Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα απο τις δικες μου εμπειριες, σε καμια 500αρια αγορες, οι 490 ηταν υπερχρεωμενες.

 

Μετά λοιπόν από τόσες ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΕΣ αγορές συνέχιζες να αγοράζεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετά λοιπόν από τόσες ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΕΣ αγορές συνέχιζες να αγοράζεις....

Αφου οπως ειπες κι εσυ παρ ολα αυτα παλι με συμφερει και ειναι και αληθεια αυτο. Δεν ειναι ομως αυτο το θεμα μας, ετσι δεν ειναι? στα 6-7 disputes που εχω κανει και πληρωθηκα, αν οι πωλητες ειχαν βαλει ασφαλεια δε θα ειχαν χασει τα λεφτα τους, ουτε και θα ειχαν υποψιες οτι τους την εκανα εγω. Χτες παρελαβα ενα κουτι για το οποιο πληρωσα ταχυδρομικα $26,95 ενω το κανονικο κοστος βασει ετικετας του USPS ηταν $16,80. Και αναρωτιεμαι, στραβομαρα ειχε ο πωλητης απο τα $10 που μ εκλεψε να διεθετε 2 για ασφαλεια και να κρατουσε τα υπολοιπα? Μ αυτο το τροπο δεν σπρωχνουν καποιους να τους τη κανουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αρα κατα τη δικη σου λογικη, δε πειραζει να του φορεσει κι ενα καπελλο στα ταχυδρομικα ο πωλητης, αφου ετσι κι αλλιως η τιμη συμφερει τον αγοραστη. Ωραια λογικη"....

 

Δικά σου γραπτά είναι αυτά. Δηλαδή τη δική μου λογική που χλεύαζες λίγο πριν, την έχεις υιοθετήσει νωρίτερα και για τις δικές σου συναλλαγές....

 

Για τα disputes που κέρδισες μόνο εσύ μπορείς να έχεις συνολική εικόνα.

 

Για τη χθεσινή σου παραλαβή μπορείς να μας ενημερώσεις πόσο ήταν το κόστος για το packaging, γιατί η USPS κάνει μόνο το shipping?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω οτι το ebay ενδιαφερεται και προσεχει το US site, και λογικο ειναι αλλωστε.

 

Γιατι ακριβός είναι λογικό? Οταν έχεις 3 μαγαζια θες όλα να δουλεύουν σωστά. Οι πελάτες ξέρουν τη Μαρκα... ebay και όχι τα μαγαζια... uk, fr, com κλπ.

 

Επίσης

 

Χτες παρελαβα ενα κουτι για το οποιο πληρωσα ταχυδρομικα $26,95 ενω το κανονικο κοστος βασει ετικετας του USPS ηταν $16,80. Και αναρωτιεμαι, στραβομαρα ειχε ο πωλητης απο τα $10 που μ εκλεψε να διεθετε 2 για ασφαλεια και να κρατουσε τα υπολοιπα?

 

Ισος γνωρίζεις πως το ebay εχει sort items according to best price (price + p2p). Έτσι μπορείς να βλέπεις value for money.

 

2ον το packing κοστίζει: a) να το πακετάρεις (κοστος εργασιας + κοστος στο υλικά),

B)χρονος/κοστος να το ταχυδρομίσεις, πχ βενζίνη, παρκιν ή business collection cost κλπ. Και βέβαια δεν συμφωνω με τις υπερχρεώσεις αλλα μη τα παραλές...

 

Μ αυτο το τροπο δεν σπρωχνουν καποιους να τους τη κανουν?

 

Οχι δεν τους σπρόχνουν. Ο τίμιος ειναι τίμιος πάντα οχι κατα περίσταση.

 

Ο μόνος λόγος που μπορεί να με αξιολογήσει αρνητικά ο πωλητής είναι να μην πληρώσω.Εκεί πρέπει να μπορεί να με ''μαυρίσει'' και καλά θα κάνει!

 

Αν κάτι δεν αρέσει ή δεν λειτουργει σωστά το κόστος επιστροφής βαραίνει τον αγοραστή. Πολλοι εκβιάζουν με το feedback για extra προϊόντα, δωρεάν επιστροφή κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αρα κατα τη δικη σου λογικη, δε πειραζει να του φορεσει κι ενα καπελλο στα ταχυδρομικα ο πωλητης, αφου ετσι κι αλλιως η τιμη συμφερει τον αγοραστη. Ωραια λογικη"....

