Προς το περιεχόμενο

Tα καλύτερα παιχνίδια για Linux


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουμε γραψει για τον diablo 1 ? Eδω το site. Εχει γινει reverse engineering ...απλα περνας το πακετο ή compile-αρεις , του ριχνεις το επισημο diabdat.mpq και απλα παιζεις.
Natively.Στο λινουξ.64bit client.Αυτο παει να πει ...open source...εξελιξη σε κατι παλιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 512
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να μην κλείσει η χρονιά χωρίς αναφορά!

Ένα καταπληκτικό παιχνίδι και βέβαια linux native(ευχαριστούμε!)

https://store.steampowered.com/app/610370/Desperados_III/

Για τους λάτρεις του είδους και όχι μόνο.

Σε προσφορά για λίγες ημέρες!

Χρόνια πολλά σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sony έδωσε driver για τον νέο της controller.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Sony-HID-Official-But-Clones

αν και είναι νωρίς γιατί για να το εγκαταστήσει κάποιος είναι πολύ δύσκολο αλλά πιστεύω μελλοντικά να περάσει σε steam 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα φώτα σας! Κατεβάζω παιχνίδια από Steam και αρκετά δε μου τα φορτώνει καν. Κατέληξα ότι φταίει το γεγονός ότι έχουν minimum 4gb RAM, αλλά λόγω του ότι το Ubuntu εμφανίζει ελαφρώς λιγότερη RAM από την πραγματική (3,8gb), δε μου τα φορτώνει καθόλου.

Έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα;

Στα Windows(έκανα εγκατάσταση dual boot) έπαιζα άνετα παιχνίδια όπως GTA San Andreas, Fallout Las Vegas, Elder Scrolls Oblivion. Το Skyrim ήταν το πρώτο που μου έβγαλε προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ chek2fire! Δεν το γνωρίζω αυτό το πρόγραμμα, θα το ψάξω.

Εμένα όσα παιχνίδια έχουν minimum requirement μέχρι 2gb RAM τα παίζει. Όσα έχουν 4gb minimum δεν τα φορτώνει καν, αν και έχει 4gb RAM το pc και δε φαίνονται ιδαίτερα απαιτητικά. (πχ Postal REDUX που αγόρασα πρόσφατα και πήγε άκλαφτο)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινόταν ένα μόνο distro να γίνει gaming και να υποστηρίζει όλα τα epic steam κλπ παιχνίδια χωρίς θέματα δεν θα χρειαζόταν καν dual boot και τα windows (τουλάχιστον τα 10 - τα 7αρια τα ευχαριστήθηκα όσο κανένα άλλο λειτουργικό) θα βρίσκονταν στην θέση που τους αρμόζει... στα σκουπίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/2/2021 στις 11:13 ΠΜ, Dragonlordcv2002 είπε

Αν γινόταν ένα μόνο distro να γίνει gaming και να υποστηρίζει όλα τα epic steam κλπ παιχνίδια χωρίς θέματα δεν θα χρειαζόταν καν dual boot και τα windows (τουλάχιστον τα 10 - τα 7αρια τα ευχαριστήθηκα όσο κανένα άλλο λειτουργικό) θα βρίσκονταν στην θέση που τους αρμόζει... στα σκουπίδια.

Υπάρχουν αρκετά spins απο distros που στοχεύουν στο gaming.
Παλαιότερα είχα δοκιμάσει το SparkyLinux και μου είχε αφήσει θετική εντύπωση.
Πλέον βλέπω οτι με μια αναζήτηση βρίσκεις αρκετά περισσότερα distro σε σχέση με παλιότερα που υπόσχονται out of the box gaming optimization και αυτό που μου κίνησε την περιέργεια και ήδη το κατεβάζω για δοκιμή είναι το Ubuntu GamePack

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα υποστήριξης δεν είναι μόνο από την πλευρά των distro μόνο... Χρειάζεται και απο devs ή εναλλακτικά ένα sandbox περιβάλλον που θα επιτρέπει σε όλα τα παιχνίδια να παίξουν (ένα windows sim). Σε δικές μου δοκιμές κάποια απο steam έπαιξαν άλλα όχι.... 

Με λίγα λόγια όταν μιλάω για gaming distro μιλάω για support στο σύνολο των παιχνιδιών που προσφέρονται από steam κλπ. Και ας είναι με κάποιο κόστος το distro αυτό για να καλύψει και τον ιδρώτα αυτών που θα το φτιάξουν.

Αλλιώς αναγκαστικά πάμε σε dual boot. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την στιγμή που έφερε το steam υποστήριξη εγώ τα περισσότερα game τα παίζω σε linux εκτός από αυτά που για διάφορους λόγους δεν μπορούν να τρέξουν σωστά.

Σε linux το steam είναι μονόδρομος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, chek2fire είπε

απο την στιγμή που έφερε το steam υποστήριξη εγώ τα περισσότερα game τα παίζω σε linux εκτός από αυτά που για διάφορους λόγους δεν μπορούν να τρέξουν σωστά.

Ομοίως. Δε μου αρέσει καθόλου να κάνω restart μόνο και μόνο για να παίξω από τα windows.

Εν τέλει καταλήγω να παίζω σχεδόν μόνο οτι έχει native support ή είναι playable από wine. Το καλό είναι οτι πλέον αυτά είναι το 80-90% των παιχνιδιών που μου αρέσουν.

Επεξ/σία από jcd313
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει υποστήριξη από steam καλή; Θα με ενδιέφερε αν μπορώ να παίξω καμιά φορά παιχνίδια στυλ gta, lara croft, left4 dead.  Να κοιτάξω να πάρω λάπτοπ με καλή κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mad-proffessor είπε

Υπάρχει υποστήριξη από steam καλή; Θα με ενδιέφερε αν μπορώ να παίξω καμιά φορά παιχνίδια στυλ gta, lara croft, left4 dead.  Να κοιτάξω να πάρω λάπτοπ με καλή κάρτα;

ναι σχεδόν όλα τα game παίζουν μέσω steam. Θα βλέπεις εδώ σε τι κατάσταση παίζουν αν και καλό είναι να τα δοκιμάζεις και μόνο σου. 

https://www.protondb.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, mad-proffessor said:

Να κοιτάξω να πάρω λάπτοπ με καλή κάρτα

Επειδή είναι laptop, πέρα από τα ονομαστικά specs, να κοιταξεις προσεκτικά reviews για να δεις πως πάει από θερμοκρασίες. Με μεγάλες κάρτες, συχνά, το throttling πάει σύννεφο και οι ανεμιστήρες γίνονται ελικόπτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pmav99 είπε

Επειδή είναι laptop, πέρα από τα ονομαστικά specs, να κοιταξεις προσεκτικά reviews για να δεις πως πάει από θερμοκρασίες. Με μεγάλες κάρτες, συχνά, το throttling πάει σύννεφο και οι ανεμιστήρες γίνονται ελικόπτερα

Ναι κοιτάω εδώ κ καιρό reviews στο youtube, thanks (αν κ το πιο πιθανό είναι να καταλήξω σε business grade laptop τύπου thinkpad γιατί το legion 5 που ψάχνω δεν το βρίσκω όπως το θέλω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...