πείραξε σε αυτά που έγιναν; Το ότι έμειναν οι παίχτες στο πούλμαν μερικές ώρες; Κινδύνεψε κανένας; Υπήρχε περίπτωση να κινδυνέψει; Ενοχλήθηκε κάποιος έξω από την ομάδα; "Οικογενειακός καυγάς" (σε πολλά εισαγωγικά) ήταν.

 

Χθες το βράδυ κατά τις 1:30 (μισή ώρα περίπου πριν έρθει το πούλμαν της ΑΕΛ) πέρασα τυχαίως από εκεί και με τα νεύρα που είχα με την εμφάνιση της ομάδας μου ερχόταν να κατέβω κι εγώ από το αυτοκίνητο και να περιμένω το πούλμαν.

 

Γιατί κι εμένα με ενόχλησε απίστευτα η αδιαφορία των παιχτών σε ένα τέτοιο παιχνίδι. Κι αν εγώ νιώθω προσβεβλημένος από αυτή τη συμπεριφορά, καταλαβαίνω πολύ καλά κάποιους ανθρώπους που δουλεύουν όλη τη βδομάδα για το μεροκάματο και πάνε και το ακουμπάνε για να δούνε την αγαπημένη τους ομάδα και οι παίχτες της αδιαφορούν πλήρως.

 

Ναι, φυσικά, υπάρχουν κάποια όρια στην αντίδραση και σε ένα βαθμό ξεπεράστηκαν, αλλά δε θεωρώ ότι έγινε και τίποτα τόόόσο τραγικό πια.

 

firewalker αυτά που γράφεις εκτός από εξωπραγματικά είναι και άνευ ενημέρωσης. Έχεις την αίσθηση ότι αυτοί που κάνουν τις φασαρίες δε θα είναι στο γήπεδο στη Β' Εθνική; Ή στην Γ'; Διευκρίνισέ το λίγο, γιατί μου φαίνεται ότι αυτό έγραψες. Εκτός αν εννοούσες ότι οι υπόλοιποι δε θα είναι στο γήπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

firewalker αυτά που γράφεις εκτός από εξωπραγματικά είναι και άνευ ενημέρωσης. Έχεις την αίσθηση ότι αυτοί που κάνουν τις φασαρίες δε θα είναι στο γήπεδο στη Β' Εθνική; Ή στην Γ'; Διευκρίνισέ το λίγο, γιατί μου φαίνεται ότι αυτό έγραψες. Εκτός αν εννοούσες ότι οι υπόλοιποι δε θα είναι στο γήπεδο.

 

Αρχικά θα σε παρακαλούσα να με ενημερώσεις για το ποια είναι εξωπραγματικά. Για να μην γράφω ότι να ναι δηλαδή.

 

Τα χοντρά σκηνικά με Α.Ε.Λ. ξεκίνησαν να γίνονται από την στιγμή που άρχισε να φαίνεται πως η Α.Ε.Λ. θα ανέβει στην Α' εθνική. Και ξαναλέω. Αυτοί που κάψαν το ταξί έξω από το γήπεδο, που έκαψαν τον σύνδεσμο της Α.Ε.Κ. που προπηλάκισαν τα παιδάκια που, που, που... Δεν θα είναι στο γήπεδο να στηρίξουν την ομάδα όταν πέσει στην Β' και την Γ'. Δεν τους νοιάζει. Θα σταματήσουν και τα επεισόδια. Γιατί είναι πρώτα Α.Ε.Κ., Ο.Σ.Φ.Π., Π.Α.Ο. κ.τ.λ. και μετά Α.Ε.Λ.

 

Τα υπόλοιπα περί "Οικογενειακού καυγά" κ.τ.λ. τα θεωρώ εντελώς αστεία.

Επεξ/σία από firewalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για όσους με ξέρουν, ίσως ξαφνιαστούν από αυτό που θα γράψω, αλλά:

 

Τι ακριβώς σας πείραξε σε αυτά που έγιναν; Το ότι έμειναν οι παίχτες στο πούλμαν μερικές ώρες; Κινδύνεψε κανένας; Υπήρχε περίπτωση να κινδυνέψει; Ενοχλήθηκε κάποιος έξω από την ομάδα; "Οικογενειακός καυγάς" (σε πολλά εισαγωγικά) ήταν.

 

[...]

 

Εγώ διαβάζω εδώ, για παράδειγμα, για πέτρες, σπασμένα τζάμια και ραγισμένο γυαλί, γιαούρτια κτλ. Προσπερνώ τον λαϊκίστικο (και επί της ουσίας άστοχο) τίτλο του ρεπορτάζ και ρωτάω: δεν είναι βία να πετάς πέτρες; Δε συνιστά απειλή το να μαζευτούν περίπου 500 άτομα και να μην αφήνουν τους παίκτες να κατέβουν; Υπάρχουν βίντεο με ραγισμένα τζάμια, λ.χ.

 

Το ότι αυτό που έγινε δεν είναι πρωτοφανές (δυστυχώς) δε συνιστά δικαιολογία. Δεν πιστεύω στη γενίκευση των ευθυνών (νομίζω αυτό φάνηκε από το προηγούμενο μήνυμά μου) αλλά δεν μπορεί να δικαιολογούνται αυτές οι συμπεριφορές και να παρουσιάζονται ως "οικογενειακός καυγάς". Ήταν απειλή, εξαναγκασμός σε παραμονή μέσα στο πούλμαν, άσκηση βίας (φραστικής και σωματικής).

 

Οι φίλαθλοι της Λάρισας μπορούν να είναι όσο απογοητευμένοι και εξοργισμένοι με τους παίκτες της ομάδας θέλουν. Αλλά δε γίνεται να θεωρείται πταίσμα αυτό (όπως και τα κατά καιρούς σπασίματα αυτοκινήτων, προπηλακισμοί παικτών κτλ). Με το να ρίχνουμε όλο και περισσότερο το επίπεδο, δεν καταφέρνουμε τίποτε.

 

Ομολογώ, λοιπόν, ότι περίμενα μια διαφορετική κριτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...