 

Δικά σου γραπτά είναι αυτά. Δηλαδή τη δική μου λογική που χλεύαζες λίγο πριν, την έχεις υιοθετήσει νωρίτερα και για τις δικές σου συναλλαγές....

 

Για τα disputes που κέρδισες μόνο εσύ μπορείς να έχεις συνολική εικόνα.

 

Για τη χθεσινή σου παραλαβή μπορείς να μας ενημερώσεις πόσο ήταν το κόστος για το packaging, γιατί η USPS κάνει μόνο το shipping?

Εχω την εντυπωση οτι τα Ελληνικα μου μια χαρα ειναι. Τωρα αν εσυ δε θελεις η κανεις οτι δε καταλαβαινεις δεν εχω προβλημα να στα κανω πιο λιανα.

Βεβαιως δικα μου γραπτα ειναι τα παραπανω, αλλα δε καταλαβαινω που κολλαει και πως προκυπτει οτι εχω υιοθετησει τη δικη σου λογικη, ως αγοραστης που ειμαι, οταν το καπελλο μπαινει απο το πωλητη. Δλδ εγω σαν αγοραστης, τι καπελλο μπορω να βαλω??:lol::lol: Το αν και παλι η τελικη τιμη με συμφερει, αυτο δε νομιμοποιει το πωλητη να με κλεβει ουτε και προκυπτει οτι υιοθετω τη δικη σου λογικη επειδη εγω συνεχιζω και αγοραζω πληρωνοντας αναγκαστικα και υποχρεωτικα, μη μπορωντας να κανω αλλιως αυτα που απαιτει ο καθε κλεφτης πωλητης. Ελπιζω τωρα να εγινα κατανοητος. Για τα disputes οχι μονο εγω αλλα και οσοι ανακατευτηκαν στην επιλυση.:-) Οσο για το packaging.... για να δουμε. Εχω μια απορια. Γιατι αραγε οι πωλητες εκτος απο εξοδα πακεταρισματος, δε ζητανε και εξοδα ενοικιου, ρευματος, τηλεφωνου, social security, κανα overtime, γιατι δε ζητανε να τους πληρωσουμε κοστος υπαλληλων αν εχουν, επιδοματα αδειας και οτι αλλo θυμηθουν?? Πλακα μας κανεις ρε φιλε? Πηγες ποτε σε κανα μαγαζι και σου ειπαν τοσο θελουμε για να σου αμπαλαρουμε το σωβρακο που αγορασες ??:lol::lol::lol: Ρε τι αλλο θ ακουσουμε. Οσο για το packaging, για να σοβαρευτουμε και λιγο, δε νομιζω οτι ενα συνηθισμενο κουτακι που μαλιστα οι πωλητες τα παιρνουν κατα εκατονταδες, κανει πανω 50-70 cents.

Δε μου λες εσυ τωρα, ποια η γνωμη σου για πολυ μεγαλο πωλητη με 230000 fb περιπου ο οποιος δε τον φτανει το γεγονος οτι υπερχρεωνει, αλλα εχει φτιαξει και αλλη φαμπρικα να κοροιδευει. Σου εχει σαν optional και insurance, πληρωνεις σα μακακας insurance, και το πακετο ερχεται απο τα ΕΛΤΑ κανονικα οπως ολα τα νορμαλ και χωρις να υπογραφεις πουθενα, δλδ χωρις ασφαλεια. Ε οι περισοτεροι σαν κιαυτον λειτουργουν. Και ξερεις γιατι λειτουργει ετσι? Σου λεει ο πονηρος: στελνω 150 πακετα την ημερα. Κοπαναω μια υπερχρεωση ΗΠΑ-international μεσο ορο 6 δολλαρια συν 2-3 δολ. απο το παραμυθι insurance εχουμε ενα εξτρα κερδος 8-9 dollars. Για βαλτα κατω επι 150 κοματια την ημερα να δεις ποσο μας κανουν. Τωρα αν βρεθουν και 2-3 λαμογια και μας τη κανουν σε καθημερινη βαση αντε να τους πληρωνουμε και 100-150. Τα υπολοιπα παντελονι. Ας αυξηθει ομως λιγο ο αριθμος των λαμογιων και θα δουμε αν συνεχισουν οι πωλητες με το ιδιο τροπαριο της ασυστολης κλεψιας. Το μονο κακο ειναι οτι στα πολλα ξερα, καιγονται και λιγα χλωρα- σωστοι πωλητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το packaging.... για να δουμε. Εχω μια απορια. Γιατι αραγε οι πωλητες εκτος απο εξοδα πακεταρισματος, δε ζητανε και εξοδα ενοικιου, ρευματος, τηλεφωνου, social security, κανα overtime, γιατι δε ζητανε να τους πληρωσουμε κοστος υπαλληλων αν εχουν, επιδοματα αδειας και οτι αλλo θυμηθουν?? Πλακα μας κανεις ρε φιλε?

