Προς το περιεχόμενο

Apache 2.2.x + PHP 5.x + MySQL 5.x Windows Installation Guide


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραίο κ χρήσιμο το θέμα που άνοιξες!Το προβλημα μου μάλλον είναι απλοικό, μιας κ τώρα αρχίζω να ασχολούμαι..Κάνοντας την εγκατάσταση του apache ακριβώς όπως το περιγράφεις,μου βγάζει μήνυμα αφού γίνει το install,επιλέγοντας το start : operation failed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ ωραίο κ χρήσιμο το θέμα που άνοιξες!Το προβλημα μου μάλλον είναι απλοικό, μιας κ τώρα αρχίζω να ασχολούμαι..Κάνοντας την εγκατάσταση του apache ακριβώς όπως το περιγράφεις,μου βγάζει μήνυμα αφού γίνει το install,επιλέγοντας το start : operation failed.

 

Mήπως έχεις Skype; Αν ναι, κλείστο, ξεκίνα τον Apache και μετά το Skype. Μόλις ξεκινήσει άλλαξε τις ρυθμίσεις του και βάλτο από default να χρησιμοποιεί την alternative port που έχει και όχι την 80. Αν δεν επιθυμείς να κάνεις κάτι τέτοιο μπορείς να αλλάξεις την default port του Apache μέσω του httpd.conf και επιλέγοντας κάτι του στυλ 8080 αντί για 80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως έχεις Skype; Αν ναι, κλείστο, ξεκίνα τον Apache και μετά το Skype. Μόλις ξεκινήσει άλλαξε τις ρυθμίσεις του και βάλτο από default να χρησιμοποιεί την alternative port που έχει και όχι την 80. Αν δεν επιθυμείς να κάνεις κάτι τέτοιο μπορείς να αλλάξεις την default port του Apache μέσω του httpd.conf και επιλέγοντας κάτι του στυλ 8080 αντί για 80.[/quote

Δεν έχω skype.. Δοκίμασα σε port 8080 κ δεν κάνει start.Eπίσης δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά κ από το easyphp όταν πάω να κάνω start ton apache, πρασινίζει για κλάσματα κ μετά βγάζει μήνυμα, unexpected end of apache!.μήπως έχει να κάνει με το firewall μου τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κάντον Start και πήγαινε στο Control Panel -> Administrative Tools -> Event Viewer -> System και θα δείς λογικά εκεί το error να έχει καταγραφτεί. Άνοιξε το και δες τι λέει το description. Καντο και εδώ ένα copy paste, ίσως βοηθήσει.

 

Επίσης από το Start Menu -> Apache Group -> Configure Apache Server -> Test Configuration. click και δες άμα περνάει το test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα πρόβλημα. έβαλα τον Apache, έβαλα την php, έβαλα mysql και myphp, και όταν πάω να ανοίξω το http://localhost/phpMyAdmin/

 

μου βγάζει το γνωστό error

 

«phpMyAdmin - Error

 

Cannot load mysql extension. Please check your PHP configuration. - Documentation»

 

Κοίταξα όλες τις λύσεις που προτείνεις μήπως με βοηθήσουν αλλα τίποτα.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου και πάλι συγχαρητήρια για την θαυμάσια δουλειά σου! Χωρίς εσένα δεν νομίζω να είχα καταφέρει να βγάλω άκρη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello!

 

Please διάβασε λίγο το thread πάλι. Ίδιο πρόβλημα είχανε και άλλοι και έχουμε αναφέρει την λύση ήδη. Πρέπει να είναι στο page 1 ή 2 αν θυμάμαι καλά. Χρειάζεται να πειράξεις το php.ini και να κάνεις uncomment τις γραμμές που φορτώνουν το Mysql extension.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello!

 

Please διάβασε λίγο το thread πάλι. Ίδιο πρόβλημα είχανε και άλλοι και έχουμε αναφέρει την λύση ήδη. Πρέπει να είναι στο page 1 ή 2 αν θυμάμαι καλά. Χρειάζεται να πειράξεις το php.ini και να κάνεις uncomment τις γραμμές που φορτώνουν το Mysql extension.

 

Ναι το έκανα αυτό όπως και επίσης έκανα activate το Mysql από τα services (Control Panel κλπ) αλλά πάλι τίποτα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι και εγώ στην ομάδα αυτών που έχουν κανει τα πάντα απ΄αυτά που περιγράφονται μέχρι τώρα, χωρίς αποτέλεσμα, όπως και ο Missinary.

Συνέχεια λαμβάνω το μύνημα:

phpMyAdmin - λάθος

δεν ήταν δυνατή η φόρτωση της επέκτασης mysql ,<br />παρακαλώ ελέγξτε τις ρυθμίσεις της PHP

 

Υπάρχει ελπίδα επίλυσης του προβλήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστιχώς και εμένα μου έβγαλε το ίδιο πρόβλημα

 

Ενώ όλα λειτουργούσαν κανονικά (για πάνω από 4 μήνες), μετά από μια αλλαγή που έγινε στους users σταμάτησε το site να λειτουργεί.

Ανοίγοντας το phpmyAdmin μου βγάζει το γνωστό error

 

στο php.ini είναι ενεργοποιημένα τα extensions και το dir είναι σωστό

η mysql είναι ενεργοποιημένη και μπορώ από command line να συνδεθώ σε αυτή κανονικά

 

any ideas???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...any ideas???

τελικά λύθικε το ζήτημα

για κάποιο λόγο από το path στα environment variables είχε σβηστεί ένα ερωτιματικό με αποτέλεσμα τα windows να μην βλέπουν το path για την php.

το πρόβλημα μάλλον προέκυψε από κάποια εγκατάσταση προγράμματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Είχα λίγο χρόνο να κοιτάξω τι μπορεί να κάνει κάποιος λάθος και αυτό που βρήκα είναι ότι ο Apache άμα δεν έχεις ορίσει το PHPIniDir όπως αναφέρω στην αρχή μέσα στο httpd.conf για να του πείς ακριβώς που να βρεί τι php.ini τότε ψάχνει στο C:\Windows από default

 

Για να δείτε που ακριβώς κοιτάει ο Apache δεν έχετε παρά να φτιάξετε ένα php script όπου θα καλεί απλά την phpinfo(). Καλέστε το script και θα δείτε αρκετές πληροφορίες από την php. Μια από αυτές είναι και το PHP INI DIR PATH. Αν δεν είναι αυτό στο οποίο βρίσκεται η php τότε έχει γίνει κάποιο λάθος στο httpd.conf ή σε κάποια από τα άλλα βήματα που περιγράφονται στην αρχή του guide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...