Προς το περιεχόμενο

Apache 2.2.x + PHP 5.x + MySQL 5.x Windows Installation Guide


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισης μια λεπτομερεια ειναι οτι το uncommenting των

 

extension=php_mysql.dll

extension=php_mysqli.dll

 

πρεπει να μπει στο πρωτο post.

 

Επισης παρατηρησα οτι για τις περισσοτερες αλλαγες για να 'πιασουν' χρειαζεται restart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

polu kali prospatheia apla duo paratiriseis.

 

1) Stin eggatastasi tis MySQL sto kommati tis ruthmisis epilekste to UTF8 (best for multilanguages)

2) sto php.ini kante uncomment to MBSTRING

 

auta, very nice work...

 

Για το 2ο συμφωνω και εγω μιας και χωρις αυτο το phpMyAdmin μου εβγαλε το εξης μυνημα :

 

The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.

 

Για το 1ο δεν ξερω.Μπορει να γινει διορθωση εκ των υστερων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα ενα αρχειο php στο ιδιο directory με το info.php δηλαδη στο C:\Program Files\Apache Software Foundation\Apache2.2\htdocs το οποιο εχει το εξης περιεχομενο :

 

<html>

<head>

<title>PHP Test</title>

</head>

<body>

<p>This is an HTML line

<p>

<?php

echo “This is a PHP line”;

phpinfo();

?>

</body></html>

 

Οταν ανοιγω ομως με firefox το http://localhost/test1.php δεν εμφανιζεται τιποτα στην οθονη.

Καμια ιδεα για το τι συμβαινει?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok το ελυσα το προβλημα.

maniakos ωραιο το phpMyAdmin.μονο ψεγαδι το οτι δεν αλλαζει αυτοματα τις εντολες στον editor καθως τις γραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά... Είχα και πιο πριν apache/php/mysql.. και αποφάσισα, επειδή ήθελα να έχω php 5 , να ακολουθήσω την διαδικασία και να τα επαναγκαταστήσω όλα.. Ενώ όταν εγκατέστησα απλά τον απατσι, νομίζω μου εμφάνισε και το μήνυμα "It works", μόλις ολοκλήρωσα την διαδικασία, δεν μπορώ να ανοίξω καμμία σελίδα ή directory και μου πετάει το μήνυμα:

 

title: 403 Forbidden

 

με περιεχόμενο:

 

"Forbidden

 

You don't have permission to access / on this server."

 

έιτε ζητήσω ονομάστικα αρχείο, είτε κάποιο directory... Τι συμβαίνει, μου την έχει "δώσει"!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια σου κι απο μενα

Ειμαι πολυ καινουριος σε ολα αυτα και προσπαθω να ακολουθησω τις οδηγιες σου για να βγαλω καποια ακρη γιατι εχω ζαλιστει λιγακι!!

Ηθελα να σε ρωτησω αν μπορω να τα κανω ολα αυτα με το appserv-win32-2.4.0-rc2.exe??

Ακομη να σε ρωτησω αν εχεις καμια ιδεα για το phpBB2??και την εγκατασταση του??

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω ένα πρόβλημα με το configuration του MYSQL 5.0

Ενώ κάνω όλα τα βήματα σωστά μετα το execute μου βγαζει προβλημα ότι δεν έχω open port 3306 sto firewall. Χρησιμοποιώ το zonealarm security suite αλλά εκεί έχω κάνει τις κατάλληλες ρυθμισεις. Ακόμη και όταν κλεινω το firewall δεν γίνεται τίποτα. Έχεις κανείς καμία λύση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω ένα πρόβλημα με το configuration του MYSQL 5.0

Ενώ κάνω όλα τα βήματα σωστά μετα το execute μου βγαζει προβλημα ότι δεν έχω open port 3306 sto firewall. Χρησιμοποιώ το zonealarm security suite αλλά εκεί έχω κάνει τις κατάλληλες ρυθμισεις. Ακόμη και όταν κλεινω το firewall δεν γίνεται τίποτα. Έχεις κανείς καμία λύση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Mήπως έχεις ενεργοποιήσει το firewall των windows στον network adapter σου;

 

Start -> Settings -> Network Connections -> Local Area Connection -> Right click Properties -> Advanced και τσέκαρε τα Firewall settings που έχει. Πρέπει να επιτρέπεται το access του localhost στην 3306

 

@aeon-pp, το appserv-win32-2.4.0-rc2.exe, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Τo phpBB θα εγκατασταθεί πολύ άνετα στο μηχάνημα αν έχεις όλα αυτά που εξηγεί το guide αυτό σωστά configured.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τη δουλειά που έχετε κάνει

 

Όπως και ο φίλος από πάνω έτσι και εγώ έχω πρόβλημα με την MySQL 5.0.45

 

Όταν δίνω execute μου βγάζει οταν προσπαθεί να την ξεκινήσει ότι απέτυχε. Πάω από τα services να τη ξεκινήσω και μου δίνει το εξής error.

 

Could not start MYSQL service on local computer

Error 1067 The process terminated unexpectegly

 

Σύμφωνα με το talbe της MYSQl αυτό είναι ER_INVALID_DEFAULT το οποίο όμως... δεν μου λέει και πολλά...

 

Μήπως γνωρίζετε που γίνεται το σφάλμα? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Νοcture, συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση...Δυστυχώς το πρόβλημα που αναφέρεις, σε εμένα τουλάχιστον, δεν έχει ξανατύχει.

 

Βρήκα μια σχετική αναφορά (που μου φάνηκε αρκετά λογική) εδώ:

http://www.faqts.com/knowledge_base/view.phtml/aid/2569

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες.

Έχω κολλήσει κι εγώ στην Mysql όπως ο φίλος, στην πρώτη σελίδα.

Καλω http://localhost/phpMyAdmin Και εχω το επομενο μηνυμα

phpMyAdmin - Error

Cannot load mysql extension. Please check your PHP configuration. - Documentation

 

Στην PHP έχω κάνει uncomment τα extensions, και στις υπηρεσίες , η MySQL τρέχει...

 

Όμως έχω τα εξής προβλήματα:

sql1jl0.jpg

mmkhaxthutmzzoqbdmz5.jpg

 

Να σημειώσω ότι:για την πρώτη φωτό, έχω βάλλει κάποιο password, και για τη δεύτερη , έψαξα στο google και βρήκα το εξής:

>
32 (ERROR_SHARING_VIOLATION)
The process cannot access the file because it is being used by another process.

 

Τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά. Κατατοπιστικότατος ο οδηγός αλλά έχω κολήσει σε ένα σημείο. Προσπαθώ να στήσω έναν σέρβερ με τα ίδια χαρακτηριστικά που έχει ο Hosting Server που φιλοκσενεί την σελίδα μου.

Το πρόβλημα μου είναι στο Client API version. Ενώ έχω βάλει το ίδιο βέρσιον της PHP (PHP Version 4.3.9) στον server μου γράφει (4.1.20) ενώ στο localhost (3.23.49). Πώς αλλάζει αυτό;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...