 

Οχι δεν σου κάνω πλάκα. Σου ανέφερα μόνο οτι σχετίζετε με τα p&p charges. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις τα πληρώνεις στην τιμη και δεν λες κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ lalexoulhs

διοτι ο χοντρος τζιρος γινεται στις ΗΠΑ λογω χαμηλοτερων τιμων απο τ αλλα sites. Πριν πχ 4 χρονια οι Γαλλοι ψωνιζανε απο το ebay fr, πληρωνοντας αποκειστικα με τσεκ ενω ΡΡ ειχαν οι 2 στους 10. Σημερα επισκεπτονται και το com, τσεκαρουν και αγοραζουν αρκετοι απο ΗΠΑ εκμεταλλευομενοι τις διαφορες τιμων αλλα και ποσοτητας που υπαρχουν απο site σε site και 9 στους 10 εχουν ΡΡ.

Θα συμφωνησω ομως στη τριτη παρατηρηση περι χαρακτηρων. Οσο για τα S/H ανεφερα συγκεκριμενα παραδειγματα, τα οποια εγω θεωρω αδικαιολογητα ψηλα δλδ αισθανομαι οτι με κλεβουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου λες εσυ τωρα, ποια η γνωμη σου για πολυ μεγαλο πωλητη με 230000 fb περιπου ο οποιος δε τον φτανει το γεγονος οτι υπερχρεωνει, αλλα εχει φτιαξει και αλλη φαμπρικα να κοροιδευει....

 

Για ποιον μιλάς? Δώσε link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον μιλάς? Δώσε link.

member ID : allshewants

Μη περιμενεις να τα δεις γραμμενα στα listing του αυτα που ειπα. Αν αγορασεις ομως απ αυτον που κατα τα αλλα ειναι πολυ αξιοπιστος πωλητης, θα διαπιστωσεις αν ειναι αληθινα η οχι οσα ειπα περι υπερχρεωσεων και μαιμου ασφαλειας. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

member ID : allshewants

Μη περιμενεις να τα δεις γραμμενα στα listing του αυτα που ειπα. Αν αγορασεις ομως απ αυτον που κατα τα αλλα ειναι πολυ αξιοπιστος πωλητης, θα διαπιστωσεις αν ειναι αληθινα η οχι οσα ειπα περι υπερχρεωσεων και μαιμου ασφαλειας. ;)

 

Θα περίμενα να τα δω σε αρνητικά feedback όλα αυτά που λες. Εσυ του άφησες negative? Που φαίνονται όλα αυτά στο history του χρήστη?

 

 

Όπως και να 'χει λέω να 'λθω σε επικοινωνία με τον πωλητή αλλά και με αγοραστές του, να ακούσω και τις δικές τους απόψεις. Αυτό άλλωστε είναι το Web 2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ lalexoulhs

Οσο για τα S/H ανεφερα συγκεκριμενα παραδειγματα, τα οποια εγω θεωρω αδικαιολογητα ψηλα δλδ αισθανομαι οτι με κλεβουν

 

Οταν έχεις περιπου 5000 πεκετα/χρονο συχνα ταχυδρομειε με flat rate. Αυτο συμαινει πως ανεξαρτητου βάρους θα πληρώνεις μια αλφα τιμή. Ισος παραπάνω αποσο θα πλήρωνες για μικρα δέματα αλλα ισος λιγότερο για μεγάλα.

