Προς το περιεχόμενο

Tα καλύτερα παιχνίδια για Linux


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λέω να το πάρω και εγώ φέτος κυρίως γιατί βάζουν αρκετά καλούδια καθώς και γυρνάει το career mode αρκετά εμπλουτισμένο κιόλας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

τισ τελευταιες μερες λιωνω στον urban terror! εχει αρκετο κοσμο καλα κραττεί!! εχετε να προτεινει καποιο αλλο παιχνιδακι? 
ευχαρισρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα επεσα πανω σε αυτο το νεο

http://phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ioquake3-New-Default-Renderer

 

Γνωριζοντας οτι το ioquake3 ειναι μονο ο engine, αν τον βαλω, τι αλλο πρεπει να βαλω για να παιξω quake 3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και το διαβάζω αρκετά συχνά δεν ξέρω τι παίζει με αυτό. Είσαι σίγουρος ότι ακόμα και σε windows έχεις; περάσει σε αυτή την μηχανή? σαν πειραματικό το βλέπω ποιο πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε windows εχω το κανονικο quake3 με τον μαμα engine. Οταν το ειχε βαλει πριν χρονια στο λινουξ, ειχα κατεβασει το patch για την 1.32, το εκανα εγκατασταση και μετα απλα μετακινησα το pak0.pk3 (το αρχειο που περιλαμβανει τα παντα ολα του παιχνιδιου) στο /usr/games/quake3/baseq3.

Αλλα τοτε προφανως επαιζε με τον μαμα engine της id και ηταν και 32αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μιας και βγηκε χτες το deus ex mankind divided...

 

http://phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Deus-Ex-Mesa-AMDGPU-PRO

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Deus-Ex-Linux-Requirements

 

Ετσι! Μονο nvidia και με τον... ανερχομενο (και πολλα αλλα επιθετα που βαριεμαι να τα γραψω) amdgpu να μην ξεκιναει καν. Οχι που θα ηταν επαρκες το 3d acceleration του καθε opensource driver για παιχνιδι τετοιου επιπεδου.

Το κοβω στο τελος το ιδιο το steam να εχει σαν απαιτηση καρτα της nvidia που να υποστηριζεται απο τον τρεχον nvidia, ουτε καν με τον nvidia-legacy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τον δοκιμάσω καθώς έχω τους τελευταίους της nvidia να δω πως πάει. Πάντως γενικά βαρύ game δεν έχω και πολλές απαιτήσεις ότι θα τρέχει καλά σε linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μοιάζει απίστευτο αλλά το game τρέχει καλύτερα σε linux παρά σε windows. Το έτρεξα λίγο και δεν είχα το παραμικρό κόλημα όπως γίνετε στα windows!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά γράψτε άκυρο. Ενώ το game τρέχει άψογα και νομίζω αρκετά καλύτερα από τι στα windows μου κρασάρει με μαύρη οθόνη και μετά από λίγο με πετάει στην login screen σαν να έχει κρασάρει ο xserver συνολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα... τελευταία βλέπω ότι το Urban Terror έχει πααααρα πολύ λίγο κόσμο στους σέρβερ του... κρίμα γιατί είναι πολύ καλό παιχνίδι :-( από tactical shooter τι έχουμε σε linux? Τι παίζετε αυτή τη στιγμή εσείς σε λίνουξ δικτυακά;

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... τελευταία βλέπω ότι το Urban Terror έχει πααααρα πολύ λίγο κόσμο στους σέρβερ του... κρίμα γιατί είναι πολύ καλό παιχνίδι :-( από tactical shooter τι έχουμε σε linux? Τι παίζετε αυτή τη στιγμή εσείς σε λίνουξ δικτυακά;

 

Κ.

 

CS:GO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...