Προς το περιεχόμενο

Apache 2.2.x + PHP 5.x + MySQL 5.x Windows Installation Guide


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω φτιαξει ενα site αλλα η 5 δεν μου υποστιριζει το Nuke-cast.

Οποτε αλλαζω το module σε 4 ο apache αρνητε να ανοιξει.

Επισης η 4 δεν εχει Module για το 2.2.4 , παρα μονο για το 2.

 

Ευχαριστω

 

Δεν έχεις τότε το να φορτώσεις το εξής dll:

 

>
php4apache2.dll

 

το οποίο θα βρίσκεται στο package της php 4 που θα χρειαστεί να κάνεις download.

 

Τα ίδια βήματα φαντάσου ότι θα κάνεις απλά κατεβάζεις διαφορετικό php package και κάνεις load άλλο dll αντί για αυτό που είναι για apache 2.2.x. Ενοείται επίσης ότι θα πρέπει να κατεβάσεις Apache 2.0.59!

 

s33, με συγκέντρωση και ηρεμία δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να τα κάνεις όλα =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να είμαι ειλικρινής όχι....και εγώ Win 2Κ3 έχω και πριν μερικούς μήνες 2.0.59 είχα βάλει και είχα και php 4 για κάποια test. Απ'οσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιο incompatibility issue με αυτά και έριξα στο site μια ματιά και δεν λέει κάτι.

 

Τι ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φτιαξει ενα site αλλα η 5 δεν μου υποστιριζει το Nuke-cast.

 

Ευχαριστω

Τι εννοεις δεν στο υποστηρίζει? γιατί στο site αναφέρει χαρακτηριστικά:version 4.1.x or better (mod_php) Apache module. Οπότε δεν πρέπει να τίθεται θέμα ασυμβατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πηγαινει αρκετος καιρος απο τοτε,απο οτι θυμαμαι δεν μου ετρεχε καν το service της 2.0.59 και που εβγαζε ενα περιεργο conflict.

 

Τωρα τι εννοω οτι δεν με υποστιριζει....

Η php5 με το nuke-cast (εχω δοκιμασει μπολικες Versions) μου βγαζει τον source code φατσα φορα στη σελιδα ψηλα και ακριβως πανω απο το Block.

Κοιταξα μηπως με ενημερωσουν και απο το site του nuke-cast και απλα ειδα οτι ειχε κι αλλος το προβλημα,αλλα αλλαζοντας την εκδοση του Nuke-cast δουλεψε.

Ο admin μου ειπε οτι θα κανει ενα τεστ και θα με ενημερωσει.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εριξα μια ματια και θυμηθηκα... :razz: :razz:

 

Λοιπον....

 

Description:

The Apache service named reported the following error:

>>> [Fri Mar 23 17:03:00 2007] [notice] Disabled use of AcceptEx() WinSock2 API .

 

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp.

 

και απο τα logs το error ειναι αυτο:

 

[Fri Apr 06 07:54:08 2007] [error] (OS 10038)An operation was attempted on something that is not a socket. : Child 2036: Encountered too many errors accepting client connections. Possible causes: dynamic address renewal, or incompatible VPN or firewall software. Try using the Win32DisableAcceptEx directive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ευχαριστω επιτελους για οσους θα ηθελαν με την 2.2.4 εκδοση να χρησιμοποιησουν και την php4.

http://www.apachelounge.com/download/

 

module για την php4 σε apache 2.2.4

και αλλα πολλα.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Incorrect,

 

πρώτη φορά το βλέπω αυτό που λές. Τα μοναδικά σχετικά πράγματα που βρήκα και θεωρώ άξια διαβάσματος:

 

http://www.mydigitallife.info/2006/03/09/winnt_accept-asynchronous-acceptex-failed-error-in-apache-log/

 

http://bugs.php.net/bug.php?id=32002

 

Iσως δεν χρησιμοποιούσες latest php 4 από ότι διαβάζω στα παραπάνω πάντως γιατί είναι γνωστό και διορθωμένο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

 

Δεν ηταν απαραιτητο να κανω νεα εγκατασταση για να εχω και επιλογη Ελληνικων.