 

Οσο για τον seller που λές δεν είναι ουτε super απαταιώνας ουτε τιποτα. Δεν ειναι 100% τελειως αλλα οχι και πανάκριβος. Τα αρώματα θελουν καλο packing πχ. που σου ανεβάζει το κόστος. Επίσης κανείς δεν σε κλέβει με το να πουλάει με λίγο μεγαλήτερο packing μιας και εσύ δεν επιρεάζεσε καθόλου στο συνολλο. Αν καποιος ειναι ριγμένος είναι το ίδιο το eBay. Απλα προσπαθεί να ρίξει τα ebay fees που μπορουν να είναι αρκετες χιλιάδες ευρω το μήνα μονο και μονο για τα listings και πολλές φορές σου επιτρέπει να πουλάς χαμηλότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περίμενα να τα δω σε αρνητικά feedback όλα αυτά που λες. Εσυ του άφησες negative? Που φαίνονται όλα αυτά στο history του χρήστη?

Α γιαυτο με ρωτησες?? Εσυ μ αυτα που σου ειπα για το συγκεκριμενο seller, θα του εβαζες negative η οχι ? Μη ξεχνας οτι οι πωλητες εχουν κι αλλο ενα οπλο στα χερια τους αν καποιος αγοραστης τους κανει γιρλαντες. Τη block list. Ισως αρκετοι προκειμενου να μη μπουν εκει, αποφευγουν τα negative. Και κατι αλλο, μεχρι την αλλαγη του συστηματος των feedback ειχε 99,5 % positive. Ειδα οτι επεσε στο 99 και σε τοσες χιλιαδες feedback που εχει, το ποσοστο πτωσης ειναι μεγαλο. Για να δουμε σε κανα 3μηνο που θα βρισκεται. Για να μη φοβουνται τα retaliatory οι αγοραστες αρχιζουν και γινονται πιο αντικειμενικοι στις αξιολογησεις τους.

Αντί για neg. feedback προτείνεις paypal scamming.

Ετσι ερμηνευεις εσυ τα γραφομενα μου? Λαθος ερμηνεια τους δινεις αν και αρχιζω να πιστευω οτι το κανεις σκοπιμα και κακοβουλα

 

Όπως και να 'χει λέω να 'λθω σε επικοινωνία με τον πωλητή αλλά και με αγοραστές του, να ακούσω και τις δικές τους απόψεις. Αυτό άλλωστε είναι το Web 2.0

Ηδη εχεις ερθει σ επαφη μ εναν απο τους αγοραστες του. Παντως εγω σχηματιζω αποψεις και βγαζω συμπερασματα μονο απο ιδια πειρα και οχι απο γνωμες αλλων. Σου συνιστω λοιπον να κανεις το ιδιο και συ με το πωλητη με μια αγορα, και μετα να μας ενημερωσεις αν ηταν οπως τα ειπα η οχι. Κατα τα αλλα κανενας δε σ εμποδιζει να ερθεις σ επαφη με οποιοδηποτε μελος του ebay, αν και δε καταλαβα τι σκοπο ειχε η συγκεκριμενη ανακοινωση σου.

Παρα ταυτα ομως δε πηρα απαντηση στο αρχικο μου ερωτημα σχετικα με το ποια ειναι η γνωμη σου για το πωλητη, αν θεωρησουμε δεδομενα τα κερατιατικα που κατ εμενα χρεωνει. Ελπιζω παντως οτι καποια στιγμη θα μου απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν έχεις περιπου 5000 πεκετα/χρονο συχνα ταχυδρομειε με flat rate. Αυτο συμαινει πως ανεξαρτητου βάρους θα πληρώνεις μια αλφα τιμή. Ισος παραπάνω αποσο θα πλήρωνες για μικρα δέματα αλλα ισος λιγότερο για μεγάλα.

