Προς το περιεχόμενο

Eurobank - E banking


beastgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mάλιστα όταν έκανα format, δεν μπορούσα να μπω, και υπέθεσα πως ήταν το πιστοποιητικό, αλλά στην τηλ. εξυπηρέτηση μου είπαν πως δεν έχει καμία σχέση το format και ό,τι απλά υπήρχε πρόβλημα εκείνη την στιγμή από τη μεριά τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πολλες φορες διαφορες ασυμβατότητες που παρουσιάζονται οφείλονται στα ρούτερς ή και στον provider.Πριν 1 χρόνο που η eurobank άλλαξε την σελίδα της , με forthnet δε γινόταν να μπείς αν δε κατέβαζες (σε κλιμακα) μια ρυθμιση που αφορούσε την ασφάλεια της εισερχόμενης κίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλιστα όταν έκανα format, δεν μπορούσα να μπω, και υπέθεσα πως ήταν το πιστοποιητικό, αλλά στην τηλ. εξυπηρέτηση μου είπαν πως δεν έχει καμία σχέση το format και ό,τι απλά υπήρχε πρόβλημα εκείνη την στιγμή από τη μεριά τους..

 

Περίεργο. Αφού το πιστοποιητικό αποθηκεύεται στον σκληρό σου δίσκο, δεν σβήνεται με το format;

 

...Πριν 1 χρόνο που η eurobank άλλαξε την σελίδα της , με forthnet δε γινόταν να μπείς αν δε κατέβαζες (σε κλιμακα) μια ρυθμιση που αφορούσε την ασφάλεια της εισερχόμενης κίνησης.

 

Τι ρύθμιση ήταν αυτή; Θυμάσαι;

 

Ευχαριστώ κ τους δυο για τις απαντήσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε φορα που κανουμε format

 

και σε μένα το ίδιο συμβαίνει και φαίνεται πολύ λογικό, αφού τα πιστοποιητικά είναι κάπου στον σκληρό μας...

 

ή αναβαθμιση των browsers χρειαζονται νεα πιστοποιητικα.

 

Δηλαδή το πιστοποιητικό ισχύει ανά browser; Έστω ότι μπαίνω με ΙΕ και βγάζω το πιστοποιητικό. Αν στο ίδιο PC αμέσως μετά συνδεθώ με FF δεν θα βλέπει αυτός το πιστοποιητικό; Νόμιζα ότι είναι ένα πιστοποιητικό ανά PC και δουλεύει σε αυτό το PC το ίδιο πιστοποιητικό για όλους τους συμβατούς browsers! Κάνω κάπου λάθος;;;

 

Ευχαριστώ και πάλι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[ΚΑΚΟΣ]

Οι Marfin,Πειραιώς,Αλφα και πόσες ακόμη που λειτουργούν παντού

και σου δίνουν ένα ματζαφλάρι που βγάζει αράδα DES κωδικούς είναι

χαζοί. Μόνο στην Eurobank με τα ψηφιακά πιστοποιητικά και τις

χαζομάρες του IE είναι έξυπνοι.

[/ΚΑΚΟΣ]

 

Sorry αλλά δεν άντεξα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[ΚΑΚΟΣ]

Οι Marfin,Πειραιώς,Αλφα και πόσες ακόμη που λειτουργούν παντού

και σου δίνουν ένα ματζαφλάρι που βγάζει αράδα DES κωδικούς είναι

χαζοί. Μόνο στην Eurobank με τα ψηφιακά πιστοποιητικά και τις

χαζομάρες του IE είναι έξυπνοι.

[/ΚΑΚΟΣ]

 

Sorry αλλά δεν άντεξα :-D

 

:) δε διαφωνώ, έχω και Alpha, απλά αυτοί σε χρεώνουν για τη συσκευή (αν δεν κάνω λάθος). Επίσης, υπάρχει λόγος που χρησιμοποιώ κυρίως Eurobank, κι αυτός δεν είναι το e-banking !! :) :) :) Όχι ότι είναι κακό, σε παρεχόμενες υπηρεσίες το βρίσκω πολύ καλό, απλά σε παιδεύει με κάτι τέτοια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο. Αφού το πιστοποιητικό αποθηκεύεται στον σκληρό σου δίσκο, δεν σβήνεται με το format;

 

 

 

Τι ρύθμιση ήταν αυτή; Θυμάσαι;

 

Ευχαριστώ κ τους δυο για τις απαντήσεις ...

 

δυστυχως δε θυμαμαι καθολου φιλε μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε μένα το ίδιο συμβαίνει και φαίνεται πολύ λογικό, αφού τα πιστοποιητικά είναι κάπου στον σκληρό μας...

 

 

 

Δηλαδή το πιστοποιητικό ισχύει ανά browser; Έστω ότι μπαίνω με ΙΕ και βγάζω το πιστοποιητικό. Αν στο ίδιο PC αμέσως μετά συνδεθώ με FF δεν θα βλέπει αυτός το πιστοποιητικό; Νόμιζα ότι είναι ένα πιστοποιητικό ανά PC και δουλεύει σε αυτό το PC το ίδιο πιστοποιητικό για όλους τους συμβατούς browsers! Κάνω κάπου λάθος;;;

 

Ευχαριστώ και πάλι ;)

 

Ο καθε browser θελει το δικο του πιστοποιητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόλι τώρα μπήκα με ΙΕ και μου ζήτησε αλλαγή κωδικού.

