Προς το περιεχόμενο

Eurobank - E banking


beastgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για πληρωμές λογαριασμών δεν χρειάζεται πιστοποιητικό. Το έχω αναφέρει στο #87.

 

Και για οποια εργασια θελουμε εντος Eurobank den uelei pistopoihtika.

 

Αν π.χ. θελήσεις στο μέλλον να στείλεις κάποιο έμβασμα, ναι, θα χρειαστεί να βγάλεις...

 

Επισης αν θελησεις να πληρωσεις πιστωτικη αλλης τραπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για οποια εργασια θελουμε εντος Eurobank den uelei pistopoihtika.

 

Δεν ισχύει, μόλις δοκιμάσα να μεταφέρω ποσό σε λογαριασμό του αδερφού μου (επίσης της Eurobank) και παίρνω το παρακάτω μήνυμα από το Java applet που φορτώνεται για τον έλεγχο ύπαρξης πιστοποιητικού:

 

post-4351-129063042426_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει, μόλις δοκιμάσα να μεταφέρω ποσό σε λογαριασμό του αδερφού μου (επίσης της Eurobank) και παίρνω το παρακάτω μήνυμα από το Java applet που φορτώνεται για τον έλεγχο ύπαρξης πιστοποιητικού:

 

[ATTACH]23229[/ATTACH]

 

 

Πιθανον...Αν θυμαμαι καλα πιστωτικη της κορης μου σε eurobank δεν μου ζηταει πιστοποιητικο.

 

Εναλλακτικα αντι για πιστοποιητικα μπορουμε να ζηταμε κωδικο μιας χρησης στο κινητο μας ή στο email μας με ...χρονο ζωης 4 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Firefox αποθηκεύει τα πιστοποιητικά στο αρχείο cert8.db που βρίσκεται στον υποκατάλογο του χρησιμοποιούμενου profile. Ο Internet Explorer νομίζω πως χρησιμοποιεί facilities του ίδιου του Λ/Σ (Windows Certificate Store) για τη διαχείριση των πιστοποιητικών.

 

Το πιστοποιητικό της Eurobank δεν πρέπει να αποθηκεύεται στο cert8.db του firefox. Δοκίμασα το εξής:

- Ξεκίνησα το FF portable (σε usb) και εξέδωσα νέο πιστοποιητικό σπίτι μου.

- Έφερα το usb στη δουλειά και δεν βρίσκει το πιστοποιητικό!

Μιας και ο FF portable αποθηκεύει τα πάντα στο usb drive, το πιστοποιητικό φαίνεται ότι δεν είναι στον browser. Πρέπει να είνα στη java και γι' αυτό νομίζω ότι αν εκδόσεις πιστοποιητικό με έναν browser, μπορεί το ίδιο να δουλέψει κανονικά και σε άλλον browser στο ίδιο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ πιθανόν τότε το πιστοποιητικό να μην το κάνει request άμεσα ο ίδιος ο Firefox, αλλά το Java applet του e-banking (θα το ελέγξω για σιγουριά την επόμενη φορά που θα εγκαταστήσω πιστοποιητικό, είναι χαρακτηριστική η εμφάνιση των Swing/AWT GUI elements της Java). Και αν στο applet χρησιμοποιούνται κλήσεις/interaction με το CryptoAPI της Microsoft, τότε αυτό θα εξηγούσε και το γιατί:

 

  • Το πιστοποιητικό χρειάζεται να περαστεί μία φορά και στο εξής είναι προσβάσιμο από όλους τους browsers
  • Linux + certificates = no go
    Η εγκατάσταση ενός νέου πιστοποιητικού και ο έλεγχος για τα υπάρχοντα εγκατεστημένα πιστοποιητικά γίνεται μέσω Java applet που φορτώνει δυναμικά μόνο τη στιγμή που χρειάζεται. Σε Linux, οποιαδήποτε Java VM κι αν υπάρχει εγκατεστημένη, ή θα πάρουμε μήνυμα σφάλματος ή δε θα προχωράει καθόλου η διαδικασία οπότε πιθανολογώ πως, παρ' ό,τι Java is crossplatfrom κλπκλπ, χρησιμοποιείται κάποιος Windows-specific κώδικας σχετικός με τα ψηφιακά πιστοποιητικά

 

Δεν έχω εμπειρία σε Java developing δυστυχώς, αν υπάρχει κάποιος που έχει και διαβάζει το topic, καλό θα ήταν να μας διαφωτίσει αν μπορεί σχετικά με τα παραπάνω!

Επεξ/σία από parsifal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[*] Το πιστοποιητικό χρειάζεται να περαστεί μία φορά και στο εξής είναι προσβάσιμο από όλους τους browsers

 

Πράγματι, έτσι είναι. Δοκίμασα σήμερα μεταφορά ποσού σε άλλη τράπεζα, που χρειάζεται πιστοποιητικό. Χρησιμοποίησα ΙΕ και ως πιστοποιητικό χρησιμοποίησα αυτό που είχα εκδόσει στον FF. Και όλα δούλεψαν κανονικά :)

 

Άρα είναι ένα πιστοποιητικό ανά ΗΥ, όποιον browser κι αν χρησιμοποιήσει κάποιος. Και πάλι παραπληροφόρηση είχα από την κοπέλα στο Europhone, που μου είπε ότι κάθε πιστοποιητικό ισχύει μόνο για τον browser που το εκδίδει!

