Προς το περιεχόμενο

PS3 vs XBOX 360


*D@Rk P-yChO*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μπορούσαν να είναι περίπου 4 φορές πιο δυνατές, τουλάχιστον όσον αφορά τις κάρτες γραφικών αφού ο επεξεργαστής του PS3 είναι ήδη πολύ δυνατός.

 

Μα αυτο σκεφτομαι και εγω, οτι ηδη εχει δυνατο επεξεργαστη, οποτε ναι να αναβαθμισουν τις καρτες γραφικων ωστε να βγαινουν παιχνιδια με 1080P αναλυσεις τουλαχιστον. Παντως ας βγαινουν περισσοτερα καλα παιχνιδια (απο θεμα ποιοτητας) και οι επιδοσεις δεν ειναι θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony θα μπορούσε να βάλει ένα αναβαθισμένο cell, που να είναι πιο φιλικός στον προγραμματισμό, αρκετά καλή κάρτα γραφικών και μνήμη ram 2-3 gb. Δεν ξέρω όμως πόσο θα είναι η τιμή της κονσόλας μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστευω πως το xbox 720 και το ps3 θα εχoυν οκταπυρηνο cpu και απο πλευρας gpu το 720 θα εχει μια καρτα τυπου ati hd3870 και το ps4 nvidia 8800gt, και με 2gb ram για το 720 kai 1.5gb ram για το πσ4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα θα μου αρεσε η ιδεα της αναβαθμισιμης απο τον χρηστη κονσολα.

θες πχ να βαλεις παραπανω ραμ,παρε ενα dimm ραμ για λαπτοπ.Οπως επισης και να μπαινουν ψυκτρες aftermarket(ξεχωριστα σε cpu+gpu)

 

Τωρα βεβαια θα μου πεις τι εγγυηση να εχει αυτο,αλλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα διαπιστωνω πως οι κονσολες δεν εχουν πλεον εξελιξη. Απλως δυναμωνουν επεξεργαστες και καρτες γραφικων εχουν αποκτησει σκληρους και ιντερνετ, και updates. Στην ουσια υπολογιστες εχουν γινει, που παιζουν παιχνιδια σε αναλυση 720 και χωρις πολλα φιλτρα. Και γιατι δεν παιρνουμε αντιστοιχα hardware να φτιαξουμε εναν υπολογιστη να τον βαλουμε στην τηλεοραση για να παιζουμε σε full hd με 16x antialiasing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει ανακοινώσει είδη η sony ο επεξεργαστής του ps4 θα είναι σαν την αρχιτεκτονική του επεξ. του 360 κοινώς σαν τους επεξεργαστές των υπολογιστών επομένως τεχνολογίας cell αποκλιεται να είναι(Γιατί άραγε:lol:).

 

Μην αρχίσουμε πάλι, το έχω εξηγήσει τουλάχιστον 5 φορές εδώ μέσα. Εξάλου δεν έχει σημασία διότι σε 2 χρόνια θα υπάρχουν επεξεργαστές 8πύρηνοι αρχιτεκτονικής x86_64, οπότε πιο το νόημα να βάλει Cell όταν μπορεί να βάλει i9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ο cell cpu είναι ένας πανίσχυρος 7πυρινος επεξεργαστής(Λόγια psfanboys:devil:) και μελλοντικά μπορεί να γίνει με περισσότερους πυρήνες.

 

8πύρηνος είναι και όχι δεν θα γίνει πιο ισχυρός, αλλά και να γίνει δεν συμφέρει οικονομικά.

 

Βασικα διαπιστωνω πως οι κονσολες δεν εχουν πλεον εξελιξη. Απλως δυναμωνουν επεξεργαστες και καρτες γραφικων εχουν αποκτησει σκληρους και ιντερνετ, και updates. Στην ουσια υπολογιστες εχουν γινει, που παιζουν παιχνιδια σε αναλυση 720 και χωρις πολλα φιλτρα. Και γιατι δεν παιρνουμε αντιστοιχα hardware να φτιαξουμε εναν υπολογιστη να τον βαλουμε στην τηλεοραση για να παιζουμε σε full hd με 16x antialiasing?

 

Γιατί δεν μπορείς να παίξεις MGS4 στο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μπορείς να παίξεις MGS4 στο PC.

 

Ναι δυστυχως, τι cell Και schmell, τα 300αρια τα πληρωνουμε για 3-4 αποκλειστικοτητες. Οχι οτι εχουν οι κονσολες πλεον να προσφερουν τιποτις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε. Γιατί; Προφανώς γιατί δε ξέρουν να τον χρησιμοποιούν οι περισσότεροι Developers :-)

 

Οχι, απλα οι Multiplatfrom devs δεν ξερουν να τον εκμεταλλευονται (μην λεμε παλι τα ιδια..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μπορείς να παίξεις MGS4 στο PC.

 

Ακριβώς. Και δεν είναι μόνο το mgs4. Είναι και το uncharted, είναι και το heavy rain και πολλά άλλα. Άσε που στον υπολογιστή μπορεί να βγει ένα παιχνίδι που να είναι playable με όλα στο φουλ μετά από 2 χρόνια, ενώ στην κονσόλα δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Γιατί να δίνω 200-400 ευρώ τον χρόνο για αναβαθμίσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...