Τον αλλάζω, μπαίνω κανονικά με το νέο, και μετά μπαίνω με FF για πρώτη φορά και όλα Ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθε browser θελει το δικο του πιστοποιητικο.

 

Αυτό σημαίνει ότι το πιστοποιητικό αποθηκεύεται κάπου σε έναν φάκελο του browser; Δηλαδή αν έχω σε ένα usb drive τον ff portable, θα "κουβαλάω" μαζί μου το πιστοποιητικό σε όποιον ΗΥ θέλω;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:40 ----------

 

Mόλι τώρα μπήκα με ΙΕ και μου ζήτησε αλλαγή κωδικού.

Τον αλλάζω, μπαίνω κανονικά με το νέο, και μετά μπαίνω με FF για πρώτη φορά και όλα Ok.

 

Μπορείς να κάνεις κανονικά τις συναλλαγές που θέλουν πιστοποιητικό και με ΙΕ και με FF; Και έχεις ένα πιστοποιητικό εγκατεστημένο στο PC σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Firefox αποθηκεύει τα πιστοποιητικά στο αρχείο cert8.db που βρίσκεται στον υποκατάλογο του χρησιμοποιούμενου profile. Ο Internet Explorer νομίζω πως χρησιμοποιεί facilities του ίδιου του Λ/Σ (Windows Certificate Store) για τη διαχείριση των πιστοποιητικών.

 

Στο διαδίκτυο έχω εντοπίσει πηγές που υποστηρίζουν πως, αν π.χ. ένα πιστοποιητικό έχει γίνει request και έχει εγκατασταθεί μέσω του Firefox, είναι δυνατόν να το κάνουμε export και να το εισάγουμε στο Windows Certificate Store, ώστε να είναι διαθέσιμο και σε εφαρμογές της Microsoft όπως IE, Outlook κλπ. Όμως, δεν γνωρίζω αν αυτό έχει γενική ισχύ ή είναι εφαρμόσιμο μόνο κατά περιπτώσεις και δυστυχώς, δεν είμαι σε θέση αυτήν τη στιγμή να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Firefox αποθηκεύει τα πιστοποιητικά στο αρχείο cert8.db που βρίσκεται στον υποκατάλογο του χρησιμοποιούμενου profile. Ο Internet Explorer νομίζω πως χρησιμοποιεί facilities του ίδιου του Λ/Σ (Windows Certificate Store) για τη διαχείριση των πιστοποιητικών.

 

Σε αυτήν την περίπτωση και ο portable FF σε ένα USB θα δουλεύει μια χαρά σε όποιον ΗΥ θέλω, χωρίς να κάνω έκδοση νέου πιστοποιητικού στον νέο ΗΥ; Ή το πιστοποιητικό είναι κάπως "δεμένο" με τον ΗΥ που εκδόθηκε και δεν θα δουλέψει αλλού; Θα το δοκιμάσω αύριο σε έναν άλλο ΗΥ στη δουλειά και θα επανέλθω :)

 

Στο διαδίκτυο έχω εντοπίσει πηγές που υποστηρίζουν πως, αν π.χ. ένα πιστοποιητικό έχει γίνει request και έχει εγκατασταθεί μέσω του Firefox, είναι δυνατόν να το κάνουμε export και να το εισάγουμε στο Windows Certificate Store, ώστε να είναι διαθέσιμο και σε εφαρμογές της Microsoft όπως IE, Outlook κλπ. Όμως, δεν γνωρίζω αν αυτό έχει γενική ισχύ ή είναι εφαρμόσιμο μόνο κατά περιπτώσεις και δυστυχώς, δεν είμαι σε θέση αυτήν τη στιγμή να το δοκιμάσω.

 

Αυτό δεν με ενδιαφέρει και τόσο μιας και προτιμώ FF από ΙΕ για τέτοιου είδους συναλλαγές. Μάλλον τον ξέρω καλύτερα!

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει ότι το πιστοποιητικό αποθηκεύεται κάπου σε έναν φάκελο του browser; Δηλαδή αν έχω σε ένα usb drive τον ff portable, θα "κουβαλάω" μαζί μου το πιστοποιητικό σε όποιον ΗΥ θέλω;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:40 ----------

 

 

Μπορείς να κάνεις κανονικά τις συναλλαγές που θέλουν πιστοποιητικό και με ΙΕ και με FF; Και έχεις ένα πιστοποιητικό εγκατεστημένο στο PC σου;

Σήμερα για πρώτη φορά μπήκα με FF, και δεν έκανα καμία ενέργεια.

Την επόμενη πληρωμή λογαριασμού, όμως, θα την κάνω με FF.

Εφόσον μπήκα στον λογαριασμό μου, δεν πιστεύω να μην με αφήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...