Αφου εκανα εξαγωγη αρχειων μετεφερα απο τον φακελο lang

ολα τα αρχεια στον αντιστοιχο φακελο στον server

Εαν θελει καποιος να κανει το ιδιο, να προσεξει να μεταφερει

το αρχειο select_lang.lib απο τον φακελο libraries στον αντιστοιχο φακελο του server

 

Μπορειτε να διαγραψετε και τα php αρχεια απο αλλες χωρες, χωρις να εχετε προβλημα

 

Προς Maniakos

οταν εχεις χρονο μπορεις να μου γραψεις για τα επομενα ερωτηματα:

 

 

Στο πανελ του phpMyAdmin

στην επιλογη MySQL connection collation: υπαρχουν 2 περιπτωσεις

greek_bin και greek_general_ci

παιζει ρολο τι θα επιλεξω;

 

Υπαρχει δυνατοτητα να αλλαξω την γραμματοσειρα και το μεγεθος

στο πανελ του phpMyAdmin;

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάντως είχα πρόβλημα όταν άρχισα να πειραματίζομαι με τα collation και τα άλλα settings του phpmyadmin - δηλαδή τα δεδομένα που πήγαινα να αποθηκεύσω μου βγαίναν αλαμπουρνέζικα. Αν συναντήσεις τέτοιο πρόβλημα, απλά άλλαξε τα settings στα αρχικά default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spiteo, με greek_general_ci θα είσαι μια χαρά. Εχουνε διαφορά μεταξύ τους και το υπέρ του ci είναι πώς οταν τα σύμβολα που αντιπροσωπεύουν τους χαρακτήρες όταν συγκρίνονται μεταξύ τους είναι case insensitive. Τo binary είναι πιο βασική μέθοδος για συγκεκριμένες καταστάσεις που δεν χρειάζεσαι.

 

Σχετικά με την γραμματοσειρά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά υπάρχει css file που τα ελέγχει αυτά. Αμα κοιτάξεις μέσα στο folder του phpMyAdmin υπάρχει το css/phpmyadmin.css.php. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το κοιτάξω λίγο να σου πω ακριβώς ποιά γραμμή να αλλάξεις αλλά από μια γρήγορη ματιά που είδα γίνεται.

 

alexgreat, λογικό είναι αυτό άμα έχεις επιλέξει η βάση σου να έχει πχ utf collation και το page encoding του phpMyAdmin είναι σε κάτι άλλο, ας πούμε ISO-8859-7 (Greek δηλαδή). Αμα η βάση σου είναι UTF και πάς από το view του browser -> encoding και επιλέξεις unicode τα data θα φαίνονται κανονικά αλλιώς θα πρέπει να βάλεις language file που έχει ρυθμισμένο το character set σε utf8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

Λεγομαι Γιωργος Συριγος και ειμαι ιδιοκτητης μιας επιχειρησης στην Οια της Σαντορινης

Περνω το θαρος να σας ενοχλησω διοτι ενδιαφερομαι να μαθω μια πληροφορια

Ψαχνω να βρω ενα ατομο το οποιο να εχει γνωσεις κατασκευης σιτε στο ιντερνετ

Οπου να ειναι γνωστης του αντικειμενου .

 

Ο λογος ειναι οτι ενδιαφερομαι να βρω καποιον ,ο οποιος θα ειναι διατεθημενος να κανει

Ορισμενα μαθηματα σε μενα πανω στο αντικειμενο ( κατασκευη σιτε / ιντερνετ )

Βεβαια τα εν λογο μαθηματα δεν θα ειναι φυσικα δωρεαν

- Η πληρωμη και η συναντησεις θα γινει κατοπιν συννεοησεως με σας ή με τον κυριο

- Ο οποιος θα μου κανει τα εν λογο μαθηματα

Μολονοτι εσεις μπορει να μην παρεχετε αυτην την υπηρεσια ,Σας παρακαλω να με ενοιμερωσετε

Εαν γνωριζετε καποιον ο οποιος κανει αυτην την δουλεια και φυσικα εχει τον χρονο να με εξυπηρετισει

 

 

Σας ευχαριστω εκ τον προτερων και περιμενω απαντηση

Γεωργος Συριγος

Κινητο 6978709511

Φαχ 2286 071762

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...