 

Όλα τα παραπάνω έγιναν σε win xp...

 

Επίσης σήμερα μετά κάθε αποσύνδεση από το ebanking, μου έδινε ένα ερωτηματολόγιο αξιολόγησης για την υπηρεσία ebanking. Είναι ευκαιρία να πει κάποιος τι του αρέσει και τι όχι. Πχ εγώ "έθαψα" την όλη διαδικασία έκδοσης νέων πιστοποιητικών :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σήμερα μετά κάθε αποσύνδεση από το ebanking, μου έδινε ένα ερωτηματολόγιο αξιολόγησης για την υπηρεσία ebanking. Είναι ευκαιρία να πει κάποιος τι του αρέσει και τι όχι. Πχ εγώ "έθαψα" την όλη διαδικασία έκδοσης νέων πιστοποιητικών :)

 

Εγω μονο θαψιμο δεν εκανα...Προσθεσα μονο να υπαρχει δυνατοτητα πληρωμης Φυσικου αεριου.Ειναι το μονο που με παει σε ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σήμερα μετά κάθε αποσύνδεση από το ebanking, μου έδινε ένα ερωτηματολόγιο αξιολόγησης για την υπηρεσία ebanking. Είναι ευκαιρία να πει κάποιος τι του αρέσει και τι όχι. Πχ εγώ "έθαψα" την όλη διαδικασία έκδοσης νέων πιστοποιητικών :)

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, δε θα το έπαιρνα χαμπάρι διαφορετικά γιατί κλείνω κατευθείαν το tab αντί για logout!

 

 

Στο πεδίο με τις προτάσεις βελτίωσης, συμπλήρωσα:

1. Επιστροφή στον παλαιότερο τρόπο λειτουργίας που επέτρεπε στον χρήστη την κατά βούληση διαχείριση των πιστοποιητικών του (και κυρίως την έκδοση νέων), χωρίς την ανάγκη τηλεφωνικής επικοινωνίας

 

2. Πλήρης και ισότιμη λειτουργικότητα της υπηρεσίας σε περιβάλλοντα Linux και Mac OS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μονο θαψιμο δεν εκανα...Προσθεσα μονο να υπαρχει δυνατοτητα πληρωμης Φυσικου αεριου.Ειναι το μονο που με παει σε ΕΛΤΑ.

 

Ούτε εγώ τους έθαψα στο σύνολο. Μόνο για την έκδοση πιστοποιητικών :eek:

Επίσης, στις πληρωμές λείπει η δυνατότητα για πληρωμή λογ/μών Cosmote!!! Και ξέχασα να το βάλω στα σχόλια στο τέλος του ερωτηματολογίου... Μπορεί να το βάλει κάποιος από τους επόμενους... :-D

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:57 ----------

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, δε θα το έπαιρνα χαμπάρι διαφορετικά γιατί κλείνω κατευθείαν το tab αντί για logout!

 

:-D

 

Στο πεδίο με τις προτάσεις βελτίωσης, συμπλήρωσα:

 

Πολύ σωστός!! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, στις πληρωμές λείπει η δυνατότητα για πληρωμή λογ/μών Cosmote!!!

 

 

 

Τωρα το ειδα μιας και δεν εχω cosmote και ειναι πολυ παραξενο....Εχει επιλογες για πολυ μικροτερες εταιριες τηλεφωνιας....Ισως δεν τα βρισκουν σε θεματα προμηθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το ειδα μιας και δεν εχω cosmote και ειναι πολυ παραξενο....Εχει επιλογες για πολυ μικροτερες εταιριες τηλεφωνιας....Ισως δεν τα βρισκουν σε θεματα προμηθειας.

 

Πράγματι παράξενο. Και πολύ άβολο. Αλλά ευτυχώς το Alpha ebanking το έχει :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

[quote=telikiasmenos;1697836

3) Τα certificates της eurobank είναι πολύ καλη μέθοδος ασφάλειας. Εγκαθιστάς ένα certificate σε ενα PC και μονο με αυτό μπορείς να κάνεις συναλλαγές χρέωσης και πληρωμής. Μπορέις να έχεις μέχρι 2 certificates και για την έκδοση του δεν χρειάζεται να πάρεις τηλέφωνο! Μπορείς να το κάνεις από το περιβάλλον του e-banking. Για να δείς τις κινήσεις σου δεν χρειάζεται να έχεις certificate.

Αντίστοιχα η Alpha bank δίνει ένα μηχανιματάκι (το οποίο το χρεώνει κιόλας) το οποίο δίνει έναν κωδικό ασφαλείας για να μπορέσεις να κάνεις συναλαγές χρέωσης.

 

Αυτα τα certificate ρε παιδια πως τα φτιαχνουμε? Θελω να εγκαταστησω και εγω το certificate για να μπορω να κανω εξοφληση λογαριασμων μεσω e-banking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...