 

Οσο για τον seller που λές δεν είναι ουτε super απαταιώνας ουτε τιποτα. Δεν ειναι 100% τελειως αλλα οχι και πανάκριβος. Τα αρώματα θελουν καλο packing πχ. που σου ανεβάζει το κόστος. Επίσης κανείς δεν σε κλέβει με το να πουλάει με μεγαλήτερο packing. Απλα προσπαθεί να ρικσει τα ebay fees που μπορουν να είναι αρκετες χιλιάδες ευρω το μήνα μονο και μονο για τα listings.

Ναι, αλλα εχεις υπολογισει εκ των προτερων το κοστος και το flat rate που ζητας ως πωλητης, και δεν αναφερομαι φυσικα σ εσενα που απ οτι ειδα τα Ρ&P σου ειναι μια χαρα, και εκει εχεις χωσει και ενα profit $8/piece κατα μεσον ορο.

Τ αρωματα φιλε lalexoulhs μπαινουν σ ενα κλασικο καφε πακετο κοστους 50 cents ισως και λιγοτερο, στο οποιο βαζουν καμια 70αρια κομματακια packing peanuts αξιας 3-5 cents. Δηλαδη το packing δε κοστiζει πανω απο 50-55 cents και πολλα λεω. Μια κι εχω χρηματισει πωλητης, μιλαμε την ιδια γλωσσα και μπορουμε να συνενοηθουμε. Βαλε και 7,5 δολλαρια ταχυδρομικα με first class mail (και λιγοτερα εχω πληρωσει, περισοτερα ομως οχι )αν ειναι ενα μπουκαλι, εχουμε συνολικο κοστος 8 δολλαρια. Γιατι ο συγκεκριμενος πωλητης ζηταει 15? και γιατι σου δινει και insurance optional και οποιος τσιμπησει, τσιμπησε, αφου το first class mail δε προσφερει ασφαλιση, αλλα και το πακετο δεν ερχεται ασφαλισμενο?? Δηλαδη στη χειροτερη ο πωλητης θα βγαλει εξτρα 8 δολλαρια και στη καλυτερη 10,5 γιατι αν θυμαμαι καλα τη δηθεν ασφαλιση τη χρεωνει 2,5 δολλαρια.

Οσο οτι χαμηλωνει τις τιμες και ανεβαζει τα ταχυδρομικα για να γλυτωσει fees απο το ebay αστο, οχι σ εμενα. Κατι ξερω απο τιμες χοντρικης ;)

Αν λοιπον ο συγκεκριμενος seller που ανεφερα εχει καποιο εξτρα κερδος, κλοπη εις βαρος των αγοραστων λεγεται, και ειναι τα μισα απ οσα λεω εγω, για βαλτε Χ 4500 πωλησεις το μηνα και πεστε μου ποσα κερδιζει επιπλεον? Αν δε λεγεται απατεωνας πως λεγεται? Συμφωνω ομως οτι υπαρχουν και χειροτεροι απ αυτον :lol:

 

edit

και επειδη μια φιλη σημερα μου ζητησε να της φερω 1 αρωμα, οταν πηγα να το παρω ειδα οτι ο πωλητης εχει αλλαξει το κοστος των ταχυδρομικων γιατι τα 10 δολλαρια που εκλεβε δεν τον εφταναν, και απο 15 δολ.ταχυδρομικα που ηθελε, τωρα ζηταει 25 και παντα με first class mail που σημαινει πραγματικο κοστος 7,5 δολλαρια και 17,5 καθαρο κλεψιμο. Κατα τα αλλα οι κακοι αγοραστες κανουν παρτυ ε?? :lol:

http://cgi.ebay.com/LEAU-DISSEY-Issey-Miyake-Perfume-3-3-NEW-in-BOX_W0QQitemZ360065274292QQihZ023QQcategoryZ29606QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια θελω να αγωρασω αυτα τα αντικειμενα απο τ Ε-ΒΑΥ http://cgi.ebay.com/New-2-x-DENON-DN-S1000-DNS1000-DJ-PRO-CD-PLAYERS-Pair_W0QQitemZ180258776347QQihZ008QQcategoryZ29922QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem .θελω να ρωτισω αν γινεται καπως να αποφυγω το τελωνειο(ποσο αμα ειναι θα πληρωνα στο τελωνειο?)και πως?το κοστος ειναι 433 ευρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...